חדשות רמת גן-גבעתיים

אמת או סקר

חדשות רמת גן-גבעתיים6 באוקטובר 2021    11 דקות
0
אמת או סקר

"אנחנו רואים זינוק של יותר מפי שלושה במספר הפניות של דיירים החוששים ליציבות של בניינים ישנים בעיר", אומר סגן ראש עיריית רמת גן ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רועי ברזילי.
נראה ששני אירועים שקרו בתוך פחות מחודש הביאו לגל הפניות הנוכחי. האירוע הראשון התחולל ב-17 באוגוסט, כשדיירים בבניין ישן ברחוב ביאליק בלב העיר, שהיה בסכנת קריסה, פונו מבלי ליטול את חפציהם האישיים מהבית. חלפו שלושה שבועות, ובניין שעמד לקרוס ברחוב סרלין בחולון התמוטט כמגדל קלפים עוד לפני שנהרס. גם שם פונו הדיירים מבעוד מועד ונאלצו להותיר את רכושם מאחור. מאז עלתה המודעות למבנים הזקוקים לחיזוק.
"דיירים רבים פונים אלינו, בבקשה לשלוח מהנדס לבדיקת המבנה שנראה בעיניהם בסכנת קריסה. בדרך כלל בגלל סדקים בקירות. אנחנו מטפלים בכל הפניות, ועד היום כל המבנים שנבדקו נמצאו ראויים להמשך אכלוס הדיירים", מבהיר ברזילי.
מי מטפל בפניות של הדיירים?
"במחלקה למבנים מסוכנים באגף ההנדסה בעירייה יש שני מהנדסים, ויש גם מהנדס חיצוני מטעם העירייה. אם המספר הגבוה של הפניות יימשך, נצטרך לתגבר את כוח האדם".
תוך כמה זמן מרגע ההודעה מגיע מהנדס לבדיקת הבניין?
"תוך ימים ספורים, אלא אם מדובר באירוע חירום. כשקיים חשש לסכנה של ממש ליציבות המבנה, ההנחיה היא לפנות לאלתר את הדיירים. עד היום ראינו ליקויים, אבל לא מסכני חיים בטווח המיידי. מדובר היה בדרך כלל בסדקים, וההנחיה היא שעל בעלי הנכסים לעבות את עמודי היסודות של הבניין. אנחנו נותנים הנחיות מפורטות, אבל עבודת עיבודי העמודים וחיזוק המבנים היא באחריות בעלי הנכסים, ואנו עוקבים".
מתי יש צורך לבצע חיזוק ועיבוי של העמודים?
"כשרואים סדקים בעמודים והתפוררות של טיח. בניין שזקוק לחיזוק העמודים נכנס למעקב שלנו. על בעלי הנכסים לבצע את העבודה, כי זה רכושם הפרטי".
אם לא יבוצעו עבודות החיזוק, לנוכח העלויות הכספיות הגבוהות יחסית, כיצד תפעל העירייה?
"במקרים כאלה, העירייה תוציא צו כניסה לנכס, תשפץ את העמודים ולאחר מכן תגבה את הכסף מבעלי הנכסים".
כמה בניינים ישנים כאלה יש ברמת גן?
"יש למעלה מ-2,000 מבנים בני יותר מ-50 שנה. מי שרואה סדקים, שיפנה מיד למחלקה למבנים מסוכנים. לרוב, אורך החיים של בתים קצר יותר משל בני אדם, ויש לתחזק ולחזק אותם בהתאם לצורך. פרסמנו קריאה לדיירים לפנות אלינו כאשר נראים ליקויים במבנה שבו הם מתגוררים".
למה העירייה לא יוזמת סקר מבנים מסוכנים?
"אנחנו פועלים רק כשבעלי נכסים פונים אלינו, כי מדובר ברכוש פרטי. העירייה תצא למבצע של חובת שיפוץ חזיתות וקירות חיצוניים של מבנים ישנים, למען שיפור חזות העיר, וזה מכוח חוק עזר עירוני. דיירים יקבלו הודעה שעליהם לבצע את השיפוץ. בתל אביב המודל הזה פעל בהצלחה, ניישם אותו גם ברמת גן".
למה לא פעלתם עד היום?
"נמנענו מלאכוף את חובת השיפוץ, מחשש לקשיים של בעלי נכסים בשל משבר הקורונה. לאחרונה נערכנו לתחילת האכיפה. בעלי נכסים במבנים מוזנחים נדרשו לבצע שיפוץ וחידוש, גם אם אינם מיועדים לפינוי-בינוי".
בעקבות האירועים האחרונים, מציע רמי פדלון, סגן ראש העירייה לשעבר, שכיהן גם כסגן יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שהעירייה תבצע ביוזמתה סקר מבנים מסוכנים בכל העיר.
"כדאי לעשות את זה, אבל זה לא הכרחי. האחריות היא על בעלי הנכסים. מדובר בהוצאה כספית ניכרת. העלות של בדיקת כל בניין עומדת על כ-300 שקל, וסקר שיכלול כ-2,000 בניינים ישנים יעלה כ-600 אלף שקל, ועל זה יש להוסיף הוצאות של בניית מערך מעקב. עדיף שבכסף הזה נביא עוד שלושה בודקי תוכניות לאגף ההנדסה, כדי להאיץ תהליכים להיתרי בנייה. לדעתי, המדינה צריכה לחייב בחוק בעלי נכסים לבצע בדיקה בבניינים ישנים, כי זו האחריות שלהם".
לנוכח הצורך בחיזוקי מבנים, צפוי שינוי במדיניות העירונית בנוגע להתחדשות עירונית?
"ההעדפה היא למסלול במסגרת פינוי-בינוי, שמאפשר יצירת שטחי ציבור, אבל בבניינים שבהם לא ניתן לבצע פינוי-בינוי, מאחר שכבר בוצעו פרויקטים במבנים סמוכים, נאפשר מסלול של תמ"א 38".
לדברי ברזילי, ברחובות ראשיים בעיר ניתן יהיה לבנות לגובה במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי, הכוללים איחוד חלקים. "בניינים ברחובות הירדן ונגבה יוכלו להגיע לגובה של כ-15 קומות, ובצמתים מרכזיים גם לגובה של כ-20 קומות. אני מאמין שתהיה תנופת התחדשות עירונית".

ליתר ביטחון
סוגיה נוספת שעלתה על סדר היום לאחרונה היא היעדר חדרי ביטחון בבניינים ישנים. מבצע שומר החומות, שבמהלכו נפגעו בניינים ברמת גן ובגבעתיים בעקבות פגיעות של רקטות, עורר את הצורך לפעול לעידוד בניית חדרי ביטחון, אבל הליכים ביורוקרטיים וקשיים הנדסיים וטכניים הותירו את הבניינים הישנים ללא ממ"דים במשך שנים ארוכות.
לאחרונה הגיעה הבשורה מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, שאישרה הקלה בתקנות התכנון והבנייה הנוגעות להליכי הרישוי של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד). בהחלטה הובהר שהשינוי נחוץ לנוכח המצב הביטחוני במדינת ישראל ועל מנת לאפשר מיגון יעיל לכלל האוכלוסייה.
את המהלך הובילו מינהל התכנון ופיקוד העורף. במסגרתו, כוללות ההקלות את צמצום הנטל הרגולטורי ולוחות זמנים ועלויות הכרוכים בהליכי הרישוי למיגון יחידות דיור קיימות. ההקלות אמורות לבוא לידי ביטוי בעיקר בפטור ממידע להיתר (כ-30 יום) ובאופן הגשת המסמכים הנדרשים להיתר הבנייה.
"השינוי מקל ומפשט הן את הליך הגשת הבקשה להיתר והן את בדיקתה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. אנו צופים כי בכך יוסר חסם ותתאפשר הקמת ממ"דים בצורה מהירה וקלה בכל רחבי הארץ", נכתב בהחלטה. עוד צוין כי ההקלות נועדו לאפשר הן לאזרחים פרטיים והן למדינה למגן באופן מהיר מבנים למגורים שאין בהם פתרון מיגון תקני, בין אם על ידי הוספת מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) ובין אם על ידי מיגון חדר במבנים קיימים.
על פי הנוסח שאושר במועצה הארצית, מי שמבקש להקים ממ"ד בדירה קיימת יהיה פטור מהחובה לבקש מידע להיתר (שהיא חובה החלה כיום על כלל הבקשות להיתר). התוכנית הראשית של הבקשה להיתר תצומצם ותתמקד רק בתוספת הממ"ד לכל אורך מסלול האישור. בנוסף, נספחי התוכן הנדרשים יהיו שלושה הכרחיים בלבד.
עם זאת, עדיין לא ברור כיצד הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה יישמו את ההחלטה החדשה של המועצה הארצית, בעיקר באזורי מגורים צפופים. "התקנות החדשות שאושרו, מעבר להיותן עוד צעד חשוב בהורדת רגולציה, הן תקנות מצילות חיים, שיביאו לקיצור לוחות הזמנים בהוצאת היתר לממ"ד בכל דירה בצורה מהירה ופשוטה", אמרה שרת המשפטים איילת שקד.
אולם ברזילי מבהיר שטרם התקבלו ההנחיות המפורטות. "על פניו, ההחלטה אמורה להביא לקיצור משמעותי של כמה חודשים בלוחות הזמנים להוצאת היתר לבניית ממ"ד, וההליך אמור להימשך בין ארבעה לשמונה חודשים", הוא מעריך. "קיצור הזמנים והגברת המודעות לחשיבות הממ"ד יביאו כנראה לגידול במספר הבקשות לקבלת היתרים".

"לעירייה יש אחריות"
"יש לבצע סקר בניינים ישנים ברמת גן על ידי העירייה", מציע כאמור סגן ראש העירייה לשעבר רמי פדלון, המתנגד לעמדת העירייה, שלא לבצע סקר כולל, מכיוון שמדובר בנכסים פרטיים, ולהתמקד בבדיקות נקודתיות בעקבות תלונות של דיירים.
"בעקבות הסדקים בבניין ברחוב ביאליק, קריסת הבניין בחולון וליקויי הבנייה שהתגלו במבנים ישנים ברחובות ובקריית שמונה, אני חושש שזה לא רק עניין של גיל הבניינים, אלא עלול לסמן תזוזות קרקע, שעלולות להתפתח אולי לרעידות אדמה", אומר פדלון. "לדעתי, מה שקרה אינו מקרי והוא צריך להדליק נורת אזהרה".
פדלון, שהיה בקדנציה הקודמת ממובילי ההתחדשות העירונית ברמת גן, מדגיש על רקע הדרישות של גורמים פוליטיים לבצע את סקר המבנים, שלא מדובר בסוגיה פוליטית. "אסור להפוך את זה לפוליטי", הוא אומר. "ברמת גן יש בניינים בני יותר מ-70 שנה, ויש לבדוק אותם באמצעות סקר שהעירייה תבצע. צריך למפות את הבניינים, ושקונסטרוקטור יעבור ויבדוק בניין אחרי בניין".
פדלון מספר בקדנציה הקודמת, קרא לו קבלן לשכונת הגפן בעיר, כדי להראות לו שכשהרסו בניין ישן במסגרת פרויקט התחדשות עירונית, התברר שכמעט לא היה ברזל במבנה ושהבניין היה מורכב בעיקר מבלוקים עם טיט. "גם בהדף טילים, או רעידת אדמה קלה, הבניין היה קורס. אחרי הרקטה שנפלה בכביש במבצע שומר החומות, היה בניין ישן שספג נזקים כבדים ומולו בניין חדש שהנזקים בו היו בעיקר של שברי זכוכיות ותריסים".
בעירייה מתעקשים שלא יבוצע סקר, כי הבניינים הם רכושם הפרטי של בעלי הנכסים.
"העירייה צריכה להעניק שירות כזה, ושעובדים מטעמה יעברו בית-בית ויציעו לבדוק את המבנה. אם בעלי הכנסים יסרבו, שלא יבצעו את הבדיקה, אבל להערכתי, הרוב הגדול ישמח שיבצעו בדיקה בנכס. סקר מבנים ישנים אמור לאפשר להגיע לכל בניין ולבצע את הבדיקה".
בעירייה טוענים שמי שפונה נשלח אליו קונסטרוקטור.
"יש דיירים מבוגרים שזקוקים לבדיקה יזומה, או דיירים בשכירות, שלפחות חלקם אינם מתעמקים במצב של חוזק הבניין. גם אם האחריות חלה על הדיירים, העירייה צריכה לעשות את זה באמצעות סקר יזום, כי יש לה אחריות על התושבים. זה עשוי להציל חיים, ויש להציב את סקר המבנים בסדר עדיפות גבוה".
מה דעתך על המדיניות הנוכחית של העירייה, לתת עדיפות להתחדשות עירונית במסגרת פינוי-בינוי ולא תמ"א 38?
"בקדנציה הקודמת קידמנו תוכנית להתחדשות עירונית ברמה שכונתית, כי לכל שכונה יש את המאפיינים שלה. המדיניות השתנתה בקדנציה הנוכחית, ורק במקרים חריגים מאפשרים תמ"א 38. אני הייתי מחזיר את התמ"א ומקדם גם פינוי-בינוי. צריך לזכור, שבפינוי-בינוי ההליכים ממושכים ויש להאיץ התחדשות עירונית בתקופה הנוכחית. אולי בקדנציה הקודמת האצנו יותר מדי תהליכים. צריך למצוא את האיזון, לא לעבור לקיצוניות השנייה".
בעירייה מסבירים שאין תשתיות ושטחי ציבור להתחדשות במסגרת תמ"א 38.
"אפשר למצוא פתרון נקודתי. בעבר בדקנו אפשרות להוסיף למבנים של גני ילדים עוד קומה אחת לפחות, כדי למנוע מחסור בגנים, ולהקים בית ספר יסודי ברחוב עוזיאל. לדעתי, בצירים מרכזיים יש לאפשר בנייה לגובה, במסגרת פינוי-בינוי. העירייה צריכה לעודד התחדשות עירונית במסגרת פינוי-בינוי ולחדש את התמ"א באזורים ותיקים. יש להאיץ הליכים, כי בטווח של עשר שנים אני חושש שאנו עלולים לחוות מלחמה או רעידת אדמה".
יש גם טענות על מצוקת חניה ועומסי תנועה בשל תוספות הבנייה.
"כל פרויקט של תמ"א צריך לכלול חניון תת-קרקעי. יש תוכנית להוספת נת"צים בכמה רחובות, ובהם הירדן ונגבה, כשהקו האדום והקו הסגול של הרכבת הקלה יפעלו. אני מאמין שפיתוח התחבורה הציבורית יביא להפחתת השימוש בכלי רכב פרטיים. גם המדינה פועלת בכיוון".
אבל יש התנגדויות של תושבים לפרויקטים של התחדשות עירונית בטענה לצפיפות.
"נוצרו ברמת גן שתי אוכלוסיות. אוכלוסייה שכבר מתגוררת בבניינים שעברו התחדשות עירונית ואוכלוסייה שממשיכה להתגורר בבניינים ישנים. צריך לבדוק כל תוכנית נקודתית ולאפשר לבצע תמ"א, או פינוי-בינוי היכן שניתן".
המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה להקל על ההליך להוצאת היתר בנייה לממ"ד בניינים ישנים.
"לדעתי, זה יהיה יעיל רק בבתים פרטיים. בבניין של כמה קומות יהיה צורך בהסכמת הדיירים בכל הקומות כדי להוסיף ממ"ד. אי אפשר יהיה לבנות ממ"ד בקומה השלישית, ללא הקומות שמתחתיו, ואני מעריך שזה יהיה הליך מורכב ומסובך, שקשה יהיה להוציא אותו אל הפועל".
אתה נשמע מודאג. שוקל להתמודד בבחירות הבאות למועצת העירייה?
"כבר פנו אליי, אבל אחרי שנים ארוכות של עשייה ציבורית בהתנדבות מלאה, אין לי כוונה לחזור לפוליטיקה. רמת גן חשובה לי ואשמח לסייע, אבל לא כפוליטיקאי".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן וגבעתיים מציינות את חודש המודעות...

ברמת גן ובגבעתיים מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. במוקד הקמפיין תודגש חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של המחלה. סרטן השד...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

גן דוד במרום נווה יחודש וישודרג

פרויקט חידוש פארק דוד בשכונת מרום נווה ברמת גן יוצא לדרך. התוכנית החדשה לשדרוג הפארק הוכנה בשיתוף משרד האדריכלים א.ב...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה