חדשות רמת גן-גבעתיים

"עושים הכל כדי לשמר את הגחלת"

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0
"עושים הכל כדי לשמר את הגחלת"

"בעקבות משבר הקורונה יש יותר התארגנויות של תושבים להתפלל ביום כיפור במתחמים פתוחים, ואנחנו תומכים ומסייעים", אומר המשנה לראש עיריית גבעתיים ומחזיק תיק מורשת ישראל מושיק גולדשטיין.
נפגשנו בבניין הוותיק של המועצה הדתית ברחוב טייבר במרכז העיר. בפגישה השתתפו גם יו"ר המועצה הדתית בעיר יעקב כרמי ומזכ"ל המועצה מוטי רוטשטיין. דיברנו על החזרה לשגרה בצל מגבלות הקורונה, על היחסים בין דתיים לחילונים בעיר, והם אף סיפקו נתון מעניין: "יש גידול של כ-20% במספר העסקים שביקשו תעודת כשרות, ומספרם בגבעתיים עומד כיום על כ-120".
איך אתם מסבירים את הגידול?
"יש בעלי עסקים, בעיקר אוכל מהיר וברים, שרוצים לקוחות שחשוב להם לקנות או לאכול במקום עם תעודת כשרות, אבל יש גם בעלי עסקים שרואים בשבת יום מנוחה והחליטו לסגור בשבתות, להיות עם המשפחה ולנוח".
מצד שני, הרבה ברים ברחוב כצנלסון שוקקים בלילות שבת.
"נכון", אומר גולדשטיין, "יש גם מקומות בילוי שפתוחים בשבת, ואין לי בעיה עם זה. איש באמונתו יחיה. יש בעיר דו-קיום בין חילונים לדתיים. אנחנו אוהבים את כל תושבי גבעתיים. זו עיר תוססת וחיה, הנותנת מענה להרבה צעירים. מי שבא לגור כאן, יודע שזו עיר חילונית. הרבה זוגות חיים בעיר ביחד, לעתים עם ילדים, ולא רשומים כנשואים. גבעתיים מקבלת את כולם. הרב הראשי פנחס אדרי דוגל לאורך כל השנים בכבוד הדדי בין כל הציבורים בעיר".
ביום כיפור, להערכת כרמי וגולדשטיין, יגיעו לבתי הכנסת בעיר כ-2,000 מתפללים. כ-30 בתי כנסת פועלים בעיר, שאליהם מגיעים מדי שבת כאלף מתפללים. בחלקם לא מתקיימים במשך השבוע מניינים. "לפני כעשור מספר המתפללים בשבתות היה כפול. המעבר של צעירים דתיים לערים אחרות הביא לירידה מתמשכת. בעקבותיהם החלו גם ההורים לעבור, כדי להתגורר ליד הילדים והנכדים".
שניים מראשי הציבור הדתי שעזבו בשנים האחרונות את העיר הם סגני ראש העירייה לשעבר הרב יחיאל וסרמן ועו"ד יצחק נטוביץ', שעברו לגבעת שמואל ולפתח תקווה. "זו תופעה שאינה אופיינית רק לגבעתיים, והיא נובעת מהתייקרות מחירי הדיור. אני מעריך שעד סוף השנה שיעור המתגוררים בשכירות בגבעתיים יהיה גבוה מ-50%. העיר היא אחות קטנה של תל אביב, ומגיעים אליה צעירים ומשפחות צעירות. בשנים האחרונות ראינו גם מעבר של משפחות דתיות לגבעתיים, אבל עדיין שיעור העזיבה של דתיים גבוה יותר".
מה קורה עם מוסדות החינוך הדתיים בעיר, על רקע השינוי הדמוגרפי?
"בית הספר היסודי הממלכתי-דתי אמונים ממשיך לפעול, ובעיר פועלים כיום חמישה גני ילדים דתיים".
בית הכנסת הגדול בעיר הוא "גבורת מרדכי" שברחוב הרצוג. "יש לנו בכל בוקר שלושה מניינים. בשבתות מגיעים בממוצע כ-150 מתפללים", מספר גולדשטיין, מראשי בית הכנסת הוותיק. לדבריו, בקהילת בית הכנסת שומרים על הגחלת באמצעות מגוון פעולות ייחודיות – אירועים, העשרה, שיעורים, הרצאות ומועדון גמלאים.
מלבד "גבורת מרדכי", פועלים בעיר, לדברי גולדשטיין, עוד בתי כנסת עם מספר גבוה יחסית של מתפללים ופעילות קהילתית ענפה, ובהם "טור סיני" בגבעת רמב"ם, "בית אל" ברחוב טייבר ו"רבי מאיר בעל הנס" בדרום העיר. "בתי כנסת נוספים עושים הכל כדי לשמר את הגחלת ולהמשיך בפעילות", הוא מספר.
יש היערכות מיוחדת לקראת יום כיפור?
"אנחנו מאוד רוצים שהציבור בעיר יפקוד את בתי הכנסת. בשנה שעברה היה סגר. הפעם בתי הכנסת יפעלו על פי התו הירוק. בכל בית כנסת תהיה הקפדה שרק מי שיגיע עם תו ירוק מודפס יוכל להיכנס, כי אין אפשרות להביא טלפונים ניידים לבית הכנסת ביום כיפור. בכל בית כנסת יהיה ממונה קורונה. הגבאים קיבלו הנחיות מפורטות, ותהיה הקפדה על שמירתן. בנוסף, מתחמי התפילה הפתוחים יסייעו להפחית עומסים בבתי הכנסת ויביאו ציבורים רחבים להתפלל ביום כיפור תחת כיפת השמיים".
היכן זה יקרה?
"בגינת קושניר ברחוב בן צבי, בכיכר ווהלין, ברחבת בית ראשונים, בגינת התיאטרון, ברחבת הקניון, ברחוב טייבר ובבתי הספר אמונים, ברנר וכצנלסון. בכל מקום יהיה חזן, ספר תורה ושופר".
איך השפיעה הקורונה על חיי הדת בעיר?
"זו לא הייתה שנה קלה, אבל היא הביאה לקירוב לבבות וליותר עזרה הדדית. בעיר קהילתית כמו גבעתיים זה בלט לחיוב".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה