חדשות רמת גן-גבעתיים

"מי שלא מחוסן – שיישב בבית"

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    5 דקות
0
"מי שלא מחוסן – שיישב בבית"

"זכותו של כל מתפלל להיות מוגן בבית הכנסת. הגבאים ביצעו לקראת יום כיפור רישום של המתפללים, ונבקש בכניסה תו ירוק מכל מי שאינו רשום", אומר ל"המקומון" מ"מ הרב הראשי והממונה על שירותי הדת ברמת גן אהרן כ"ץ.
למעלה מ-100 בתי כנסת פעילים ברמת גן. להערכת הרב כ"ץ, בשבתות מגיעים אליהם בממוצע כ-8,000 מתפללים. בנוסף לבתי הכנסת, בעיר פועלים שורת מוסדות חינוך דתיים, ובהם בתי ספר, גנים, ישיבת ההסדר בשכונת רמת עמידר, אולפנת הרא"ה לבנות, תלמודי תורה ושמונה מקוואות.
נפגשנו במשרדו של כ"ץ, במחלקה לשירותי דת ברחוב הרא"ה במרכז העיר. במקביל להיותו ממונה על שירותי הדת בעירייה, מכהן הרב כ"ץ כאמור גם כמ"מ הרב הראשי. במהלך הראיון, הוא דיבר בפתיחות רבה על שנת הקורונה, היחסים בין דתיים לחילונים ומשאלתו לאחדות וקירוב לבבות.
הרב כ"ץ (73), הנחשב לדמות מגשרת בין ציבורים בעיר, גדל ברמת גן ובמשך שנים ארוכות הוא משמש כרב קהילת בית הכנסת "דובב עוז" בשכונת הבילויים. "כילד הייתי מגיע לשיר במקהלה בבית הכנסת הגדול בכיכר אורדע", הוא מספר.
לדבריו, הוא מקפיד להתרחק מפוליטיקה. במשך כ-42 שנה לימד ואף ניהל את המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן. "גם לאחר פרישתי לגמלאות, המשכתי ללמד במדרשה". לא מכבר זכה בפרס "רב מצטיין" מטעם מרכז ברקאי, הפועל להכשרת רבנים ופיתוח קהילתי. הוא נבחר בזכות פעילותו במהלך משבר הקורונה, כשפעל להטמעת הנחיות משרד הבריאות בבתי הכנסת.
"זו הייתה שנת משבר, כי נדרשנו מלמעלה, בגזירת שמיים, שלא להתפלל בבתי הכנסת בשל המגיפה", הוא אומר. "בתי כנסת היו סגורים במשך חודשים ארוכים. בקהילת 'דובב עוז' התפללנו ברחבה ובמנייני חצרות מתחת לשמיים, לעתים בתנאי מזג אוויר לא קלים, כמו גשמים ורוחות. בית כנסת הוא לא רק לצורך תפילה, זו גם קהילה חברתית פעילה. ב'דובב עוז' פועלים מוסדות צדקה, מארגנים מסיבות ראש חודש ומלמדים לימודי העשרה ביהדות. הייתה לכולנו שנה מאוד מאוד קשה".
חזרתם לשגרה מלאה?
"שמחנו לשוב לבית הכנסת והייתה הרגשה טובה ומרגשת, אבל עד היום יש אנשים מבוגרים שלא מגיעים לבית הכנסת מפני שהם חוששים. עדיין לא חזרנו למה שהיה לפני הקורונה".
מה יקרה ביום כיפור?
"אנחנו דורשים מכל מנהלי בתי הכנסת והרבנים לפעול על פי תנאי התו הירוק. על הגבאים להיות תקיפים וחד-משמעיים. מי שלא מחוסן – שיישב בבית. בית הכנסת הוא מרחב מוגן למתפללים. גם העירייה נערכת להקמת מתחמים ציבוריים לתפילות ביום כיפור".

תו השעה
באיגרת מיוחדת ששלח לתושבים לקראת חגי תשרי, הבהיר הרב כ"ץ: "אין לאפשר בשום פנים ואופן כניסתם של בלתי מחוסנים לבתי הכנסת הציבוריים, ויש לדרוש מכל משתתף בתפילת הציבור הצגת תו ירוק כתנאי להשתתפותו בתפילת הקהל ובפעילות של הקהילה בימים הנוראים. לצערנו הגדול, בשנה שעברה אירעו מקרים שבהם אנשים חולים הופיעו לתפילות בית הכנסת, הדביקו במחלה מתפללים אחרים ואירעו מקרים לא מעטים של פטירות אנשים מסיבה זו".
הרב כ"ץ יוצא בקריאה נרגשת למי שעדיין לא התחסן נגד קורונה. "תתחסנו למען עצמכם ולמען המשפחות שלכם והקהילה כולה, לפי הוראת הרופאים. מפחיד לחשוב מה היה קורה ללא החיסונים".
אתה מעריך שבתי הכנסת יהיו מלאים ביום כיפור?
"אני מעריך שעשרות אלפים יגיעו בליל כיפור, רובם ל'כל נדרי', תפילת הנעילה ותקיעת השופר. לצערנו, חלק מהציבור הדתי ברמת גן עבר לערי הפריפריה. רמת גן עיר מאוד יקרה, ולצעירים קשה לקנות דירות בעיר. חלק עברו לערים סמוכות וליישובים ביו"ש, בעיקר הצעירים האשכנזים. בעקבותיהם, גם ההורים עזבו את העיר כדי להתגורר סמוך לילדיהם. העזיבה הביאה לירידה במספר המתפללים.
"אני מאוד מקווה שיהיו תהליכים הפוכים, כמו שקרה בכמה אזורים בתל אביב. צריך לחשוב על פתרונות מערכתיים, כמו הקמת שכונות לציבור הדתי. מרבית הבנייה ברמת גן מאוד גבוהה, והיא אינה מתאימה למשפחות דתיות, בשל בעיית המעליות בשבת והיעדר מקום לסוכות. להערכתי, חלק מבתי הכנסת לא יוכלו לפעול בעתיד".
אתה מרוצה מהחיים המשותפים של דתיים וחילונים בעיר?
"רמת גן נמצאת בין בני ברק לתל אביב. מצד אחד, היא אינה בני ברק, ואתה רואה כלי רכב נוסעים בשבת, אבל בעיר מתגוררת גם אוכלוסייה מסורתית רחבה, שאינה תל אביב. עוד מימי ראש העירייה הראשון אברהם קריניצי חיו פה בדו-קיום, בהדדיות וכבוד בין דתיים לחילונים בעיר".
מה חשבת כשרמת גן הייתה העיר הראשונה שהפעילה אוטובוסים בשבת?
"מאוד הצטערתי. היו לי שיחות ארוכות עם ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, ולא על כל דבר אנחנו מסכימים. למרות חילוקי הדעות, אין ברמת גן תופעה אנטי-דתית, ואני חייב לציין שיש הידברות".
מה דעתך על פתיחת בתי קפה ברחוב ביאליק בסופי שבוע?
"אנחנו מצטערים על זה מאוד. כנער הייתי מגיע בשבתות לבית הכנסת הגדול בכיכר אורדע ושר במקהלה. גם היום, החזן ישראל רנד ממשיך להגיע לשם בכל שבת, ובכל ראש חודש מגיעה גם המקהלה הנפלאה 'קולות מן השמיים', בניצוחו של רפאל ביטון".
מה דעתך על יחסו של ראש העירייה לנושאי דת בעיר?
"אני חייב לציין את הסיוע של העירייה לבתי כנסת בעיר. לראש העירייה יש רגישות גדולה לנושאי דת והיענות רבה לדרישות של בתי הכנסת, בתי ספר והמוסדות הדתיים. העירייה משקיעה בהם משאבים רבים".
יש מתח בין דתיים לחילוניים בעיר?
"יש כאן נוער נפלא – דתיים, מסורתיים וחילונים. אני דווקא רואה הידברות ורצון טוב. אני עושה מאמץ גדול שהרוח היהודית תתקבל בצורה נעימה. יש לי הידברות עם כולם".
מה דעתך על השסע הפוליטי בישיבות המועצה?
"כלל חשוב אצלי הוא לא להיכנס לפוליטיקה. אני מבין שפוליטיקאים צריכים גם לבדל את עצמם זה מזה".
מה אתה מאחל לנו לשנה החדשה?
"שתהיה שנת בריאות לכל העולם, שנחיה באהבה ובשלום".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה