חדשות רמת גן-גבעתיים

"גבעתיים התעוררה"

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בספטמבר 2021    10 דקות
0
"גבעתיים התעוררה"

"הייתי רוצה שאיש צוות חינוכי שלא התחסן לא יוכל להיכנס לכיתה, אלא אם הוא מביא בדיקה מהירה. אם לא – שיישאר בבית. אבל הסמכות לקבוע את זה היא בידי המדינה", אומר ל"המקומון" ראש עיריית גבעתיים רן קוניק.
"המצב בגבעתיים לא מזהיר, יש לנו לא מעט מאומתים ומבודדים, אבל 99% מגילאי 19-16 ו-75% מגילאי 15-12 מחוסנים ומחלימים. אני מניח שלעתים תלמידים יהיו בבידוד והלימודים יתקיימו דרך הזום, אבל מבין הערים הבינוניות והגדולות, שיעורי התחלואה אצלנו הם מהנמוכים ביותר ושיעורי ההתחסנות מהגבוהים ביותר. היה חכם יותר להמתין עוד שבועיים עם פתיחת שנת הלימודים, שיהיה שיעור גבוה יותר של מחוסנים".
נפגשנו בלשכתו בבניין העירייה. במהלך הריאיון, דיבר קוניק בפתיחות רבה על ההתמודדות המורכבת עם משבר הקורונה המתמשך ועל התוכניות שלו במגוון נושאים, כמו בנייה ופיתוח, חניה, ניקיון וגנים ציבוריים, וגם על תוכניותיו האישיות. "אני מתכוון להתמודד לקדנציה שלישית. יש לי עוד הרבה דברים לעשות בעיר, שבשנת 2022 תציין 100 שנים להיווסדה".
כשאני שואל אותו מה הוא מאחל לנו ולו לקראת השנה החדשה, הוא אומר: "כולנו מייחלים שהתקופה הקשה הזו תיגמר. ממרץ 2020 אנחנו סביב הקורונה, אנשים כבר מותשים. נמשיך לעשות הכל כדי שכמה שיותר יתחסנו. בעיר מתגוררת אוכלוסייה גדולה ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, שמודעת להשפעה החיובית של החיסונים. אם יוחלט על חיסון גם לילדים, אני מאמין שרבים יתחסנו".
מה דעתך על חיסונים בבתי הספר?
"אני תומך. כמו שנותנים חיסונים אחרים, אין סיבה שלא יינתן גם חיסון נגד קורונה".
ומה עם הצוותים החינוכיים, שבהם לא כולם מחוסנים?
"כ-10% מהסייעות לא התחסנו, ואין לנו נתון על שיעור המורים והגננות הלא מחוסנים, אבל אני מניח ששיעורם נמוך יותר. מבחינתי, איש צוות שלא התחסן, לא יכול להיכנס לכיתה, אלא אם עבר בדיקה מהירה. אם לא – שיישאר בבית. המדינה לא קבעה זאת כהנחיה, אלא רק כהמלצה, ולנו כרשות מקומית אין סמכות".
איזו שנת לימודים מצפה לתלמידים, להורים ולמורים?
"אף אחד עוד לא יודע. אם יהיו עוד וריאנטים והתחלואה הגבוהה תימשך, המצב יהיה לא פשוט ויחזק את הצורך לנהל שגרת חיים בצל הקורונה, תוך שמירת ההנחיות. אני רוצה להיות אופטימי, כי ככל שיהיו יותר מחוסנים, גרף התחלואה יירד".
אתה חושש מגלי בידודים של תלמידים?
"כנראה שמדי פעם יימצא ילד מאומת, ואז הכיתה תצטרך להיכנס לבידוד וללמוד בזום מהבתים. התוכניות של המדינה לבדיקות יומיות, לא נראות לי ישימות ואני מסופק אם יעמדו במבחן התוצאה. החודשים הקרובים לא יהיו פשוטים, אבל התקווה שלי היא שבעוד חודשיים-שלושה החיסונים יעשו את העבודה ונוכל לנהל בכיתות שנת לימודים סדירה עד כמה שניתן".
אתה מרוצה מניהול משבר הקורונה בעת הנוכחית?
"ההחלטות משתנות בתדירות גבוהה. יש לי ביקורת על כך שלא מעבירים את הסמכויות לרשויות המקומיות. ראש עירייה הוא זה שצריך להחליט על פתיחת וסגירת מוסדות חינוך. הוא זה שמכיר את העיר הכי טוב ויש לו את כל הנתונים כדי לקבוע תנאי סף. מתחילת משבר הקורונה, אין העברת סמכויות לרשויות המקומיות.
"מדיניות הממשלה הנוכחית היא לא להיכנס לסגר. זה שונה מקצה לקצה ממה שראינו בממשלות נתניהו מתחילת משבר הקורונה. על הסגר הראשון הוחלט כשהיו 35 מאומתים ביום. הסגר השני הוטל כשהיו כ-500 מאומתים ביום. עכשיו יש 10,000 מאומתים ביום ואין סגר. אבל הפעם, החיסונים משנים את התמונה".
פקחי העירייה אוכפים את הנחיות הקורונה?
"פקח עירוני אינו מוכשר לכך ואין לו את הכלים להתעמת עם תושבים ובעלי עסקים על עטיית מסיכות ושמירת ההנחיות. הפקחים הוכשרו לאכיפת חניה ואיכות סביבה, לא להטלת קנסות על הפרת הנחיות הקורונה. גם כך יש מחסור חמור בפקחים, וגם למשטרת ישראל אין מספיק כוח אדם. ראינו את זה במבצע שומר החומות".
מה קורה במועדוני הגמלאים?
"אנחנו ממשיכים לקיים את כל הפעילויות בהתאם להנחיות ולתקנות. רואים היענות רבה של הגמלאים, שהתרגלו לחיות עם המסיכות. אחרי השנה הקשה שהייתה לרבים מהם בבתים, הם הבינו שעדיף להגיע לפעילויות מלשבת בבית".
ומה לגבי שאר האירועים בעיר?
"ביטלנו רק אירועים המוניים, כמו פסטיבל הבירה, אבל הפעילות במועדונים נמשכת, וחלק גדול ממנה היא באוויר הפתוח. מי שאינו מחוסן או מחלים, לא יכול להיכנס".
העסקים בעיר שרדו את משבר הקורונה?
"אני לא מכיר עסקים שנפלו בגלל הקורונה. רבים התאימו את עצמם למציאות, התמקדו במשלוחים והצליחו להתפרנס לא רע. מאז החזרה לשגרה העיר שוקקת, ומקומות הבילוי ברחוב כצנלסון מלאים".

גאה להציג
קוניק מציג בגאווה את הישגי העיר בתחום ההתחדשות העירונית. "בעוד כמה חודשים", הוא מבטיח, "צפויה להתפרסם תוכנית המתאר של גבעתיים, ובהתאם למדיניות המתגבשת, אנחנו מקדמים תוכניות באזורים שונים בעיר, ביניהם גבעת רמב"ם, ציר בן-גוריון ומתחם ההסתדרות. אבל אנחנו רק קובעים מדיניות, הביצוע תלוי בדיירים".
מתי יתחיל הביצוע במתחם ההסתדרות?
"התוכנית כבר אושרה. אני מניח שתוך שנה יתחיל שלב הביצוע במתחם הראשון, ברחוב המאבק. שם ייבנו בניינים בגובה של 25 קומות. יש בעיה של אספקת מים לכל הפרויקטים במתחם, לנוכח הגידול הצפוי באוכלוסייה. תאגיד המים דורש להקים מאגר מים גדול בגבעת קוזלובסקי, אבל זה לא תלוי רק בנו".
ומה לגבי אזורים נוספים בגבעתיים?
"בצירים ראשיים ובפאתי העיר השאיפה היא לפינוי-בינוי, שיאפשר בנייה לגובה וייצור שטחים ציבוריים. אבל במרכז העיר, ברחובות הקטנים, המדיניות היא לשמר את הצביון הקיים, ושם גובה הקומות יירד".
העירייה נגד תמ"א 38?
"אנחנו לא נגד. יהיו פרויקטים של התחדשות במסגרת תמ"א, אבל מבחינת תשתיות עירוניות, לא ניתן לעשות תמ"א 38 ללא מתחמי פינוי-בינוי באזורים סמוכים. פרויקטים שיהיו במסגרת תמ"א, יהיו עם פחות דירות חדשות ופחות שטחים נוספים לדירות קיימות".
מה צפוי במתחם כורזין?
"זה יהיה מתחם המשרדים והעסקים הדרומי של גבעתיים, שיהווה מקור לחמצן כלכלי לעיר. במתחם ייבנו 11 מגדלים. המיקום, בפאתי העיר, סמוך ל'קו הסגול' של הרכבת הקלה, מאוד אטרקטיבי".
ומה יקרה עם המבנה הקיים?
"גם שם ניתן יהיה לבנות, אבל לא נראה לי שזה יקרה בטווח הקרוב. המקום הפך מוקד עלייה לרגל, ובעלי עסקים ירצו להמשיך לשמר את הקיים".
בשנים האחרונות גדל מספר התושבים בגבעתיים וכבר הגיע לכ-64 אלף. יש פתרון למצוקת החניה הקשה בעיר?
"אין פתרונות קסם. הפתרונות ארוכי הטווח הם במתחמי פינוי-בינוי, שיקצו שטחים לטובת הציבור, ואז ניתן יהיה להקים בהם חניונים. אנחנו מנסים לפתור את הבעיה היכן שניתן, אבל מדובר בפתרונות נקודתיים. יש בעיר כ-24 אלף כלי רכב, פי שלושה ממספר החניות התקניות. בשעות היום ניתן למצוא חניה בעיר, ובשעות הלילה אנחנו מבצעים אכיפה מתחשבת. רק כשרכב חונה יוצר מטרד בטיחותי, מבוצעת אכיפה. בנוסף, יוצבו מצלמות אכיפה ב-15 צמתים ומקומות מרכזיים בעיר, והן יאכפו חניות כפולות, שיוצרות מטרדים קשים ועומסי תנועה".
מה יהיה עם עומסי התנועה הכבדים?
"כל גוש דן פקוק בכל יום במשך שעות ארוכות, לא רק בשעות הלחץ. בגבעתיים העומסים הם בעיקר במשך כשעה וחצי בבוקר, כשהורים מביאים את הילדים לגנים ולבתי הספר. כשהייתי ילד, היינו הולכים ברגל לבתי הספר, אבל הזמנים השתנו, וכיום רבים מגיעים עם ההורים. ראינו את זה בחופש הגדול, כשבבוקר לא היו עומסי תנועה. אנחנו מנסים לשנות את המצב. לאורך רחוב ויצמן יהיו רמזורים חכמים, במטרה ליצור גל ירוק".
אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?
"אני אף פעם לא מרוצה. הציפיות שלי מהתושבים ומעובדי העירייה מאוד גבוהות בנושא ההקפדה על הוצאת ואיסוף הגזם, הקרטונים והגרוטאות בזמן. גבעתיים היא עיר מאוד צפופה, וחשוב לפעול בשיתוף פעולה מלא למען ניקיונה. אני רואה שיפור ברמת הניקיון ברחובות ובגנים הציבוריים, גם באיסוף צואת כלבים, אבל תמיד יש לשאוף ליותר".
מה מצפה לנו השנה בגנים הציבוריים?
"נתמקד בגינות גלוסקא וסולד בגבעת רמב"ם, ובגינת יפה בבורוכוב. במסגרת הפרויקט הרב-שנתי, כבר שופצו 85% מהגנים הציבוריים בעיר. אנחנו מכניסים לתוכם גם עגלות קפה ופינות ישיבה. התחלנו בגן הבנים ובפארק גבעתיים, ואנחנו ממשיכים בכיכר אלדמע ובגן העלייה השנייה. ראינו גידול של עשרות אחוזים במספר המבקרים בגנים הציבוריים מאז פרוץ משבר הקורונה. הגנים חזרו להיות מקומות מפגש קהילתיים".
היכן יתמקדו השנה השיפוצים?
"הפרויקט המרכזי השנה יהיה ברחוב טייבר הוותיק. אחרי הרבה שנים הגיע הזמן לבצע שם עבודות שיפוץ ושדרוג. נשמר את עצי הפיקוס ברחוב, שהם חלק חשוב מהנוף, וגם נגדיל את שטח הערוגות סביבם". קוניק מציין גם את הקמת המבנה החדש של שבט צופי גבעתיים, את בניית אולם הספורט בבית הספר שמעוני ואת הקמת האגף החדש בתיכון שב"צ. "זו תהיה שנה של תנופת פיתוח", הוא מדגיש.

יש עתיד
בשנה הבאה תחגוג גבעתיים 100 להיווסדה. "אני מקווה שהתחלואה בקורונה תרד, כי יש לנו תוכניות רחבות, שיכללו אירועים ועבודות בשטח. כל שילוט הרחובות בעיר יוחלף לרגל שנת ה-100 וגם ריהוט הרחוב ברחובות הראשיים".
משך שנים ארוכות שלטו ב"גבעתיים האדומה" תושביה הוותיקים. בשנים האחרונות הפכה העיר מוקד עלייה לרגל לצעירים. הדבר בא לידי ביטוי בשיעור הגבוה של המתגוררים בשכירות – כ-45%. "אומנם לא כל המתגוררים בשכירות הם צעירים", מבהיר קוניק, "אבל בהחלט השיעור שלהם גבוה. גבעתיים התעוררה בשנים האחרונות".
תמשיך בגבעתיים, או שאתה חושב על מעבר לפוליטיקה הארצית?
"אני לא רואה מה טוב במישור הארצי. אציג מועמדות לקדנציה שלישית, ואני מקווה לקבל שוב את אמון התושבים. אני אוהב את גבעתיים ורוצה להמשיך את העשייה בעיר שבה נולדתי וגדלתי. יש לי עוד הרבה דברים לעשות, ובקדנציה השלישית יהיו לא מעט דברים שהתחלנו לתכנן ויגיעו לשלבי ביצוע. במישור הארצי יש הרבה פוליטיקה. במישור המקומי, יש יותר עשייה ואפשרות להשפיע".
בבחירות האחרונות התמודדת במסגרת מפלגת העבודה. באיזו מסגרת תתמודד הפעם?
"אני חבר מפלגת העבודה, אבל עדיין מוקדם לדעת".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה