חדשות רמת גן-גבעתיים

"90% מבני הנוער בגבעתיים התחסנו"

חדשות רמת גן-גבעתיים11 באוגוסט 2021    7 דקות
0
"90% מבני הנוער בגבעתיים התחסנו"

"נרשמה עלייה משמעותית של יותר מ-20% בתחלואה בקורונה בשבוע האחרון בגבעתיים", מתריעה סגנית ראש עיריית גבעתיים אור-לי ניב, מחזיקת תיקי הביטחון, החירום והבריאות, המכהנת גם כיו"ר עמותת קהילתיים. "התחושה היא שחוזרים לאחור. אנו בשידור חוזר של המצב שהיה בעבר, וזה מאוד מתסכל", היא אומרת בראיון ל"המקומון".
נפגשתי עם ניב במשרדה בעמותת קהילתיים, על רקע התקנות העירוניות החדשות לנוכח התפשטות התחלואה בקורונה. ההנחיות כוללות, בין היתר, איסור על מפגשים בני יותר משני משתתפים במתקני העירייה, שמירת מרחק ועטיית מסיכות. במקביל, נעשה מעבר למפגשי זום ולפעילות דיגיטלית, הזכורים משנת הקורונה, אלה שחשבנו רק לפני כחודשיים שהם נחלת ההיסטוריה.
ניב, העומדת בתוקף תפקידיה בחזית ההתמודדות העירונית עם משבר הקורונה, מדברת בפתיחות רבה על האתגרים המורכבים, על רקע ההתפרצות המחודשת, ומביעה חשש מפני סגר נוסף. "אני דוגלת בחיים לצד הקורונה, אבל זו החלטה של המדינה", היא מבהירה ומזהירה: "לסגר יש משמעויות כלכליות-חברתיות קשות, ראינו את זה בסגרים הקודמים".
תושבים יוכלו להמשיך ולקבל שירות במשרדי העירייה?
"אנחנו מצמצמים את קבלת הקהל ועוברים לשירותים מקוונים. החלטנו לרווח את העובדים במשרדים. השירות במרכז השירות לאזרח יתקיים על פי תור שנקבע מראש, ומי שיגיע יצטרך להמתין עד שיגיע תורו. בחללים הסגורים השהות תהיה רק עם מסיכות. אנחנו פועלים למציאת פתרון לקבלת קהל באגף הרווחה. שם יש חשיבות למפגשים אחד על אחד".
מופעי הקיץ ימשיכו להתקיים כמתוכנן?
"נדחה כנראה את פסטיבל הבירה, שהיה מתוכנן לסוף החודש. אלפים היו אמורים להגיע לכל אחד מימי הפסטיבל, אבל בריאות התושבים קודמת לכל. נקיים אותו כשהתנאים יאפשרו. עלינו להיות אחראים לבריאות התושבים, אבל נמשיך לקיים אירועים קהילתיים מתוכננים על פי ההנחיות".
במה שונה הגל הרביעי של הקורונה מהגלים הקודמים?
"ההדבקה כיום קלה יותר. בכל בוקר אני רואה שיש יותר ויותר נדבקים. אומנם בסך הכל יש בינתיים פחות חולים קשים לעומת הגלים הקודמים, אבל גם מספרם עולה. חייבים להישמר ולעשות הכל כדי להימנע מהדבקה".
את תומכת בפתיחת שנת הלימודים כרגיל?
"יש חוסר ודאות, ההנחיות משתנות ועדיין לא ברורות ליישום. אנחנו מחכים להנחיות ברורות של הממשלה, אבל מנהלי בתי הספר נערכים בינתיים להקטנת קבוצות הלימוד. הייתי רוצה שייתנו יותר סמכויות לרשויות המקומיות".
נערכים לסגר רביעי?
"אנחנו למודי ניסיון מהעבר ונערכים לכל תרחיש, גם של סגר".
מה לדעתך צריך לקרות במקומות הבילוי?
"כל עוד אין הנחיה, לא נוכל להגביל את מקומות הבילוי. צריכה להיות מידה מסוימת של פיקוח על התקהלויות, על פי מתווה התו הירוק, שהמדינה קבעה. בסך הכל אני מרגישה שבגבעתיים התושבים ממושמעים. הייתי בקניון וראיתי ש-99% היו עם מסיכות. גם ברחוב ראיתי אנשים עם מסיכות".
העירייה אוכפת את המגבלות?
"אנשי הפיקוח מקיימים סיורים, מסבירים ומתריעים. הם עדיין לא החלו באכיפה. אנחנו מאמינים שניתן גם בפעולות הסברה לשכנע לשמור על ההנחיות, אבל אם לא תהיה ברירה – תהיה אכיפה".
חמ"ל הקורונה שהוקם בגבעתיים במרץ 2020 נסגר אחרי הגל השלישי – ונפתח שוב לפני כחודש. יש בו צורך?
"אנחנו ועובדי החמ"ל, שהם עובדי העירייה והתיאטרון, מתורגלים ובעלי ניסיון. בגבעתיים כולם מכירים את כולם. בחמ"ל עובדים תושבים, שמכירים את שכניהם ויודעים לתת מענה מהיר. בינתיים עובדים בחמ"ל 11 עובדים, שמבצעים תשאולים למאומתי קורונה, אבל מספרם יגדל.
"אנחנו מקבלים את הרשימות ממשרד הבריאות ויודעים על מאומתים עוד לפני שהם יודעים. העובדים הונחו להתקשר מיד לכולם, ולהתחקות בתשאולים אחר מפגשים ואחרי אלו שבאו עמם במגע. כבר הצלחנו לקטוע שרשראות הדבקה. החמ"ל פועל ביעילות רבה, והוא יגביר את פעילותו לנוכח העלייה בתחלואה".
איך שמרתם על כשירות עובדי החמ"ל כשהיה סגור?
"ראינו את הנולד והכשרנו אותם כבר בתחילת ההתפרצות המחודשת. הם עברו רענון, ובנוסף לתשאולים למאומתי קורונה, הם מתקשרים גם למבודדים".
מהחקירות האמפידיולוגיות שערכתם, מה היו מקורות התחלואה העיקריים?
"בפעמים הקודמות, ההידבקות הייתה בעיקר בעסקים, והפעם זה השתנה. רוב הנדבקים בשבועות האחרונים הם כאלה שחזרו מחו"ל או שהיו במסיבות פרטיות. היו גם נדבקים במקומות נוספים, אבל פחות".
יש מספיק אכיפה נגד החייבים בבידוד?
"השיטור העירוני עושה את זה, בשיתוף עם המשטרה. לצערי, היו הפרות בידוד. שמעתי על מקרים של אנשים שחזרו מחו"ל ומיהרו ללכת לעבודה, עוד לפני שסיימו את הבידוד ולפני שקיבלו את התשובה לבדיקת הקורונה שעברו. צריכים אכיפה משמעותית. לדעתי, צריך להטיל גם הגבלות משמעותיות על הנוסעים העוברים בנתב"ג".
אם יוחלט להטיל סגר נוסף, יש מענה לתושבים הוותיקים?
"יש לנו מערך גדול של מתנדבים, וביחד עם עובדי עירייה ניצור קשר רצוף עם כולם. הראשונים יהיו התושבים הוותיקים העריריים, ואחריהם לפי הגילאים. נתחיל מגילאי 90 ומעלה ונגיע עד לגמלאים צעירים יותר. כל אחד יקבל מענה".
מעבר לשיחת טלפון, איזה מענה מקבל תושב ותיק שיושב בבית?
"תושבים ותיקים חוששים מהחזרה לבדידות. אם המדינה תחליט להטיל סגר, נסייע בקשר ישיר עם התושבים ובאספקת הצרכים של כל אחד ואחד, החל מהורדת האשפה מהבית ועד לרכישת תרופות ומצרכים. באופן אישי, בסגרים קודמים הוצאתי לתושבים ותיקים כסף מהכספומט ודאגתי לספק את הצרכים שלהם. ראש העירייה רן קוניק דוגל בקשר ישיר ואישי עם התושבים, וגם אני. נמשיך לטפל בכל פנייה כדי לתת מענה מהיר".
אחרי האופוריה של מבצע החיסונים, איך התחושה להתמודד שוב עם סגר והגבלות?
"התחושה שלי היא שחוזרים לאחור. זה מתסכל. דווקא אחרי שחזרנו לפעילות ענפה, ותושבים ועסקים התאוששו וחזרו לחיים, שוב מדברים על הגבלות וסגר. אני רואה שאנשים חוששים ואפשר להבין אותם. סגר זה סיוט לכולם – לילדים בבתי הספר, לתושבים הוותיקים ולבעלי העסקים. דווקא אחרי ההתאוששות מהסגרים הקודמים, התחושה היא של חוסר אונים וחוסר ודאות. אבל אני מקווה שנוכל להימנע מסגר. לדעתי, עדיף לחיות לצד הקורונה. אני מאוד מקווה שהממשלה תביא חידושים ותעניק לנו סמכויות נוספות, אבל אנחנו נקיים את ההנחיות שיוחלט עליהן".
יש בעיר מספיק מתנדבים?
"יש לנו רשת של מאות מתנדבים. אחד מהלקחים שלנו מהסגרים הקודמים הוא שיש לתת דגש גם למערך לוגיסטי חזק. הכשרנו עובדי עירייה ייעודיים למערך הלוגיסטי, כדי שנוכל להיות בקשר עם כמה שיותר תושבים ולתת מענה פרטני, מהיר ויעיל. אם אישה מבוגרת צריכה שיורידו לה את הזבל, נעשה את זה עבורה".
יש כוונה לבצע מבצעי חיסונים בגבעתיים?
"בשיתוף קופות החולים, ביצענו מבצעי חיסונים בעיר, ויותר מ-90% מבני הנוער בגילאי 18-12 התחסנו. די מיצינו את התחסנות בני הנוער, ואני רוצה שניידות חיסונים גם יגיעו לסביבות בתי הספר, כדי להגביר את הנגישות לאלה שמעוניינים ועדיין לא התחסנו. פנינו למשרד הבריאות בבקשה להקים מתחם חיסונים בעיר, כדי לאפשר את מתן החיסון השלישי, שהיה מקל על התושבים הוותיקים, אבל דחו את הבקשה שלנו ובינתיים לא יוקם מתחם כזה בגבעתיים".
מהי הסיבה לדחיית הבקשה?
"טענו שלחיסון השלישי יש צורך בצוותים שיתשאלו לגבי הגיל, חיסונים קודמים ומחלות רקע, ולכן קופות החולים ימשיכו לחסן".
כיו"ר עמותת קהילתיים, יש תוכניות לביטול חוגים ופעילויות על רקע הגל הרביעי של הקורונה?
"אנחנו פועלים בחוסר ודאות. הכוונה היא להמשיך בפעילויות עד כמה שניתן, ולהעביר כמה שיותר חוגים לשטחים פתוחים. גם יש היערכות לקורסים לגמלאים, ואנחנו מקיימים הרשמה, אבל כולנו כפופים להנחיות ונצטרך להמתין עד אחרי החגים. ספטמבר הוא חודש החגים, והפעילויות מתוכננות רק לאוקטובר. עד אז כבר נדע היכן אנו עומדים".
יש אור בקצה המנהרה?
"ייקח עוד הרבה זמן עד שנהיה אחרי המגיפה. אני מעריכה שזה יימשך לפחות שנתיים ועוד יהיו גלים. מקווה שיתחסנו כמה שיותר, שכולם ישמרו על ההנחיות ויתרגלו לחיות לצד הקורונה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רואים כוכבים

יום המורה צוין במוסדות החינוך בגבעתיים בשורת מחוות והפתעות לצוותים החינוכיים. צוותי ההנהלה בבתי הספר, ועדי ההורים והתלמידים הכינו קבלת...

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בדצמבר 2021    דקה אחת
0

"לא ויתרה על אף תלמיד"

בטקס הוקרה מרגש, נפרדו בכירים בעיריית גבעתיים ואנשי חינוך מראש מינהל החינוך, הנוער והצעירים בעירייה אירית אהרונסון, הפורשת לגמלאות לאחר...

חדשות רמת גן-גבעתיים1 בדצמבר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה