חדשות רמת גן-גבעתיים

מתקדמת

חדשות רמת גן-גבעתיים4 באוגוסט 2021    5 דקות
0
מתקדמת

"נרשת את העיר בכ-300 עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים. בעתיד לכל חניה בבנייה חדשה תהיה הכנה להצבת עמדת הטענה", אומרת המשנה לראש עיריית רמת גן עדנה וידל, מחזיקת תיק החדשנות ומערכות המידע.
וידל, שנבחרה למועצת העיר מטעם יש עתיד, מכהנת כיום לצדה של חברת סיעתה שרית אסרף-לוי, המחזיקה בתיק איכות הסביבה, לאחר שנכנסה למועצה במקום ראש הסיעה עו"ד גלעד שריר, שהחליט לפרוש.
"אנחנו צועדים לעידן של עיר חכמה", מציינת וידל על רקע התוכניות שמתגבשות בעירייה ומעריכה: "העתיד הוא בכלי רכב חשמליים. להבנתי, חלום הרכב האוטונמי יתעכב, מפני שעדיין אינו בטוח לנסיעה בכבישים".
מה זה אומר עיר חכמה?
"פריסת אנטנות סלולר דור 5, שיגבירו את מהירות הגלישה ושיהיה להן ערך מוסף, כמו סיוע לשליטה על רמזורים ובקרת תנועה. העתיד הוא בדור 5".
אתם מביאים בחשבון אפשרות להתנגדויות של תושבים לאנטנות החדשות?
"אנחנו לקראת סקר מיקומים, ובהתאם להמלצות המומחים יוחלט היכן למקם את האנטנות בדרך מיטבית. ככל שיהיו יותר אנטנות – רמת הקרינה תרד. נבצע ניטור של הקרינה באופן שוטף. נקפיד על הצבת האנטנות כך שלא יפגעו בסביבה, ייתכן שעל עמודי חשמל. אין מנוס מדור 5, העולם הולך לשם".
העירייה ערוכה למעבר לכלי רכב חשמליים בשנים הבאות?
"הוחלט לצאת למכרז להצבת עמדות טעינה. בשלב הראשון יהיה פיילוט של 20 עמדות בצירים מרכזיים. התוכנית היא לפריסת 300 עמדות ברחבי העיר. הובלתי את הכנסת עמדות ההטענה לבניינים חדשים. בכל חניה בבניין חדש תהיה הכנה להטענה חשמלית. מדובר בשינוי תפיסה. כלים עירוניים, קלים וכבדים, יהיו בעתיד חשמליים. המדינה הולכת לשם ומעניקה הטבות לרוכשי רכב חשמלי".
וידל מספרת על פעולות נוספות בתחום האנרגיה הירוקה. "חברתי לסיעה שרית אסרף-לוי, שמחזיקה בתיק איכות הסביבה, מובילה את מהפכת הגגות הסולאריים. במוסדות ציבור ובבניינים פרטיים יותקנו גגות סולאריים, שיביאו לחיסכון בחשמל".
וידל, אשת חינוך ותיקה, ניהלה במשך כ-20 שנה את תיכון מקיף י"ב בראשון לציון. היא מדגישה את הצורך בהגברת הלמידה הטכנולוגית. "ילדים ובני נוער זקוקים להדרכה לגבי שימוש נכון באינטרנט ולחינוך מרחיב אופקים בתחומי החדשנות", היא מסבירה.
"השאיפה שלי היא להקים מרכז חדשנות, שיפעל בשיתוף עם חברות הייטק ויהיה מוקד לתלמידי העיר. תלמידים יוכלו לקבל הדרכות ולבצע עבודות גמר בנושאים טכנולוגיים בשילוב עם חברות הייטק. ברמת גן יש מגוון חברות כאלה, ובעיר מתגוררים הרבה אנשי הייטק. מרכז החדשנות יסייע להכשיר את התלמידים לקראת העתיד".
נראה שהקורונה סייעה לזה לקרות.
"הקורונה שינתה את התפיסה אצל מורים, והביאה לתופעה של לימודים באמצעות הטכנולוגיה. הלמידה מרחוק הביאה למהפכה במערכת החינוך, אבל כמי שעסקה בחינוך במשך 33 שנה, אין תחליף לכיתה. בזום מורה לא יכול לזהות מצוקה של תלמידים, וברשתות יש רבים המרשים לעצמם להגיד דברים שלא יגידו פנים אל פנים. הזום הוא עוד אמצעי יעיל ללימודים, אך אינו תחליף לכיתה".
את מזהה פערים במערכת החינוך בעקבות שנת הקורונה?
"נוצרו לעתים פערים חינוכיים ורגשיים. אגף החינוך הקצה משאבים להדבקת הפערים".
וידל מתריעה מפני הסכנות האורבות לבני נוער ברשתות החברתיות. "אני סבורה שיש ליזום הכשרה לתלמידים לשימוש נכון באינטרנט. שמענו על מקרים של ניצול ברשת. אינטרנט זו שפה, ויש ללמד אותה".
מערכת החינוך בעיר ערוכה להתמודד מול אתגרי החדשנות?
"מערכת החינוך העירונית בהחלט מתקדמת בכיוון הנכון, אבל יכול להיות שלא בקצב שהיינו רוצים. הייתי רוצה לראות יותר שיתופי פעולה עם חברות. ראש העירייה מקדם שיתופי פעולה עם בית החולים שיבא בתחום הביו-טק, ורואים התקדמות חשובה בתחום".
כמנהלת תיכון לשעבר, איך מערכת החינוך ברמת גן?
"טובה מאוד".
"אני מתביישת"
המערכת הפוליטית ברמת גן עברה טלטלה בתקופה האחרונה. בין השאר, סביב פרסום הטענות לעבירות מין לכאורה של אנדראס רומר, שעל שמו נקרא רחוב ברמת גן. חברת המועצה עו"ד חיה מנע אף פרשה על רקע זה מהקואליציה. אני שואל את וידל מדוע חברות סיעת יש עתיד לא יצאו בקריאה פומבית להסרת שמו מהרחוב. "אנחנו לא פרשנו, כי נתנו אמון בראש העירייה שיחליט על הסרת שמו", היא הודפת את הטענה.
"אחרי פרסום החשדות נגד רומר, דרשנו את הסרת שמו מהרחוב. פנינו לראש העירייה והוא הבטיח לנו לפעול בנושא. נתנו לו את מרחב הפעולה, והוא אכן החליט על שינוי שם הרחוב, ועכשיו ממתינים לאישור משרד הפנים. כשהוחלט לקרוא על שמו רחוב, לא היה ידוע על החשדות נגדו".
לא שמענו את העמדה שלכן גם בעקבות המעבר של ליעד אילני לאופוזיציה.
"ליעד בחור נחמד, אבל לדעתי ההתנהלות שלו מול ראש העירייה לא הייתה ראויה. שאמה הכהן פרש לו שטיח אדום, העמיד אותו בקדמת הבמה, הצהיר כל הזמן שהוא יהיה המחליף שלו והגדיר אותו כראש העירייה הבא".
כאשת חינוך, איך התחושה שלך בישיבות המועצה הסוערות?
"הייתי רוצה לראות ישיבות מועצה בתרבות דיון אחרת. לא נעים לראות כזו התנהלות נמוכה בישיבות מועצה. עצוב לשמוע השמצות והקטנות, להיכנס לרמה האישית. אין לזה מקום, ואני מתביישת. אנחנו כנבחרי ציבור צריכים לשמש דוגמה".
להערכתך, הקואליציה מספיק יציבה?
"הקואליציה מאוד יציבה, ואם לא יקרה משהו דרמטי, אני לא צופה שינויים".
מתכוונת להתמודד לעוד קדנציה?
"עדיין מוקדם להחליט. אני פועלת בהתנדבות מלאה במשך שעות ארוכות מדי יום, ואפילו על הוצאות כמו חניה אני משלמת מכיסי. העשייה דורשת המון אנרגיה, עבודה סביב השעון, אבל יש סיפוק אישי".
לשותפות של יש עתיד בממשלה יש השפעה על העיר?
"השותפות תפתח לנו דלתות. יש לנו קשר ישיר עם השרים ונקדם ביחד דברים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה