חדשות רמת גן-גבעתיים

הגל הרביעי כבר כאן

חדשות רמת גן-גבעתיים4 באוגוסט 2021    5 דקות
0
הגל הרביעי כבר כאן

רמת גן תהיה הרשות העירונית הראשונה באכיפת עטיית מסיכות באוטובוסים העוברים בעיר. על רקע העלייה המדאיגה בשיעורי התחלואה בנגיף הקורונה, הודיעה העירייה על יציאה למבצע הסברה ואכיפה.
בשלב הראשון, תתקיים הסברה לנוסעים ולנהגים. פקחים שיעלו לאוטובוסים יספקו לנהגים 50 מסיכות לחלק לאזרחים שאין להם מסיכה. בנוסף, יסבירו לנוסעים את חשיבות החוק לשמירה על בריאות הציבור.
בשלב השני, תחל אכיפה לעטיית מסיכות באוטובוסים בשטחי העיר. פקחי העירייה הוסמכו לכך, ובעירייה טוענים שהאכיפה מתקיימת בהתאם לצו בריאות העם.
"אנחנו פועלים מתחילת השבוע במתכונת מוגברת, במטרה לחסן במהירות האפשרית את האוכלוסייה בגילאי 60 ומעלה", אומרת מנהלת שירותי בריאות כללית במחוז דן-פתח תקווה ד"ר יעל רייכנברג.
עם תחילת מבצע מתן החיסון השלישי נגד קורונה, הייתה השבוע היערכות מיוחדת. בית הצנחן ברמת גן, שנסגר עם תום המבצע הקודם, נפתח שוב, והוא יהווה מוקד חיסונים מרכזי. "תגברנו את הצוותים המחסנים. בנוסף ל-12 מוקדי החיסונים במרפאות ובמוקדים, פתחנו מוקדים נוספים במחוז, שיעבדו שעות ארוכות מדי יום, כדי לעמוד ביעד של מבצע חיסונים מהיר במנה השלישית.
"במקביל, אנחנו ממשיכים לחסן במנה הראשונה והשנייה בני נוער, או כאלה שטרם התחסנו. אנחנו פועלים בשיטת האקורדיון – כאשר יש צורך פותחים אותו", מציינת ד"ר רייכנברג.
איך ההיענות להתחסן בקרב המבוגרים?
"מרגש היה לראות אנשים מבוגרים רבים שמגיעים להתחסן. ככל שהגיל עולה, התחלואה עלולה להיות קשה יותר. האוכלוסייה המבוגרת יותר פגיעה בעת הידבקות בנגיף, וחשוב שהיא תהיה מוגנת".
מהם זמני ההמתנה לקבלת החיסון?
"לאחר פתיחת מוקדי חיסון נוספים והארכת שעות הפעילות, הזמנים יתקצרו".
ד"ר רייכנברג מדגישה כי המאבק בקורונה אינו רק באמצעות חיסונים: "חייבים להקפיד על עטיית מסיכה במקומות סגורים, לשמור מרחק, להיזהר מהתקהלויות ולהימנע מטיסות לא חיוניות ולמדינות אדומות".
"אנחנו לא באותו מקום שהיינו במרץ 2020. הצוותים מנוסים, ההנהלה מנוסה, המחלה מוכרת והאוכלוסייה מתורגלת. אז, ובמהלך השנה, התחלואה בחברה החרדית הייתה גבוהה יותר, וכיום התחלואה שם נמוכה יותר. אנשים התחסנו ורבים החלימו, ונוצרה חסינות עדר טבעית. התהפכו היוצרות – התחלואה בחברה החרדית נמוכה יותר לעומת החברה הכללית", מציינת ד"ר רייכנברג.
"כיום שיעורי התחלואה הקשה נמוכים יותר, בזכות החיסונים", היא מסבירה, "אבל אנחנו רואים עלייה בשיעורי ההידבקות ובשיעורי התחלואה הקשה. אומנם עלייה איטית יותר לעומת העבר, אבל היא נמשכת".
שיניתם את שיטת הטיפול בחולי קורונה?
"עיקר הטיפול נעשה כיום באמצעות רופאי המשפחה במרפאות הקהילה שלנו. הרופאים מצויים בקשר ישיר עם החולים, עוקבים ונותנים הנחיות בהתאם לצורך. אנחנו מפעילים חמ"ל במרפאת כללית ברחוב אהוד ברמת גן, שנועד לתת מענה למקרים חריגים בשעות שבהן המרפאות סגורות".
את מרוצה משיתוף הפעולה עם העיריות?
"יש לנו שיתוף פעולה שוטף והדוק עם ראשי עיריות רמת גן וגבעתיים – כרמל שאמה הכהן ורן קוניק".
הפניית המשאבים למאבק בקורונה לא תפגע בתחומים רפואיים אחרים?
"אנחנו לא נותנים למשאבי הבריאות להתבזבז רק על הקורונה, וממשיכים בפעילות השוטפת וברפואה המונעת. בסגר הראשון הייתה ירידה חדה בפניות לבדיקות ונוצרו פיגורים. לקוחות רבים חששו להגיע למרפאות להיבדק. כיום המצב שונה".
הצלחתם להדביק את הפיגור בבדיקות הממוגרפיה?
"מצמצמים פערים. הכפלנו את כמות ניידות הבדיקה וקיימנו גם מבצעי בדיקות מיוחדים. עשינו את זה ברחבת קניון גבעתיים ובכיכר אורדע ברמת גן. אני פונה לנשים לבוא ולהיבדק, גילוי מוקדם עשוי להציל חיים".
את מרוצה משיעורי ההתחסנות של בני הנוער?
"אנחנו אחרי הפיק. רואים ירידה בשיעורי ההתחסנות. אני רוצה לקרוא שוב למי שעדיין לא התחסן – שיגיע. בני נוער וצעירים צריכים לחשוב על כך שהם עלולים להדביק את הסבים והסבתות. גם התו השמח והתו הירוק צריכים להוות תמריץ להתחסן".
עד מתי להערכתך יימשך הגל הרביעי?
"זה תלוי בהתחסנות ובשמירת ההנחיות. לצערי, רואים התרופפות במשמעת. עלינו להתחסן, להישמר ולהתרגל לחיים נורמליים לצד הקורונה".
ובינתיים: בידוד
כ-600 ילדים מ-21 גנים ברמת גן נכנסו השבוע לבידוד, לאחר שמדריכת ספורט המקיימת חוגי העשרה חלתה בקורונה. במפעלי בית עמנואל ציינו שמדריכת הספורט הייתה מחוסנת, אך לאחר שחשה ברע, ביצעה בדיקת קורונה, והתברר שהיא מאומתת.
המדריכה קיימה חוגי ספורט בגנים ובצהרונים בעיר, במסגרת קייטנות החופש הגדול. בעקבות הנחיות הקב"ט, הוחלט על סגירת הגנים שבהם הדריכה בימים האחרונים, והילדים התבקשו להיכנס לבידוד. לעומתם, הגננות והסייעות התבקשו לבצע בדיקת קורונה על מנת לוודא שלא נדבקו.
מנכ"ל מפעלי בית עמנואל יאיר דמארי הורה לעצור לבינתיים את חוגי ההעשרה המועברים על ידי מדריכים העוברים בין הגנים והצהרונים. "לא היה לנו נעים לסגור את הגנים ולהודיע על הצורך בבידוד, אבל לא הייתה לנו ברירה", ציין דמארי. "הבריאות היא מעל הכל, ואנו פועלים על פי ההנחיות".
הקייטנות בגני הילדים ובבתי הספר אמורות להימשך עד 19 באוגוסט, ושוהים בהן כ-2,000 ילדים. מתחילת הקיץ היו בקייטנות ברמת גן יותר מ-6,000 ילדים, ומתוכם נכנסו לבידוד כ-70 כיתות בתי ספר, גנים וצהרונים, לאחר שהתגלו חולים מאומתים.
"הקייטנה מסייעת להמשך שגרת הפעילות של ההורים, הכוללת יציאה לעבודה", אומר דמארי. "לבנו עם ההורים, שבשל הבידודים השבוע נאלצו להישאר עם ילדיהם".
בהודעה שנשלחה להורים השבוע נכתב: "בית עמנואל מקיימת את פעילויות הקיץ תוך הקפדה על הנהלים וההנחיות, ותמשיך לפעול במשנה זהירות בכל הנוגע לבריאות הילדים והצוותים. אין כל הנחייה של משרד הבריאות או משרד החינוך המגבילה את קיום פעילויות הקיץ, לרבות חוגי העשרה בגנים ובתי הספר. העירייה תמשיך לעקוב אחר הנחיות משרדי הממשלה ותפעל בהתאם".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה