חדשות רמת גן-גבעתיים

בדרך לקדנציה שנייה . . .ושלישית

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2021    10 דקות
0
בדרך לקדנציה שנייה . . .ושלישית

"שמעתי שהיו חברי אופוזיציה שקיררו את השמפניות, אבל נשתדל לאכזב אותם שוב", אומר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן בראיון מיוחד ל"המקומון". "היו לי הצעות מפתות, כמו להתמנות לשגריר ישראל באו"ם, לאחר המינוי של גדעון סער, במסגרת הרוטציה לתפקיד שר החוץ, אבל אני מחובר לעיר ואוהב אותה. אתמודד בבחירות הבאות לקדנציה שנייה וגם אשקול להתמודד לקדנציה שלישית", מכריז שאמה הכהן.
בחודשים האחרונים עברה המערכת הפוליטית זעזועים. ממלא מקומו ליעד אילני עבר לאופוזיציה בעקבות ראיון ל"המקומון", שבו לא פסל אפשרות להתמודד על ראשות העירייה בבחירות הבאות. השבוע המערכת הפוליטית בעיר געשה במיוחד, בעקבות הודעתה הדרמטית של המשנה לראש העירייה הגר יעקב, חברת סיעתו של שאמה הכהן, על החלטתה להתפטר. בהמשך היא הודיעה שבינתיים, היא משהה את התפטרותה.
נפגשתי עם שאמה הכהן בלשכתו בבניין העירייה, על רקע מסך גדול המתעדכן כל העת במספר העולה של חולי קורונה בעיר. "יש זינוק בתחלואה בקורונה בכל הארץ, וגם ברמת גן", מסביר שאמה הכהן. "אנחנו במעקב רצוף המנוטר כמה פעמים ביום. הגל הרביעי אינו דומה לגלים הקודמים, רואים ירידה חדה בתחלואה הקשה, ולא נצפית קריסת מערכת הבריאות. נמשיך להשקיע מאמץ בחיסון בני הנוער ובהגברת האכיפה לשמירת הנחיות עטיית המסיכות והתו הירוק. וגם יהיו שינויים באירועי התרבות המתוכננים".
אילו שינויים?
"נפעל על פי מתווה התו הירוק, ובמידת הצורך נפצל אירועים או שנבטל אותם. צריכים להמשיך את החיים לצד הקורונה, אבל לא להרפות, ולעשות הכל לצמצום התחלואה".
מה שיעור ההתחסנות של בני נוער בעיר?
"יותר מ-40% מבני הנוער בעיר מגילאי 12 התחסנו, וזה עוד יעלה. אנחנו עושים פעולות הסברה ומבצעי חיסונים, הכוללים גם הטבות למתחסנים, כמו שעשינו כשנתנו כרטיס כניסה לכפר המכביה לכל נער שמתחסן. שמעתי על בני נוער שעמדו בתור להתחסן ומתנגדי חיסונים שכנעו אותם לבטל".
איך תפקדו קייטנות החופש הגדול?
"בכל יום כיתות נכנסו לבידוד וכל הזמן היו שינויים. נערכנו תוך כדי תנועה. למחנות הקיץ של הצופים נדרשו המדריכים והחניכים לצאת לאחר בדיקות קורונה שליליות".
אתה מעריך שיהיו לימודים בקפסולות?
"אני נגד קפסולות. כבר ראינו בשנת הקורונה את ההשלכות והפערים שנוצרו. בקפסולות, התלמידים לא יהיו חצי מהזמן בבית הספר. נעשה הכל להתאים את מערכת השעות, שתמנע קפסולות".
חברי אופוזיציה טענו כי העירייה לא יצרה תוכנית מקיפה לסגירת הפערים הלימודיים והרגשיים שנוצרו בקרב חלק מהתלמידים בשנת הקורונה.
"הקצבנו למעלה מ-10 מיליון שקל להתמודדות עם הפערים הלימודיים והרגשיים. באגף החינוך הכינו תוכנית מקיפה. לחלק מהתלמידים ההתמודדות הייתה קשה יותר, והם יקבלו את המענה הנדרש".
חברת המועצה מירה שנן, שפרשה עם אילני מהקואליציה, תקפה אותך באופן אישי על ניהול מערכת החינוך בעיר.
"אף פוליטיקאי לא יכול לנכס לעצמו את המצוינות של מערכת החינוך ברמת גן, גם כשהוא עובר לאופוזיציה. מירה הפכה למרירה, ואני מבין אותה, מפני שהיא לא פוליטיקאית. היא יכלה להמשיך בעשייה. הפרישה נכפתה עליה בגלל שגיאות פוליטיות של אחרים".
שאמה הכהן מרבה לספר על מבצע השיפוצים הנרחב במוסדות החינוך בעיר, על הקמת אולמות ספורט וגנים חדשים. "רואים מעבר אדיר של צעירים מתל אביב, שנוהרים לעיר. התופעה בולטת בעיקר בשכונת חרוזים, ונקים גם שם אשכול גנים".

על סדר היום
אחת הסוגיות שעומדת על סדר היום של העירייה היא הארנונה. העירייה החליטה לא לבצע ב-2021 את העדכון של ארנונת המגורים בשיעור של 1.1% ואף לבצע הוזלה סמלית של 0.1%. אבל המדינה סירבה לאשר, והארנונה עלתה בחודש ינואר. העירייה עתרה לבג"ץ, אבל בינתיים הארנונה לא ירדה. לאחרונה הוחלט למתן את העלאת עדכון הארנונה בשנת 2022 מ-1.92% ל-0.7%, וגם זה מותנה באישור המדינה.
"אני מקווה שהארנונה תעלה ב-2022 רק בשיעור של 0.7%, אבל אם זה לא יקרה, נעניק חבילת הטבות לציבור בתחומי התרבות והחינוך. ייווצר עודף של כ-8 מיליון שקל בשל אי-הורדת הארנונה השנה, וב-2022 ונחזיר אותו לציבור", מבטיח שאמה הכהן.
לאחרונה הזהיר מנכ"ל נת"ע, שאם העירייה לא תתקין צינור ניקוז, תחנת ביאליק של "הקו האדום" תושבת בשל הצפות.
"מנכ"ל נת"ע חיים גליק הוא ידיד שלי, אבל נמשיך לעמוד על שלנו. לא ניכנע לתכתיבים ולאיומים. נת"ע צריכה לעמוד בסיכומים ולפתח את רחוב ז'בוטינסקי לכל אורכו".
אתה מאמין שניתן יהיה לשנות את תוואי "התו הסגול" בציר אלוף שדה?
"ירשנו מצב נתון, ובדקה ה-90, אחרי הליכים משפטיים שלא צלחו. נמשיך להיאבק, אבל צריך נס כדי שיהיה שינוי. כולם רוצים רכבת קלה, שתקל מאוד על עומסי התנועה הכבדים, אבל לדעתנו צריכים שינוי בתוואי באלוף שדה".
למה העירייה לא מקדמת תוכנית להקלת העומסים במזרח העיר באמצעות הקמת גשר עילי מנווה יהושע לכפר אז"ר?
"בסימולציות שהוצגו, הגשר אינו הפתרון. הוא יקל רק על אזורים מסוימים, וגם זה חשוב. נמשיך לקדם את התוכנית".
יהיה פתרון למצוקת החניה הקשה בעיר?
"עירייה לא מחויבת לתת חניה לכל תושב. יש מצוקת חניה, ואנחנו פועלים להקל, אבל לעתים אנחנו בין הפטיש לסדן. למשל, נהגים שרוצים לחנות בלילות ובסופי שבוע על המדרכות, אבל כעירייה עלינו לאפשר מעבר חופשי להולכי רגל".
אתם מבצעים אכיפה בשעות הלילה וסופי שבוע?
"לא מתבצעת אכיפה יזומה בלילות ובסופי שבוע, אבל אם מתקבלת תלונה על רכב שיוצר מפגע, מבוצעת אכיפה. הנהגנו בלילות ובסופי שבוע אכיפה מתחשבת. באפליקציה העירונית ניתנת התראה בעת שפקחים מגיעים לשכונה. זה מעניק לנהגים זמן להזיז את רכביהם ויוצר גיבוי מוסרי לבצע אכיפה כשיש מתלוננים".
יוקם חניון תת-קרקעי בכיכר אורדע?
"חניון תת-קרקעי הוא פתרון של פעם. העולם צועד לאמצעים טכנולוגיים. נפעל להקמת עוד חניונים על צירים מרכזיים ובמגרשים ריקים בשכונות".
רמת גן הובילה את המרד נגד תמ"א 38, אבל הקבלנים ניצחו בעתירה ובית המשפט דחה את ערעור העירייה. "המדיניות שלנו מנעה בניית כאלף יחידות דיור נוספות", אומר שאמה הכהן. "הפרויקטים שמבוצעים הם בתום הליכים שהחלו עוד לפני הקדנציה הנוכחית, וחלקם אושרו בוועדות ערר".
התוכנית החלופית שמקדמת שרת הפנים מקובלת עליכם?
"צריך לראות את כל סעיפי התוכנית. בעיקרון, אני מאמין בתוכנית שמייצרת תשתיות ציבוריות וגם לא תניב לעירייה הפסד של 10,000 שקל על כל יחידת דיור חדשה. המדיניות היא העדפת פרויקטים של פינוי-בינוי".
אבל ההליכים נמשכים לעתים שנים ארוכות.
"הדרך הארוכה היא הקצרה. לא אחתום על היתרים ללא תשתיות".
העירייה מעודדת פתיחת עסקי בילוי ופנאי ברחוב ביאליק. יש כוונה להתחרות ברחוב כצנלסון בגבעתיים?
"ביאליק בדרך להיות כצנלסון. גם בשדרות ירושלים רואים תנופה של פתיחת עסקי בילוי. אנשים רוצים לבלות. אנחנו בדרך הנכונה. עד לא מזמן היו חנויות שנסגרו בביאליק, וכיום קשה למצוא נכס לפתיחת בית קפה. בערבים רואים כבר התעוררות גדולה, שלהערכתי תואץ".
על רקע הסגרים בשנת הקורונה, מה מצב העסקים בעיר?
"רואים התאוששות בעסקים ופחות מקומות סגורים. רוב האנשים לא נסעו לחו"ל והם נשארים כאן לקניות ולבילויים".
העירייה השקיעה משאבים רבים בפארק הלאומי, אבל המבנה העגול עדיין נראה כפיל לבן.
"הפארק הלאומי הוא חלון ראווה, עם תחושה של חו"ל. החזרנו את הקרנות הסרטים והאירועים, הפארק הפך למוקד של פנאי וספורט. השנה יוכרע מה יהיה במבנה העגול, שהוא סמל. הנטייה היא להפוך את המקום לבית הספר לחינוך ימי".
עד מתי ימשיך האמפי המיתולוגי בגן אברהם להיות נטוש?
"אנחנו מבצעים תוכנית שיקום ושדרוג נרחבת בכל הגנים בעיר. בגן הקופים העבודות כבר החלו, וגם יתבצעו עבודות נרחבות בגן המלך דוד ובגנים קטנים יותר בעיר. הוכן תיק שימור לאמפי, וגם הוא ישוקם".

פוליטיקה עכשיו
אי אפשר בלי לדבר על פוליטיקה ועל ישיבות המועצה הסוערות. אני מזכיר לשאמה הכהן שבישיבת המועצה כינה אותו אילני בכינויים קשים, וקרא לעברו שקרן. שאמה הכהן לא מתרגש. "ליעד עדיין ילד שאצה לו הדרך. היה לו הכל כממלא מקום ראש העירייה, והוא נשאר בלי כלום. לא ארד לרמה הזו. הציבור חכם ורואה את המהפכה שמתרחשת בעיר".
לא רק עם אילני היו לך עימותים קשים. ישיבות המועצה סוערות יותר לאחרונה.
"הישיבה האחרונה דווקא הייתה עניינית. אני ניהלתי אותה. הסברתי שמי שלא יכבד את כללי הדיון, לא יוכל לדבר. אני שמח שהמסר עבר. אמשיך לנהל את ישיבות המועצה ואתן תמיד זכות דיבור לכל חבר באופוזיציה, אבל חייבים לשמור על הכללים".
נראה שלאחר העימותים הקשים עם אביהוא בן משה, החל ביניכם עידן חדש.
"אנחנו משתפים פעולה לטובת העיר. תהום מפרידה בינינו, אבל שיתוף הפעולה הוא ענייני, ואני מברך על כך. סיפקתי לו נתונים על הדרישה שלנו שאוניברסיטת בר אילן תמשיך להיות שייכת לרמת גן, והוא מטפל בזה מול שרת הפנים. אביהוא גם מסייע לנו בסוגיית חוק התיעול. שנינו פועלים למען העיר, ואין כאן עניין אישי".
חברת סיעתך הגר יעקב הודיעה על התפטרותה ולאחר מכן השהתה אותה. אתה חושש ליציבות הקואליציה?
"אני מאמין שהגר תישאר ואין חשש ליציבות הקואליציה. שמעתי שהיו חברים באופוזיציה שקיררו שמפניות, אבל נשתדל לאכזב אותם שוב".
צפויים עוד יהיו שינויים בקואליציה?
"היו מגעים לצירוף חברי מועצה מהאופוזיציה, אבל הם לא הבשילו. אמשיך לנסות להרחיב את הקואליציה, למרות שיש לנו רוב יציב".
היו טענות שוויקי פרץ, ששם קץ לחייו, לא מונה, למרות ההבטחות, למנהל מגרשי הספורט החדשים בספארי.
"ויקי פרץ היה ברשימה שלי בבחירות ב-2013. הוא היה אדם נפלא ותמים. לצערי, היו מי שניצלו את זה, הבטיחו לו הבטחות והוליכו אותו שולל. הובטח לו על ידי אחד מחברי המועצה, שהוא יהיה מנהל מגרשי הספורט. הוא עבד בעירייה באגף שפ"ע, ואני לא רואה בכך השפלה. מצער שעושים פוליטיקה על דם של אדם שנפטר בנסיבות טרגיות. אין גבול לציניות".
אחרי הקמת הממשלה, כשגדעון סער, שבו תמכת, מכהן בתפקיד מרכזי – אתה מתכוון להמשיך לקדנציה שנייה בעירייה?
"היו לי הצעות מפתות. יכולתי להיות מועמד לשר וגם להתמנות לשגריר ישראל באו"ם, כשגדעון סער, במסגרת הרוטציה, יהיה שר החוץ. זה ריאלי וכמי שכיהן כשגריר באונסק"ו, זה חלום עבורי. אבל אני מחובר לעיר ויש לי עוד הרבה מה לעשות. אתמודד לקדנציה שנייה, וגם לא פוסל התמודדות לקדנציה שלישית, כדי להמשיך בקידום הליכים ארוכי טווח. אני מחובר לרמת גן ואוהב אותה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה