חדשות רמת גן-גבעתיים

הצלצול הוא בשבילו

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    9 דקות
0

אחרי 40 שנים במערכת החינוך, מנהל תיכון קלעי בגבעתיים ד"ר אבי בנבנישתי מסיים את תפקידו • ביום שאחרי הוא מתכנן להקדיש את זמנו לליווי וחונכות למנהלי בתי ספר ולכניסה לתחום האומנות

הצלצול הוא בשבילו
ד"ר בנבנישתי. פרק ב' | צילום: משה כהן

"קיימת תחושת סיפוק עצומה של פרק שנגמר, ואני עובר לפרק הבא", אומר מנהל תיכון קלעי בגבעתיים, ד"ר אבי בנבנישתי, העומד לסיים את תפקידו בסוף שנת הלימודים.
בנבנישתי (65) מסיים קריירה עשירה של למעלה מ-40 שנים במגוון תפקידים במערכת החינוך.
"במהלך השנים עשיתי את כל התפקידים. התחלתי כמורה במקצועות מדעי החברה בתיכון שלווה, ואז ביצעתי תפקיד מטה במינהל החינוך בעיריית תל אביב, ומשם המשכתי בקריירת ניהול", הוא מפליג במנהרת הזמן.
בשנים 2004-1995 ניהל ד"ר בנבנישתי את תיכון שבח מופת, ולאחר מכן הוא ניהל במשך שש שנים את תיכון עירוני ט' בדרום-מזרח תל אביב. השלב הבא בקריירה הניהולית של ד"ר בנבנישתי היה בהרצליה, כאשר במשך כחמש שנים עמד בראש מינהל החינוך בעיר.
לפני כחמש שנים הוא מונה למנהל תיכון קלעי. "החלטתי לחזור לשטח", הוא מסביר.
בנבנישתי, היוצא לגמלאות, מתכוון להמשיך בפעילות ענפה בשני תחומים: ליווי וחונכות למנהלי בתי ספר ופתיחת קריירה חדשה, בתחום האומנות.
נפגשתי עם בנבנישתי במשרדו שבתיכון קלעי. במהלך הראיון הוא דיבר בפתיחות רבה ובאופטימיות. "משבר הקורונה יצר בעיות חברתיות, אבל גם חלון הזדמנויות למערכת החינוך, שתוך שנה הצליחה לעשות מה שלא עשתה במשך 20 שנים בתחום הלימוד המקוון", הוא מציין.
מדוע החלטת דווקא עכשיו לפרוש מניהול תיכון קלעי?
"מאוד טוב לי במה שאני עושה, אבל הגיע הזמן ואני יוצא לגמלאות. אין כמעט מנהלי בתי ספר בגיל 65. בכל הקריירה שלי עשיתי פרקים, ואני עובר לפרק אחר בחיים".
כבר התחלת בהכנות לקראת הפרישה?
"אני יוצא לגמלאות ב-1 בספטמבר, ומנסה להוביל מהלך להעברת השרביט בצורה מסודרת".
עדיין לא נקבע מי יתמנה למנהל הבא של קלעי, וההערכות הן שההכרעה תיפול בקרוב.

מציע את הניסיון והידע

מה יהיה הפרק הבא שלך?
"להתמקד בשני מישורים. הראשון יהיה בליווי, חונכות ותמיכה במנהלי בתי ספר בכל הארץ. יש מעט מאוד מנהלים שניהלו שלושה בתי ספר תיכוניים ואגף חינוך. צברתי ידע וניסיון מכל הכיוונים הכרתי מקרוב את מערכת החינוך מכל הזוויות – כמורה, כמנהל בתיכונים וכראש אגף חינוך. גם ראיתי את רוב החברה הישראלית. אשמח להציע את הידע והניסיון הרב שרכשתי במשך למעלה מ-40 שנים. אני לא מתנתק מהחינוך".
כיצד תיישם את הליווי?
"בליווי אישי של מנהלי בתי ספר, בהדרכות ובהשתלמויות. מאוד חשוב להעניק תמיכה למנהלים בתיכונים. אנחנו רואים בשנים האחרונות נשירה מאוד גדולה".
ומה יהיה המישור השני בפרק הבא?
"אני יוצא גם לקריירה אומנותית, של שילוב אנשים ונוסטלגיה. לפני כשנתיים כתבתי את הספר 'אנחנו מיפו', וכבר עשיתי פיילוטים של קריאת פרקים מהספר עם שירים המותאמים למסופר ברוח אותה התקופה. נוצר שילוב מרגש של חזרה לשורשים, כל אחד מתחבר למשהו".

מסע בזמן
ד"ר בנבנישתי, שהיה כדורגלן (שיחק כקשר) במכבי יפו, הוציא לאור את הספר ביחד עם אחיו רמי. הספר מתמקד בחיים של יוצאי בולגריה ביפו.
במקביל ללימודיו, הוא החל קריירה ככדורגלן ושיחק בקבוצות הנוער והבוגרים של מכבי יפו, שהוקמה על ידי יוצאי בולגריה ושבמשך שנים ארוכות היו שגם כינו אותה "מכבי סופיה".
בנבנישתי שיחק כקשר לצדם של כמה מכוכביה המיתולוגיים של מכבי יפו לדורותיה, ובהם הרצל קביליו ז"ל, מוצי ליאון ומשה אוננה.
"יש געגועים לתקופה המיוחדת הזו, שלא נוגעת רק ליוצאי בולגריה", הוא מציין.
"בחיוך אוהב ומפוכח נוגעים אבי ורמי בילדותם בקהילה הבולגרית ביפו בשנות ה-50 וה-60. הרב אברמיקו העובר בשבת בבוקר מברית מילה לאזכרה ולמשחק כדורגל, מוצי ליאון המשכיב את ה'קוסם' האנגלי, המנהל ליפשיץ מעירוני ז' הבודק את מידת השפשוף של הג'ינס", נכתב בדברי הפתיחה של הספר, ההופך למסע מרגש במנהרת הזמן – "את יפו העיר עזבנו לפני עשרות שנים ובכל זאת, אנחנו מיפו. כשאנו נכנסים למסעדה ביפו, אנחנו מיד מזהים ומכירים את כל המבוגרים והזקנים היושבים בה, כי כולם דומים להורים ולכל הדודים והדודות שהכרנו היטב. דור ההורים שלנו הולך ונעלם, ועמו משתנה יפו לנגד עינינו".
ד"ר בנבנישתי מציין שעד היום, כשהוא מגיע ליפו – התרגשותו עולה. "אומנם האוכלוסייה השתנתה, אבל זה תמיד יהיה עבורי בית, וגם חיברתי את הילדים ליפו", הוא מסביר.
כיצד אתה משלב את קריאת הפרקים מהספר בתוך האירוע האומנותי?
"אני קורא קטע מספר ומיד אחרי זה מקרין שיר הקשור אליו. כשאני מספר על מכבי יפו, אני מעלה את השיר 'עוד שבת של כדורגל' ששר הרצל קביליו, כשאני מדבר על יפו, עולה השיר 'זוהי יפו' ששר אבי טולדנו. שילבתי זמרים ושירים שנוגעים לכל אחד מאיתנו, והם גם כוללים את יהורם גאון, השיר של אריס סאן עם הלהיט 'סיגל' ואיך לא? עליזה עזיקרי עם השיר 'זוהי יפו'. גם שילבתי שירים וריקודים בולגריים של מקהלת צדיקוב".
התאמת את המופע לכל העדות?
"מדברים על יוצאי בולגריה ויפו, אבל זה מזכיר לכל אחד את ביתו, את הכדורגל בשנות ה-70 וה-80. נוצר שילוב מרתק של קטעי קריאה ושירים מהעבר היוצר מפגשים אומנותיים בניחוח נוסטלגי".
ד"ר בנבנישתי ביצע את אחד מהפיילוטים בפני כיתת הגמלאים שחזרה לפעול לאחרונה בתיכון קלעי. "התגובות היו מאוד טובות והייתה התרגשות", הוא מציין. "זו רק ההתחלה".

עם הפנים קדימה
אם מדברים על נוסטלגיה, אתה מתגעגע למערכת החינוך של תחילת הקריירה שלך?
"זו הייתה תקופה אחרת. כיום קיימת אווירה נוסטלגית, אבל שוכחים את הדברים הפחות טובים. אז היו לוקחים לתיכונים רק את התלמידים הטובים, וכיום המערכת קולטת כמעט את כולם. יש לזה אולי מחיר, אבל בסופו של דבר הרווח מאוד גדול".
למה אתה מתגעגע?
"היינו אז יותר תמימים וצנועים. כיום זה עידן חדש, ואני אומר את זה גם לחיוב. העידן הרבה יותר טכנולוגי. ההייטק הישראלי הוא מהמובילים בעולם, והתלמידים למדו במערכת החינוך הישראלית".
אתה מרוצה מהשילוב בין הטכנולוגיה המתקדמת לערכים?
"ראיתי את אחת מהמשימות החשובות בהענקת כלים לתלמידים לעולם החדש במאה ה-21. להטמיע את הטכנולוגיה המתקדמת ולחשוב תמיד כיצד לשמר את הנושא הערכי".
כיצד מבצעים את זה במציאות?
"מקדמים את החדשנות והמצוינות ומעודדים את הפעילות הערכית. יצרנו קשר עם חברות טכנולוגיה מתקדמות, ובהן איי.בי.אם, לוקהיד מרטין וגוגל, כדי להכין את התלמידים להמשך חייהם בעידן הטכנולוגי. הקשר היה בהרצאות וביקורים. גם יצרנו חילופי המשלחות עם מדינות בעולם, כמו סין וגרמניה, במטרה לחבר את התלמידים לעולם הגלובלי, ואף הוצאנו לפני משבר הקורונה משלחת תלמידים משותפת מקלעי ותיכון אג'יאל ביפו.
"אנחנו רואים ערכיות בולטת בקרב תלמידים. בני נוער רבים בגבעתיים הולכים לתנועות הנוער ומבצעים פעולות התנדבותיות בקהילה. גם שיעורי הגיוס ליחידות קרביות ולקצונה גבוה".
אבל גם עלו טענות על עידן יותר חומרני ופחות ערכי.
"להציג שפעם בני הנוער היו ערכיים והיום חומרניים יוצר עוול. יש לנו המון בני נוער מאוד ערכיים, ואני גאה בהם".

השילוש הקדוש
ד"ר בנבנישתי מאמין שהשילוב של שלושה בסיסים יוצר מערכת חינוך טובה וערכית: הישגים לימודיים ברמה מאוד גבוהה, אחריות ונתינה חברתית וחיבור לחברות בעולם הטכנולוגי כהכנה לחיים שלאחר הלימודים.
כיצד אתה רואה את מעורבות ההורים?
"תמיד שמרתי על העיקרון של כיבוד הסמכות הפדגוגית של בית הספר ויצירת שיתוף פעולה מלא עם ההורים. לכולנו יש אותה המטרה".
משבר הקורונה שינה סדרי בראשית גם במערכת החינוך. בתי הספר היו נעולים חודשים ארוכים והלימודים היו מקוונים, באמצעות הזום.
מה עשתה שנה הקורונה למערכת החינוך?
"אני רואה גם צדדים חיוביים. שנת הקורונה דווקא נתנה אפשרויות להזדמנויות חדשות. חלה התפתחות במיומנויות של המורים. מה שלא קרה במשך 20 שנים, קרה תוך שנה, כשמערכת החינוך הצליחה לעבור בפרק זמן קצר ללמידה באופן מקוון. נוצר חלון הזדמנויות גם למורים וגם לתלמידים".
ומהם הנזקים שנגרמו משנת הקורונה?
"הקורונה הקצינה אצל חלק מהחלשים את הקושי החברתי, את הבדידות".
נוצרו פערים לימודיים?
"בגבעתיים לא רואים את הפערים, כי מערכת החינוך הצליחה להתאים את עצמה במהירות ונמצאו פתרונות במתן מחשבים לתלמידים. אבל הפערים בארץ להערכתי העמיקו – בין האוכלוסיות החזקות לחלשות".
אתה לא חושש מבחינות הבגרות?
"בקלעי שיעורי הזכאות היו בשנים האחרונות קרובים ל-100% ולאור משבר הקורונה, הייתה התאמה בבגרויות".
איך הייתה החזרה לבית הספר?
"קודם כל, הייתה מודעות גבוהה, ולמעלה מ-90% מתלמידי השביעיות והשמיניות בקלעי התחסנו נגד קורונה. המפגשים החברתיים בבית הספר היו מאוד חסרים. לפני הקורונה היו תלמידים שלא היה להם חשק להגיע לבית ספר ואותם תלמידים התגעגעו לחזור. ראינו רעב למפגשים".
עדיין קיימת תחרות בין קלעי לשב"צ?
"אני לא במשחק הזה. קלעי הוא התיכון הגדול ביותר בגבעתיים, עם קרוב ל-800 תלמידים, בגרויות איכותיות וערכיות. אני מכבד את כולם".
אחרי חמש שנים, איך התחושה כמנהל תיכון בגבעתיים?
"בהחלטה שקיבלתי לפני חמש שנים אם לחזור בחזרה לניהול תיכון, היו לי התלבטויות, אבל קיבלתי תמיכה מראש העירייה רן קוניק וכל מינהל החינוך. כל השנים היה בינינו דיאלוג מאוד פורה וחשוב, וכולנו פעלנו בשיתוף פעולה מלא. אני מסיים את התפקיד בתחושה של סיפוק, סיום פרק ומעבר לפרק הבא".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הסערה בעירייה נמשכת

לאחר הדרמה הפוליטית הגדולה בשבוע שעבר - כאשר ממלא מקום ראש עיריית רמת גן ליעד אילני הודיע על התפטרותו ומעבר...

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    3 דקות
0

סכנה בחצר הגן

"הילדים לא יכולים לצאת לשחק בחצר, בגלל מפגע בטיחותי במדרגות", טוענים הורים לילדים בגן תאנה שבאזור רחוב משמר הירדן בגבעתיים....

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה