חדשות רמת גן-גבעתיים

האריכו את התוקף של תמ"א 38

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    2 דקות
0

בלשכת עורכי הדין דורשים מהממשלה להאריך את התוקף של הפרויקטים לחיזוק מבנים, שיפקע ב-1 באוקטובר 2022 • בעיריות רמת גן וגבעתיים טוענים מנגד כי תוכנית תמ"א 38 גורמת לצפיפות ופוגעת בתשתיות

האריכו את התוקף של תמ"א 38
עו"ד נטוביץ. קדושת החיים | צילום: יח"צ

על רקע שיגורי אלפי הרקטות לישראל במהלך מבצע שומר החומות, דורשים בלשכת עורכי הדין מהממשלה להאריך את התוקף של פרויקטים לחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38.
על פי החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, התוקף של תמ"א 38 אמור לפקוע ב-1 באוקטובר 2022, ובלשכת עורכי הדין מתריעים כי ללא הארכת התוקף עד לקביעת תוכנית חלופית לחיזוק מבנים, לא ניתן יהיה לקדם פרויקטים חדשים.
בחלק מהרשויות המקומיות בגוש דן, ובהן רמת גן וגבעתיים, אף הוחלט על הקפאת קבלת בקשות חדשות להיתרי בנייה במסגרת תמ"א 38. זאת בטענה למחסור חמור בשטחי ציבור ובעומסים כבדים על התשתיות העירוניות. עם זאת, עשרות תוכניות תמ"א 38 עדיין מצויות בהליכים והן מקודמות, ופרויקטים שכבר אושרו יכולים לצאת לדרך בשטח.
"בעת הזו יתרונותיה של תמ"א 38, ככלי ישים, זמין ויחסית מהיר, באים לידי ביטוי באופן בולט, והינם צורך בסיסי בהגנה על חיי אדם, פשוטו כמשמעו", צוין במכתב של לשכת עורכי הדין, שעליו חתומים יו"ר הלשכה עו"ד אבי חימי וחברי פורום מקרקעין בלשכה.
"קיימת סכנת חיים ממשית לדיירים בבניינים ישנים. סכנה זו קיבלה 'משנה תוקף' לאחר שאזורים נרחבים במדינה ספגו מתקפות טילים, מתקפות, אשר גורמות לנזקים לרכוש ציבורי ופרטי, וחמור מכך – פוגעות ומסכנות חיי אדם".
עו"ד יצחק נטוביץ, יו"ר משותף של פורום המקרקעין בלשכת עורכי הדין ולשעבר סגן ראש עיריית גבעתיים, התריע מפני ביטול התמ"א לפני אישור תוכנית חלופית לחיזוק מבנים. "לצערי, המבצע האחרון הוכיח כמה חשוב למגן את התושבים בכל הארץ מפני מתקפות טילים", הוא אמר. "אנו מדברים על ערך של קדושת החיים מול ערך של איכות הסביבה והנוחות האורבנית".
מושיק גולדשטיין, המשנה לראש עיריית גבעתיים ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אמר בעניין זה: "עיריית גבעתיים מעודדת זה שנים את כל נושא ההתחדשות העירונית, גם משום הפתרון שהדבר נותן לתוספת מיגון במבנים.
"אנו פועלים באופן אחראי הרואה את טובת הכלל, כאשר בין השאר, אחד הפתרונות הוא התיקון השלישי לתמ"א. אני פועל בנושא ביחד עם ראש העירייה רן קוניק. באחריות ובשיקול דעת סייענו בפתרון לאלפי תושבים עד עתה".
בתוך כך, קוניק הציע שהמדינה תסייע בהלוואות ותמריצים לעיריות ולדיירים שיקדמו בניית ממ"דים, והבהיר: "תמ"א זה לא בניית ממ"דים".
מעיריית גבעתיים נמסר: "אין ספק שדרושים פתרונות מיגון מקיפים, אך הוכח כבר כי תמ"א 38 אינה הפתרון המתאים לעיר צפופה ונטולת שטחים פנויים כמו גבעתיים. אנו מקדמים פתרונות להתחדשות עירונית ארוכת טווח, תוך התחשבות בכלל הצרכים. בנייה בלתי מרוסנת תוביל בהכרח לכשלים תנועתיים ולמחסור בתשתיות".
מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "המדינה ביטלה תוכנית תמ"א 38, לפני שהיא תגרום עוד ועוד נזקים לערים, עד כדי קריסת תשתיות ופשיטת רגל".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הסערה בעירייה נמשכת

לאחר הדרמה הפוליטית הגדולה בשבוע שעבר - כאשר ממלא מקום ראש עיריית רמת גן ליעד אילני הודיע על התפטרותו ומעבר...

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    3 דקות
0

סכנה בחצר הגן

"הילדים לא יכולים לצאת לשחק בחצר, בגלל מפגע בטיחותי במדרגות", טוענים הורים לילדים בגן תאנה שבאזור רחוב משמר הירדן בגבעתיים....

חדשות רמת גן-גבעתיים30 במאי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה