חדשות רמת גן-גבעתיים

"שנת הקורונה הטיבה עם בעלי החיים"

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

ד"ר משה רפלוביץ, מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן, מספר ל"המקומון" על השפעות השנה האחרונה על ההולכים על ארבע: "רואים זינוק באימוץ הכלבים וגידול חד במספרם של התנים בערים"

"שנת הקורונה הטיבה עם בעלי החיים"
ד"ר רפלוביץ. לא רואים גידול בנטישות | צילום: משה כהן

"שנת הקורונה יצרה שתי תופעות: זינוק באימוצי הכלבים וגידול חד במספרם של התנים ברמת גן ובגבעתיים. אומר ד"ר משה רפלוביץ, מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן, בראיון ל"המקומון".
"לבעלי החיים שנת הקורונה הייתה טובה יחסית. ראינו הרבה יותר כלבים שבשנה האחרונה מצאו בית", הוא מציין.
נפגשתי עם ד"ר רפלוביץ במשרדו שבשירותים הווטרינריים גוש דן. לאחר מאבקים ציבוריים ומשפטיים, בחודשים הקרובים אמור להסתיים הליך האיחוד עם השירותים הווטרינריים של רמת גן, כשבראש התאגיד המאוחד יעמוד ד"ר רפלוביץ.
במהלך הראיון דיבר ד"ר רפלוביץ בפתיחות רבה על המציאות החדשה והאתגרים שנוצרו בעקבות שנת הקורונה, ששינתה לעתים סדרי בראשית גם אצל בעלי החיים.
מה היה הקשר בין שנת הקורונה לזינוק באימוצי הכלבים?
"ראינו זינוק של פי שלושה באימוצי הכלבים, וזה היה חסר תקדים. אנשים ישבו הרבה בבית בגלל הסגרים והמגבלות, וגילו שהחברה של הכלבים מאוד טובה. לכלב אין אגו – הוא בעל חיים נאמן וחברותי. במהלך הסגרים גם מותר היה לצאת עם הכלבים, והיו כאלה שניצלו את ההיתר הזה לשיעורי ספורט ולהליכה ארוכה עם כלביהם".
היכן חל בעיקר הגידול באימוצי כלבים?
"בכל השכבות. ראיתי הרבה צעירים ומשפחות עם ילדים שביקשו לאמץ".
לאחר סיום ההגבלות, אתה רואה תופעות של החזרת כלבים או נטישות?
"כמעט שאין החזרות של כלבים. אנחנו גם לא רואים גידול בנטישות, וזה דבר מאוד חיובי. פעלנו בשיתוף פעולה עם עמותות למען בעלי חיים כמו תנו לחיות לחיות – וזה הוכיח את עצמו. הדבר הכי גרוע לכלב הוא שמחזירים אותו אחרי שהוא כבר נקשר לבעליו".
ד"ר רפלוביץ' מספר שלנוכח הזינוק באימוצי הכלבים, הכלבייה של השירותים הווטרינריים הולכת ומתרוקנת. "בזכות מסירה בהיקף מאוד גבוה של כלבים לאימוץ, התחלנו לקלוט מרשויות אחרות כלבים. לאחרונה קלטנו 14 כלבי בר שהגיעו משטחים בצפון".
מה היה מצבם של כלבי הבר?
"הם היו במצב בריאותי והתנהגותי קשה ועברו שיקום, שכלל גם בית ספר לאילוף. מדהים לראות את השינוי שהם עברו, ולכמה מהם כבר מצאנו בית. הכלבים שחיו בבר ובמזבלה – חיים מצוין בסלון הביתי".
תנים נגד חתולים
בשירותים הווטרינריים גוש דן, הכוללים כיום את גבעתיים ושורת ערים ויישובים בבקעת אונו, ידוע על כ-30 אלף כלבים בבתים. "אזור רמת גן וגבעתיים נחשב לבין המפנקים ביותר בארץ לכלבים, ומספרם של בעלי הכלבים עולה בהתמדה", הוא מציין.
שנת הקורונה הביאה לשינוי גם במצבם של חתולי הרחוב?
"אנחנו רואים שהחיבור של אנשים לחתולים התחזק, וגם הקשר שלנו עם המאכילים התחזק. אנחנו מקבלים הרבה יותר פניות לביצוע עיקורים. בשנה האחרונה בוצעו אצלנו קרוב ל-4,000 עיקורים לחתולי רחוב. היותנו איגוד גדול מאפשר לנו להכפיל את קצב העיקורים, אבל זה עדיין לא מספיק, והשאיפה היא להגדיל עוד יותר את הקצב".
כמה חתולי רחוב יש להערכתך באזור?
"אף אחד לא יודע את המספר המדויק. קשה מאוד לספור את החתולים. בשעות שונות של היום מספרם באותו רחוב שונה, אבל יש עשרות אלפי חתולים בוודאות".
אתה מרוצה מהקשר עם מאכילי החתולים?
"אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם ארגונים ופעילים למען בעלי חיים. גם הקשר עם מאכילי החתולים חשוב לנו. כחלק משיתוף הפעולה, רשויות מקומיות מציבות לעתים, בתיאום עם מאכילי חתולים, עמדות האכלה".
ד"ר רפלוביץ מתריע כי שנת הקורונה גם הביאה לגידול מואץ במספרם של התנים ברמת גן ובגבעתיים.
"אנחנו רואים ריבוי של התנים בכל אזור המרכז. רמת הפניות שאנו מקבלים על הימצאותם של התנים זינקה פי ארבעה בשנה האחרונה", הוא מציין.
היכן הם מרוכזים?
"לאורך הירקון, אבל לא רק שם. בגבעתיים קיבלנו פניות על הימצאותם של תנים באזור בית העלמין, בפועלי הרכבת ובגבעת קוזלובסקי, ולעתים הם מגיעים למקומות נוספים. ברמת גן התנים מתרכזים בשכונות הסמוכות לירקון, במרכז העיר ובמקומות מסתור שונים".
מה הסיבה לגידול החד במספרם של התנים?
"בגלל מגבלות הקורונה אנשים יצאו פחות לפיקניקים ובילויים בטבע. התנים, שחיפשו מזון, מצאו אותם באזורי המגורים. התנים ניצלו פחי אשפה שלא היו סגורים. היו גם מאכילי חתולים שנתנו יותר מדי מזון, שהפך למבוקש על ידי התנים. כשמשאירים יותר מדי אוכל, התנים מזהים מסעדה".
היו מקרים של עימותים בין תנים וחתולים על המזון?
"כשתנים מזהים אורחים לא רצויים, הם תוקפים. ראינו תופעה שתנים טרפו חתולים ברמת גן. התן הרבה יותר חזק והרבה יותר מהיר מחתול, והוא יהיה זה שיזכה באוכל. האחריות של מאכילי החתולים היא שלא ישאירו יותר מדי אוכל, ושימתינו כעשר דקות עד שהחתולים יסיימו לאכול ואז יאספו את השאריות".
התן מסוכן לבני אדם?
"ב-99% מהמקרים התן לא מסוכן לבני אדם. התן הוא בעל חיים מוגן".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה