חדשות רמת גן-גבעתיים

סערה פוליטית: ליעד אילני התפטר

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    7 דקות
0

מ"מ ראש העירייה פורש מתפקידו והודיע על פרישת סיעתו מהקואליציה, תוך הטחת האשמות קשות בראש העירייה • שאמה הכהן בתגובה: "לא שופטים אדם בצערו ובתסכולו"

סערה פוליטית: ליעד אילני התפטר
אילני. "שיקולי יחצנות בוטים ופופוליסטיים" | צילום: ראובן קופיצ'ינסקי

רעידת אדמה פוליטית בעיריית רמת גן. מ"מ ראש העירייה ליעד אילני התפטר בטריקת דלת ותוך הטחת האשמות קשות בראש העירייה כרמל שאמה הכהן, ואף הודיע על פרישת סיעתו מהקואליציה. שאמה הכהן אמר בתגובה: "לא שופטים אדם בצערו ובתסכולו".
עוד לפני התפטרותו של אילני כבר החל המרוץ לקבלת המינוי לסגן ראש עירייה בשכר. ההערכות הן שהמועמד המוביל להתמנות לתפקיד הוא חבר סיעתו של שאמה הכהן, אדם קניגסברגר, שגם אמור להתמנות רשמית למ"מ ראש העירייה.
עדיין לא ברור מי יעמוד בראש האופוזיציה, שתזכה לתגבור משמעותי.
במערכת הפוליטית מעריכים, שאל שלושת חברי סיעת "רמת גן שלנו", בראשותו של אילני, עשויה להצטרף במעבר לאופוזיציה גם חברת המועצה עו"ד חיה מנע.
"זה לא קשור לליעד", אמרה עו"ד מנע בתשובה לשאלת "המקומון" האם בכוונתה לפרוש מהקואליציה: "העניין הוא הפרת החוק והעובדה שאין יועצת לקידום מעמד האישה כנדרש. אני שוקלת כבר זמן רב את דרכי לאור ההתנהלות ודברים נוספים".
עם זאת, בסביבתו של שאמה הכהן אומרים שעוד ייתכנו הפתעות מכיוונים בלתי צפויים במפה הפוליטית במועצה.
אם זה לא יקרה ועו"ד מנע תפרוש ביחד עם אילני מהקואליציה, יהיו לאופוזיציה בסך הכל שמונה מתוך 25 חברי מועצה. אולם כדי לכנס ישיבות מיוחדות של מועצת העירייה, יש צורך בלפחות תשעה חברי מועצה.

כדור שלג
הקרע בין שאמה הכהן לאילני פרץ בעקבות ראיון של אילני ל"המקומון", שבו הוא לא פסל אפשרות להתמודד על ראשות העירייה מול שאמה הכהן בבחירות הקרובות, בעוד כשנתיים וחצי.
בהדרגה אילני נדחק מקרב מקבלי ההחלטות בעירייה. שאמה הכהן הפקיע ממנו את תיקי הרובעים, הפארק הלאומי ובית יד לבנים.
ביום העצמאות העימות ביניהם עלה מדרגה, כאשר אילני הודיע על יוזמה חדשה להציב מזרקי אפיפן בעמדות דפיברילטור בעיר, ולחייב כל עסק להחזיק את המזרקים. זאת, בעקבות מותה הטרגי של אושר דרעי ז"ל, לאחר שאכלה קינוח חלבי במסעדה.
שאמה הכהן הורה להוציא את אילני מקבוצות וואטסאפ עירוניות, ובסביבתו הבהירו כי על פי ההנחיות אין לפרסם בקבוצות וואטסאפ עירוניות פרטים שמועלים בפייסבוק האישי ללא אישור דוברות העירייה.
אילני טען מצדו, כי הוא עשה זאת כמחזיק תיק הבריאות. הוצאתו מקבוצות הוואטסאפ היוותה מהלומה קשה עבורו, שכן באמצעותן הוא נהג לתקשר עם תושבים ופעילים בעיר.
השלב הבא בעימות היה פוסט שהעלה אילני בסוף השבוע שעבר, שבו כתב: "במשך תקופה ארוכה אני עומד איתן מול בריונות קשה ומשולחת רסן נגדי, מכיוון שאני מחויב לציבור. בחרתי שלא להיכנע לאגו, למשחקי כבוד ולפוליטיקה קטנה, מתוך הכרת הטוב והמחויבות היחידה שלי – לפעול לטובתכם, תושבי העיר רמת גן".
פרק הסיום היה ביום שלישי, כאשר בצעד חסר תקדים הודיע שאמה הכהן בתגובה, שלשכתו של אילני תועבר מקומת ההנהלה שבקומה השלישית בבניין העירייה.
"חברות וחברים יקרים, כמו רבים, פוסט המצוקה של חברנו הטוב ליעד נגע גם ללבי. אין מדובר בבכי ונהי ילדותי, אלא בסכנה ברורה ומיידית", כתב שאמה הכהן לחברי הנהלת העיר. "נבחר ציבור שנתון למתקפת בריונות חסרת רסן, ושלדבריו אף טרם אמרה את מילתה האחרונה – הוא במצב בלתי נסבל המחייב תגובה".
בהמשך הודיע שאמה הכהן בציניות: "ליעד חשוב מאוד לעיר ולנו באופן אישי, ועלינו לעשות הכל בכדי לשמור עליו מכל בריונות, בטח מכזו שהיא חסרת רסן. אחד מהצעדים המיידיים הנדרשים הוא להוציאו ולהרחיקו ממוקד הסכנה ולהעבירו למקום מבטחים. לכן, כבר השבוע נדאג להעבירו למשרדים אחרים, שניתן לאבטח ולבודד מהאיומים והבריונים המתהלכים בקומת ההנהלה. בטוח שכולנו מחזקים את ליעד בימים הלא פשוטים שעוברים אליו".

"מעלת באמון התושבים"
כעבור זמן קצר שיגר אילני מכתב פרישה נזעם, שבו הוא מעלה טענות קשות.
"בהמשך להתנהלותך הבריונית והמאיימת ברשתות החברתיות והפרת ההסכמים הקואליציוניים ברגל גסה, באופן המזכיר משטרים אפלים, התעלמת וחסמת את תוכנית החירום שיזמתי עם מומחים ואנשי מקצוע לצמיחת ילדי רמת גן ממשבר הקורונה, ובכך פגעת בילדי העיר", התריס אילני בפתח מכתבו לשאמה הכהן. "במקום לברך על פועלי בנושא,
כפי שכל מנהיג ראוי היה עושה, חתרת תחת הבטחותיך לציבור לפעול בשיתוף פעולה מלא עמי, ופגעת בכוחנות בסמכויות להובלת מערכת החינוך ברמת גן".
אילני טען עוד במכתב: "על אף זאת, בעצת ותיקי רמת גן ניסיתי לעשות הכל להחזירך לדרך הישר, על מנת שאוכל לחזור ולאזן את אופייך והתנהלותך לטובת הציבור.
פניתי אליך ישירות, בתקווה שאולי תתעשת ותשוב לפעול לאור ההסכם החתום, המוקלט והמצולם בינינו ולאור מחויבותנו המשותפת לציבור, אך שוב נתקלתי בקיר אטום, בזלזול ובהתנשאות".
בהמשך מכתבו מוסיף אילני במתקפה אישית קשה נגד שאמה הכהן: "בשבועות האחרונים החמירה התנהלותך, ובמעין ריצת אמוק פעלת לפגוע באפשרותי לפעול למען תושבי העיר גם במסגרת בית יד לבנים, הרובעים והשכונות והפארק הלאומי.
מהר מדי נפלת בחטא היוהרה, מעלת באמוני וחמור מכך – באמונם של תושבים רבים בעיר".
אילני כותב עוד: "עד היום הסכמתי לבלוע צפרדעים, על מנת שאוכל להמשיך ולפעול לטובת תושבי העיר, אולם אתה גרוע יותר מכל אלו שנלחמת בהם והטחת בהם האשמות על מינהל לא תקין וחוסר שקיפות.
מסדרונות העירייה הפכו תחת הנהגתך למעין 'קן קוקיה'.
מרכז לקבלת החלטות לא תקינה ולא מקצועית, שמיושמת לבקשתך באמצעות עוזרים ומקורבים מעל לראשיהם של אנשי המקצוע – והכל תוך שיקול של רווח פוליטי, חצר ביזנטית של ממש.
"ניכר כי אתה מבקש ליצור ברמת גן מעין מלוכה בראשותך, שזורעת פחד ואימה בקרב כל מי שמציג עמדה מנוגדת ושלא מתיישר על מדיניות 'שתיקת הכבשים' שאותה אתה מבקש להנחיל. כולך עסוק במה רמת גן יכולה לעשות למען כרמל שאמה בשיקולי יחצנות בוטים ופופוליסטיים".
בסיום מכתבו כותב אילני: "אין לי עניין בכיסא, בתואר, בשכר, או בכל כיבוד אחר – יש לי עניין רק למלא את שליחותי, לחזק ולטפח את העיר רמת גן ולהילחם עבור התושבים".
בסביבת שאמה הכהן לא התרגשו ואמרו: "הציבור ישפוט".
תגובת שאמה הכהן: "לא שופטים אדם, לא בעת כעסו ולא בעת תסכולו. אוהב את ליעד כאחד מילדיי, אך עם זאת, לא נותרה לי ברירה אלא להעמידו במקומו בכל עת שטעה. כל אדם טועה, אך יש הלוקחים אחריות ולומדים מכך – ויש מי שבוחר להגיב בילדותיות ובחוסר בשלות בבחינת 'שוברים את הכלים, לא משחקים'. זו העת לממלכתיות ואיפוק, ולזכור לאדם דווקא את ימיו ומעשיו הטובים.
"תגובתנו לא תהיה היגררות והידרדרות להתנצחות והשמצות הדדיות, אלא להמשיך בדרכנו של עוד עשייה לטובת העיר. ההיגיון הפשוט והישר אומר שמ"מ ראש עיר, שאצה לו הדרך ומצהיר בפועל שנתיים וחצי לפני הבחירות על התמודדות לראשות העירייה, מכניס עצמו לניגוד עניינים חמור וטבעי, כנגד הצלחת העיר וכנגד הצלחת ראשה, שהרי ללא כישלונם או הכשלתם, כיצד יצליח במשימתו להדיח ראש עיר מכהן?
"חתירה מומלצת להתקדמות במים, אך לא כמ"מ ראש עירייה תחת ראש עירייה הפועל מסביב לשעון. מי שאצה לו הדרך לכיסא ראש העיר בדרך כלל מאריך לעצמו או מאבד את הדרך לשם.
"הציבור חכם, ורובם המוחלט של התושבים שופטים את ראש העירייה לפי התוצאות והקבלות בשטח שאותן הם פוגשים יום-יום בעיר, ולא לפי פרגונים של פוליטיקאים כל עוד הם בקואליציה ובטח כאלה שמקבלים שכר, וקל וחומר לא לפי השמצות מצד מי שעברו לאופוזיציה לפני רגע והופסק להם השכר".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה