חדשות רמת גן-גבעתיים

חלון הראווה של רמת גן

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

בימים אלה עובדים בעירייה על תוכנית ייחודית, שבמסגרתה יוקם מזח מעץ על גדת הירקון, סמוך לצומת אבא הלל-בן גוריון • על פי הערכות, בקיץ 2022 כבר יהיה שיט סירות בתוואי הרמת גני של הנחל

חלון הראווה של רמת גן
ברזילי בירקון. "נוף פראי, אותנטי וייחודי" | צילום: משה כהן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות בחלק הרמת גני של הנחל המיתולוגי.
על פי התוכנית, יוקם מזח מעץ על גדת הירקון, סמוך לצומת אבא הלל-בן גוריון, הנושק לשביל יהונתן שנחנך לאחרונה.
"אדריכלית העיר אמורה לקבוע את המיקום המדויק של המזח, ואז נצא לדרך עם תוכנית מפורטת ומכרז לביצוע", אמר ברזילי ל"המקומון".
לאחר הקמת המזח, בשלב הראשון הכוונה היא להפעיל שיט של סירות משוטים ופדלים, בין המזח שיוקם למתחם עשר תחנות.
ההערכות הן שבשל המים הרדודים יחסית במקטע הזה של הנחל והצמחייה העשירה הגולשת מגדותיו, לא ניתן יהיה בינתיים להפעיל גם סירות מנוע בתוואי הרמת גני.
התוואי, באורך של כשלושה קילומטרים, שונה מהתוואי שבחלקו התל אביבי של הנחל – בין שבע תחנות לשפך הירקון.
השתתפתי בפיילוט של שיט על סירת משוטים בתוואי הרמת גני, שבחלקו עובר גם בשטחי השיפוט של תל אביב ובני ברק. השיט החל סמוך לאצטדיון רמת גן ונמשך עד לאזור עשר תחנות.
השיט היה יוצא דופן, לנוכח הנוף הטבעי, שיוצר תחושה שהזמן עמד מלכת במקטע הזה של הנחל.
אומנם עדיין יש צורך לבצע גיזום של חלק מהצמחייה הטבעית המרשימה, כדי לאפשר מעבר חופשי של הסירות, אבל מדובר בעבודות שאינן מורכבות.
"אנחנו מבצעים כל העת עבודות אחזקה ושימור, ונתאים את המקטע הזה של הירקון לשיט סירות", ציינו ברשות נחל הירקון, המקדמים יחד עם עיריית רמת גן את המיזם הייחודי, שיהווה חלק מהחזון של תוכנית האב להפיכת קטעים נרחבים של הירקון לאזורי נופש ופנאי.
התוואי שברמת גן מאופיין בצמחייה עשירה ובנופים אותנטיים שלא השתנו במשך עשרות רבות של שנים. גם שפיכת פסולת בניין על גדות הנחל, לאחר ההצפות בחורף הגשום של שנת 92', לא הרסה את הנוף הטבעי.
"יש כאן נוף פראי, אותנטי וייחודי, שכולל סבך וצמחייה מאוד עשירה שלא השתנתה. גדות הנחל נותרו כמות שהן, והטבע כאן טבעי", מציין ברזילי. "בתל אביב בוצעו עבודות לשינוי גדות הנחל, והנופים שם שונים ובסגנון אחר".
התוואי המתוכנן לשיט בירקון ברמת גן הוא מישורי, והמים רדודים יחסית – בעומק של בין כחצי מטר לכמטר וחצי.
ב-14 ביולי 1997 אירע אסון גשר המכביה, כאשר בטקס הפתיחה של משחקי המכביה ה-15 קרס הגשר הארעי שהוקם לקראת האירוע. באסון נהרגו ארבעה ספורטאים, בעת שהיו בדרכם על הגשר לטקס מצעד המשלחות, ו-69 נוספים נפצעו. איכות המים הגרועה גרמה אז להרעלות הקשות.
האסון הכבד, שגרם לזעזוע קשה, הביא ליוזמה לתכנון שיקומו של נחל הירקון לאחר שנים ארוכות של הזנחה. במהלך השנים בוצעו עבודות טיהור ושיקום נרחבות, שהביאו לשיפור באיכות המים.
"ניתן לבוא במגע אקראי עם המים, אבל אסור לשחות בהם", הבהירו ברשות נחל הירקון.
עם זאת, גם בשנים האחרונות אירעו כמה מקרים של זיהום הנחל.
ברזילי מספר שבחלק הרמת גני הוקם לא מכבר מתקן שאיבה, המונע את הגעתם של מי שופכין לנחל, לאחר גשמים או תקלות בביוב ובצנרת הניקוז באזורים הסמוכים ברמת גן ובבני ברק.
"מתקן השאיבה מהווה חלק מהפעילות למניעת זיהום הנחל, שהוא יקר לכולנו", הוא ציין והוסיף: "אבל זה לא תלוי רק בנו. הטיפול מתחיל ממקורות הירקון".
להערכתו, שיט הסירות יהפוך לאטרקציה ליחידים ולמשפחות. "יש כאן דבר יוצא דופן, שיביא להחייאת האזור הזה של הירקון", הוא מעריך.
מתי הסירות יתחילו לשוט?
"אדריכלית העיר אמורה לקבוע את המיקום המדויק של המזח. אז נקדם את התוכניות ונבקש לקבל את האישורים הנדרשים מרשות נחל הירקון ורשות המים. אני מעריך שבקיץ 2022 כבר יהיה שיט סירות בתוואי הרמת גני של הירקון".
במקביל, גם יש כוונה להפעיל שיט סירות באגם הפארק הלאומי שבצד השני של רמת גן – בדרומה.
עדיין לא נקבע מיקומו הסופי של המזח באגם בפארק, ואחת ההצעות היא להקימו בצמוד למבנה העגול, שעדיין לא נקבע ייעודו הסופי.
"נראה לי שבכל מקרה באגם בפארק הלאומי הפעלת שיט הסירות תיקח יותר זמן, כי יש צורך לבצע שיקום של גדות האגם ולטהר את המים".
ברזילי אומר שהשיט בירקון ישתלב בתוכנית הכוללת לפיתוח התרבות והפנאי באזור.
"בקיץ הקרוב אמור להיפתח, לא הרחק ממיקום המזח, מוזיאון רמת גן לאמנות, שמצוי בסיום עבודות השיפוץ והשדרוג. במוזיאון וגם בבית כהנא ייפתחו בתי קפה, ובאזור האי שבהמשך התוואי יש כוונה להקים מרכז לקמפינג. השיט גם ישתלב עם שביל יהונתן שנחנך לאחרונה, ויאיץ את הפיכת המתחם לאזור בילוי ופנאי".
במקביל גם צפויות עבודות לשיקום אזור שבע תחנות, הגובל בין רמת גן לתל אביב ואשר משם מתחיל החלק עם המים המלוחים בנחל עד לשפך הירקון ברידינג. "מאות אלפי שקלים יושקעו בשיקום", הוא אומר. "הירקון יהפוך לחלון ראווה – גם של רמת גן".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

הכי קרוב לאמא

התרגשות רבה הייתה השבוע בקרב מטפלים בספארי רמת גן. לאחר 11 שנים נולדה בספארי גורת אורנגאוטן. האם טאנה המליטה את...

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2021    דקה אחת
0

"סיפור חוזר" בגבעתיים

סניף של רשת חנויות הספרים החברתית "סיפור חוזר", המציעה ספרי יד שנייה ומעסיקה אנשים עם צרכים מיוחדים, הושק בגבעתיים בטקס...

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביולי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה