חדשות רמת גן-גבעתיים

הכוח שבנתינה

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באפריל 2021    3 דקות
0

לרגל יום השואה: ראיון מיוחד עם מנהל סניף יד שרה ברמת גן ראובן שכטר ומנהל הסניף בגבעתיים אפרים פרי-הר, ששרדו את התופת והקדישו את חייהם להתנדבות ולעזרה לזולת

הכוח שבנתינה
שכטר ופרי-הר. תחושת סיפוק גדולה | צילומים: משה כהן

הם שרדו את התופת של שנות השואה והגבורה, עלו לישראל לאחר תלאות, הקימו משפחות, ובמשך שנים ארוכות הפכו את ההתנדבות והעזרה לזולת לדרך חיים. מנהל סניף יד שרה ברמת גן ראובן שכטר ומנהל הסניף בגבעתיים אפרים פרי-הר רואים בפעילותם הענפה מפעל חיים והעברת מסר של נתינה וערבות הדדית.
גם במהלך שנת הקורונה הם המשיכו לפעול בהתנדבות והפכו לחוד החנית של סיוע, לא רק באספקת ציוד עזר כמו כיסאות גלגלים והליכונים, אלא גם במסירת בלוני חמצן ומחוללי חמצן לחולים, שחלקם חלו בקורונה. סיפורם האישי של שכטר ופרי-הר יכול לסמל את הסיפור של תקומת ישראל.
נפגשתי איתם, כל אחד בסניף השוקק שאותו הוא מנהל, שמהווה עבורם בית נוסף.
"אחרי הסגר הראשון קיבלנו אישור לפתוח את הסניף, ומאז אנחנו פתוחים. קיבלנו הנחיה לפתיחה לארבעה ימים, אבל בשל הביקוש הרב פתחנו שישה ימים, ואנחנו פועלים גם בימי שלישי אחה"צ ואף בערבי חג ובחול המועד", מספר שכטר.
שכטר, בשנות ה-80 המוקדמות לחייו ("לא אגיד את הגיל המדויק", הוא אומר בחיוך), שרד את מחנה ההשמדה טרנסניסטריה באוקראינה. "במשך ארבע וחצי שנים הייתי במחנות ההשמדה. שש דודות מצד אמא שלי, וסבא וסבתא משני הצדדים – לא שרדו", הוא מספר בעצב.
לאחר תום מלחמת העולם השנייה, היה שכטר פליט במשך כחמש שנים ברומניה, ביחד עם הוריו. "עלינו לישראל לאחר קום המדינה והגענו למעברת נחלת יהודה ליד ראשון לציון. אחרי כך עברנו להתגורר בתל אביב, ומשנת 63' אנחנו ברמת גן", הוא מספר עוד.
במשך שנים ארוכות שירת שכטר בצה"ל בתחומי הלוגיסטיקה והתקציבים, והשתחרר בדרגת סגן אלוף.
הוא הקים משפחה, ביחד עם אשתו אסתר, אף היא ניצולת שואה, ובשנים האחרונות הוא ורעייתו זוכים לראות שלושה דורות המשך. "אני אב לארבע בנות, נכדים ונינים", הוא מספר עוד בסיפוק.
ביד שרה הוא מתנדב כבר 24 שנים. "הרגשתי צורך לעזור לאנשים. כניצול שואה תחושת הסיפוק הגדולה היא לתת כתף לאדם הזקוק לעזרה", הוא מציין, "הסניף הפך לבית השלישי שלי, אחרי הבית שבו אני מתגורר עם אשתי אסתר ובית הכנסת".
במקביל הוא עסק בפעילויות התנדבותיות נוספות. "במשך שנים ארוכות נתתי הרצאות ליוצאי בבל ברמת גן על השואה. סיפרתי להם על מה שעברנו, וכולם גילו התעניינות רבה".
על פעילותו הענפה זכה שכטר בתואר יקיר העיר רמת גן ויקיר ארגון יד שרה.
גם פרי-הר (88), המנהל את סניף יד שרה בגבעתיים, עבר דרך תלאות מאז תקופת השואה והגבורה.
"נולדתי בבוקרשט ברומניה. לא אשכח את ינואר 1941, כשמפלגה פאשיסטית ניסתה לעשות מהפכה והיו אז פוגרומים. הסתתרנו בבית. אי אפשר היה לצאת לרחוב, וכשיצאנו לבית הספר היהודי זרקו עלינו אבנים", הוא מפליג במנהרת הזמן. "אמא שלי פוטרה מהעבודה, ומאבא שלי, שעבד בבנק, לקחו את התואר של המנהל".
בינואר 1950 עלה פרי-הר עם משפחתו לישראל. בתחילה הוא שהה במעברה בנתניה, ומשם עבר לקריית אונו. "הגעתי לגבעתיים, כשהתחתנתי בשנת 64'", הוא מספר עוד.
בני הזוג פרי-הר הם הורים לשתי בנות שגדלו בגבעתיים וסבים לשבעה נכדים ונינה אחת. "שתי הבנות עוסקות בתחומים רפואיים, ואחת מהן ממשיכה להתגורר בגבעתיים", הוא מספר בסיפוק. "יש לנו גם נכדה רופאה".
לאחרונה הם עברו להתגורר במגדלי הים התיכון ומקפידים להמשיך ולהגיע מדי בוקר לסניף שברחוב המרי בגבעתיים, שהפך עבורם לבית שני. "היינו רוצים מקום גדול יותר, אבל אנחנו מסתדרים גם במבנה הזה", הוא אומר.
אשתו מיכל, שבמשך שנים ארוכות הייתה אחות ראשית בחדר המיון באיכילוב, גם הקימה את סניף יד שרה בבית החולים, וכיום היא מגיעה ביחד איתו ופועלת בהתנדבות מלאה בסניף בגבעתיים.
פרי-הר מעורב במשך שנים ארוכות בחיים הקהילתיים בגבעתיים, ובין היתר היה ממייסדי סניף רוטרי בעיר.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה