חדשות רמת גן-גבעתיים

כובשים את הברים

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    3 דקות
0
כובשים  את הברים
ברזילי בסיור בבתי עסק | צילום: עיריית רמת גן

כ-115 עסקים נסגרו, על פי ההערכות, ברמת גן ובגבעתיים בשנה האחרונה בעקבות משבר הקורונה, אך לעומת זאת, נפתחו בשתי הערים עשרות עסקים חדשים, רובם בתחום המזון והפנאי. כך עולה מהנתונים שמסרו סגן ראש עיריית רמת גן ומחזיק תיק רישוי עסקים עו"ד רועי ברזילי ומנהל אגף הנכסים ורישוי עסקים בעיריית גבעתיים אלון בוקסנבאום.
"עד כמה שזה נשמע מפתיע, במהלך שנת 2020 נסגרו ברמת גן 46 עסקים טעוני רישוי, כאשר ב-2019 מספר העסקים טעוני הרישוי שנסגרו עמד על 119", אמר ל"המקומון" עו"ד ברזילי.
עם זאת, להערכתו, במהלך 2020 גם הפסיקו לפעול יותר מ-50 עסקים נוספים, שאינם טעוני רישוי. "ב-2020 גם אישרנו רישיונות עסק ל-53 עסקים טעוני רישוי, לעומת 54 ב-2019", הוא מציין עוד.
מהבדיקה שערך עו"ד ברזילי עולה כי מרבית העסקים החדשים שנפתחו במהלך 2020 היו בתחומי המזון והפנאי, קיוסקים וחנויות המוכרות מותגים. "היו עסקים קיימים שעברו שינוי והכניסו מוצרים נוספים. ראינו מקרים של עסקי מזון רגיל ובתי קפה שגם הכניסו מוצרי מעדנייה", הוא אומר עוד, "וגם ראינו גידול בשטחי חנויות".
"משבר הקורונה פגע בעסקים רבים, והיו גם כאלה שהמציאו את עצמם מחדש ודווקא צמחו. בסך הכל נראה לי שמרבית העסקים שנסגרו היו חלשים יחסית עוד לפני שפרצה הקורונה", הוא מעריך. "מדובר בעיקר בחנויות קטנות ובדמי מפתח".
מנתוני העירייה עולה עוד כי כ-350 עסקים החליפו ידיים או שנסגרו ונפתחו. שיעור גביית הארנונה מעסקים בעיר ירד באופן יחסי בצורה מתונה של כ-4%, והנתון כולל גם את העסקים הפועלים ממשרדים במתחם הבורסה.
העירייה צפויה לאשר בקרוב חוק עזר עירוני חדש, שיאפשר פתיחת עסקי מזון ופנאי באזורים שונים בעיר גם בשבתות.
"נעשה מיפוי המבהיר היכן ניתן לפתוח בשבתות. מבחינתנו זה יהיה אפשרי באזורים כמו ז'בוטינסקי, אבא הלל, חלק מביאליק והרצל במזרח העיר, חלק מנגבה והמרכז המסחרי במרום נווה, בכפר אז"ר, ברמת אפעל וגם בצפון העיר", הוא אומר. "קבענו גם הגבלות לפתיחה בשבתות, ולא תתאפשר פתיחה בסמיכות לבתי כנסת".

החלשים לא שרדו
גם בגבעתיים שרדו מרבית העסקים את ה"צונאמי" של משבר הקורונה.
"אנחנו כל הזמן עם היד על הדופק, אני מקיים סיורים רבים ועד כה ראיתי שכ-15 עסקים בלבד נסגרו בעיר. זו כמות מזערית", אומר ל"המקומון" אלון בוקסנבאום. "אין ספק שעסקים נפגעו בשנת הקורונה, ומי שהיה חלש לא שרד".
בוקסנבאום מאפיין גם בגבעתיים תופעה לאורך השנים האחרונות של מעבר לעסקי מזון ופנאי. "מאז שהפאבים והברים ברחוב כצנלסון נפתחו אחרי הסגר, מגיעים צעירים רבים. כולם התגעגעו לפתיחה", הוא מציין. "עשינו סיור מיוחד עם ראש העירייה רן קוניק וחברי המועצה סיון גולדברג ואיתמר אביבי, והיה מרענן לראות את העסקים השוקקים אחרי הסגירה הממושכת".
לדבריו, נמשכת תופעת המעבר לעסקי מזון ופנאי. "רואים פחות חנויות ביגוד. גם ראינו שלושה מקרים של מעצבי שיער שסגרו את המספרות בעקבות התקופה הקשה, ובחנויות שהתפנו נפתחו מסעדות", הוא מספר. "לחנויות הרחוב היה קשה עוד לפני משבר הקורונה, בגלל המעבר לקניות באינטרנט".
גם בגבעתיים היו לדבריו עסקים רבים שהצליחו למנף את המשבר. "היו רבים שגם הצליחו לשרוד באמצעות משלוחים וטייק אוויי. אנחנו כעירייה מנסים לסייע לעסקים. הענקנו הנחות לתשלום אגרות עבור הצבת שולחנות וכיסאות. על פי החוק, גם עבור חודש אחד יש לשלם כל השנה, אבל התחשבנו בבעלי עסקים והלכנו לקראתם", הוא מספר ומוסיף: "לקראת פסח נוציא חוברת עם הטבות לקונים בעסקים בעיר".
אבל בוקנסבאום מתריע כי קיימת בעיה אחת שעדיין אין לה פתרון. בענף ההסעדה ובחלק מהעסקים קיים מחסור בעובדים: "בגלל החל"ת רבים לא רוצים לחזור לעבוד".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עשרות דפיברילטורים הותקנו ברמת גן ובגבעתיים

עשרות מכשירי החייאה - דפיברילטורים - הותקנו לאחרונה ברמת גן ובגבעתיים. בפארק גבעתיים התקיים טקס חנוכת מתקן דפיברילטור נוסף, במעמד...

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    דקה אחת
0

גינת חיה צ'יפמן שודרגה

גינת חיה צ'יפמן שודרגה גינת חיה צ'יפמן, בשכונת נחלת גנים ברמת גן, נחנכה לאחר שעברה "מתיחת פנים". הגינה הציבורית ששודרגה...

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה