חדשות רמת גן-גבעתיים

"אי אפשר להמשיך לצופף את העיר"

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    6 דקות
0

אחרי שפרסמנו בשבוע שעבר את ההחלטה הדרמטית של עיריית גבעתיים בנוגע להקפאת יוזמות חדשות של תמ"א 38, ראיון מיוחד עם סגן ראש העירייה ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מושיק גולדשטיין • "העדיפות שלנו תהיה לפרויקטים במסגרת פינוי-בינוי"

"אי אפשר להמשיך לצופף את העיר"
גולדשטיין. מענה לצורכי הציבור | צילום: משה כהן

"אנחנו לא יכולים להמשיך לצופף את העיר, ללא מתן מענה לצורכי ציבור", אומר סגן ראש עיריית גבעתיים ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מושיק גולדשטיין, בעקבות ההחלטה הדרמטית על הקפאת יוזמות חדשות להתחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38. "העדיפות שלנו תהיה לפרויקטים במסגרת פינוי-בינוי", מדגיש גולדשטיין בראיון ל"המקומון".
גולדשטיין, המכהן גם כיו"ר החברה העירונית יעד, מציין שבשנים הבאות נראה תנופת עבודות תשתית ובינוי לצורכי ציבור. "בשנתיים הקרובות יושקעו, בהובלת ראש העירייה רן קוניק, כ-150 מיליון שקל בעבודות פיתוח ובינוי", הוא מציין ומציג ביחד עם דרור דבאח, מנכ"ל יעד, את תוכניות העבודה שבשלבי תכנון וביצוע במקומות ציבוריים ברחבי העיר.
על רקע עבודות התשתית והקפאת התמ"א 38, יקודמו בשנים הבאות פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית. המשמעות תהיה צורך בהליכים ממושכים לעתים של איחוד חלקות, לצורך הוספת שטחים ציבוריים והקניית יותר זכויות בנייה.
קיבלתם החלטה קיצונית, האם לקחתם בחשבון שהליכי פינוי-בינוי עלולים להימשך שנים ארוכות?
"זה אומנם נמשך יותר זמן, אבל לא יכולנו להמשיך לצופף את העיר, ללא מתן מענה הולם לצורכי ציבור. אנחנו חייבים בהקדם בית ספר יסודי נוסף בצפון העיר, ברחוב פטאי, ועד אז הוחלט להקפיא את קבלת התוכניות במסגרת תמ"א 38. אומנם הליכי פינוי-בינוי נמשכים יותר זמן, אבל המציאות מחייבת גם יצירת שטחים ציבוריים ושטחים פתוחים".
מאיזה שלב של התוכניות תחול ההקפאה?
"מי שהוציא דף מידע ויגיש תוכניות בששת החודשים הקרובים, נמשיך לקדם אותן, אבל מבחינתנו, העדיפות היא לפינוי-בינוי".
מתי להערכתך תוכנית המתאר של גבעתיים, שאמורה ליצור ודאות תכנונית בכל אזור, תאושר?
"אנחנו מתקדמים מול הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. עשינו הפרדה בין תוכנית המתאר לתוכניות של התחדשות עירונית בשלושה אזורים, שאנו ממשיכים לקדם: בגבעת רמב"ם, בצפון-מערב העיר וברצועת בן-גוריון. התוכניות מקודמות בשיתוף עם מנהלת ההתחדשות העירונית במשרד השיכון".
לא נראה שזה מתקדם במהירות.
"דווקא קיימת התקדמות. תוכנית גבעת רמב"ם הופקדה להתנגדויות".
מה יהיה גובה הבינוי בשכונה הוותיקה?
"על דרך השלום, שהוא ציר תנועה מרכזי, ניתן יהיה לבנות במסגרת פינוי-בינוי עד 40 קומות, ובתוך השכונה נשמר את הצביון והבנייה תהיה עד לגובה של חמש-שבע קומות".

הריסה ובנייה
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה להפקיד שתי תוכניות להתחדשות עירונית במסלול של הריסה ובנייה בגבעת רמב"ם בגבעתיים.
במסגרת ההתחדשות העירונית בגבעת רמב"ם, אישרה לאחרונה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תוכנית, המשתרעת על שטח 1.7 דונם, שממוקמת ברחוב רמב"ם (21, 23, 25 ו-28), והיא כוללת שני בנייני מגורים חדשים בני תשע קומות עם חזית מסחרית, ובהם 54 יחידות דיור.
התוכנית גם מקצה שטח ציבורי, וזאת על מנת לתת מענה להקמת גני ילדים הנדרשים, במסגרת ההתחדשות העירונית המתוכננת בשכונה. כיום מצויים במתחם ארבעה בניינים בני שלוש קומות על עמודים ובהם 23 יחידות דיור, שיפונו וייהרסו ובמקומם ייבנו שני בנייני המגורים החדשים.
מה צפוי בצפון-מערב העיר?
"היעד הוא להגיע לפינוי-בינוי באזור עליית הנוער, וגם נבדקת היתכנות להתחדשות עירונית בציר כצנלסון. אין באזור מענה מספק לצורכי ציבור, ויש צורך בתוכנית פינוי-בינוי כוללת שתפנה שטחים ציבוריים".
מה יהיה גובה הבניינים במסגרת פינוי-בינוי בכצנלסון?
"אני מעריך שבין 24 ל-30 קומות. בכצנלסון קיימת בעיה בגלל התוואי המתוכנן של המטרו. נת"ע מעכבת קידום תוכניות בציר, ואנחנו בודקים את האפשרויות".
יש התקדמות בתוכנית לפינוי-בינוי בציר בן-גוריון?
"בציר בן-גוריון, בין הרצל לריינס יהיו פרויקטים של פינוי-בינוי שיכללו איחוד חלקות, וזה נעשה בשיתוף עם משרד השיכון. אני מעריך שהמגדלים לאורך הציר יגיעו לגובה של 30-15 קומות, ויתפנו לנו עוד שטחים ציבוריים".
איזה מענה יינתן לשטחים ציבוריים?
"חייבים לפתוח שני בתי ספר חדשים, כמתן מענה לגידול באוכלוסיית המשפחות הצעירות שהגיעה בשנים האחרונות לגבעתיים".
אחרי שנים ארוכות, מתי להערכתך יתחילו ליישם את הפינוי-בינוי במתחם ההסתדרות?
"בשלושה מתחמים התוכניות מצויות בשלבים מתקדמים, ואני מעריך שבתוך כשנתיים יוכלו להתחיל העבודות".
מה יהיה גובה המגדלים במסגרת הפרויקט?
"ברחוב המאבק הגובה יגיע לכ-25 קומות, ובאלוף שדה – לכ-33 קומות".
כמה תושבים יתגוררו להערכתך בגבעתיים בעוד כ-20 שנים?
"העיר בנויה ברובה משנות ה-50 וה-60 וההתחדשות העירונית היא כורח המציאות. בשנת 2040 אני מעריך שבגבעתיים יתגוררו יותר מ-100 אלף תושבים ויהיו יותר שטחי ציבור".

מחסור בשטחים ציבוריים
תוכניות הבינוי והפיתוח שמקדמת חברת יעד ממחישות את הצורך לתת מענה למחסור בשטחים ציבוריים. "חלק גדול מההשקעה תהיה בתוספת כיתות ומבנים בבתי ספר בעיר", מבהיר גולדשטיין, שמציג ביחד עם דבאח את הפירוט.
בבית הספר תל"ם מצוי בשלבי סיום פרויקט של תוספת שתי קומות באגף קיים. לפי תוכנית העבודה למוסדות חינוך לשנים 2022-2021, יוקמו אגף כיתות ואודיטוריום בתיכון שב"צ, בבית הספר ברנר יבוצעו עבודות בינוי של תוספת כיתות ואולם ספורט קטן, בשמעוני יוקם מועדון נוער, ואולם ספורט קטן ואגפי כיתות חדשים ייבנו בבתי הספר בן-גוריון וגורדון.
יש תוכנית לתוספת שטחים למשרדי העירייה?
"מעל בניין אגף הרווחה, ברחוב המפנה 2, הצמוד לבניין העירייה, ייבנו שלוש-ארבע קומות משרדים".
לאחרונה הסתיימו עבודות הנגשת מועדון הגמלאים בית אלון. העבודות כללו הקמת מעלית וגרם מדרגות.
היכן צפויות עבודות שיפוץ רחובות וכיכרות?
"השנה בוצעו עבודות פיתוח ותשתיות ברחוב מצולות ים וברחוב בורוכוב – במקטעים 1 ו-2, ונמשיך השנה לבצע את העבודות במקטע השלישי בין אחדות העבודה למעורר. החברה הכלכלית החלה לא מכבר את עבודות הקמת כיכר יפה ירקוני בצומת רמז-רמב"ם ואת שיקום רחוב שינקין, בין סירקין לבן-גוריון, שם נותרו עוד כמה השלמות קטנות".
מדוע העבודות בשינקין התעכבו?
"בהתחלה ביצעה את העבודות חברה אחרת והתגלו ליקויים. העירייה העבירה את הפרויקט לחברה הכלכלית, ונאלצנו לבצע הכל מחדש והאצנו את העבודות. ראש העירייה נותן בנו אמון ורואה בנו את הזרוע המבצעת".
היכן תתמקדו בעתיד?
"אחרי פסח יתחיל פרויקט שיפוץ ושדרוג רחוב המרי, ובשלבי תכנון מצוי פרויקט שיקום רחוב טייבר. מדובר בעבודות מורכבות, שיכללו את שימור הצביון של הרחוב ההיסטורי והעצים הוותיקים".
מה צפוי במגרש הספורט במנורה?
"נשפץ את המתחם, ננגיש אותו, נבצע קירוי קונסטרוקטיבי ונתקין תאורה חדשה. מדובר בהשקעה של כ-5 מיליון שקל, והמגרש יהיה מיועד לספורט הגלגליות".
היכן עומדת התוכנית להקמת מבנה חדש לשבט צופי גבעתיים?
"מבנה הצופים החדש יוקם בגן רבקה, בצמוד לתיכון שב"צ, והעבודות מתוכננות להתחיל ביוני-יולי. המבנה יכלול שתי קומות, ויוכל להכיל פעילות של כ-1,500 חניכים. העבודות יימשכו כעשרה חודשים".
ומה יקרה עם המבנה הקיים?
"הוא ימשיך לפעול. בגבעתיים יש צורך בשני מבנים לתנועת הצופים".
תבצעו עבודות מיוחדות לקראת אירועי שנת ה-100 לגבעתיים?
"יצאנו למכרז תכנון וביצוע של הקמת תורן בגובה של כ-50 מטרים על גבעת קוזלובסקי, שעליו יתנוסס דגל המדינה ויראו אותו למרחקים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עשרות דפיברילטורים הותקנו ברמת גן ובגבעתיים

עשרות מכשירי החייאה - דפיברילטורים - הותקנו לאחרונה ברמת גן ובגבעתיים. בפארק גבעתיים התקיים טקס חנוכת מתקן דפיברילטור נוסף, במעמד...

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    דקה אחת
0

גינת חיה צ'יפמן שודרגה

גינת חיה צ'יפמן שודרגה גינת חיה צ'יפמן, בשכונת נחלת גנים ברמת גן, נחנכה לאחר שעברה "מתיחת פנים". הגינה הציבורית ששודרגה...

חדשות רמת גן-גבעתיים22 במרץ 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה