חדשות רמת גן-גבעתיים

המלאך של קשישי גבעתיים: "הוא עוזר בהכל – תחושה מעולה שיש תמיד לפי לפנות"

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בפברואר 2021    3 דקות
0

בקהילה התומכת שמופעלת על ידי נטלי שירותי רפואה בשיתוף האגף לשירותים חברתיים המחלקה לאזרחים ותיקים בעיר, חברים תושבי העיר הוותיקים. לעיתים תקלות הקשורות לאחזקת הבית כמו החלפת נורה, תלית מדף, תיקון צירי דלת וכדומה יכולות להיות מורכבות עבורם. יעקב אב הקהילה התומכת דואג לפתור להם את התקלות, להפיג את בדידותם ולהתעניין בשלומם: "עושה הכל תמיד עם חיוך"

המלאך של קשישי גבעתיים: "הוא עוזר בהכל – תחושה מעולה שיש תמיד לפי לפנות"
חיימוביץ | צילום: אבי חיימוביץ

יעקב חיימוביץ, בן ה-69 הוא אב קהילה בקהילה תומכת לאזרחים ותיקים בגבעתיים שמופעלת על ידי נטלי שירותי רפואה. במסגרת תפקידו, יעקב מסייע לקשישים בתיקון תקלות קטנות בתחזוקת הבית, מגייס עבורם בעלי מקצוע שיפתרו בעיות מורכבות ומהווה חבר ואוזן קשבת עבור חברי הקהילה שחשים בדידות. חברי הקהילה מספרים עליו שהוא תמיד קשוב, מגיע בזמן ותמיד עושה הכל בחיוך: "מאוד משמח ועוזר לדעת שיש מישהו כמו יעקב שתומך בנו ונמצא שם בשבילנו".

יעקב הוא בן לניצולי שואה ובמקצועו היה איש אחזקות ועבד בבתי אבות: "יש לי ניסיון ורגישות רבה עם אוכלוסיית הגיל השלישי. העובדה שאני נותן מעצמי לקשישים ונחשף לסיפורים שלהם זו תחושת הסיפוק הגדולה ביותר שאפשר להרגיש".

"לפעמים אני מגיע אליהם ועושה דברים כל כך פשוטים, כמו החלפת מנורה או תיקון קטן. התודה שאני מקבל מהם היא מדהימה", המשיך יעקב. "זה לא ייאמן הכרת התודה שלהם. אם לדוגמא יש למישהו חושך בבית ובזכות החלפת הנורה הבית מואר אז התחושה היא שהארתי להם את החיים – וזה עולם ומלואו".

תמי ברק בת ה-83 היא גם תושבת העיר וחברה בקהילה התומכת. לפני שש שנים היא איבדה את בעלה ומאז היא חיה לבדה. "אני לא בודדה יש לי שלושה ילדים, עשרה נכדים, חמישה נינים והנין השישי בדרך", הדגישה. "אבל אני מחוברת לנטלי ולקהילה כי זה נוח שיש למי לפנות. זה לא נוח לבקש מהילדים כי אתה לא רוצה להפריע".

"בכלל מאוד עוזר ומהנה להיות חברה בקהילה. יש לנו פעילויות מהנות והרצאות מרתקות וממש חיי קהילה", המשיכה. "אבל יעקב אב הקהילה – זו ממש 'זכייה בפיס'. הוא מאוד אנושי, אכפתי ומסייע בכל מה שאני צריכה תמיד עם חיוך. אני גרה כבר כמעט 60 שנה בבניין הזה ואין מה לעשות השנים עושות את שלהן ויש דברים שמתקלקלים כמו תריסים וברזים ועוד. יעקב דואג להכל".

תמי סיפרה: "בכל מפעם שאני צריכה עזרה הוא אומר לי 'הסירי דאגה מליבך אני אטפל בזה' וזה מה שקורה. הוא תיקן לי נזילות בברזים, תיקונים קלים והכל הוא עושה באופן מקצועי, נקי ומסודר – פשוט אין לי מילים". עוד היא הוסיפה: "זה מאוד עוזר לביטחון העצמי החברות בקהילה. יש לי חברות וחברים מקהילה ואנחנו בקשר אחד עם השני, וזה שיש אב קהילה זו הצלה כי בגילי מן הסתם אני לכולה לעשות תיקונים קטנים או לעלות על סולם. הידיעה שיש את יעקב זה לדעת שיש לי גב מאחורי ואני לא צריכה לבקש מהילדים שלי עזרה ולא להפריע".

אתי הושע, היא חברת קהילה בת 77, נשואה ומתגוררת בגבעתיים כבר למעלה מ-50 שנה. היא סיפרה כי באופן כללי החברות בקהילה התומכת של נטלי מאוד עוזרת לה אבל ציינה את אב הקהילה במיוחד. היא התייחסה למקרה אחד שבו הייתה ממש זקוקה לעזרה: "בוקר אחד הברז בכיור במטבח התפוצץ והתקשרתי אליו. הוא הגיע אליי בתוך 10 דקות. הלך בעצמו לקנות את כל הברזים חזר והרכיב".

"אני חושבת ששירות מהיר מזה לא יכול להיות", המשיכה. "הוא תמיד עושה הכל עם חיוך ובאהבה וזה נותן לנו תחושה ממש טובה. אחרי המקרה הזה החלטתי לפרגן לו בקבוצה המשותפת של הקהילה וראיתי שזה ככה עם כולם".

תוכניות "קהילות תומכות" בגבעתיים פועלת במסגרת האגף לשירותים חברתיים המחלקה לאזרחים ותיקים בעיריית גבעתיים ומופעלת על-ידי נטלי שירותי רפואה. במסגרת השירותים, מסופק סל שירותים מגוון שנועד לתת מענה לצרכים שונים של מבוגרים אשר מעדיפים להמשיך לגור בביתם בביטחון תוך שמירה על עצמאותם, פרטיותם ואיכות חייהם, וזאת על ידי  חיבור ללחצן מצוקה ושירותים רפואיים 24 שעות ביממה, פעילויות חברתיות שבועיות, פעילויות העשרה, סיוע בתחזוקת הבית ועוד.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן נפרדת

יגאל שמע ז"ל, דמות מוכרת ברמת גן, הלך לעולמו. שמע עסק בפעילות ציבורית ותרבותית ענפה בעיר. בין היתר, עמד בראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת
0

גבעתיים נפרדת

יותר מאלף בני משפחה, חברים ותושבים המומים ליוו ביום שישי למנוחת עולמים את רחלי בנעים (49) ז"ל, מזכירתו של ראש...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה