חדשות רמת גן-גבעתיים

מצילים את העצים

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בפברואר 2021    2 דקות
0
תגיות: עצים,רמת גן

עיריית רמת גן יזמה שני מבצעי חלוקה של עצים המצויים בסכנת הכחדה בשל פרויקטים גדולים של תשתיות ובנייה

מצילים את העצים
עובדים תאילנדים מובילים עצים שנעקרו | צילום: משה כהן

כ-100 אלף עצים ותיקים – הנטועים במשך עשרות שנים במשתלה הסיטונאית "בוטני", שבין בית החולים שיבא לרמת אפעל ולכפר אז"ר ברמת גן – מצויים בסכנת הכחדה בשל פרויקטים גדולים של תשתיות ובנייה.
בניסיון להציל לפחות חלק ממגוון העצים המרשימים, יצא קול קורא לרשויות מקומיות לקלוט עצים בתחומן. סגן ראש עיריית רמת גן עו"ד רועי ברזילי אמר: "יזמנו שני מבצעי חלוקה של עצים בימי שישי סמוך לחניון הספארי. במבצע הראשון אזלו תוך פחות משלוש שעות כ-1,200 עצים ושיחים, ובשני, ביום שישי שעבר, חולקו יותר מאלף עצים".
"נבדוק אפשרות לקלוט אלפי עצים נוספים, שיינטעו בעתיד ברחובות העיר ובגנים ציבוריים. ביקשתי לאתר משתלה זמנית שנקים להצבת העצים עד שיינטעו", ציין עוד ברזילי במהלך סיור באזורי הנטיעות של המשתלה שהתפנתה.
אורן זאב, הבעלים של משתלת "בוטני", סיפר שבשבועות האחרונים הועברו מאות עצים לרשויות מקומיות, ובהן נוף הגליל, בני ברק ורהט. "בגלל שנת השמיטה, איתרנו שטח מיוחד עבור העצים המיועדים לשתילה בבני ברק, והם יינטעו עם הפסקה של שנה במשך כשנתיים", הוא ציין. "רואים מודעות גוברת לחשיבותם של העצים ולתרומתם לנוף ולהפחתת החום וזיהום האוויר".
לדבריו, כ-35 אלף עצים כבר הועברו למשתלות חלופיות לעצים, שהוקמו על ידו בשדה ניצן וברמות השבים. "זה היה במסגרת הסכם עם נת"ע. 'הקו הסגול' של הרכבת הקלה עובר במתחם. אבל נותרו עוד כ-100 אלף עצים לנוכח תוכניות הבנייה באזור", הוא הבהיר.
"14 פועלים תאילנדים שאני מעסיק עובדים כל הזמן להוצאת העצים והכנתם להעתקה לצורך שתילה במקום אחר. זו עבודה מאוד יסודית ומקצועית. אנחנו מנסים להציל כמה שיותר עצים", הוא ציין עוד. "במשך כ-40 שנים פיתחתי קשר מיוחד לעצים, וזו משימה חשובה להעביר כמה שיותר מהם, לפני שיתחילו לבנות כאן בשנים הבאות", הוא הוסיף.
עלות העתקת עץ מוערכת בכ-200 שקל. "יש עצים ותיקים ששווים אלפי ועשרות אלפי שקלים. התשלום הוא רק עבור העבודה וההובלה", הסביר זאב. "מי שחושב שאפשר להגיע ולעקור בקלות עץ ותיק, טועה. זו עבודה שמצריכה מיומנות רבה, וחפירה לא נכונה עלולה לחסל את העץ".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן וגבעתיים מציינות את חודש המודעות...

ברמת גן ובגבעתיים מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. במוקד הקמפיין תודגש חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של המחלה. סרטן השד...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

גן דוד במרום נווה יחודש וישודרג

פרויקט חידוש פארק דוד בשכונת מרום נווה ברמת גן יוצא לדרך. התוכנית החדשה לשדרוג הפארק הוכנה בשיתוף משרד האדריכלים א.ב...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה