חדשות רמת גן-גבעתיים

"הכל יחזור בגדול"

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בפברואר 2021    7 דקות
0

אחרי הפתיחה של המסגרות החינוכיות - ראש עיריית גבעתיים רן קוניק בראיון, שבו הוא מבהיר: "צריך לאפשר כניסה למוסדות החינוך רק לאנשי הצוותים החינוכיים וילדי ההורים שהתחסנו, אבל זה לא בסמכותנו" • על הבחירות הקרבות וההצעות לרוץ לכנסת: "אני מחויב רק לגבעתיים" • וגם רגע של אופטימיות: "אני מאמין שנוכל לחגוג את אירועי הקיץ ונקיים את פסטיבל הבירה"

"הכל יחזור בגדול"
קוניק עם תלמידים | צילום: דוברות העירייה

כ-30% מעובדי צוותי החינוך בגנים ובבתי הספר בגבעתיים לא היו מחוסנים השבוע נגד נגיף הקורונה. "צריך לאפשר כניסה למוסדות החינוך רק לאנשי הצוותים החינוכיים וילדי ההורים שהתחסנו, אבל זה לא בסמכותנו", אומר ראש עיריית גבעתיים רן קוניק בראיון ל"המקומון".
נתוני התחלואה בגבעתיים טובים, יחסית לערים אחרות, וקוניק סבור שכבר רואים את האור בקצה המנהרה.
משבר הקורונה, שפרץ במרץ 2020 בסערה, חולל גם רעידת אדמה כלכלית וחברתית. "אנחנו רואים את ההשפעות של המשבר בתחומים רבים. בשנה האחרונה פועל חמ"ל מיוחד בראשותם של מ"מ ראש העירייה אור-לי ניב והמנכ"ל יורם פומרנץ. זו הייתה שנה מיוחדת ומאתגרת מאוד", הוא מציין. "מיניתי את פרופ' שמואל קיוויתי, שהוא תושב העיר, כיועץ העירוני של חמ"ל הקורונה. בחמ"ל שהקמנו מבצעים גם חקירות אפידמיולוגיות – ומכניסים ומוציאים אנשים מבידוד".
נפגשתי עם קוניק בלשכתו בבניין העירייה. הוא דיבר בפתיחות על האתגרים והמורכבות בהתמודדות היומיומית ועל התוכניות לטווח הקצר והארוך, וגילה שהחליט להישאר בתפקידו כראש העירייה, אף שקיבל הצעות להשתלב במקומות ריאליים לקראת הבחירות לכנסת.
באיזה צבע במתווה הרמזור מדורגת גבעתיים?
"כרגע, צהוב לכיוון הירוק. במשך רוב תקופת הקורונה הנתונים בעיר היו טובים יותר יחסית למקומות רבים, וגם כיום הם טובים מאוד".
במה גבעתיים שונה לעומת מקומות אחרים?
"הייתה אחריות ומודעות של תושבים רבים, ואנחנו נקטנו פעולות הסברה רבות לשמירה על ההנחיות".
היו טענות על אכיפה סלחנית לעתים…
"זה באחריות המדינה. לא הייתה אכיפה מספיק טובה. הממשלה הייתה צריכה להקים מערך אכיפה ארצי. אי אפשר להסתמך רק על פקחי העירייה. יש לנו שמונה פקחים שעוסקים במשימות שוטפות, וזה לא מספיק לעיר עם כ-60 אלף תושבים. גם עם הכוח המשטרתי הקיים האכיפה לא הייתה יעילה. האכיפה הייתה בסופו של דבר מוגבלת, וחבל שהמדינה לא הקימה גוף אכיפה ייעודי".
מדוע אין יותר פקחים?
"אנחנו רוצים לגייס מיידית 20 פקחים, לא רק לאכיפת תקנות הקורונה, אלא גם לדברים שוטפים בעיר – אבל אין מועמדים. השכר נמוך מדי, ואנשים לא רוצים כנראה להיות פקחים".
רק המחסור בפקחים ואי-הקמת יחידה ארצית מנעו אכיפה נוקשה יותר?
"לא היה פשוט. היו גם מקרים של הרבה כעס וטענות של תושבים, על כך שלא אוכפים הלוויות וחתונות המוניות בערים אחרות ודווקא בגבעתיים מבצעים אכיפה".
אתה מרוצה משמירת ההנחיות בעסקים?
"אני לא יכול להגיד שכל העסקים הקפידו על שמירת ההנחיות. היו עסקים שלא הקפידו, והם קיבלו קנסות".
מהו שיעור המתחסנים בגבעתיים?
"הוא מהגבוהים ביותר בארץ. יותר מ-95% מהתושבים המבוגרים מעל לגיל 60 התחסנו".
יש תופעות של סרבנות להתחסן?
"לצערי, אנחנו נתקלים בסרבנות להתחסן, בעיקר של צעירים המתנגדים עקרונית. מנסים לבצע פעולות הסברה, אבל תמיד יהיה אחוז מסוים שאי אפשר לשכנע אותו, וצריך להביא את זה בחשבון".
מה צריך לדעתך לעשות?
"לפעול בשיטת המקל והגזר. הצעתי לתת הנחה בארנונה למשפחות שיתחסנו. יש לאפשר כניסה לאירועים רק לאלו שהתחסנו, ושרק מחוסנים יוכלו לצאת לחו"ל. צריך לאפשר כניסה למוסדות החינוך רק לאנשי הצוותים החינוכיים שהתחסנו. מי שלא רוצה – זו זכותו, אבל שיישאר בבית ויקבל רק חלק מהמשכורת. גם הכניסה לילדים מתחת לגיל 16 צריכה להיות לאלו שהוריהם התחסנו. אבל זה לא בסמכותנו. זו צריכה להיות החלטה של המדינה".

החיסונים: יעד לאומי

קוניק מדגיש שעידוד האוכלוסייה להתחסן חייב להפוך ליעד לאומי. "ככל שרבים יתחסנו, ניפטר מהקורונה ונוכל לחזור לשגרה. כבר רואים שהחיסון זו התרופה לקורונה, לא הסגר", הוא מתריע.
אתה חושש מגל קריסות של עסקים בעקבות משבר הקורונה והסגרים הממושכים?
"הרבה מעסקי המזון שרדו והתנהלו יפה. היו מתעשרי קורונה, אבל ישנם גם אנשים שנפגעו. בחודשים האחרונים הם קיבלו עזרה יותר משמעותית מהממשלה, אבל לא כל החנויות ישרדו. יש כאלו שהרוויחו ממשבר הקורונה וכאלו שהפסידו".
הברים ברחוב כצנלסון יחזרו לימי הזוהר?
"להערכתי, הכל ייפתח שבועיים לפני הבחירות, וכשתיגמר הקורונה כבר יהיה 'פיצוץ'. בתי הקפה והמסעדות, העסקים ובתי המלון – הכל יחזור בגדול. אני כבר מחכה לרגע שבו גבעתיים תהיה ירוקה, ורואה את האור בקצה המנהרה".
תסייעו לבתי קפה בהגדלת שטחי ההושבה גם על חשבון חניות?
"אין הצדקה לגרוע חניות. גם כך יש בגבעתיים מחסור במקומות חניה. הלכנו לקראת בעלי העסקים בהגדלת שטחי ההושבה על המדרכות".
מתי להערכתך תחודש הפעילות במועדוני הגמלאים ובתנועות הנוער?
"במועדוני הגמלאים הפעילות תחודש כבר בשבוע הבא. ברגע שגבעתיים תהיה ירוקה, אפעל להחזרת פעילות תנועות הנוער, שהן חלק מהחיים הקהילתיים בעיר".
יש גידול בפניות לאגף הרווחה?
"רואים הרבה יותר פניות בנושאי אלימות משפחתית, חרדה ומצוקה נפשית וכלכלית. המצוקה הנפשית הייתה בעיקר בקרב אנשים מבוגרים שכל הסגרים היו לבד. היו משפחות שנקלעו למצוקה כלכלית. היו גם כאלו שפתחו עסק לפני משבר הקורונה ולא היו זכאים לפטורים. הם נפגעו הכי הרבה".
אבל למרות הכל, מחירי הדיור לא יורדים בגבעתיים.
"היו מקרים של צעירים שחזרו להתגורר אצל ההורים, אבל הביקושים מאוד גבוהים".

רן קוניק בפתיחת גני הילדים | צילום: דוברות עיריית גבעתיים

עלייה בצריכה הביתית
משבר הקורונה גם גרם לזינוק חד של למעלה מ-50% בכמויות האשפה והגרוטאות. "אנשים היו יותר בבתים ובאופן טבעי כמויות האשפה גדלו. תגברנו משמעותית את איסוף האשפה והגרוטאות וגם המיחזור זינק", מספר קוניק. "גם צריכת המים גדלה משמעותית. תושבים כועסים בצדק על תעריפי המים, אבל רבים שילמו יותר, כי היו זמן ממושך בבתים וצרכו יותר מים".
החזרה לשגרה בגבעתיים גם תלווה בהגברת האכיפה בכבישים. "נציב מצלמות ב-15 מקומות מרכזיים, כדי שיתעדו בשעות העומס חניות כפולות. נהגים שחונים בדאבל פארקינג גורמים לשיבושי תנועה, והם יקבלו קנסות כספיים", הוא מתריע.
לנוכח מצוקת החניה, יש תוכניות לשינוי המצב?
"יש תוכנית להקמת חניון חדש מתחת לכיכר שבכניסה לתיאטרון ולבית פלאפון".
לאחר שנים של הליכים תכנוניים, מתי תוכנית המתאר של גבעתיים תושלם?
"זו תוכנית מורכבת, ולהערכתי זה יקרה בעוד כשנה. נבחן את האפשרות להפסיק אישור פרויקטים במסגרת תמ"א 38. לעיר עדיפות תוכניות פינוי-בינוי, שמייצרות שטחים ציבוריים. תמ"א 38 רעה לגבעתיים, כי היא מוסיפה דירות, תושבים ומכוניות"
תושבים רבים מתגעגעים לבריכת רמב"ם המיתולוגית. מתי היא שוב תיפתח?
"אנחנו בהליך של מכרז לשיפוץ בהיקף של כ-10 מיליון שקל על ידי המפעיל שיקבל את הזיכיון להפעלת הבריכה למשך 25 שנים. דחינו הצעות לבנות במתחם הבריכה, שהיא היסטורית ובעלת ערך שימור".
תהיה מעורב במערכת הבחירות לכנסת?
"רשמית, אני עדיין חבר מפלגת העבודה, אבל פחות מעורב בבחירות. היו אנשים שהציעו לי לרוץ לכנסת, אבל הרבה יותר חשוב להיות ראש עיריית גבעתיים. יש לי עוד הרבה תוכניות לקדם בעיר ואני מחויב רק לגבעתיים".
למי תסייע בבחירות?
"אני מזמין את כל המועמדים להגיע לסייר בעיר ומאחל לכולם בהצלחה. לראש הממשלה בנימין נתניהו יש הרבה זכויות, אבל בלי קשר, כל אחד צריך לדעת מתי לפנות את מקומו. הוא צריך להיות מוחלף".
אתה אופטימי לגבי החזרה לשגרה. נראה את בימת הבידור הגדולה ביום העצמאות?
"אני לא מאמין, נראה אולי במות קטנות ואירועים קטנים. אני מצפה לחגיגות הקיץ, ושנחזור לחגוג את פסטיבל הבירה. ב-2022 אני מאמין שנוכל לחגוג את האירועים לציון 100 שנים להיווסדה של גבעתיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה