חדשות רמת גן-גבעתיים

"את הנזקים נראה רק אחרי הבחירות"

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בפברואר 2021    7 דקות
0

רגע לפני שפותחים שוב את העסקים - ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן בראיון מיוחד, שבו הוא מבקר שוב את תפקוד הממשלה: "עד שהגענו לחיסונים היו מחדלים" • ועל מיעוט המתחסנים מקרב המורים והגננות: "אם הייתי יכול, לא הייתי נותן להם לסכן אחרים ולהיכנס למוסדות החינוך"

"את הנזקים נראה רק אחרי הבחירות"
שאמה הכהן מתחסן | צילום: אילן ספירא

כ-40% מהסייעות וכ-20% מהמורים והגננות בבתי ספר, הגנים והצהרונים ברמת גן לא היו מחוסנים השבוע נגד נגיף הקורונה. "אם הייתי יכול, לא הייתי נותן להם לסכן אחרים ולהיכנס למוסדות החינוך, אבל החוק לא מאפשר זאת", אמר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן בראיון ל"המקומון".
נפגשתי עם שאמה הכהן בלשכתו. במהלך הראיון הוא דיבר בהרחבה על משבר הקורונה, ששינה סדרי עולם גם ברמת גן, על הפוליטיקה הארצית והמקומית, מינוי המנכ"ל החדש של העירייה והתוכניות לטווח הקצר והארוך.
באיזה צבע מדורגת רמת גן במתווה הרמזור?
"עברנו מכתום לצהוב, ורמת גן הייתה העיר הראשונה שהחזירה ביום ראשון את מערכת הלימודים במרבית בתי הספר, לפי מתווה משרד החינוך. לאורך כל הדרך פעלנו בצורה זהירה יותר. כשהיה צורך, סגרנו ראשונים את בתי הספר, וגם לא מיהרנו לפתוח. התמודדנו מול אתגרים מורכבים".
מה היו האתגרים העיקריים?
"בחודשיים האחרונים התמודדנו מול המוטציה, וגם היה לנו את האתגר של השכנות עם בני ברק, ששם התחלואה הייתה גבוהה. יש לנו חיים משותפים עם בני ברק ולא ניתן לעשות הפרדה. כל הזמן התנהלנו בשקיפות, והעדכונים היו שוטפים".
היו טענות סותרות לגבי האכיפה.
"כתושב, התחושה הייתה לעתים שאין מספיק אכיפה. כעירייה, לא ויתרנו לאף אחד, והייתה אכיפה נוקשה. גם פעלנו בשיקול דעת. בסגר האחרון הודענו מראש שלא נבצע אכיפה נגד בתי קפה שמכרו בטייק אוויי, כי לא הייתה לכך הצדקה".
ביום שישי שעבר היו טענות על המוני מבקרים בפארק הלאומי.
"שמעתי על זה. זה היה יום יפה בתקופת החורף וסוף שבוע ראשון לאחר הסגר, אבל לא נשלים עם הפרות של הנחיות הקורונה".

שמה הכהן בבית הספר ארנון בעת חניכת מיזם תרמוגארד לבדיקת חום | צילום: אילן ספירא

סרבני חיסונים והרבה פייק-ניוז

מהי ההיענות לחיסונים ברמת גן?
"כ-60% מתושבי רמת גן הם מתחסנים ומחלימים, ואנחנו מדורגים מעל הממוצע הארצי, אבל זה עדיין לא מספיק. כ-20% מהגמלאים עוד לא התחסנו וגם כ-20% מהמורים והגננות וכ-40% מהסייעות. יש סרבני חיסון. חלק חוששים וישנם גם קורבנות של פייק-ניוז".
כיצד אתם מתמודדים עם זה?
"יצרנו קשת רחבה של התחסנות, ולצוותי החינוך אנחנו מוכנים לשלם עבור שעות עבודה כשהם הולכים להתחסן. ניזום מבצעי חיסונים בתיכונים לבני 16 ומעלה".
זה הביא ליותר מתחסנים?
"לא, וחבל. אם הייתי יכול, לא הייתי נותן לאלו שלא התחסנו לסכן אחרים ולהיכנס למוסדות החינוך, אבל החוק לא מאפשר זאת".
מה מצב מערכת החינוך לאחר הסגרים?
"ניסינו לסייע לתלמידים בלמידה מרחוק, באספקת אלפי מחשבים. למשפחות נזקקות ניתנו מחשבים ללא תשלום, ונוספים ניתנו במחירים מוזלים. ניצלנו את סגירת בתי הספר לשיפוצים נרחבים במוסדות החינוך, בהשקעה של כ-4 מיליון שקל".
מדברים הרבה על מערכת החינוך, ובצדק, אבל מתי תתחדש הפעילות עבור הגמלאים?
"זה לא תלוי בנו. יש מועדונים עם פעילות מצומצמת, ומבחינתי ניתן לשוב לשגרת פעילות מלאה כשיתאפשר. אנחנו פועלים לשמור על קשר עם האזרחים הוותיקים, ומנסים להקל עליהם".
אתה חושש מגל קריסות של עסקים שהיו סגורים תקופה ממושכת?
"לצערי, ישנם עסקים שלא שרדו את משבר הקורונה, אבל ישנם כאלו שדווקא הרוויחו, בעיקר בעסקי המזון והמשלוחים. רואים ברחוב ביאליק שינוי בתמהיל העסקים. פחות חנויות רחוב ויותר עסקי מזון, בתי קפה, פנאי ובילוי. הרחוב משנה את פניו. אפשרנו להגדיל את שטחי ההושבה במדרכות, ואנחנו היינו העיר הראשונה שבה התאפשר טייק אוויי בסגר".
ביום ראשון המסחר צפוי להיפתח תחת מגבלות. מתי להערכתך תהיה פתיחה מלאה?
"נראה שהממשלה מכוונת את הפתיחה הנרחבת כמה שיותר קרוב לבחירות. תהיה חגיגה. אנשים מתגעגעים לשבת בבית קפה ולאכול ארוחת ערב במסעדה ויהיה תוסס גם בקניונים. את נזקי הניהול הגרוע של הממשלה במשבר הקורונה יראו רק אחרי הבחירות. כנראה שבונים על הזיכרון הקצר".
אתה מדבר על כישלון הממשלה בהתמודדות עם המשבר, אבל ישראל היא הראשונה בעולם בהתחסנות המונית.
"שאפו לראש הממשלה על מבצע החיסונים. נתניהו אדם מוכשר עם יכולות אדירות, אבל עד שהגענו לחיסונים היו מחדלים. אם נתב"ג היה נסגר בזמן והייתה אכיפה יעילה במגזר החרדי ובמגזר הערבי, הכל היה נראה אחרת. הממשלה הפריטטית נכשלה והיו שיקולים פוליטיים. אנשים רבים עדיין לא מרגישים את הנזקים הכלכליים, זה יקרה אחרי הקורונה".
מה אתה חושב שיקרה אז?
"בנקים ורשויות יחזרו לאכוף ביד קשה את תשלום החובות. כיום הכל מושהה ויש לה לה לנד של החל"ת".
היה שינוי בהתנהלות העירייה במשבר?
"פעלנו סביב משבר הקורונה ונערכנו בהתאם. היו יותר פניות לקבלת סיוע, וגם פעילות איסוף האשפה תוגברה משמעותית. היה גידול חד בכמויות האשפה. אנשים היו יותר בבתים, צרכו יותר, הזמינו יותר משלוחים וגם היו כאלה שסידרו את הבית".

רמת גן על המפה
שאמה הכהן מציג במהלך הראיון תוכניות לטווח הארוך, שישנו מקומות מרכזיים בעיר.
"נקים חניון תת-קרקעי בכיכר אורדע, ומעל הכיכר יוקם מבנה, שבו יהיו חלק ממשרדי העירייה ואולם ישיבות מועצה. את בית צבי אנחנו רוצים להעביר, כדי לפתור את מצוקת החניה באזור חיבת ציון, וגם חלק ממכללת שנקר", הוא אומר.
איזה מבנה ייבנה, ומתי כל זה יקרה?
"נקיים תחרות אדריכלים, ואני מעריך שזה יקרה בעוד כארבע שנים".
ועד אז, יש תוכנית להקל על מצוקת החניה במרכז העיר?
"הכשרנו חניות אקספרס, כדי שלא יתפסו חניות לכל היום, ואנחנו מבצעים אכיפה באמצעות מצלמות נגד חניות כפולות".
במזרח רמת גן מצויה בשלבי בנייה "העיר החדשה", שעל פי התוכניות – תכלול כ-60 אלף יחידות דיור, בית ספר תיכון גדול, ובסמיכות אליה – מרכז ביומד בינלאומי.
"מרכז הביומד ישים את העיר על המפה הבינלאומית של פיתוח טכנולוגיה רפואית. זו בשורה גדולה", הוא מדגיש בהתלהבות.
אבל רבים מתושבי רמת גן לא מרגישים הזדהות. מבחינתם, זה כמו בעיר אחרת.
"המרכז החדש יהפוך לחלון ראווה וגאווה של רמת גן, כמו מתחם הבורסה לפני כ-30 שנים. חברות בינלאומיות מובילות, כמו פייזר ומיקרוסופט, מתכוונות לפעול במתחם החדש. הכוונה היא להקים בניינים בני 14 קומות שיהפכו למוקד בינלאומי לרפואה טכנולוגית. זה ישים את רמת גן על המפה העולמית, וילדים מהעיר ילמדו שם".
גם בהתנהלות העירייה צפוי שינוי, כאשר ב-1 במרץ יכנס לתפקידו המנכ"ל החדש מוטי כהן, לאחר שכיהן כשנתיים כמ"מ מפכ"ל המשטרה.
אתה חושש משיתוף הפעולה בין עובדים בכירים בעירייה למנכ"ל החדש?
"יש לו גיבוי מוחלט ממני. מוטי כהן מגיע עם ניסיון אדיר ומארגון הגדול פי כמה מעיריית רמת גן. כבר הבהרתי שמי שלא ישתף איתו פעולה – לא יוכל להמשיך".
בישיבות המועצה קיים לעתים שסע עם חברי מועצה מהאופוזיציה.
"יש קואליציה של 21 מ-25 חברי המועצה, וחברי הקואליציה תומכים בהנהלת העיר. יכול להיות שעוד יצטרפו לקואליציה חלק מחברי האופוזיציה".
תציע תמורת הרחבת הקואליציה סגן ראש עירייה בשכר?
"אין לנו סגן בשכר פנוי".
אתה מנהל את קמפיין הבחירות של גדעון סער. יש אפשרות שאחרי הבחירות לכנסת, תעזוב את העירייה אם תקבל תפקיד של שר?
"גדעון כבר הציע לי את המקום השלישי ברשימה, ולא רציתי. יש לי מחויבות לשרת כראש עירייה במשך עשר שנים, ואני מאוד נהנה מהתפקיד. אתמודד לקדנציה נוספת, ואם יבחרו בי ברוב ברור, כמובן שאמשיך. יש לי עוד הרבה תוכניות בעיר, וזה גם מאוד רגשי אצלי. גדלתי ברמת גן, ובשונה ממשרד ממשלתי – לעיר אתה מפתח רגש".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

רמת גן וגבעתיים מציינות את חודש המודעות...

ברמת גן ובגבעתיים מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. במוקד הקמפיין תודגש חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של המחלה. סרטן השד...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

גן דוד במרום נווה יחודש וישודרג

פרויקט חידוש פארק דוד בשכונת מרום נווה ברמת גן יוצא לדרך. התוכנית החדשה לשדרוג הפארק הוכנה בשיתוף משרד האדריכלים א.ב...

חדשות רמת גן-גבעתיים13 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה