חדשות רמת גן-גבעתיים

"אם לא נשכיל להתייעל, נהיה בבעיה"

חדשות רמת גן-גבעתיים24 בדצמבר 2020    5 דקות
0

בעקבות התפרצות הקורונה שהובילה לירידה בהכנסות ולשינויים במרכיבי ההוצאות, העירייה נאלצה לחשב מסלול מחדש, אומר מחזיק תיק הכספים אלי מוסרי בראיון ל"המקומון" • "במאמץ משותף של ראש העירייה וצוות הגזברות - הצלחנו ליצור תקציב שיש בו בשורות חשובות"

"אם לא נשכיל להתייעל, נהיה בבעיה"
מוסרי על רקע רחוב הירדן. גידול בפניות לרווחה | צילום: משה כהן

"אם לא נשכיל להתייעל במנגנון העירוני ולהפחית את מרכיב השכר בהוצאה לטובת ההקצאה לפעולות, נהיה בעתיד בבעיה", מתריע מחזיק תיק הכספים בעיריית רמת גן אלי מוסרי (תנופה ירוקה).
מוסרי, שהיה שותף בשבועות האחרונים בגיבוש תקציב העירייה לשנת 2021, מודה שעל רקע משבר הקורונה, המשימה הפעם הייתה מורכבת הרבה יותר.
"משבר הקורונה גרם לירידה בהכנסות מארנונה ולשינויים במרכיבי ההוצאות. במאמץ משותף של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן וצוות הגזברות, הצלחנו ליצור תקציב שיש בו בשורות חשובות", הוא מציין בראיון בלעדי ל"המקומון".
היכן העירייה עמדה מבחינה פיננסית ערב משבר הקורונה?
"התחלנו את שנת 2019 עם עודף תקציבי של 1.2 מיליון שקל, ובעקבות צעדי התייעלות, סיימנו את השנה עם עודף של 13.2 מיליון. אבל בחודש מרץ נאלצנו לחשב מסלול מחדש בעקבות משבר הקורונה".
שיעורי גביית הארנונה ירדו?
"הכנסות הארנונה ברמת גן הן 48% ממגורים ו-52% מעסקים. ההכנסה בארנונת מגורים ירדה בכ-4%, ובארנונת העסקים הירידה הייתה חדה יותר – 8%. שיעורי הגבייה בארנונת מגורים ירדו מ-97% ל-93%, ובעסקים ירדנו מ-91% ל-83%".
רק משבר הקורונה גרם לירידה בגבייה?
"בוודאי. יש משבר כלכלי במדינה וברמת גן. אני רואה עשרות חנויות בעיר עם שלטים למכירה או להשכרה".
מי היו הנפגעים העיקריים מבין העסקים?
"ממה שאני מאפיין, הפגיעה הקשה ביותר הייתה של חנויות הלבשה ואופנה, תכשיטים וצעצועים. ראיתי חנויות ותיקות שנסגרו בגלל משבר הקורונה. גם מצבם של בתי הקפה והמסעדות אינו קל".
יש לעירייה מענה לחנויות שקורסות?
"תפקידנו כנבחרי ציבור הוא לעודד את התושבים לקנות בעסקים הרמת גניים, דברים כמו מוצרי מכולת, דברי הלבשה, כלי עבודה ובית ושירותים, ואנחנו מסייעים בכל עניין בהתאם ליכולות ולסמכויות שלנו".
המדינה העניקה פטור לשלושה חודשים מארנונה לעסקים. העירייה השתתפה במימון?
"בפועל, המדינה העניקה על חשבונה רק 92% פטור מארנונה לעסקים, בגלל בעיה בירוקרטית, והעירייה נאלצה לממן את ה-8% הנוספים".
כיצד אתם מתמודדים עם הקושי של משקי בית ועסקים לעמוד בתשלומי הארנונה?
"יש תהליכי גבייה דרך המערכת, ויש ועדת הנחות שפועלת באחריות וברגישות רבה. אנו דורשים שתהליכי הגבייה המתבצעים דרך משרדים חיצוניים יהיו בדרכי נועם".
אתם מזהים יותר מקרים של קשיים כלכליים?
"אנחנו רואים גידול בפניות של משפחות לאגף הרווחה, וגם לחלק מבעלי העסקים המציאות קשה ומורכבת. הצפי שלנו הוא להמשך מגמת הגידול בפניות לרווחה".

לעשות מהלימון לימונדה
מוסרי מציין שכחלק מהניסיון לסייע למשקי הבית, הוחלט שלא להעלות השנה את הארנונה למגורים בשיעור של 1.1% בהתאם לנוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר. "גם ביטלנו את התשלום עבור הוצאת תו חניה", הוא מדגיש.
כיצד השפיע משבר הקורונה על ההוצאות?
"מצד אחד, נאלצנו לקצץ באירועי תרבות ולהפסיק את הסבבוס, אבל היו לנו הוצאות חדשות, כמו היערכות חירום להתמודדות עם משבר הקורונה, פעולות ייחודיות שהעירייה יזמה במהלך המשבר, והגידול בתקציבי אגפי החינוך והרווחה בעקבות המשבר".
מרכיב השכר של עובדי העירייה ישתנה?
"קיצצנו בחלק מהשעות הנוספות, אבל זה לא מספיק. יש לי טענה קשה לממשלה ולהסתדרות, שלא השכילו לרתום את המגזר הציבורי למשבר הקורונה".
למה אתה מתכוון?
"המגזר הפרטי ידע להתייעל ולצמצם בכוח אדם. יש צורך לייעל את המנגנון העירוני. צריך לקצץ עשרות עובדים. לדעתי, יש עובדים שהעלות מול תועלת התפוקה שלהם היא לא יעילה".
איך אפשר לקצץ בכוח האדם?
"יש הסכם קיבוצי שאנחנו חייבים לכבד. עלויות השכר בעירייה מגיעות להערכתי לכ-43%-50% עלויות שכר ישיר לעובדי העירייה, וכ-7% עלות שכר לחברות קבלניות העובדות עבורה. בעירייה מועסקים 2,346 עובדים, ובהחלט אפשר לצמצם בעשרות עובדים. עדיף להגיע איתם להסדרי פרישה. רק בשנה הקרובה עלות השכר של עובדי העירייה תזחל ב-2% כלפי מעלה".
סביר להניח שהקיצוץ בכוח האדם לא יקרה…
"מרכיב השכר חייב לרדת בכ-5%, ואז נוכל להפנות יותר תקציבים לפעולות ולשמור גם לטווח היותר ארוך על מעמדנו כעיר איתנה. אני בעד לכבד הסכמים, ומעדיף להגיע להבנות".
הקיצוצים עלולים לפגוע בביטחון התעסוקתי של העובדים.
"מה יקרה בעוד עשר שנים? בגלל המשבר בעולם העסקים צפויה ירידה בבניית מגדלי משרדים, והמשמעות היא ירידה גם בהכנסות הארנונה משטחי תעסוקה. על כל דירת מגורים העירייה מפסידה כ-10,000 שקל בכל שנה, בשל ההוצאות הגבוהות מהכנסות הארנונה. כאשר יש ירידה בהכנסות מארנונת העסקים, זו כבר עלולה להיות פגיעה משמעותית בפעילות העירייה".
באיזה סדר עדיפות יעמוד תקציב החינוך?
"אנחנו מהמובילים בארץ בהשקעות בחינוך. רמת השירותים בחינוך עומדת על השקעה של כ-18 אלף שקל בשנה לתלמיד. חשוב היה לשמור על ההשקעה הגדולה בחינוך. הורדנו מתקציב התרבות בשל משבר הקורונה והוספנו לחינוך וגם לשפ"ע".
מהי העמדה שלך לגבי תאגיד המים?
"אם לא ניתן לצמצם את מספר התאגידים, עדיף לסגור אותם כליל. אני חושב שלכולם עדיף שהתאגיד יהיה מחלקה בתוך העירייה. אז תהיה לנו שליטה מוחלטת בכל הפעולות, ניתן יהיה לחסוך בהוצאות, וגם התושבים ירוויחו. אם התאגיד יהיה חלק מהעירייה, מרכיב המע"מ יירד מחשבון המים".
מהי הבשורה מבחינתך בתקציב הפיתוח?
"פרויקט רחוב הירדן, שמהווה ציר תנועה ראשי. הרחוב יעבור שדרוג דרמטי. הוא יהיה אחד מהיפים בעיר ויהפוך לחלון ראווה בכניסה הדרומית לרמת גן".
לאחר כ-23 שנים כחבר מועצה, איך אתה מסכם את השנה האחרונה?
"זו הייתה שנה דרמטית. גם במהלך המשבר השיקולים שלי היו כמו תמיד שמירה על האינטרס הציבורי. לצערי, רואים גם אינטרסים פוליטיים שמנסים להשפיע על התוצרים של העירייה".
מתי אתה צופה שנראה התאוששות במשק?
"בניגוד למה שקרה אחרי מלחמת המפרץ – ההתאוששות תהיה הדרגתית, וירוויחו אלו שיצליחו לעשות מהלימון לימונדה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

נזכור את הנופלים

מרכז ההתמחות בית יד לבנים גבעתיים, נמצא בשיאו של מיזם מיוחד עבור המשפחות השכולות, של המרת קלטות וידאו ואאודיו של בני...

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בינואר 2021    דקה אחת
0

במסגרת פרויקט "יחידה מאמצת": תזמורת צה"ל מתנדבת...

במסגרת הפרויקט "יחידה מאמצת" כ-80 חיילים מתזמורת צה"ל מתנדבים בחודשים האחרונים ברחבי רמת גן עם אזרחים ותיקים, מבודדים ובנושא הסברה...

חדשות רמת גן-גבעתיים17 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה