חדשות רמת גן-גבעתיים

"לשמר את רמת גן כמרכז עסקי"

חדשות רמת גן-גבעתיים26 בנובמבר 2020    4 דקות
0

לאחר מאבק עיקש שניהלנו, נקבע המתווה לפתיחת גני החיות", אומר סגן ראש עיריית רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, לאחר שבסוף השבוע נפתח הספארי למבקרים • עוד הוא מספר בראיון ל"המקומון" על פתיחם של עשרות עסקים חדשים חרף המשבר

"לשמר את רמת גן כמרכז עסקי"
ברזילי בספארי. מאבק מוצדק | צילום: משה כהן

"כ-200 עסקים בעיר לא שרדו, להערכתי, את משבר הקורונה ושתי תקופות הסגר, אבל אנחנו רואים גם תופעה של יוזמות לפתיחת עסקים חדשים. תמהיל החנויות בעיר משתנה", אומר סגן ראש עיריית רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, בראיון ל"המקומון".
ברזילי, המחזיק את תיקי רישוי עסקים ומכרזים, גם מכהן כיו"ר דירקטוריון הספארי, שנפתח רק בסוף השבוע שעבר לאחר שהיה סגור במצטבר כ-100 ימים.
מדוע לקח כל כך הרבה זמן עד שהתקבל אישור לפתיחת הספארי?
"לאחר מאבק עיקש שניהלנו בוועדות הכנסת, נקבע המתווה לפתיחת הספארי וגני החיות, בדומה למתווה שמורות הטבע והגנים הלאומיים שכבר נפתחו".
מה ההבדל בין הספארי לשמורת טבע?
"בפועל אין הבדל, וזה היה אבסורד מקומם שלא קיבלנו אישור לפתוח את הספארי כבר לאחר הסגר השני. היה צורך לשנות את התקנות, וזה היה צריך לקרות קודם".
יש הערכה לנזקים הכספיים בעקבות הסגירה הממושכת?
"ההפסד בשל אובדן הכנסות מוערך בכ-12 מיליון שקל, אבל ההפסד בפועל, בעקבות צמצום בהוצאות, עומד על כ-8 מיליון שקל – וגם זה הרבה".
כיצד תכסו את ההפסדים הכספיים?
"אני מעריך שבחודשים הקרובים רבים מאלו שלא ביקרו בספארי בשל הסגר, יגיעו עם המשפחות. הצפי הוא לחורף לא גשום באופן יחסי, כך שצפויים יותר ימים לביקורים והגירעון השוטף יצטמצם. נצטרך לחפש דרכים נוספות כדי לחסוך בהוצאות השוטפות".
כמה מבקרים תוכלו לקלוט כל יום?
"נקבע מתווה של 8,000 מבקרים. הזמנות הכרטיסים יהיו מראש".
ברזילי מבהיר שלמרות הנזק הכספי תוכניות הפיתוח בספארי יימשכו – בניסיון להפוך את המקום לאטרקטיבי יותר.
"ההשקעות בפיתוח בשנה הקרובה יגיעו לכ-5.5 מיליון שקל. השלב הראשון של החלפת התאורה, בעלות של כ-1.3 מיליון שקל, הסתיים – והוא הביא לגידול בהכנסות בעת שהספארי היה פתוח. מבקרים רבים הגיעו בשעות הערב", הוא מסביר.
מהן העבודות הנוספות המתוכננות?
"בקרוב יחלו עבודות החלפת תצוגת הדובים. נסדר את תצוגת האריות, נוציא את עוד ג'ירפות לשטח הפתוח ונשפץ את פינת החי. גם יש תוכנית להקמת מתחם לינה בשטח הפתוח. זו תהיה חוויה מיוחדת, כמו ספארי במסאי-מרה באפריקה".
יש כוונה להביא להוזלת מחירי המזון, השתיה והקלנועיות?
"קבענו סל מוצרי בסיס במחירים בפיקוח וגם קבענו שלא יימכר בשר. אני מתכוון לפעול להעברת תפעול הקלנועיות לספארי, וזה יביא להערכתי להוזלת מחירים".
כמחזיק תיק רישוי עסקים, אתה רואה החמרה דרמטית בעקבות הסגר השני?
"מצב העסקים קשה, אבל יש גם תנועה דו-סטרית. עסקים רבים נסגרו, אבל גם נפתחו עסקים חדשים. זה בא לידי ביטוי גם בירידה מתונה יחסית של 6% בלבד בגביית ארנונת עסקים ובירידה קלה של 1% בגביית ארנונת מגורים".
מהו השינוי בתמהיל העסקים?
"עסקים רבים לא סגרו, כמו עסקי סדקית וביגוד ישן ועסקים בדמי מפתח. כ-200 עסקים, להערכתי, נסגרו, ואנחנו רואים גם פתיחת עשרות עסקים חדשים, בעיקר מרכולים, מסעדנות ומקומות בילוי".
היכן מתמקדים העסקים החדשים בתחומי ההסעדה ובתי הקפה?
"ברחוב ביאליק, ולאחרונה גם בשדרות ירושלים, שהולך להיות להערכתי המקום הבא. רואים יוזמות לפתיחת יותר בתי קפה ומסעדות ועסקים בתחום המזון והפנאי".
מה פשר ההתעוררות בשדרות ירושלים?
"כנראה מפני שמתוכננת בעתיד הרחוק לקום תחנה של המטרו באזור".
בעלי עסקים בהרצל ממשיכים להתלונן על האכיפה נגד כלי רכב המחנים לזמן קצר.
"המדיניות בהרצל דווקא הוכיחה את עצמה. הבעיה של עומסי התנועה לאורך הרצל נובעת מעבודות הרכבת הקלה בז'בוטינסקי, ולאחר סיום העבודות אני מאמין שהמצב ישתפר. גם יש כוונה להקצות חניות מהירות ועוד חניות לפריקה וטעינה".
העירייה יזמה פעולות סיוע לבתי קפה ומסעדות?
"אפשרנו להשאיר את סגירות החורף, ובחלק מהמקומות הגדלנו את שטחי השולחנות והכיסאות".
יש כוונה להקל ברישוי עסקים?
"קיצרנו את תהליך הרישוי. מבחינת העירייה, אם עסק עומד בדרישות, הוא יוכל לקבל רישיון עסק תוך חודש. חשוב לנו לשמר את רמת גן כמרכז עסקי".
ברזילי מציג בראיון שתי תוכניות, שלהערכתו יביאו לעליית מדרגה בחיי הפנאי והתרבות ברמת גן.
"פרויקט המוזיאון לאומנות ישראלית ברחוב אבא הלל עומד להסתיים בהשקעה של כ-40 מיליון שקל, ובאפריל הוא מתוכנן להיפתח. בשלוש וחצי קומות המתחם יהיו תערוכות קבועות של המוזיאון הרוסי ותערוכות מתחלפות, אודיטוריום ובית קפה, והמתחם יהפוך לחלון ראווה תרבותי שלרמת גן", הוא מציין.
מה התוכנית הנוספת?
"לא הרחק משם, בסוף בן-גוריון, יוקם מזח לסירות משוטים ופדלים על הירקון. ניתן יהיה להגיע בשיט עד לשבע טחנות".
היכן עומדות תוכניות הקמת שבילי האופניים?
"יש תוכנית לשביל אופניים ברחוב עוזיאל, שיתחבר למערכת שבילי אופניים".
ברזילי אמור להתמנות בחודש מאי ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, כחלק מהסכם הרוטציה הקואליציוני עם אדם קניבסברגר.
מה המדיניות שאתה מתכוון להוביל בוועדה?
"ניתן דגש להתחדשות רחובות ראשיים, כמו הירדן, נגבה, שדרות ירושלים וז'בוטינסקי. נעודד פינוי-בינוי, שיכלול איחוד חלקות והגדלת השטחים הציבוריים והקמת בניינים עם קומות מסחר, שטחי תעסוקה ומגורים מעליהם".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

נזכור את הנופלים

מרכז ההתמחות בית יד לבנים גבעתיים, נמצא בשיאו של מיזם מיוחד עבור המשפחות השכולות, של המרת קלטות וידאו ואאודיו של בני...

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בינואר 2021    דקה אחת
0

במסגרת פרויקט "יחידה מאמצת": תזמורת צה"ל מתנדבת...

במסגרת הפרויקט "יחידה מאמצת" כ-80 חיילים מתזמורת צה"ל מתנדבים בחודשים האחרונים ברחבי רמת גן עם אזרחים ותיקים, מבודדים ובנושא הסברה...

חדשות רמת גן-גבעתיים17 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה