חדשות רמת גן-גבעתיים

התחדשות עירונית בגבעת רמב"ם

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בנובמבר 2020    2 דקות
0

לשכונה הוותיקה של גבעתיים יתווספו 3,872 יחידות דיור, שטחי ציבור ושני בתי ספר חדשים

התחדשות עירונית בגבעת רמב"ם
הדמיית תוכנית ההתחדשות | משרד קורין אדריכלים

גבעת רמב"ם, מהשכונות הוותיקות בגבעתיים, תעבור התחדשות עירונית, שתכלול תוספת של 3,872 יחידות דיור, הוספת שטחי ציבור והקמת שני בתי ספר חדשים.
הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה לאחר שנים ארוכות של דיונים בכל הדרגים להפקיד את תוכנית ההתחדשות עירונית בגבעת רמב"ם.
"מדובר בתוכנית מפורטת להתחדשות עירונית, המקודמת על ידי עיריית גבעתיים והרשות להתחדשות עירונית. שטח התוכנית הינו כ-340 דונם, והיא ממוקמת בין רחוב ויצמן ממזרח, דרך השלום ממערב, רבין מדרום ובית העלמין נחלת יצחק מצפון", הבהירה הוועדה המחוזית.
התוכנית מגדירה את התחדשות לב השכונה במתכונת של התחדשות בבנייה נמוכה יחסית (מרקמית) ובשולי השכונה במתכונת פינוי-בינוי. בכמה מתחמים הבנייה תהיה לגובה, כאשר המגדלים יכללו שימושים מעורבים ויאפשרו הקצאות משמעותיות לצורכי ציבור.
מהתוכנית עולה שהיא מאפשרת תוספת של עד כ-3,827 יחידות דיור לכ-3,047 יחידות הדיור הקיימות.
"ייחודיותה של התוכנית בכך שהיא מאפשרת מחד התחדשות במגרש בודד, תוך שמירה על אופי השכונה, ומאידך, מאפשרת התחדשות במסלול של פינוי-בינוי משמעותי, אשר מייצר את שטחי הציבור החסרים כבר כיום בשכונה", ציינה הוועדה המחוזית בהחלטתה.
לפי התכנון, תוכניות לחיזוק או הריסה ובנייה בלב השכונה יהיו בגובה 10-4.5 קומות. לעומת זאת, תוכנית פינוי-בינוי בדרך רבין תכלול בניית מגדלים בגובה של עד 35 קומות; ובדרך השלום תגיע הבנייה לגובה של עד 45 קומות.
התוכנית קובעת עקרונות להקצאת שטחי ציבור בשטח כולל של כ-19 דונם פתוחים, ובהם הקמת שני בתי ספר חדשים בשכונה. לאורך הרחובות ויצמן ורמב"ם מציעה התוכנית שטחי מסחר ושטחי ציבור, תוך חידוש פני הרחובות הוותיקים.
בנוסף, התוכנית קובעת הרחבת זכות הדרך לטובת תנועת הולכי רגל, תוך צמצום תקני חניה ותוספת שבילי אופניים. במסגרת התוכנית, נקבעו גם עקרונות לשמירת שדרות העצים הקיימות ותוספת נטיעות והוגדרו שישה מתחמים לשימור.
מתכננת מחוז תל אביב, האדריכלית חוה ארליך-רוגינסקי, ציינה: "מדובר בתוכנית חדשנית, דור ב' לתוכניות התחדשות שכונתיות, בהתאם למתווה החדש שיחליף את תמ"א 38". היא הבהירה שהתוכנית מאפשרת הוצאת היתרים לצורך התחדשות במגרש הבודד, תוך הגדרת מתחמים שיש לתכנן מחדש, ובכך יוצרת ודאות לטווח ארוך ומתמרצת התחדשות".
בעיריית גבעתיים אמרו כי מעבר לשמירה על המרקם הקיים בלב השכונה וחופות העצים המאפיינות אותה, התוכנית גם מסמנת שורת מבנים ותיקים לשימור.
ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אני מברך על הפקדתה בוועדה המחוזית, מה גם שתוכנית זו משתלבת היטב עם עקרונות תוכנית המתאר הכוללנית של העיר, והיא תאפשר לשכונה הוותיקה והיפה להתחדש באופן כזה שיישמר צביונה וישומרו המבנים ההיסטוריים שבה מצד אחד, ומאידך נייצר שטחים לתשתיות ומבני ציבור, באמצעות עלייה לגובה רק בצירים העוקפים הראשיים, כגון ציר דרך השלום".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חלון הראווה של רמת גן

"הירקון יהפוך מהחצר האחורית לחלון ראווה", אמר עו"ד רועי ברזילי, סגן ראש עיריית רמת גן, על פרויקט השיט של סירות...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    4 דקות
0

לראשונה: מעונות סטודנטים לבית הספר למשחק בית...

60 שנה לאחר היווסדו, בית הספר למשחק בית צבי ברמת גן חונך מעונות סטודנטים. המעונות החדשים, שלפני כן היו בית...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2021    2 דקות

כתיבת תגובה