חדשות רמת גן-גבעתיים

הוועדה המחוזית אישרה להפקדה: שימור מאות מבנים ברמת גן

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

בין האתרים שהוגדרו לשימור: לשכתו של ראש הממשלה לשעבר דוד בן-גוריון, גן הקופים והבניין העגול בפארק הלאומי

הוועדה המחוזית אישרה להפקדה: שימור מאות מבנים ברמת גן
מגדל המים בגן הקופים. הדיונים לגיבוש התוכנית נמשכו עשר שנים ׀ צילום: משה כהן

תוכנית השימור של רמת גן, שהופקדה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, כוללת 112 אתרי נוף ו-281 מבנים לשימור בדרגות שונות.
עם המבנים שהוגדרו לשימור נמנים הבניין העגול בפארק הלאומי, לשכת ראש הממשלה דוד בן-גוריון סמוך לגן אברהם, מתחם הגן ההיסטורי בבית שרת וגן שאול (גן הקופים).
הוועדה המחוזית ציינה בהחלטתה להפקיד את התוכנית, כי זו נועדה לקבוע הוראות ותנאים להבטחת שימור ושיקום המורשת הבנויה והנופית של העיר רמת גן, באמצעות קביעת אתרים ומתחמים לשימור והוראות לפיתוחם ולשימורם.
התוכנית חלה על כל העיר, והיא מחולקת ל-19 מתחמים לשימור. היא גובשה בתום דיונים והליכים שנמשכו כעשר שנים, אשר כללו, בין היתר, סקר שימור.
הוועדה המחוזית ציינה כי רמת גן, שהוקמה בשנת 1921, עברה תמורות רבות לאורך השנים, וממושבה בעלת אופי חקלאי הפכה לעיר מטרופולינית.
בין שנות ה-20 לאמצע שנות ה-60, קיבלה על עצמה רמת גן לקדם פרויקטים שאפתניים, ובהם הקמת בסיס המטכ"ל בימי מלחמת העצמאות, הפארק הלאומי, אוניברסיטת בר אילן, שכונות חדשות לעולים, רבים מהם מעיראק, ופיתוח רובע תרבות. עם הקמת המדינה הוקמו בה שגרירויות ובתי שגרירים.
בתוך כך, הוועדה החליטה להפקיד תוכנית לשימור מתחם קריית בורוכוב בעיר.
התוכנית קובעת מגבלות פיתוח מתחם, על מנת לשמור על המרקם והאופי הייחודי של המתחם. אופי הבינוי במתחם – מבנים בני שתי קומות, ובהם ככאלף יחידות דיור.
במסגרת התוכנית נקבע כי בלב השכונה, יישמר בינוי נמוך של 3.5 קומות, ובמעטפת השכונה, לאורך רחוב עוזיאל וסמטת איילון, יתאפשר בינוי של עד 5 קומות.
לאורך רחוב בן-גוריון, שהוא הגבול המערבי של המתחם, נקבע כי יהיה ניתן לבצע פינוי-בינוי של עד 10 קומות, שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ושטחי ציבור.
מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, האדריכלית חוה ארליך-רוגינסקי, ציינה כי תוכנית השימור תהווה כלי ערכי שמטרתו להשתלב בתכנון איכותי של המרחב המתחדש.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה