חדשות רמת גן-גבעתיים

"הסגר צריך להיות רק בערים האדומות"

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    9 דקות
0

בראיון מיוחד ל"המקומון", תוקף רן קוניק את הממשלה: "ערים ירוקות כמו גבעתיים נענשות משיקולים פוליטיים" • למרות זאת, הוא מרגיע: "לא תהיה אנרכיה ברחובות"

"הסגר צריך להיות  רק בערים האדומות"
קוניק. "תושבים ביקשו ממני לא להישמע להנחיות הסגר" ׀ צילום: דוברות עיריית גבעתיים

"זו טעות להעניש את כל המדינה בעוד סגר, שצריך להיות רק בערים אדומות", אומר ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, שמותח ביקורת קשה על ההחלטה להטיל את הסגר הגורף.
"ערים ירוקות, כמו גבעתיים, נענשות משיקולים פוליטיים, כי לא מטילים סגר רק היכן שנדרש", מדגיש קוניק בראיון חגיגי ל"המקומון", לקראת ראש השנה ורגע לקראת הסגר, הצפוי להימשך לפחות שלושה שבועות.
קוניק מספר כי "תושבים בעיר ביקשו ממני למרוד ולא להישמע להנחיות הסגר". "כרשות ציבורית אנחנו חייבים לפעול על פי ההנחיות שנקבעו על ידי הממשלה", אמר.
כיצד תיראה להערכתך ההיענות בקרב התושבים להגבלות הסגר?
"אני חושש שהרבה אנשים לא יישארו בבתיהם, אבל לא תהיה אנרכיה. אנשים יהיו יותר בגינות הציבוריות וייצאו יותר לרחובות. אני חושש שנראה הרבה יותר אי-שמירה על ההנחיות. אני יכול להבין את התושבים שחשים מועקה, אבל עלינו לקיים את ההנחיות. חשוב שגבעתיים תישאר עיר ירוקה, ושאחרי הסגר נשוב כמה שיותר מהר לשגרה".
במשרד הבריאות טוענים כי הסגר יגרום להורדת התחלואה
"סגר הוא לא פתרון אידיאלי. אחרי שבועיים יוצאים מהסגר ואז התפשטות הקורונה חוזרת. זה כמו לתת אקמול להורדת הכאב, אבל הוא לא יבריא את המחלה. סגר הוא הודאה בכשלון".
אז מה הפתרון?
"אין לי פתרון קסם. צריכים לטפל נקודתית באזורים שהוגדרו כאדומים, ולנהל חיי שגרה בצל הקורונה. שכל אחד יהיה אחראי וישמור על ההנחיות והמשמעת העצמית, וגם יש להגביר את האכיפה".
איך גבעתיים נערכה לקראת הסגר?
"אנחנו כבר ערוכים. כמו שתפקדנו בגל הראשון, יש לנו את כל המערכת זמינה לטפל בסגר. כמויות פינוי האשפה צפויות לזנק פי שניים, ועבודות התשתית והבנייה יימשכו, אבל יהיו פחות שיבושים בתנועה, מפני שאנשים יהיו יותר בבתים".
הפקתם לקחים מהסגר הראשון?
"בעיקר בשיפור הקשר וההודעות לאוכלוסיות שונות שלא הצלחנו להגיע אליהן. לא קיבלנו אז בזמן אמת את המידע מהמדינה ומהמוסד לביטוח לאומי, וזה הקשה על יצירת הקשר עם כולם.
"המפתח הפעם יהיה להגיע לכל האוכלוסיות במהירות, להיות איתן בקשר ולספק את הצרכים הדחופים, כמו משלוחי אוכל. אנחנו מתכוננים לאפשרות הזו".
איך נערכתם למתן מענה לגמלאים הרבים בעיר?
"בגבעתיים מתגוררים כ-15 אלף אזרחים ותיקים. במהלך הסגר נפעל להיות איתם בקשר רצוף ולסייע בכל דבר שניתן, גם באמצעות המתנדבים הרבים בעיר. בסגר הראשון היה פחד מאוד גדול, וגם בני משפחה מדרגה ראשונה לא הגיעו לבתי המבוגרים. הפעם יש פחות פחד, ולהערכתי בני משפחה יגיעו יותר".
קוניק, המכהן גם כיו"ר ועדת התרבות במרכז השלטון המקומי, דרש מתחילת הקיץ לאפשר את החזרת המופעים וההצגות תחת מגבלות, כמו שמירת מרחק והגבלת מספר הצופים.
"לא ראיתי סיבה הגיונית לאפשר לקיים אירועים, שמחות והפגנות ולא לאפשר קיומם של הצגות ומופעים. מדוע אי אפשר היה לפתוח אולם בתיאטרון ולהכניס להכניס צופים רק לשליש מהמושבים? באולם בתיאטרון גבעתיים, שבו יש 400 מושבים, אפשר היה להכניס 180 צופים". למרות זאת, בעקבות הסגר, כבר כעת ברור כי אולמות הבידור ימשיכו לעת עתה להיות סגורים.
העירייה רואה גידול בפניות מצד תושבים שנקלעו למצוקה כלכלית?
"אנחנו מקבלים יותר בקשות, גם להנחות ארנונה ותשלומים לחוגים. יש גם יותר פניות לאגף לשירותים חברתיים. כעירייה גם קיבלנו פניות של שוכרי אולמות עירוניים, המפעילים אותם כחדרי מחול וחדרי כושר, לקבלת הנחה בשכירות. הם מספרים שקיימת ירידה בהכנסות, כי אנשים ביטלו הרשמות. אנחנו רואים ירידה של כ-30% בהכנסות שלנו מפעילויות עירוניות ופרטיות. נרשמים פחות לחוגים".
מה צפוי בעקבות הסגר השני?
"זה נורא. החנויות שלא הוגדרו כחיוניות ייסגרו, וייגרמו נזקים כלכליים. גם הפעילויות שחידשנו בהדרגה ייפסקו".
איך עברה פתיחת שנת הלימודים בגבעתיים?
"פעלנו על פי המתוווה של משרד החינוך, שיש לי הרבה ביקורת עליו. שיטת הקפסולות היא בלוף. הילדים מחולקים לשתי כיתות – ובהפסקות הם ביחד. כששאלו תלמיד, אם החברים לא חסרים לו בשיטת הקפסולות, הוא השיב: 'אנחנו משחקים האחד עם השני בהפסקה'. יש כאן ישראבלוף".
במגבלות הקיימות, מה היית משנה במתכונת הלימודים?
"היה צריך ליצור מערך שבו תלמידים עד כיתה ד' ילמדו רגיל, ובגילאים הגדולים יותר לשלב למידה מרחוק ולרתום תלמידים במסגרת בית הספר גם לתרומה למען החברה כחלק מתוכנית הלימודים. הם יכולים לתרום המון, וראינו את זה בפעילויות התנדבותיות קהילתיות".
ומה לגבי הטענה שלא לכל הילדים יש מחשב ללמידה מרחוק?
"לרוב התלמידים יש מחשבים. יש כמה משפחות שאין להן. היו יוזמות שלנו ושל ועד ההורים העירוני לסייע בסבסוד לרכישת מחשב למשפחות נזקקות. עד היום לא קיבלנו פניות רבות".
אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?
"יש תחושה שאף פעם לא אהיה מרוצה. תמיד אבדוק מה אפשר לעשות יותר טוב. תחומי החינוך והניקיון הם החשובים ביותר לתושבים. אנחנו כל הזמן משתפרים בנושא הניקיון, מוסיפים מכונות שטיפה ומקימים סיירת פיקוח איכות סביבה, שתטפל רק בנושאי ניקיון, אתרי בנייה ועסקים".
קוניק מציין בראיון כי העירייה מתמודדת עם בעיה ייחודית בשמירה הניקיון.
"כ-50% מתושבי גבעתיים מתגוררים בשכירות, ויש כל הזמן מעברי דירות. רואים רהיטים וקרטונים ברחוב, וצריך כל הזמן להיות עם יד על הדופק".
יש גם בעיה בעיר בכל הנוגע לאיסוף צואת הכלבים ברחובות ובגנים הציבוריים
"בגבעתיים יש מספר מאוד גבוה של כלבים ומאכילי חתולים. אני אוהב בעלי חיים, אבל לצערי לא כל בעלי הכלבים מקפידים לאסוף את צואת כלביהם – וכל דבר כזה בולט על המדרכה".
חוץ מאשר אכיפה של פקחים, יש עוד פתרונות?
"יש הסברה, ואנחנו פועלים לחקיקה בכנסת שתאפשר אכיפה דרך מצלמות. מי שלא יאסוף את צואת הכלב שלו ויצולם – ישלם קנס. האכיפה באמצעות מצלמות הפרוסות בעיר תהיה גם על חניה ומפגעים נוספים".
יש בשורות שיקלו את מצוקת החניה בעיר?
"זו בעיה קשה מאוד. אנחנו רואים בכל סקר שהחניה היא הדבר המעיק ביותר על תושבי העיר. אין פתרונות קסם. העיר בנויה, אין שטחים פנויים, הרחובות צרים והאוכלוסייה חזקה. משפחה בגבעתיים מחזיקה בממוצע שניים-שלושה רכבים, והם כיום גדולים יותר. עברו הימים של הפרינץ והקונטסה הקטנות. הרכבים הגדולים יותר גם יוצרים לעתים חסימות ברחובות צרים ותופסים יותר שטחי חניה".
אז אין פתרון למצוקת החניה?
"בטווח הרחוק יותר, במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי יוקמו חניונים. נקדם הכשרת שבילי אופניים ונעודד מעבר לתחבורה ציבורית".
קוניק מעריך ש"הקו הסגול" של הרכבת הקלה, העובר בציר אלוף שדה ובדרך השלום, אשר צפוי להתחיל לפעול בעוד שש שנים, יקל באופן משמעותי על עומסי התנועה ומצוקת החניה בעיר.
רמת גן מתנגדת לתוואי, מה עמדת גבעתיים?
"אין לנו בעיה עם התוואי. ההפך הוא הנכון. הוא עובר ליד מתחם כורזין ובדרום העיר, והוא מתאים לנו. אנשים רבים יוותרו בעקבות כך על נסיעה ברכב".
בעבר התנגדתם להקמת נת"צ ברחוב כצנלסון. מדוע עמדתכם השתנה?
"זו הייתה פשרה עם משרד התחבורה. הנסיעה לתחבורה ציבורית בלבד תוגבל על פי הדרישה שלנו – רק לשעות מסוימות. בלילות ובסופי השבוע תותר חניה לאורך הנת"צ.
"הפרויקט שמקדם משרד התחבורה, בהשקעה של כ-100 מיליון שקל, יביא לשיפור מערך התנועה בעיר ויעודד מעבר לתחבורה ציבורית. כחלק מהפרויקט, נקבל שיפוץ מאסיבי של כל רחוב כצנלסון, אשר ישודרג".
פתרון זה יספיק למצוקת עומסי התנועה?
"חייבים צעדים נוספים. המדינה צריכה להקשות על רכב פרטי, אבל גם חייבים ליצור חלופה יעילה של נסיעה בתחבורה ציבורית".
ברמת גן מעודדים הסבת מבני משרדים למגורים. מה איתכם?
"במקרה של גבעתיים זה לא מתאים".
מדוע לא? ברמת גן טוענים כי בעל הנכס ימשיך לשלם ארנונת עסקים שהיא גבוהה יותר
"זה לא רק הארנונה. תוספת של אלפי משפחות מצריכה גם התאמת תשתיות, כמו בתי ספר, גני ילדים ותחבורה. צריך לזכור שגבעתיים היא העיר השנייה בצפיפותה אחרי בני ברק".
מה צפוי בכורזין?
"נמשיך לקדם שם את התוכניות להקמת מתחם העסקים והמשרדים של דרום גבעתיים. כורזין הוא אזור מדהים, היושב על ציר אלוף שדה והקו הסגול של הרכבת הקלה. אני רואה שם פוטנציאל גבוה".
מתי יתחילו העבודות בפרויקט הפינוי-בינוי ברחוב ההסתדרות?
"כבר בשנה הקרובה. הבניין הראשון, של 15 קומות, יוקם במתחם א' ברחוב המאבק. התוכנית כבר הופקדה לפרסום. זו תהיה הסנונית הראשונה, ואני מעריך שנראה בשנתיים-שלוש הבאות תחילת עבודות בעוד מתחמים בהסתדרות. התוכנית הכוללת תביא לשינוי מהותי. היא מייצרת שטחים למבני ציבור, כמו בתי ספר וגני ילדים".
השנה נראו אתרי חפירות בכמה אזורים בגבעתיים. מה צפוי בשנה הבאה?
"עובדים בו זמנית, כחלק מתוכנית רב-שנתית. היו רחובות קשים לביצוע. בשנה הבאה גם אצא לפרויקטים של שיפוץ ברחובות נוספים, ובהם טייבר, המרי, ריינס ושדה בוקר. באפריל נתחיל בבניית מבני ציבור: אולם ספורט בבית הספר שמעוני ושיפוץ וקירוי המגרש ברחוב מנורה. גם נצא להקמת מבנה חדש בגן רבקה לשבט הצופים, ונבנה אגף חדש ואולם ספורט בשב"צ. זו תהיה שנה של פיתוח".
התמודדת בבחירות האחרונות בתמיכת מפלגת העבודה. על פי הסקרים, המפלגה הזו כבר נעלמת
"אני חבר מפלגת העבודה ונמצא בקשר טוב עם עמיר פרץ ואיציק שמולי. הזמנים במדינה השתנו. פעם היו בוחרים רק לפי המפלגה, אבל כיום מחפשים דמויות של מובילים. אם יבוא מישהו שיגרוף תמיכה רחבה, העבודה תקבל גם 20 מנדטים. אני לא קופץ ממקום למקום, ובאופן אישי אני ראש עירייה של כולם ונפגש עם כל הקשת הפוליטית".
מה אתה מאחל לשנה הבאה?
"אני באמת מאחל שאחרי החגים יהיה בוקר בלי קורונה. פעם היו אומרים אחרי החגים, כדי לדחות דברים, אבל במציאות המיוחדת שנוצרה, הלוואי שיגיע מפנה אחרי החגים. הלוואי שנצליח לראות ניצחון על הקורונה, ושנוכל לשוב לשגרת חיים. אני מאמין שתוך פחות משנה יהיה חיסון".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה