חדשות רמת גן-גבעתיים

"התפתחה בציבור תנועה של מכחישי קורונה"

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    9 דקות
0

בראיון חגיגי ל"המקומון", מתריע כרמל שאמה הכהן: "הפעם הציבור לא מגיע עם הרבה אמון" • מעריך: "תהיה פגיעה של עשרות אחוזים בהכנסות העסקים בעיר"

"התפתחה בציבור תנועה של מכחישי קורונה"
כרמל שאמה הכהן. "גידול חד בפניות לרווחה" ׀ צילום: דוברות עיריית רמת גן

"הציבור לא מגיע הפעם עם הרבה סבלנות ואמון, ואני מעריך שרמת המשמעת עלולה להיות הרבה יותר נמוכה לעומת הסגר הראשון". כך מתריע ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, בראיון מיוחד ל"המקומון" לרגל ראש השנה.
"זו הייתה שנה מאוד דרמטית", אמר שאמה הכהן על השנה הסוערת שחלפה, ולקראת הסגר שבפתח.
השלמתם את ההיערכות לסגר?
"אנחנו מגיעים מתורגלים, ערוכים ומנוסים יותר, לעומת הסגר הראשון. נצטרך להיות חוליה מקשרת ומגבירת אמון בין התושבים לממשלה".
אתה צופה קשיים ביישום הסגר?
"רמת המשמעת עלולה להיות הרבה יותר נמוכה. התפתחה תנועה של מכחישי קורונה, שהפכה להיות גם סוגיה פוליטית".
כעירייה נערכתם לאכיפה?
"נאכוף את מה שבסמכותנו. רק לאחרונה הוצאנו צו סגירה מנהלתי לעסק גדול בעיר, שתשעה עובדים בתוכו נראו על ידי פקחים סמויים כשהם ללא מסיכות, ואחרי כמה ימים חמישה עובדים שוב לא עטו מסיכות".
כיצד להערכתך עסקים בעיר ישרדו את הסגר?
"תהיה פגיעה של עשרות אחוזים בהכנסות של רבים מהעסקים. למרות זאת, אנחנו כבר רואים, עוד מהסגר הראשון, שינויים בהרגלי הצריכה. אנשים לא יוותרו על האוכל, והעסקים שיתאימו את עצמם יוכלו להמשיך הלאה וגם להתפתח".
מהם הלקחים המרכזיים שהפקתם מהסגר הראשון?
"שיש לשפר את מערך ההתנדבות בעיר. בסגר הראשון היה לעתים חוסר יכולת לשדך את המתנדבים הרבים לתושבים שזקוקים להם ולפעילויות השונות. נמשיך לפעול גם עצמאית בהתאם לצרכים של העיר. בגל הראשון של הקורונה נצמדנו להנחיות, וכאשר חלקן נראו לעתים מקילות מדי פעלנו עצמאית. למשל, כאשר סירבנו לפתוח מיידית את מוסדות החינוך. גם סגרנו מעברים בין רמת גן לבני ברק, שהייתה בה תחלואה גבוהה, ופתחנו רק בשלב האחרון את פארק מרום נווה וגם זה היה חלקית".
בסגר הראשון העירייה הציבה גדרות במעברים לבני ברק – והתעוררה סערה ציבורית. תעשו את זה שוב?
"עשינו את זה כשהיה סגר רק על בני ברק. הפעם הסגר הוא על כולם".
בסגר הראשון קשישים רבים סבלו מבדידות. תהיה לכם היערכות שונה הפעם?
"המצוקה הכי קשה בקרב האזרחים הוותיקים היא הבדידות, והקורונה רק מגבירה את ההרגשה הזו אצלם. לכך מתווסף גם המתח הנפשי. יש לנו מערכת תמיכה בגמלאים באמצעות שיחות טלפון ומתן מענה לכל הצרכים".
איך אתה מסכם את פתיחת שנת הלימודים?
"השקענו משאבים רבים בשיפוץ ובבינוי במוסדות חינוך בעיר, והותקנו כ־300 מזגנים. הייתה היערכות מיוחדת לקראת פתיחת השנה תחת אילוצי הקורונה. עכשיו ההיערכות מתמקדת במעבר ללימוד מלא מרחוק. יש לנו את מערכת החינוך הטובה בארץ ונדע להתמודד".
כיצד אתה רואה את יישום הרפורמה בצהרונים?
"הרפורמה הייתה מוצלחת מאוד. היא מגדילה את טווח השעות של הצוות עם הילדים". עם זאת, ראש העירייה מודה כי למרות האילוץ ללמוד באופן מקוון, לא לכל הילדים בעיר יש מחשב. "רכשנו כ-200 מחשבים, שחולקו למשפחות הנזקקות. סבסדנו בהיקף של כשני שלישים רכישת כאלף מחשבים נוספים. עדיין חסרים כאלף.
"הדבר הכי לא צודק היה שהמדינה החליטה שילדים ילמדו מהבית ללא מתן מענה מלא של מחשב לכל ילד. אנחנו מתכוונים לצאת למבצע נוסף של רכישת מחשבים מוזלים. לכל ילד בעיר צריך להיות מחשב".
בעקבות משבר הקורונה, אתה רואה גידול בפניות של שכירים ועצמאים לקבלת סיוע?
"רואים גידול חד בפניות לקבלת מצרכי מזון. שמעתי אנשים שמספרים שאין להם אוכל ותרופות בבית. הרבה אנשים נוספו לטיפול ברווחה אצלנו. לחלקם היו לפני הקורונה חיי שפע, דירות פאר, ובעקבות משבר הקורונה הם הגיעו לפת לחם. אלה אנשים שבפעם הראשונה נתקלים בבושה וצריכים לדאוג להם".
קיימת היערכות מיוחדת למתן סיוע לקראת החגים?
"הגדלנו משמעותית את אספקת חבילות המזון – מכ-650 חבילות לפני שנה לכאלף השנה. רואים מצוקה קשה יותר".
למרות הקשיים, מחירי הדיור לא יורדים
"נכון. אנשים רבים עדיין חיים על מענקים ודמי אבטלה, אבל מי שרוכש דירה ברמת גן לא חי על דמי רווחה. למרות זאת, לא לעולם חוסן. אם הקורונה תימשך עוד תקופה משמעותית – מעטים יהיו חסינים. קיבלנו התרעת צונאמי".
אתה צופה זעזועים גם בשוק של מגדלי המשרדים?
"בעקבות משבר הקורונה רואים שינויים בדפוסי העבודה. רבים איבדו את מקום עבודתם ורבים אחרים עובדים מהבית. כעירייה, אנו נעזור לתת אישור זמני להפוך משרדים למגורים, ונמשיך לגבות ארנונת עסקים. לבעל הנכס יהיה עדיף לספוג את ההפרש בין ארנונת מגורים לעסקים, מאשר שהמקום יהיה ריק. אם משבר הקורונה יימשך, קיימת סכנה למיתון כלכלי, וצריכים להיערך למציאות החדשה".
יהיה שינוי במדיניות ההתחדשות העירונית, שמעניקה עדיפות למתחמי פינוי-בינוי במקום לתמ"א נקודתית?
"זו מדיניות מצוינת ואין סיבה לשנות אותה. רוב הרשויות המקומיות אימצו את השיטה שלנו. פינוי-בינוי מתחמי יוצר יותר שטחים ציבוריים".
ברחוב ביאליק, ספינת דגל בכהונתך, רואים לא מעט חנויות ריקות מאדם כעת
"למעט כמה עסקים שהתנדנדו עוד לפני משבר הקורונה, דווקא רואים שינוי בולט לטובה ברחוב ביאליק. לרחוב נכנסים עסקי בילוי, פנאי, בתי קפה, מסעדות וברים. ביאליק הופך לרחוב הבילויים, ואנחנו מעודדים את זה".
גם אם אנשים מגיעים לבילוי במקום, עדיין קיימת מצוקת חניה קשה
"אנחנו מנסים, במציאות הקיימת, להוסיף היכן שניתן מקומות חניה. שכרנו את החניון של בית בזק, עם 20 מקומות חניה, והוא יהיה פתוח למי שירצה לחנות בהתאם להסדרי החניה. ברחוב ד"ר כהן פינת ביאליק שכרנו חניון עם עשרה מקומות חניה. גם הנהגנו חניה מהירה, כדי לעודד תחלופת רכבים".
בנוסף לכך, לאחרונה נוצרו עומסי תנועה כבדים בעקבות צמצום נתיבים ברחוב ז'בוטינסקי
"אלה עבודות שמבוצעות על ידי נת"ע ובאחריותה. כשהרכבת הקלה תתחיל לפעול, בעוד כשנתיים, תהיה תנופה גדולה".
מהן התוכניות לטווח הארוך בביאליק?
"יהיה חניון תת-קרקעי בכיכר אורדע, השאלה מתי. בעתיד חלק מרחוב ביאליק יהפוך למדרחוב".
בעלי עסקים ברחוב הרצל מתלוננים שניתנת עדיפות לרחוב ביאליק, ואילו אצלם קיימת אכיפה נוקשה
"הרצל הוא רחוב מרכזי ולא שוק. הגענו למצב של הפקרות. אופי העסקים פגע בנראות של כל הרחוב. קיימים עומסי תנועה כבדים בגלל חניות כפולות, ונוצרה סכנה בטיחותית. בעל עסק שלא יידע להסתגל למציאות החדשה – שלא יישאר ברחוב".
אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?
"מרוצה מהתהליך, אבל לא מרוצה מכל פינה ופינה. העובדים מתאמצים יותר, ושיפרנו את תנאיהם. מנהל אגף שפ"ע, אלברט אוחיון, נותן את הלב והנשמה ביחד עם צוות ניהולי שגיבש סביבו. אבל כמה שנגביר את הניקיון, אם התושבים לא יקפידו בנושא, לא נצליח לעמוד במשימה".
ומה לגבי הסכם האיחוד עם השירותים הווטרינריים, שהגיע אפילו לבית המשפט?
"מהרגע הראשון, ההתנגדויות היו בעיקר על רקע אישי ותפיסת עולם המנותקת מהמציאות. אנחנו צופים במסע רדיפה נגד הווטרינר הראשי, ד"ר משה רפלוביץ, שעשה את עבודתו בצורה הטובה ביותר. אבל אנחנו לא נרתעים, וכבר נערכים ליישום האיחוד. יוקמו מרפאה לבעלי חיים וכלבייה מודרנית. רמת השירות תעלה ויהיה עולם אחר".
נאבקתם נגד תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה בציר אלוף שדה, אבל מנכ"ל נת"ע, חיים גליק, הודיע שלא יהיה שינוי בתוואי
"אנחנו עוד נאבקים. ירשנו תנאי פתיחה קשים, אחרי שהתוכניות כבר אושרו לפני שנים והגענו מאוחר מדי. אנחנו בדקה ה-90 ובפיגור של 2-0, אבל נלחמים עד הרגע האחרון, ומקווה שנצליח לשנות".
מדוע התנגדתם לתוכנית לאיחוד תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק?
"העמדה שלנו מאוד ברורה. אנחנו בעד איחוד תאגידים כצעד בדרך לסגירתם. אנחנו תומכים באיחוד עם גבעתיים, וההסתייגות היחידה שלנו הייתה לאיחוד עם בני ברק, בגלל מדיניות תפעול שונה בשבת. גם בני ברק מתנגדים לאיחוד".
בחודשים האחרונים יש טענות על חשבונות מים מופקעים
"אני מודע לתלונות ועוקב אחר הטיפול בהן. מבדיקות של אנשי ביקורת, במרבית המקרים התלונות לא היו מוצדקות, והחשבונות הגבוהים נבעו מבעיות תשתיות בשטחים הפרטיים, שאין לנו סמכות לטפל בהן. בגלל משבר הקורונה אנשים היו יותר בבתים וצריכת המים עלתה".
אתה עוד שואף לאיחוד בין רמת גן לגבעתיים?
"כן. אני בעד איחוד, אבל שיהיה מרצון. הייתי רוצה שייפתח הליך לאיחוד כל הרשויות בגוש דן, מצדי בראשותה של תל אביב, ושכל הגוש יחולק לרובעים כמו בפריז. יהיו לכך יתרונות רבים וחיסכון. צריכים עיר אחת לכל הגוש".
איך יקראו לעיר המאוחדת?
"קודם שיהיה איחוד, אחרי זה נחשוב על השם".
מהי התחזית שלך לשנה הקרובה?
"זה בעיקר תלוי בקורונה. האירועים כל כך דרמטיים ומשתנים, שקשה לצפות מראש. אם הקורונה לא תיפרד מאיתנו, תהיה שנה מאוד דרמטית ומאתגרת. נמשיך גם לבצע תוכניות רב-שנתיות, ותנופת הפיתוח בעיר תימשך. יבוצעו עבודות פיתוח ושיקום בפארקים ובגנים ציבוריים. השנה ייצא לדרך פרויקט שיקום גן המלך דוד, וגם יש תוכנית מאוד יפה לפארק הקופים. תהיה תנופת שיפוצים בעיר".
לאחרונה דובר על היערכות להקמת רשימה משותפת בראשותך עם בכירים בקואליציה לקראת הבחירות הבאות
"אני לא מאמין בהיערכות בשלב הנוכחי לבחירות. גורל ראש העירייה תלוי בתפקודו ולא בפוליטיקה. יש עוד מספיק זמן לזה. הציבור בעיר חכם".
יש לך תוכניות להיכנס לזירה הארצית?
"התחייבתי לציבור, שכל עוד ירצו בי אהיה ראש עירייה, במשך עשר שנים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה