חדשות רמת גן-גבעתיים

זהירות, יתושים

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    2 דקות
0

יתושים הנגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו בסוף השבוע באזור שבע טחנות בירקון • במשרד להגנת הסביבה התריעו כי בתקופה זו של התפרצות נגיף הקורונה, יש להיות ערניים במיוחד לאפשרות של תחלואה בעקבות עקיצה

זהירות, יתושים
יתוש. היו ערניים ׀ צילום: אינגאימג'

אחרי שהיה נדמה שהם נעלמו מהשטח, בסוף השבוע התגלו, לראשונה השנה, יתושים הנגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס באזור שבע טחנות בירקון, בגבול רמת גן-תל אביב. כך הודיע המשרד להגנת הסביבה, שדרש מעיריות תל אביב ורמת גן לבצע ניטור, ובמידת הצורך גם הדברה מיידית.
כבכל שנה, המשרד להגנת הסביבה מנטר ולוכד יתושים. היתושים הבוגרים מזוהים ונבדקים במעבדות של משרד הבריאות. המשרד להגנת הסביבה התריע בפני הרשויות המקומיות שבהן נמצאו יתושים נגועים, והורה על הגברת הניטור באזור הנגוע, ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.
במשרד להגנת הסביבה אמרו כי קדחת מערב הנילוס היא מחלה מידבקת, אשר מקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים.
תקופת הדגירה של מחלת קדחת מערב הנילוס (התקופה שחולפת מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה), נמשכת  כ-7 עד 14 ימים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה, דמוית שפעת, אשר חולפת מאליה. סימני המחלה: חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעתים בחילות ושלשולים.
במשרד להגנת הסביבה התריעו כי בתקופה זו של התפרצות נגיף הקורונה, חולים המתגוררים באזורים שבהם נמצאו יתושים נגועים, צריכים להיות ערניים במיוחד לאפשרות של תחלואה בנגיף קדחת מערב הנילוס. זאת מאחר שלא קיים חיסון לבני אדם, ומניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.
במשרד להגנת הסביבה הבהירו כי על הרשויות המקומיות מוטלת האחריות לטיפול במפגעי היתושים וחשוב ליידע אותן על קיום מפגעי מים עומדים ופריצות ביוב.
בנוסף, ניתן באמצעים פשוטים יחסית לפעול להפחתת כמות היתושים, כגון ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים.
במשרד גם המליצו להתגונן מעקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים במידת הצורך.
"חשוב שהציבור יגלה ערנות וינקוט את כל האמצעים למניעת עקיצות ומפגעי יתושים – במיוחד באזורים צפופים. במקביל, אנחנו קוראים לרשויות לטפל בדחיפות במקומות שבהם מתגלים מפגעים, ולהסיר סיכון אפשרי מהציבור", ציינה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

האור בקצה המנהרה

הסינים מגיעים, ועבודות הקמת הקו האדום של הרכבת הקלה צוברות תאוצה. "רואים את האור בקצה המנהרה", אומר מנכ"ל נת"ע, חיים...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    9 דקות
0

סכסוך שכנים

רמת גן נקבעה כ"עיר צהובה" וגבעתיים כ"עיר ירוקה", על פי מתווה הרמזור של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. עימות פרץ...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה