חדשות רמת גן-גבעתיים

מתפללים תחת כיפת השמיים

חדשות רמת גן-גבעתיים12 באוגוסט 2020    8 דקות
0

כשחגי תשרי בפתח, מנהל שירותי הדת בעיריית רמת גן, הרב אהרן כ"ץ, שוקד על פתרונות יצירתיים, ובהם הצבת מסכים, מזגנים ניידים וכיסאות באזורים הפתוחים, במטרה לתת מענה לכ-25 אלף מתפללים המגיעים לבתי הכנסת ביום כיפור • "עם כל המאמץ וההשקעה, זה לא יספיק לקליטת כל המתפללים בראש השנה ובכיפור", הוא מתריע

מתפללים תחת כיפת השמיים
הרב אהרן כ"ץ | צילום: משה כהן

"אני מעריך ומצפה שיהיו הקלות לקראת חגי תשרי. אחרת אני לא רואה פתרון במתן מענה מלא לכ-25 אלף מתפללים, המגיעים לבתי הכנסת ברמת גן ביום כיפור", אמר ל"המקומון" מנהל שירותי הדת בעיריית רמת גן, הרב אהרן כ"ץ, שגיבש תוכנית מיוחדת לתפילות בשטחים פתוחים בחגי תשרי.
התוכנית המורכבת, שגיבש הרב כ"ץ ביחד עם הסמנכ"ל הוותיק של העירייה עזרא נחום, כוללת התקנת הצללות בלמעלה ממאה בתי כנסת בעיר, הצבת מזגנים ניידים והבאת כיסאות שיושכרו לקראת החגים ויוצבו באזורים הפתוחים.
בתפילת הסליחות המסורתית לפני יום כיפור, המתקיימת בבית הכנסת הגדול על ידי הרב ציון פלח, הכניסה לתוך בית הכנסת תהיה מוגבלת. כדי לאפשר לאלפים לצפות בתפילה, יוצבו ככל הנראה מסכים ענקיים ברחבה הגדולה ובכיכר אורדע.
עם זאת, אם התחלואה לא תרד, או שחלילה תעלה, ספק אם התוכנית תהיה ישימה, לנוכח האפשרות להגבלות נוספות לקראת חגי תשרי. "אנחנו לא יודעים בתקופה המיוחדת הזו מה יקרה מחר, ונערכים לכל תרחיש", הוא מדגיש.

"מכה נוראית לחיי הדת"
הרב כ"ץ (72), המנהל גם את המדור למורשת ישראל בעירייה, כיהן עד חודש אפריל כמ"מ הרב הראשי לרמת גן. כהונתו הופסקה בצעד מעורר מחלוקת על ידי הרבנות הראשית, בטענה שהוא עבר את הגיל המותר לכהונה – 70 שנים.
עיריית רמת גן עתרה לבג"ץ נגד הפסקת כהונתו של הרב כ"ץ הזוכה להערכה רבה בעיר, וההכרעה תיפול בבית המשפט.
בינתיים הרב כ"ץ מונה על ידי ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, להמשיך לנהל את נושאי הדת העירוניים בעיר, ובמקביל הוא גם ממשיך להרצות על יהדות באוניברסיטת בר אילן, שעבורו מהווה מפעל חיים.
"הקורונה היא מכה נוראית לחיי הדת בעיר", מציין הרב כ"ץ בראיון מיוחד ל"המקומון".
נפגשתי עם הרב בקפה "דגש" שבמרכז המסחרי ברחוב אהרונסון בשכונת הביל"ויים ברמת גן, שבה נשמרים עד עצם היום הזה חיים קהילתיים של ציבור דתי לאומי מגובש.
"הזמנים השתנו. כאשר התחלתי לכהן כרב הקהילה בבית הכנסת 'דובב עוז' לפני כ-42 שנה, היו כ-300 משפחות בקהילה. כיום, הקהילה מונה רק כ-100 משפחות", הוא מספר.
מהי הסיבה?
"מצד אחד, הקהילה התבגרה, ומצד שני, משפחות רוצות להתחדש ועוברות לדירות חדשות, בעיקר בגבעת שמואל, פתח תקוה ושוהם".
כיצד משפיעה מגיפת הקורונה על בתי הכנסת?
"הקורונה היא מכה נוראית לחיי הקהילה בבתי הכנסת. רוב הציבור מתפצל למניינים. במהלך הסגר, בתי הכנסת היו סגורים במשך כחודשיים. לקראת חג שבועות, כאשר הם נפתחו, רק ציבור קטן יכול להיכנס מאז לתוכם וציבור יותר גדול מתפלל בשבתות בחוץ תחת כיפת השמיים. התפילות בשבתות גם פוצלו לכמה מניינים בחלק מבתי הכנסת".
הרב כ"ץ מספר שבבית הכנסת "דובב עוז" מתקיימים בשבתות ארבעה-חמישה מניינים של מתפללים, בזמנים שונים. "חלק מהמניינים מתקיימים כאן (ברחבת המרכז המסחרי השכונתי שם נפגשנו – מ"כ), חלק במדשאה של הבניינים הסמוכים, וגם בתוך בית הכנסת פוצלו מניינים לאולמות שונים", הוא מציין.
כיצד ניתנים שיעורי תורה במהלך השבוע?
"לפני הקורונה הייתי נותן שיעור יומי בשעה 6:20, אבל בעקבות ההגבלות, אני מעביר את השיעור דרך הזום, בכל ערב ב-20:30. לאחרונה אני נותן בבוקר שיעור לציבור מצומצם בבית הכנסת, ובערב את השיעור לציבור גדול יותר".
הציבור המבוגר התרגל למעבר לזום?
"בהחלט. זה אולי מהדברים החיוביים הבודדים, שאנשים עברו יותר לדיגיטל. אבל היעדר הקהילתיות של הביחד פגעה בכולנו. אין כמו להיות בפני קהל רב. זה משול ל'מים לפנים – כן לב האדם לאדם'. הקורונה גרמה לשינוי בחיי הדת בעיר והקהילתיות מאוד חסרה".
מהם שיעורי ההשתתפות בזום?
"ההיענות מפתיעה. בערב 'שבת הגדול' לקראת פסח, נתתי שיעור מלשכת ראש העירייה, ויותר מ-10,000 איש צפו בו. גם את מכירת החמץ עשינו הפעם באופן דיגיטלי, ומי שלא ידע כיצד למלא את הנדרש – מילאתי עבורו".
לאחר פתיחת בתי הכנסת כל המתפללים חזרו להתפלל בפנים או בחוץ?
"ישנם אנשים שעד היום חוששים לבוא לבתי הכנסת, ואני מעריך שמדובר לפחות ב-10% מציבור המתפללים. מדובר בעיקר באנשים מבוגרים ובעלי סיכון שלא מגיעים".

הכנות לימים הנוראים
בתוכנית שגובשה לקראת חגי תשרי מתריע הרב כ"ץ על המציאות הקשה. "התקופה שאנו נתונים בה, תחת עול המגיפה, תימשך כנראה במידה זו או אחרת לתוך חודש אלול ותשרי. בתי הכנסת מוגבלים זה כחצי שנה, ורבים מתפללים בחצרות וברחובות. בראש השנה וביום כיפור התפילות ארוכות יותר, וישנם גם מצטרפים רבים לתפילות, כאלה שבדרך כלל לא באים לבית הכנסת", הוא מתריע בדברי ההקדמה לתוכנית המפורטת.
הרב כ"ץ מציע להיערך בהקדם לקליטתם של המתפללים הרבים המבקרים בבתי הכנסת בימים הנוראים.
"עלינו לדאוג לכך שיכילו את המספר הנדרש של מתפללים בישיבה ראויה ובאווירה שתאפשר את חוויית התפילה הטובה ביותר. הדבר כרוך בהכנת אמצעים לוגיסטיים וגם דתיים, כדי להזרים כמות תפילות כזו בצורה מיטבית, תוך הקפדה מלאה על ההוראות הנוגעות לשמירת בריאותם של ציבור המתפללים".
הכשרת מקומות התפילה תחת כיפת השמיים תעניק מענה מלא?
"אנחנו נערכים לקיים תפילות במקומות נוספים, כמו בחצר תיכון בליך ובחצר בית הספר הדתי הרא"ה. גם נצטרך לנייד ספרי תורה. אבל עם כל המאמץ וההשקעה, זה לא יספיק לקליטת כל המתפללים בראש השנה ובכיפור, אלא אם יוחלט על ידי המדינה על הקלות נוספות".
מדוע לא?
"בשל התפילות הארוכות בראש השנה ובכיפור, לעומת השבת, יהיה קשה לפצל מניינים. תפילת ראש השנה נמשכת ארבע-חמש שעות, תפילת יום כיפור מתחילה ב-7:30 עד הערב, עם הפסקה של כשעה וחצי. גם בפיצול המניינים תהיה לעתים בעיה לוגיסטית, כי צריך לדאוג שבכל מניין יהיה חזן ותוקע בשופר".
התוכנית שגיבשתם מצריכה משאבים כספיים. מהיכן תגייסו את התקצוב?
"ראש העירייה נתן הנחיה לגזברות להיענות לכל הבקשות שלנו, על מנת לתת מענה לכמה שיותר מתפללים".
לאילו הקלות אתה מצפה, כשהתחלואה לא יורדת בינתיים?
"אני מקווה שהתחלואה תרד ושניתן יהיה להתפלל בקפסולות ובהתאם לגודל בית הכנסת. אצלנו בבית הכנסת 'דובב עוז' יש אולם גדול שיכול להכיל יותר מעשרה מתפללים. לדעתי, יצטרכו להתאים את מספר המתפללים לגודל אולם התפילה".
מה יקרה בחודש הסליחות?
"ישנם שני ערבי סליחות: ערב הסליחות לפי מנהג האשכנזים, ב-12 בספטמבר, וערב הסליחות המרכזי לפי מנהג הספרדים, במוצאי שבת 26 בספטמבר. תהיה היערכות מיוחדת".
בערב הסליחות שמקיים הרב ציון פלח, כמדי שנה, בבית הכנסת הגדול בערב שלפני יום כיפור, מגיעים, לפי ההערכות, מאות רבות של מתפללים, רבים מהם מסורתיים וגם חילונים.
השנה לא תהיה האווירה המיוחדת בתפילה האחרונה לפני יום כיפור.
"בבית הכנסת יהיה ניתן להכניס מספר מוגבל של מתפללים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אנחנו ניערך בהצבת מסכים גדולים ברחבה שממערב לבית הכנסת וייתכן שגם בכיכר אורדע", הוא מבהיר.
ומה צפוי בשמחת תורה?
"לא יהיו ההקפות המסורתיות בכיכר אורדע ובמקומות נוספים. יהיו הקפות בפני מספר מוגבל של מתפללים, שישודרו לכלל הציבור".
איך אתם נערכים לספק פתרונות? האם יש לכם מידע מדויק על הצרכים של כל בית כנסת בעיר?
"אנחנו פונים לכל הגבאים כדי לקבל מהם את הצרכים הנדרשים בכל בית כנסת".
התוכנית גם כוללת היערכות מיוחדת בתוך בתי הכנסת לקראת חגי תשרי.
"באחריות אחראי קורונה לכל מניין, יהיה רישום מראש של רוב המתפללים, שילוט ברור של הכללים, אכיפה על ידי האחראי, פיקוח על ידי העירייה ודאגה לציוד הגיינה, כמו טישו, אלכוג'ל ומסיכות".
החורף מתקרב. כיצד ניתן יהיה להתפלל אז תחת כיפת השמיים?
"אי אפשר יהיה להתפלל בימים גשומים תחת כיפת השמיים, אבל זה עדיין רחוק. אני חי מיום ליום. דברים משתנים כל הזמן".

______________________________________

גבעתיים: תפילות באוהלים פתוחים
בגבעתיים נערכים לקראת חגי תשרי בהקמת אוהלים פתוחים בבתי ספר ומקומות ציבוריים.
סגן ראש העירייה מושיק גולדשטיין העריך שרק בבתי כנסת בודדים בעיר ניתן יהיה להתפלל ברחבה הצמודה אליהם. "במרבית בתי הכנסת בעיר אין רחבות מספיק גדולות לקליטת המתפללים הרבים שצפויים להגיע, בעיקר ביום כיפור", הוא הסביר.
גולדשטיין ציין כי נבחנת הצבת אוהלים פתוחים ברחבת קניון גבעתיים, ברחבת בית פלאפון ובמגרשים הפתוחים בכמה מבתי הספר בעיר. "עשינו השבוע סיור מקדים, ואנו בוחנים את האפשרויות", הוא הבהיר.
הוא הודיע שבמתחמי האוהלים הפתוחים יוצבו מזגנים ניידים, כיסאות וספרי תורה. "גם נדאג שבכל מקום יהיה חזן ותוקע בשופר. זו תהיה היערכות מיוחדת", הוא ציין עוד.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה