חדשות רמת גן-גבעתיים

"כל עובד הוא עולם ומלואו"

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    5 דקות
0

נרשם זינוק של כ-60% בפניות לקבלת ייעוץ וסיוע מהאיגוד המקצועי "הסתדרות במרחב" מאז פרוץ משבר הקורונה, מספר ל"המקומון" יו"ר האיגוד אלי הולצמן • "ראיתי עובדים ותיקים שחרב עליהם עולמם לאחר שנותרו חסרי תעסוקה"

"כל עובד הוא עולם ומלואו"
הולצמן. למען האזרחים הוותיקים ׀ צילום: משה כהן

"יציאה ממעגל העבודה מסמלת אצל אנשים רבים לא רק פגיעה כלכלית, אלא גם פגיעה נפשית. התחושה נוראית ועצוב לראות את זה", אומר ל"המקומון" יו"ר האיגוד המקצועי בהסתדרות במרחב גבעתיים ויישובי בקעת אונו, אלי הולצמן.
"מאז שהחל משבר הקורונה, אני מרגיש כמו בחלום רע ומצפה לסיומו", מודה הולצמן, שמתפקד גם כאחראי על הגמלאים בהסתדרות במרחב, ומחזיק תיק האזרחים הוותיקים במועצת עיריית גבעתיים.
נפגשתי עם הולצמן, שמפרוץ משבר הקורונה עמד בחזית כפולה של הטיפול בעובדים ובאזרחים הוותיקים, ב"קפה של דבורה" ברמת חן. "דפוסי עבודה השתנו, ודברים שאנו חווים בחודשים האחרונים נראו עד שהגיע משבר הקורונה כסרט בדיוני", הוא ממחיש את תחושתם של רבים.
כיצד נערכתם להתמודדות עם גל הפניות של עובדים?
"אנחנו לא מקבלים קהל בגלל תקנות התו הסגול, והקשר עם הפונים הוא טלפוני. ישנם ארבעה מזכירי איגוד מקצועי, שכל אחד מהם עורך דין, וביחד עם יו"ר ההסתדרות במרחב, עופר חתוכה, נערכנו לתת מענה לגידול החד בפניות".
הולצמן מציין שבארבעת החודשים האחרונים חל זינוק של כ-60% בפניות לקבלת ייעוץ וסיוע.
במה התמקדו הפניות?
"היו פניות של עובדים שפוטרו ממקומות עבודתם, או שעמדו לקראת הליך של שימוע לפני פיטורין. עובדים רבים הוצאו לחל"ת, והם ביקשו לדעת את זכויותיהם. לעתים היינו צריכים להפנות אותם למוסד לביטוח לאומי, כי הם אלה שקובעים את הקריטריונים. היו גם פניות של עובדי שירותים ומכירות שעברו לעבוד מהבית והיקף המשרה שלהם צומצם. אנחנו גם מקבלים לא מעט פניות של עובדים שנתונים בחוסר ודאות וחוששים מפני העתיד".
מה ממוצע הגילאים של הפונים?
"הרבה צעירים, שעבדו בעבודות כמו מלצרות, שיווק ומכירות, שהפסיקו לעבוד, או שהם נתונים בחוסר ודאות לגבי עתידם. מהצד השני, קיבלנו גם פניות של בני 50 ומעלה, שעמדו בפני שימועים, פיטורים, או שחששו לאבד את מקום עבודתם. הקושי המאפיין את כולם הוא חוסר הוודאות גם בעתיד הקרוב".
כיצד מתמודדים המפוטרים עם המציאות החדשה?
"כל עובד שמאבד את מקום עבודתו הוא עולם ומלואו. ראיתי עובדים ותיקים שחרב עליהם עולמם. אחרי עשרות שנות עבודה, הם נותרו חסרי תעסוקה. קשה מאוד להתמודד עם המציאות המורכבת שהגיעה ללא שום הכנה מוקדמת".
איך המצב בשירות הציבורי לעומת המגזר הפרטי?
"בשירות הציבורי המצב הרבה יותר טוב. לעובדים במגזר הציבורי יש יציבות תעסוקתית. אומנם עובדים יצאו לחופשה בסגר הראשון, אבל הם נכנסו ליתרה שלילית ולא ניכו להם מהשכר. גם היו עובדים שלא קיבלו שעות נוספות ועוד תוספות שכר, אבל מקום העבודה שלהם נשמר ויש להם ודאות תעסוקתית".

פתרונות להפגת הבדידות
במקביל למציאות החדשה בתחום יחסי העבודה, הולצמן גם חווה מציאות מורכבת וקשה בקרב האזרחים הוותיקים.
כ-17% מתושבי גבעתיים הם גמלאים, ורבים מהם חוו בדידות במהלך הסגר ועד היום רובם לא שבו לשגרת החיים כמו בימים של טרום הקורונה.
"לגמלאים מאוד קשה מאז שהחל משבר הקורונה", מתריע הולצמן. "העירייה והסתדרות עושים הכל על מנת לסייע, אבל המציאות מאוד מורכבת". בפגישתנו מראה לי הולצמן הודעה בוואטסאפ שקיבל בשבת מגמלאית, בתחילת שנות ה-70 לחייה, המתגוררת בגבעתיים ומתחננת שההרצאות יחודשו: "מקווה שאתם בריאים והכל בסדר. מה עם הרצאה מעניינת? זה באמת חסר! עד מתי?".
גיבשתם מתווה לחידוש ההרצאות?
"במכללת הגמלאים של ההסתדרות בגבעתיים יש כוונה לחדש את ההרצאות באוקטובר. כבר סיכמתי עם מרצים להרצאות הראשונות, אבל עדיין לא ברור באיזו מתכונת זה יתקיים".
מהן האפשרויות?
"עד הקורונה היו רשומים במכללה כ-400 גמלאים. ברור שלא נוכל להכניס ב'בית והלין' את המספר הזה. ייתכן שחלק מהאזרחים הוותיקים יחליטו לא להירשם – ואז המספר יהיה נמוך יותר".
ואם מספר הנרשמים יהיה גבוה?
"זו אפשרות ריאלית. בינתיים מרבית הגמלאים שהגיע להם החזר כספי בגלל הפסקת ההרצאות, ביקשו שהוא יהיה כחלק מהתשלום לשנת ההרצאות שתיפתח באוקטובר. במידת הצורך אולי נחלק את ההרצאות לשני מפגשים בכל שבוע. אנחנו רואים שגמלאים רבים מתגעגעים להרצאות ולמפגשים החברתיים בעקבותיהם. גם אני מתגעגע לראות אזרחים ותיקים יושבים לאחר הרצאה בקבוצות בבתי קפה".
מי ישלם עבור העלויות הכספיות הנוספות בשל הפיצול?
"במידת הצורך, אנחנו בהסתדרות נסבסד את ההרצאות".
יש עוד תוכניות להרצאות?
"העירייה יוזמת תוכניות מגוונות. בחודש אוגוסט אנחנו רוצים לקיים הרצאה על הקורונה עם פרופ' איתן פרידמן בתיאטרון גבעתיים".
הולצמן מאפיין שני סוגי גמלאים עם צרכים שונים: "יש גמלאים צעירים וגמלאים מבוגרים יותר. בשל העלייה בתוחלת החיים, האזרחים הוותיקים שמגיעים לפעילויות הם בני 96-67, והצרכים של גמלאי בן 70 שונים מאלו של גמלאי בן 85".
במה זה בא לידי ביטוי?
"רוב הגמלאים הצעירים לא הולכים למועדונים. רבים מהגמלאים הצעירים נוהגים ברכב פרטי ומחפשים מפגשים חברתיים, הרצאות וטיולים. בגלל המציאות החדשה, אנחנו יוזמים טיולים לגמלאים צעירים שיגיעו עם רכבם למקומות מפגש באזור המרכז ויטיילו עם מדריך. לפני זה, הטיולים היו יוצאים באוטובוסים".
כיצד אתם שומרים על הקשר עם הגמלאים שלא שבו לפעילות במועדונים?
"אנחנו מפתחים כל הזמן תוכניות של הרצאות באמצעות הפייסבוק והזום. העירייה עושה פעילות רבה. הביקוש גובר ורואים כיום יותר גמלאים שנכנסו לתחום הדיגיטל".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

נזכור את הנופלים

מרכז ההתמחות בית יד לבנים גבעתיים, נמצא בשיאו של מיזם מיוחד עבור המשפחות השכולות, של המרת קלטות וידאו ואאודיו של בני...

חדשות רמת גן-גבעתיים19 בינואר 2021    דקה אחת
0

במסגרת פרויקט "יחידה מאמצת": תזמורת צה"ל מתנדבת...

במסגרת הפרויקט "יחידה מאמצת" כ-80 חיילים מתזמורת צה"ל מתנדבים בחודשים האחרונים ברחבי רמת גן עם אזרחים ותיקים, מבודדים ובנושא הסברה...

חדשות רמת גן-גבעתיים17 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה