חדשות רמת גן-גבעתיים

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות
0

מתוך רצון להנציח את התרומה של העיר לקולינריה הישראלית, החליט ראש העירייה כרמל שאמה הכהן לקרוא לכיכר החדשה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל על שם המאכל האהוב שהביאו איתם יהודי בבל

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי
כיכר הסביח בצומת נגבה-עוזיאל | צילום: משה כהן

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" – על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי עיראק, ושבמרוצת השנים כבש לבבות מכל העדות ונתח משמעותי במטבח הישראלי לדורותיו.
ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן, שהחליט לקרוא לכיכר החדשה על שם המאכל האהוב על רבים, ציין שהמטרה היא להנציח את התרומה של העיר לקולינריה הישראלית, כהוקרה למורשת של יהודי בבל, ולמתג את עיר הגנים גם כעיר קולינרית.
הכיכר תוקם לזכרו של צבי חלבי ז"ל, שהכינוי שלו היה סביח. חלבי, תושב העיר רמת גן, המציא לפני כ-59 שנים את מנת הסביח המפורסמת והאהובה, ביחד עם שותפו יעקב ששון ז"ל, בקיוסק המיתולוגי בגינת בר אילן, בסמיכות לתחנה הסופית באותם ימים של קו 63.
שניהם עלו בתחילת שנות ה-50 מעיראק והכירו במעברת חירייה. כדי להתפרנס הם פתחו קיוסק קטן. לפני כ-40 שנים, המקום שהפך למוקד עלייה לרגל, התפנה מגינת בר אילן והתפתח לשני מקומות שוקקים עד עצם היום הזה: ברחוב נגבה פינת הרא"ה, עשרות מטרים מהכיכר המוקמת בפינת רחוב עוזיאל ובהמשך רחוב הרא"ה 129, סמוך לחיבת ציון.
בחנות הסביח ברחוב נגבה פועלים כיום, ברוטציה של שבועיים, ילדיו של ששון – גיא וכפיר, וילדיו של חלבי – שרון ומשה. כל אחת מהמשפחות מכינה ומוכרת את הסביח המיתולוגי שעבר מדור לדור במשך שבועיים, ואז מעבירה את המושכות למשפחה השנייה.
לסביח המקורי מגינת בר אילן יש עוד שלוחה: ברחוב הרא"ה, סמוך לחיבת ציון. את המקום מפעיל החל משנת 1992 דודי ששון. "גדלתי על הסביח עוד מהבית, כשבשבתות היינו חוזרים מבית הכנסת ואוכלים את הסביח שהיה על פתיליה", מספר דודי ששון. "אבא שלי וחלבי היו הראשונים שהפכו את הסביח שהביאו איתם יוצאי עיראק, למאכל אהוב שנמכר ברחוב".

מפעל חיים משפחתי
ששון, המכין בעצמו סביח כבר 45 שנים, מספר עוד שבתחילה המאכל נמכר בזול. "שאלתי את אבא שלי, מדוע המחיר כל כך זול. אז לא היו חממות – ובחורף המחיר של החצילים היה יקר יותר. אבא שלי אמר שחשוב לו שכולם יכירו את הסביח. הייתה בזמנו תחרות עם הפלאפל שהיו מוכרים לא רחוק משם. בהתחלה נהגי האוטובוסים גילו את הסביח ואחריהם גם מי שביקר בשדרות ירושלים, או שיצא לסרט בקולנוע לילי. השם של הסביח יצא למרחקים ואנשים הגיעו גם מאזורים רחוקים".
ששון רואה בהחלטה לקרוא לכיכר החדשה "כיכר סביח" הנצחה והצדעה לאביו, לשותפו ולמאכל שכבש את הלבבות. "הצעתי לראש העירייה לקרוא למקום כיכר הסביח. אני רואה בכך הוקרה חשובה. כבר משנת 1975 אני מכין מנות סביח, זה מפעל החיים שלי".
גיא וכפיר ששון מספרים בעסק לממכר הסביח ברחוב נגבה כיצד השתרש השם בתודעה הישראלית: "בהתחלה אבא שלנו וחלבי פתחו קיוסק רגיל בגינת בר אילן, אבל נהגי האוטובוסים ביקשו שינוי בתפריט, שיהיה להם אוכל משביע, וככה נולד הסביח מחוץ לבית".
המאכל של יהודי עיראק כבש במהרה לבבות גם של בני עדות אחרות. "בשנת 1969 עברנו לגור ברחוב עטרות בקצה הצמוד לרחוב בר אילן, שבו שכן הדוכן המיתולוגי. התמכרנו במהירות לטעם המשובח, שבא עם שכנות טובה של צביקה ויעקב, ונשארנו נאמנים גם כשעברו מקום", מספר אחד הלקוחות הוותיקים, יצחק פומרנץ, יליד פולין שבחודש הבא יהיה בן 92, על ה"רומן" הארוך שלו ושל אשתו אהובה, עם הסביח.
"עובדה, עד היום, למעלה מ-50 שנה, שלפחות פעם בשבוע אני מקפיד לפקוד את הדוכן ולפנק את אשתי ואת עצמי במנה המשובחת, כולל חריף ועמבה כמובן".
גיא, כפיר ודודי ששון מספרים שהסביח עובר אצל הלקוחות מדור לדור. "משה דיין אכל מהסביח של אבא, וגם הרמטכ"ל משה לוי. גם שופטים וסלבס אוכלים אצלנו. אנחנו רואים סבים וסבתות שמגיעים עם הנכדים, ועוד מעט גם הנינים יגיעו וכבר יהיה דור רביעי".
"הפלאפל הוא במקור מאכל מצרי, והשווארמה היא מטורקיה. הסביח הוא מאכל של היהודים שהגיעו מעיראק והביאו איתם בצנצנת את העמבה. הוא הפך לישראלי, של כל העדות, ורואים אותו בעוד הרבה מקומות", הם מציינים בגאווה.
דודי ששון מאמין שהכיכר החדשה תהפוך את רמת גן רשמית לבירת הסביח. "אבא וחלבי היו החלוצים", הוא מדגיש, "עד היום חשוב לי לשמור על הצביון ולהכין את הסביח המקורי שהם הכינו".
לאחים ששון גם יש הצעה ליזום סיורים קולינריים ברמת גן להכרת המורשת של המאכלים שדורות גדלו עליהם. אומנם כיום רואים חנויות סביח רבות בערים אחרות בארץ, וגם בעולם, אבל ברמת גן רוצים שיזכרו היכן וכיצד הכל החל.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

לפני הסגר: טקס הרמת כוסית במועדוני הגמלאים...

שנה טובה ובריאה: מועדוני הגמלאים העירוניים בגבעתיים, המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים, קיימו לקראת ראש השנה הרמת כוסית חגיגית....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

דליקה פרצה בחנות ברחוב נגבה ברמת גן...

כוחות גדולים של כבאות והצלה הוזנקו ביום שני בערב לטיפול בשריפה שפרצה בחנות לחומרי בניין ברחוב נגבה 19 ברמת גן....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה