חדשות רמת גן-גבעתיים

סיר לחץ: גידול של 25% בדיווחים על אלימות

חדשות רמת גן-גבעתיים20 ביולי 2020    6 דקות
0

אלימות בתוך המשפחה, מצוקה כלכלית וניסיונות התאבדות, הם חלק מתופעות הלוואי של משבר הקורונה • מירי פרחי, מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית גבעתיים: "אנחנו עובדים בתחושה של טלטלה ושל טיפול באירוע חמור שלא חווינו עד היום"

סיר לחץ: גידול של 25% בדיווחים על אלימות
פרחי. משימה מורכבת ׀ צילום: דוברות העירייה

"משבר הקורונה הפך עבור רבים לסיר לחץ, וחווינו עלייה חדה בדיווחים על אלימות בתוך המשפחה – בין בני זוג ושל הורים כלפי ילדים", אומרת ל"המקומון" מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית גבעתיים, מירי פרחי.
על פי נתוני האגף, חל זינוק בדיווחים של אלימות הורים כלפי ילדים ובני נוער וגידול חד של 25% בדיווחים שהתקבלו על אלימות בין בני זוג. "ראינו גם תופעה של עלייה בניסיונות ההתאבדות, בשל מצוקות", מציינת עוד פרחי.
מאז פרוץ משבר הקורונה, באמצע חודש מרץ, האגף עובד במתכונת חירום. השביתה הארצית של העובדים הסוציאליים בשבוע שעבר, שנמשכה גם השבוע (עד לסגירת הגיליון), עוררה דאגה רבה, לנוכח תפקידם החשוב והמשמעותי בקשר עם תושבים הזקוקים לסיוע ומתן מענה, ויש דרישה שהמדינה תכיר בפועלם בתקופה מאתגרת זו – ותגיע איתם להסכם עבודה.
נפגשתי עם פרחי לפני כארבעה חודשים ודיברנו על הפעילות השוטפת והמורכבת של האגף הרגיש. אף אחד לא העלה אז על דעתו ששבועיים בלבד לאחר מכן יגיע ה"צונאמי", עם סגר שיימשך כחודשיים, שבעקבותיו אלפי עסקים נקלעו לקשיים, והוצאתם של כ-1.2 מיליון שכירים ממעגל העבודה,
שכ-850 אלף מתוכם עדיין מובטלים.
התוכנית הכלכלית הרחבה שהציגה הממשלה, הכוללת "רשת ביטחון" לשכירים ולעצמאים לעוד שנה, אמורה להביא למפנה, אבל בינתיים באגף מתמודדים עם המצוקות שנוצרו, ולא רק הכלכליות.
עבור רבים מאלו שיצאו ממעגל העבודה, המשבר אינו רק כלכלי, והיו לו השפעות קשות גם על תחומים נוספים בחייהם.
בראיון ל"המקומון" מדברת פרחי בפתיחות רבה ובדאגה לנוכח ההשלכות של משבר הקורונה, שצפוי ללוות אותנו עוד חודשים ארוכים. "אנחנו עובדים בתחושה של טלטלה ושל טיפול באירוע חמור שלא חווינו עד היום", מציינת פרחי. "זה סוג של עבודה אחרת ממה שאנו מורגלים אליה. פועלים כל הזמן להגברת החוסן של הקהילה".
כיצד נערכתם לטיפול בבעיות המורכבות עם פרוץ משבר הקורונה?
"עשינו מיפוי של האזרחים הוותיקים, האנשים עם צרכים מיוחדים ואלו שאנו מכירים אותם. פתחנו 'קווים חמים' לכלל האוכלוסייה, וביקשנו לפנות אלינו בכל דרישה".
איזה מענה נתתם לפונים?
"'ה'קווים החמים' עבדו 24 שעות ביממה, וגם קיבלנו פניות דרך המוקד העירוני. הבקשות היו מגוונות. היו אזרחים ותיקים או אנשים בסיכון, שביקשו מאיתנו לקנות עבורם תרופות ומזון ואפילו להוריד את הזבל. עבור רבים מהם הבעיה לא הייתה כספית. הם נאלצו להישאר בבית, והיו מנותקים. קיבלנו גם פניות של ילדים שביקשו שניתן תשומת לב להוריהם המבוגרים, כי הם לא יכלו להיכנס לבתים. הגיעו פניות מכל האוכלוסיות".
הצלחתם לעמוד בבקשות הרבות?
"הפעלנו כ-300 מתנדבים ונעזרנו בעובדי עירייה שעברו תחום אלינו. זו הייתה משימה מורכבת, המטרה הייתה לתת מענה לכולם".

קשר עם הגמלאים
פרחי מציינת שתשומת לב מיוחדת הופנתה לאזרחים הוותיקים, המהווים כ-16% מתושבי העיר. "גילינו שחלקם עריריים. בגבעתיים מתגוררים כאלף עריריים, ולא כולם אנשים מבוגרים. היה חשוב לשמר איתם קשר ולתת מענה לצורכיהם".
היא מדגישה שמהקשר עם אלפי גמלאים התברר שהבדידות הייתה המצוקה הקשה ביותר עבור רובם.
היו בעיות נפוצות נוספות?
"בוודאי. היו מקרים שאזרחים ותיקים חששו להתפנות לבית חולים כשהייתה להם בעיה רפואית, מחשש להידבקות בקורונה. היו גם מקרים של מצוקה כלכלית. פעלנו בדרכים יצירתיות, לסייע עד כמה שניתן".
לשורדי השואה בגבעתיים התקיים לקראת יום העצמאות מבצע מיוחד. "כל שורד שואה קיבל לביתו דגל עם פרחים", מספרת פרחי.
מדוע לא עשיתם את זה לקראת יום השואה?
"המטרה הייתה לסמל את תקומת ישראל שהם חלק ממנה, ביום העצמאות".
לאחר שגמלאים הפכו במהלך הסגר ל"דיגיטליים", באמצעות שמיעת הרצאות ושיחות ב"זום" ומילוי ערכות הפעלה מיוחדות, שכללו גם הדרכות בהתעמלות ומילוי תשבצים – מועדוני הגמלאים נפתחו לאחרונה בעקבות הסרת הסגר תחת הנחיות "התו הסגול".
גם רואים כיום יותר אזרחים ותיקים בחוצות העיר, וכאלו היושבים בבתי קפה שעליהם יכלו רק לחלום במהלך הסגר בבתים. עם זאת, בשל הגבלת האירועים, המופעים בתיאטרון גבעתיים חודשו לזמן קצר בלבד, ופעולות תרבות אשר החלו – הופסקו.

מכה כלכלית
עבור ציבור הגמלאים, ההתמודדות עם משבר הקורונה כבר הפכה לשגרת חיים. התמודדות מורכבת, שצפויה להימשך עוד תקופה ארוכה – עבור חלקים נרחבים באוכלוסייה – היא עם "הקורונה הכלכלית".
פרחי מתריעה מפני ההשלכות: "לקשיים הכלכליים יש השלכות. אנשים לא עבדו, והיו כאלה שזה יצר אצלם תסכול, אלימות, דיכאון ולחץ אישי", היא אומרת.
אתם מקבלים פניות של משפחות שהידרדרו למעגל העוני?
"אנחנו רואים לא מעט מקרים. ראינו גם מקרים של שני בני זוג שהפסיקו לעבוד, משפחות נורמטיביות שגלשו למעגל
אי-תעסוקה. רואים יותר חוסר ביטחון ולעתים גם עלולות להיות השלכות גם על הילדים", היא מתארת את המצב הקודר. "יש יותר בקשות לקבלת הנחות לגני הילדים. אני יושבת בוועדת ההנחות ורואה את הגידול".
כיצד אתם יכולים לסייע בהחזרה למעגל העבודה?
"יזמנו סדנאות לחיפוש עבודה. מעניקים כלים העשויים לסייע, כמו בכתיבת קורות חיים והכנה לראיון עבודה. הסדנאות גם יוצרות אופקים לחיפוש עבודה ולשינוי בקריירה. המציאות שנוצרה מחייבת לעתים מחשבה אחרת. אנחנו מסייעים בהכוונה למסגרת תעסוקתית ומעניקים עזרה ראשונה. חשוב לנו לסייע ביצירת ביטחון כלכלי, ובמידת הצורך אנחנו מפנים למוסד לביטוח לאומי. ראינו גם מקרים של צעירים שבנו את עצמם במקום העבודה – ואז הם פוטרו וחרב עליהם עולמם".
כ-45% מתושבי גבעתיים מתגוררים בשכירות. פרחי מספרת שהיא רואה תופעה של צעירים שחוזרים להורים.
כיצד אתם מסייעים למשפחות שנקלעו למצוקת דיור?
"אנחנו מפנים למשרד השיכון. יש להם את הקריטריונים והם אמורים לסייע".
מענה ייחודי נוסף, שאיתו מתמודדים באגף לשירותים חברתיים הוא עם המבודדים בבתים – אלו שבאו במגע עם חולה קורונה ונדרשים לא לצאת מהבתים. "לאחרונה אנחנו רואים עלייה במספר המבודדים", היא אומרת. "אנחנו גם רואים יותר חולים צעירים שנדבקו בקורונה".
בניסיון לעמוד בזינוק במספר הפניות לאגף בתחומים שונים, פרחי מספרת על תגבור העבודה הטיפולית. "תגברנו את פעילויות הטיפולים הזוגיים והעבודה עם בני הנוער והאוכלוסיות שזקוקות למענה".
כיצד אתם נערכים לעתיד?
"אנחנו נערכים בכל הכלים העומדים לרשותנו, אבל זה עניין לאומי. כולם צריכים להתמודד. האוכלוסייה די שבירה וצריכים להיות יצירתיים גם בתקופת הקורונה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה