חדשות רמת גן-גבעתיים

נלחמים על הבית

חדשות רמת גן-גבעתיים20 ביולי 2020    3 דקות
0

בעקבות הגבלות משרד הבריאות, הופסקה הפעילות בשבטי הצופים ברמת גן ובגבעתיים • ביום שלישי התקיימה "מחאת ה-100" שארגנה התנועה, בשל כוונת המדינה לקצץ משמעותית בתקציב • מרכזת הנהגת רמת גן, טל פטל: "נמשיך במחאות עד שיבטלו את הגזירות"

נלחמים על הבית

הפעילות בשבטי הצופים השוקקים ברמת גן ובגבעתיים הופסקה, בעקבות הגבלות משרד הבריאות. גם לקראת השנה הבאה עדיין שוררת חוסר ודאות, בשל כוונת המדינה לקצץ משמעותית בתקציבי תנועות הנוער, שהצופים היא הגדולה שבהן.
כ-7,000 חניכים פעילים בשבטי הצופים ברמת גן ובגבעתיים, ובמקום להיות בפעילות, הם נאלצים לחפש עיסוקים אחרים ולחוות שבטים סגורים.
ביום שלישי התקיימה "מחאת ה-100", שארגנה תנועת הצופים במאה מוקדים ברחבי הארץ, ובסיומה התקיימה עצרת מחאה בכיכר רבין בתל אביב, תחת הכותרת "תנועת הצופים נלחמת על הבית".
"התאמנו את עצמנו להנחיות משרד הבריאות וירדנו ל-25 חניכים בכל פעילות. הקפדנו על כל הכללים, ופתאום הודיעו לנו שאסור לנו לפעול", אומרת ל"המקומון" מרכזת הנהגת רמת גן, טל פטל, שמתריעה: "עדיף שנמשיך בפעילות, שהיא חשובה מאוד דווקא בימים האלה. קיימת הקפדה על כל הכללים".
בינתיים, הצופים יכולים לקיים רק את הקייטנות לילדי כיתות ג'. אבל דווקא בתקופת הקיץ, הנחשבת כשיא הפריחה של תנועות הנוער, אין פעילות.
פטל, שעבורה הפעילות בצופים מהווה דרך חיים מאז שהחלה את דרכה בתנועה כחניכה, מדברת בכאב על המציאות שרק לפני ארבעה חודשים נראתה כסרט בדיוני.
"כל הזמן גדלנו והתפתחנו. ברמת גן פעילים שמונה שבטים, ואנו נתונים בחוסר ודאות לקראת פתיחת השנה", היא מתריעה. "יצאנו לפעולות מחאה ונמשיך במחאות עד שיתעוררו ויבטלו את הגזירות, שיביאו לקיצוץ של 50%-30% מהתקצוב השנתי".

"חלום רע"
גם שבטי הצופים בגבעתיים היו בפריחה בשנים האחרונות, ורק לאחרונה אף אושרה בעירייה תוכנית להקמת מבנה לשבט נוסף בגן רבקה. "יש לנו 1,350 חניכים בשני שבטים", אומרת ל"המקומון" ראש שבט צופי גבעתיים, ורד חכים.
לדבריה, דווקא בתקופה הנוכחית קיימת חשיבות רבה להמשך הפעילות. "הצופים מבצעים פעילויות התנדבותיות רבות. עדיף שתהיה פעילות ערכית, מאשר לאלץ ילדים ובני נוער להתקהל בגנים הציבוריים", היא מסבירה. "לתנועות הנוער יש ערך מוסף חשוב ואסור לפגוע בו".
חכים מזהירה שאם אכן יקוצצו תקציבי התמיכה של המדינה, יהיה קשה מאוד לפתוח את שנת הפעילות.
"הצופים הם מפעל חיים עבורי, וכשאני רואה מה קורה עכשיו בתנועות הנוער – מאוד כואב. אני כל הזמן רוצה לקוות שזה רק חלום רע שיחלוף", היא ציינה עוד.

ראשי הערים תומכים
ראש תנועת הצופים הארצית, רז פרל, הזהיר השבוע: "אנו דורשים שממשלת ישראל תעניק רשת ביטחון לתנועות הנוער בישראל ותעמוד בהתחייבויות שלה ותעביר את תקציב התנועות במלואו".
ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, וראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, יצאו בנפרד בדרישה מהממשלה למנוע את הקיצוצים בתקציבי תנועות הנוער.
"ברמת גן ישנה פעילות ענפה של תנועות נוער. בזמן משבר הקורונה, תנועות הנוער ברמת גן סייעו ברחבי העיר לקשישים ואנשים במצוקה", הוא ציין והוסיף: "זה הזמן לחזק את תנועות הנוער, שמקדשות קהילתיות, ערכים ושוויון ומדלגות מעל מעמדות והון".
ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה להתערב ולמנוע את הפגיעה בפעילויות.
"תנועות הנוער הן אחד מהפלאים המדהימים והמסעירים שנעשו במדינת ישראל מאז ומעולם. התרומה של העשייה החינוכית, הערכית, המנהיגותית והחברתית שנעשית יום-יום בפעילויות התנועות אינה ניתנה לתיאור במילים", הוא ציין והוסיף: "אין לי ספק שביכולתך למצוא ביחד עם שרי האוצר והחינוך וההשכלה הגבוהה את הדרך להעביר את יתרת הכספים, ולוודא כי הקורונה – שהביאה עמה לביטולים של לא מעט פעילויות, שמאפשרות מדי שנה את קיום התנועות – לא תגרום חס וחלילה להפסקת הפעילות ולסיכון המשך קיומה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה