חדשות רמת גן-גבעתיים

המאבק עולה שלב

חדשות רמת גן-גבעתיים11 ביולי 2020    4 דקות
0

אחרי שהתקיים טקס הנחת אבן הפינה להקמת מרכז המצוינות על שם יעקב רוזן בפאתי שכונת רמת השקמה ברמת גן, התקיים דיון דחוף בוועדת הערר בעקבות עתירה, שהוגשה על ידי חבר מועצת העירייה אביהוא בן משה ופעילים מהאזור, שקובלים על ההחלטה להקים את המרכז • שאמה הכהן: "הייתה תמיכה מלאה בתכנון - עד שנכנסה הפוליטיקה"

המאבק עולה שלב
המתחם שבו אמור להיבנות מרכז המצוינות. הטענות מוצדקות? | צילום: משה כהן

"רשות הרישוי תגיש הודעה בתוך עשרה ימים, האם היא מקבלת את המלצת ועדת הערר, שלפיה החלטתה תבוטל בהסכמה ובהתאמה ויבוטל ההיתר שיצא מכוחה", כך קבעה בהחלטת ביניים יו"ר ועדת הערר של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב, עו"ד תמר עיני ורדון, בתום דיון טעון על התוכנית לבניית מרכז למצוינות בפאתי שכונת רמת השקמה ברמת גן.
עם זאת, אם התוכנית תאושר במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, היא תובא לדיון נוסף בוועדת הערר, ובעירייה מעריכים שהיא תאושר. "מדובר כאן בעניין טכני", הסביר בכיר בעירייה.
לפני כשלושה שבועות התקיים טקס הנחת אבן הפינה להקמת מרכז המצוינות, שאמור להיבנות בזכות תרומתו של יעקב רוזן.
במהלך טקס שנערך במעמד ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, ממלא מקומו ליעד אילני ובכירים נוספים, הפגינו עשרות פעילים ותושבים נגד התוכנית, בטענה שהיא תגרום למצוקת חניה ותנועה, ודרשו שהיא לא תוקם בשטח ציבורי פתוח.
בעירייה דחו את הטענות, וטענו מנגד כי מרכז המצוינות רק יסייע לילדי ולתושבי רמת השקמה. עוד טענו בעירייה שהמרכז החדש מוקם ב"שטח חום", המיועד רק לצורכי ציבור. "עדיף לתושבים שייבנה מרכז מצוינות מאשר אשכול של גני ילדים", טען אילני בתגובה לטענות.
הדיון הדחוף בוועדת הערר התקיים בעקבות עתירה שהוגשה על ידי חבר מועצת העירייה אביהוא בן משה ופעילים מהאזור.
העותרים טענו שהתוכנית הייתה צריכה להיות מאושרת על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ולא על ידי רשות הרישוי בעירייה. "מלכתחילה רשות הרישוי לא הייתה אמורה להוציא את ההיתר, לכל הפחות לא לפני שחלפו המועדים להגשת עררים, ולכן דין ההיתר להתבלט – מפני שלא היה אמור לצאת כלל", טענה עו"ד ליאורה אפרתי בשם העותרים.
שאמה הכהן, שהגיע לדיון, ביקש את רשות הדיבור במהלכו: "הגעתי לכאן באופן חריג, למרות שאני ראש עיר כבר שנה וחצי ולא מתערב בהליכים האלו. אני כאן מפני שלנושא יש חשיבות עליונה מבחינה עירונית. חשיבות כפולה", הוא אמר והתריע: "אנחנו עיר גדולה, ואין לנו מרכז מצוינות. הילדים שלנו, חלקם מפספסים וחלקם מיטלטלים לגבעתיים, ואנחנו מתחילים בתהליך למציאת תקציב לעניין התורם במטרה אחרת לגמרי, לפתח גינת מדע, ואני משתף אותו במחשבה הזו, והוא אמר לי שהוא מוכן. הוא אמר לי שזה כל כך חשוב, שהוא מוכן לתרום מיד חצי מהכסף, ומפה התהליך החל לזוז".
שאמה הכהן טען עוד בדיון, כי בכל שלב של התכנון, הציבור עודכן, בחר את הדגם, והייתה תמיכה מלאה עד שנכנסה הפוליטיקה. "הגעתי לכאן היום מפני שרוזן הוא בן 94. כשסיכמנו, הוא אמר לי: 'אני לא יודע כמה זמן נשאר לי, יש בניינים על שמי בעיר, לא זו מטרתי. אני מבקש ממך רק דבר אחד – תעשה כל שאתה יכול שאזכה לראות את היום הראשון'".
בן משה טען שיש צורך לקיים דיון בהתנגדויות שהוגשו, לגבי החניות ושימור העצים, ולא לקבל החלטה חפוזה וקביעת עובדות בשטח: "למה לא בדרך המלך? מה זה הקיצור דרך הלא ברור הזה של רשות מנהלית שיודעת מה היא רוצה, אבל לא כותבת את זה? דרישת החוק היא לפרסם את מה שבאמת רוצים לעשות. איזו זכות עמידה יש לכם לבקש את ההיתר הזה למימוש?".
בעירייה הודיעו שכבר נקבע מועד לדיון באישור התוכנית במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה – ב-17 ביולי. "התוכנית תאושר, ואז נחזור לוועדת הערר, שהודיעה לנו שהוא יתקיים ללא זמני המתנה ממושכים, אלא בהמשך לדיון שהיה", אמר בכיר בעירייה בשיחה עם "המקומון".
תגובת העירייה: "ועדת הערר ביקשה להשלים פרטים טכניים ותהליך פנימי בתוך הועדה המקומית, והבהירה שלמרות שיומן הוועדה עמוס ומלא ארבעה חודשים קדימה, עם השלמת התהליך על ידי העירייה בימים הקרובים, לאור חשיבות הפרויקט ונסיבות הקמתו, היא תקבע מועד דיון מיידי, גם אם זה יצטרך להיות בשעות הערב, כדי שהפרויקט לא יתעכב. אנחנו מודים לוועדת הערר, שבשורה התחתונה הבינה שמדובר בערר קנטרני שמונע על ידי בעלי אינטרס צר וזר אל מול המטרות הנעלות והחשובות שהקמת המרכז משרתת".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מלחמת המים עולה שלב

התוכנית של רשות המים לאחד את תאגידי המים של רמת גן, גבעתיים ובני ברק, מעוררת התנגדויות, ותוכרע בבית המשפט. בשלוש...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    3 דקות
0

רמת גן עושה כבוד לסביח העירקי

הכיכר שנבנית בימים אלה בצומת הרחובות נגבה-עוזיאל ברמת גן תיקרא "כיכר סביח" - על שם המאכל המיתולוגי, שהביאו איתם יוצאי...

חדשות רמת גן-גבעתיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה