חדשות רמת גן-גבעתיים

התחדשות עירונית בגבעתיים: כ-100 אלף תושבים בעוד כ-20 שנים

חדשות רמת גן-גבעתיים28 ביוני 2020    5 דקות
0

טרם משבר הקורונה הומלצה להפקדה תוכנית המתאר של גבעתיים, שכוללת עשרות פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי • "התוכנית מתווה את החזון לעשורים הבאים", מספרת ל"המקומון" מנהלת המינהלת להתחדשות עירונית בגבעתיים, רקפת פסו-קונפורטס

התחדשות עירונית בגבעתיים: כ-100 אלף תושבים בעוד כ-20 שנים
רפקת פסו-קונפורטס. מנסים להגן על התושבים ׀ צילום: באדיבות המצולמת

"מאז הסרת סגר הקורונה, יזמים ותושבים חזרו בגדול, וכבר רואים מהלכים ליוזמות ולקידום תוכניות רבות של התחדשות עירונית", אומרת ל"המקומון" מנהלת המינהלת להתחדשות עירונית בגבעתיים, רקפת פסו-קונפורטס.
עשרות פרויקטים במסגרת התחדשות עירונית מצויים בשלבי תכנון מתקדם וביצוע באזורים שונים בגבעתיים. "מרבית הפרויקטים הם נקודתיים במסגרת תמ"א 38", מבהירה פסו-קונפורטס.
להערכתה, צפויה האצה ביוזמות להתחדשות עירונית, אבל לא רק במסגרת תמ"א 38, אלא גם במסגרת פינוי-בינוי.
"תוכנית המתאר של גבעתיים, שבחודש פברואר הומלצה להפקדה, יוצרת ודאות ושקיפות תכנונית בהתאם לאזורים השונים בעיר", היא מציינת ומוסיפה: "התוכנית מתווה את החזון לעשורים הבאים".
על פי התוכנית, אופי הבינוי יהיה שונה, בהתאם לאזורים בעיר והתשתיות העירוניות, כמו תחבורה ומוסדות ציבור.
בחלק מהאזורים הוותיקים, ההתחדשות העירונית תהיה במסגרת תמ"א 38, ויהיו אזורים שבהם ההתחדשות העירונית תהיה במסגרת פינוי-בינוי ושם ניתן יהיה לבנות מגדלי מגורים.
על פי ההערכות, יישום תוכנית המתאר, הליך שצפוי להימשך שנים ארוכות, יביא להגדלת מספר תושבי גבעתיים מכ-60 אלף כיום לכ-100 אלף בעוד כ-20 שנים. לאחרונה החליטה ועדת המשנה לתכנון ובנייה, על הוספת נוהל חדש כחלק מהנספחים של מיזמים להתחדשות עירונית.
"בכל מיזם יהיה צורך משלביו הראשונים להגיש גם נספח חברתי", מבהירה פסו-קונפורטס.
הנוהל החדש שאישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כולל דרישה לעבודה חברתית באמצעות יועץ חברתי, שילווה את תהליכי התכנון ושלבי המיזם השונים, והכנת נספח חברתי לפי הנחיות הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מינהל התכנון ולשכת התכנון במחוז תל אביב.

הדיירים שותפים לתהליך
"הנוהל מסייע להגן על התושבים ולשתף אותם, בכך שהוא מחייב את היזמים לעבודה מולם כבר מהשלבים הראשונים", מסבירה פסו-קונפורטס. "אנחנו רוצים למנוע מקרים שבהם יזמים אינם מעדכנים את כל הדיירים. הם חייבים לדעת על כל מיזם והתוכניות חייבות להתחשב גם בצרכים שלהם".
להערכתה, הנוהל החדש גם יסייע להשגת הסכמות רחבות יותר בין הדיירים במיזמים של התחדשות עירונית. "כאשר דייר יודע מהשלב הראשון על התוכנית ולא שומע עליה בשלב מאוחר – הוא יותר ישתף פעולה ויהיה שותף לתהליך. יועץ חברתי שילווה את התהליך יאפשר גם לפייס במקרים רבים בין התומכים למתנגדים, וכל אחד יוכל להבין את התוכנית במלואה ולהיות שותף בהתווייתה".
אחד מעקרונות הנספח החברתי יהיה לעדכן את הדיירים באופן שוטף על התקדמות שלבי התכנון והביצוע. "כל הדיירים צריכים להיות מעודכנים על ההתקדמות של הליכי התכנון והביצוע. הנספח החברתי גם ייתן לרשויות זווית נוספת, מעבר לנושאים התכנוניים, על הצרכים של הדיירים".
בעירייה הבהירו עוד, שכדי שהתושבים יהיו שותפים לתהליך ויקבלו מידע אמין ומדויק, וכדי שזכויותיהם לא ייפגעו – דרושה מעורבות עירונית רחבה.
את לא חוששת שהעסקת יועץ חברתי, שילווה את כל התהליך, תביא להתייקרות עלויות התכנון?
"מדובר בפרומילים ספורים מההשקעה. בסופו של דבר, היועץ החברתי דווקא עשוי להוזיל את העלויות, בהשגת הסכמות בין הדיירים ובמניעת הליכים של התנגדויות ועתירות, שרק מייקרות ומעכבות לעתים פרויקטים".
להערכתה, בשנים הקרובות, במקביל לתנופת ההתחדשות העירונית במסגרת תמ"א 38, תהיה האצה גם בפרויקטים גדולים במסגרת פינוי-בינוי.
היכן מתבצעים כיום פרויקטים במסגרת פינוי-בינוי?
"רק ליד מתחם הסיטי. במתחם ההסתדרות יש התקדמות רבה. בכל מתחם הוגשו בקשות לחלוקה ואיחוד ובקשות להיתר פרטני, שהוא כבר בסמכות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כל מתחם ההסתדרות פעיל בקידום התוכניות".
אחרי כל כך הרבה שנות תכנון, מתי יתחילו העבודות?
"זה לא יקרה להערכתי בשנה הקרובה, אבל בתוך כשנתיים כבר נראה את תחילת העבודות בחלק מהמתחמים".
מה צפוי במתחם רמב"ם?
"התוכנית כבר הומלצה על ידי הוועדה המקומית להפקדה, והיא עברה את תנאי הסף של הוועדה המחוזית. יהיה שם שילוב של תמ"א באזורים הפנימיים, ופינוי-בינוי שיאפשר בנייה לגובה בפאתי השכונה, בסמיכות לצירי התנועה הראשיים – דרך השלום ודרך רבין".

בן-גוריון עולה לגובה
לאחרונה החלו, בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון, לקדם תוכנית גדולה לפינוי-בינוי בציר בן-גוריון, במקטע שהוא בתחום השיפוט של גבעתיים. התוכנית אמורה להתבצע גם בתוך הרחובות הסמוכים לציר בן-גוריון. העירייה אף החלה בהליך של שיתוף הציבור. בפנייה לדיירי האזור נכתב: "בימים אלה העירייה מקדמת תוכנית להתחדשות עירונית ברצועת בן-גוריון. כחלק מקידום התוכנית, חשוב לנו לשמוע את דעתכם. אנו מזמינים אתכם לעיין באתר התוכנית ולמלא את השאלון". הדיירים אף התבקשו להשיב על כ-30 שאלות, שנועדו לזהות את הצרכים שלהם.
מה צפוי ברצועת בן-גוריון?
"יהיו מתחמי פינוי-בינוי בשטח של גבעתיים ונעלה שם לבנייה לגובה. התוכנית תיכנס גם לתוך רחובות פנימיים הסמוכים לרצועת בן-גוריון, בשכונת פועלי הרכבת, ואופי הבנייה ייקבע בהתאם למתחמים. אנחנו רואים חשיבות רבה בהליך שיתוף הציבור".
"הקו הכחול" של המטרו אמור, על פי התוכנית, לעבור בשדרות ירושלים ברמת גן, ומשם להמשיך לכצנלסון שבגבעתיים.
פסו-קונפורטס מבהירה כי חברת נת"ע, שאמורה לבצע את הפרויקט, כבר הודיעה שלא ניתן יהיה לקדם פרויקטים של בנייה במקומות שבהם עובר התוואי ללא תיאום מוקדם. "כל תוכנית תצטרך להיות בתיאום מול נת"ע", היא מסבירה. "גם החלו עבודות תכנון לטווח היותר ארוך במסגרת תמ"א 70, הכוללות פרויקטים של פיתוח ובינוי בסמיכות לתחנות המטרו".
מדובר בתוכניות לטווח מאוד ארוך. מה צפוי בינתיים מבחינת התחבורה והחניה?
"היעד הוא לעבור ליותר תחבורה ציבורית. בכצנלסון יהיה נת"צ כחלק מפרויקט 'מהיר לעיר' של משרד התחבורה. גם בתחום החניה כבר רואים שינוי במגמה. הוועדות המחוזיות מורידות במקרים רבים את תקני החניה. הדגש עובר לפיתוח התחבורה הציבורית".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה