חדשות רמת גן-גבעתיים

"הצלחנו להוביל סדר יום אקטיבי"

חדשות רמת גן-גבעתיים14 ביוני 2020    8 דקות
0

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן סבור כי החלטות הממשלה בזמן הקורונה היו מנותקות מהשטח, תומך במתווה הקפסולות בבתי הספר ומגדיל את שטחי המדרכות בבתי הקפה • "הקורונה שינתה הרבה דברים", הוא אומר ושוקל הורדה סמלית בארנונה

"הצלחנו להוביל סדר יום אקטיבי"
שאמה הכהן. תקופה מאתגרת ׀ צילום: דוברות העירייה

"האש מתקרבת למוסדות החינוך. היתרון בהשלמת שנת הלימודים נמוך מהסיכון. קיים חשש מגלישת הקורונה לבתי הספר. ביקשתי להיערך למעבר לקפסולות בבתי הספר בכיתות א'-ד', השבתת כיתות ה'-ח' וכיתות ט'-י' ולהמשיך את הלימודים בכיתות רק בכיתות י"א-י"ב במתכונת ההכנה לבחינות הבגרות", אומר שאמה הכהן בראיון ל"המקומון", ומבהיר: "צריכה להיות חזרה ללמידה מרחוק בכיתות שייסגרו".
ומה לגבי גני הילדים?
"הפעילות בגנים צריכה להימשך כמו כיום".
אתה ממליץ להורים לשלוח את הילדים לבתי הספר?
"הורה שאין לו עבודה ואין סידור לילד – לא מופרך שישאיר את הילד שלו בבית".
אבל משרד החינוך מתנגד בינתיים להשבתת הלימודים בבתי הספר.
"אם נראה שהסיכון גובר – נשבית את המערכת חד צדדית".
מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל, לפני כשלושה חודשים, 202 מתושבי רמת גן נדבקו בנגיף ו-15 מתוכם נפטרו. על פי הנתונים, השבוע היו בעיר 22 חולי קורונה פעילים שאמורים לשהות בבידוד.
במהלך משבר הקורונה עלתה רמת גן פעם אחר פעם לכותרות בשורת צעדים ועתירות שהעירייה יזמה. הצעד הבולט שעורר סערה ציבורית היה בהחלטה להציב גדר הפרדה בגבול עם בני ברק.
נפגשתי עם שאמה הכהן ב"קפה של דבורה" בשכונת רמת חן. הוא דיבר בנחישות רבה, הדגיש שהצעדים שנעשו בזמן אמת היו מחויבי המציאות והעריך שהמשבר הבריאותי יצר גל הדף של משבר כלכלי כבד. "אלפי תושבים מרמת גן, אנשים נורמטיביים, נקלעו למצוקה כלכלית קשה. אנשים שפתאום חרב עליהם עולמם", הוא אומר.
במהלך המשבר מתחת פעם אחר פעם ביקורת נוקבת על התנהלות המדינה.
"לעיתים החלטות התקבלו ברגע האחרון וגם היו החלטות לא ברורות והרגשתי לא פעם שהן מנותקות מהשטח. אני מבין שהממשלה רואה מגובה רב וקיימת פוליטיקה פנימית, אבל היה צריך לשתף יותר את ראשי הערים בהליך קבלת ההחלטות. לא נעזרו בנו מספיק".
איך אתה מסכם את התנהלות העירייה במהלך המשבר?
"עוד אי אפשר לסכם. היו לנו אתגרים מורכבים מאוד. זו הייתה תקופה מאוד אינטנסיבית. גם ראיתי דברים יפים, כיצד העיר מתלכדת וקיימת ערבות הדדית. פיקוד העורף ציין את עיריית רמת גן בהיערכותה ותפקודה במהלך המשבר. אם תשאל תושבים, יגידו לך 'סמכתי יותר על העירייה מאשר על הממשלה'".

גדר המחלוקת
בעיצומו של הסגר שהוטל על העיר בני ברק, הציבה עיריית רמת גן גדרות שנועדו למנוע מעבר של תושבים מהעיר השכנה. המהלך עורר סערה ציבורית וחילוקי דעות.
בדיעבד, היית מציב שוב את הגדרות?
"הייתי מציב גדר אחרת, עם המסר 'אוהבים אותכם' ומציב דיילים שיחלקו מנשר עם דברי הסבר לכל אחד".
מה בעצם גרם להצבת הגדרות?
"המשטרה נסוגה מהמקומות בגבול עם בני ברק שיש בהם רק מעבר להולכי רגל. נוצר ציר של הברחות ביצים ומוצרים שונים ואוכלוסייה ללא בקרה. הסיכון היה אדיר. ראינו בזמן אמת שהיו יותר הידבקויות בקורונה בשכונות הקרובות יותר לבני ברק, כמו עמידר ומרום נווה ובצד השני של רמת גן, ברמת השקמה, לא היו הידבקויות. הבריאות של התושבים הייתה חשובה מהדימוי שלי".
אבל אחרי הסערה הציבורית התנצלת.
"התנצלתי בפני מי שחש נפגע, אבל לא בפני אלו שגידפו אותי וניצלו את זה להכפשות ולהסתה. גם יזמנו סיוע לתושבים בבני ברק, שהם שכנים שלנו. העברנו לחלוקה כאלף ערכות יצירה ומשחקים לילדים, חבילות מזון לתינוקות וטיטולים וגם בחבילות מזון לנזקקים. קיבלנו פניות רבות מתושבים לסיוע".
במהלך הקורונה תוגברו פעולות הניקיון, אבל לאחרונה ניכרת נסיגה ברמת הניקיון בחלק מהרחובות.
"הקורונה שינתה הרבה דברים. חברות הניקיון אולצו להוציא 80%-70% מהעובדים לחל"ת ונוצרה בעיה עם הפעלת מכונות טיאוט הרחוב. אחרי שאנשים היו הרבה זמן בבית, החל בשבועות האחרונים גל של מאות שיפוצים בבתים, העברות של תכולות בתים וגם הריסות מבנים על פי היתר שנדחו במשך חודשיים, בשל משבר הקורונה. התוצאה הייתה שהעיר התחילה להתלכלך וזה הגיע לשיא אחרי שבועות כשלא היה במשך יומיים פינוי אשפה. זימנתי דיון חירום בלשכה וקיימתי תחקיר והעיר חוזרת להיות מבריקה".
מתי תחודש הפעילות המלאה במועדוני הגמלאים ובספריות?
"הפעילות כבר חודשה על פי ההנחיות. הגמלאים היו מסכנים, כשהיו כל הזמן בבית. הבדידות היא המחלה הכי קשה של הגיל השלישי. אנחנו היינו העיר היחידה בארץ שלא הוציאה את מנהלות המועדונים לחופשה. היה חשוב לנו שיהיה קשר רצוף עם התושבים הוותיקים וגם הפעלנו כל הזמן מוקד של 'קו חם'".
הצלחתם להגיע לכל הגמלאים ואוכלוסיות הסיכון?
"הייתה בעיה שלרשויות המקומיות לא הייתה גישה לרשימות של העדכניות של המוסד לביטוח לאומי. פניתי לשר המשפטים לשעבר, אמיר אוחנה, והוא סייע מאוד ויכולנו לקבל את הרשימה של 32 אלף התושבים הוותיקים ברמת גן ושל אוכלוסיות סיכון נוספות ואז לתקשר איתם ולהעניק להם סיוע".
שאמה הכהן מספר על התנדבויות רבות של תושבים צעירים למען הוותיקים. "ליר לוי, תלמיד בכיתה י"ב בבליך, ריכז עם מתנדבים הדרכות לדיגיטל ושיחות בזום לגמלאים. הפעילויות ההתנדבותיות למען הגמלאים ואוכלוסיות בסיכון ובמצוקה חיממו את הלב".
אתה רואה תופעה של תושבים שנקלעו למצוקה כלכלית?
"כבר נתקלנו באלפי מקרים של מצוקות כלכליות ונפשיות. לאנשים שהיו עוד לפני משבר הקורונה במצוקה כלכלית היה קל יותר להתמודד עם המציאות שאינה חדשה עבורם, אבל היו רבים שבמהירות הידרדרו למצוקה כלכלית, אנשים שמעולם לא פגשו את המצוקה – משפחות, עצמאים, שכירים וצעירים רבים מהם משכילים. עבורם הקושי להתמודד עם המצוקה אינו רק כלכלי, אלא גם מנטאלי וקשה להם להתמודד עם המציאות החדשה".
כיצד העירייה יכולה לסייע?
"בכל דבר שניתן על פי האפשרויות שלנו. הגדלנו פי-3 את חלוקת חבילות המזון ותלושי הקנייה למצרכי יסוד".
במהלך הלמידה מרחוק, היו ילדים רבים שלא היה להם מחשב בבית.
"המדינה שהחליטה על למידה מרחוק לא חשבה על מתן מענה של מאות אלפי מחשבים לילדים נזקקים בכל הארץ. רכשנו אלף מחשבים וסבסדנו בסכום של 300 שקל לכל משפחה, על פי קריטריונים שנקבעו".
שאמה הכהן מתריע, כי בעקבות המצוקה הכלכלית, רואים בעיר יותר מקרים של אלימות במשפחה וגם התאבדויות. "זו מציאות מורכבת שהרשויות צריכות להתמודד", הוא אומר.
לנוכח המצוקה הכלכלית, ראיתם תופעה של שוכרי דירות שעזבו וחזרו להורים?
"ראיתי מקרים של בעלי דירות שהסכימו לדחות את תשלום שכר הדירה והיו כאלה שגם ביטלו תשלום לחודש, אבל לא ראיתי תופעה של עזיבת דירות שכורות".
אתה חושש מקריסה נרחבת של עסקים?
"לבעלי העסקים ניתן פטור של שלושה חודשים מארנונה. המדינה מממנת 92% והעיריות 8% מהתקציב שלהן. היו עסקים שנפגעו, אבל גם היו עסקים שדווקא שגשגו במהלך הקורונה – מרכולים, עסקי מזון, תרופות וחברות המשלוחים. מאת עסקים חדשים צמחו. בסך הכל, באזור המרכז יהיה יותר קל לשרוד עסקית".
יש לכם תכניות נוספות לסייע לעסקים?
"אנחנו בוחנים הקמת קרן מיוחדת למתן סיוע לעסקים".

מציאות חדשה
בשבועות האחרונים החל מבצע של הגדלת שטחי המדרכות הסמוכים לבתי הקפה, על חשבון חניות. "בתי הקפה חוו משבר קשה. הם חייבים לשמור על ריווח בין השולחנות על פי 'התו הסגול'. יצאנו ביוזמה ייחודית של הוספת שטחי מדרכות לצורך הצבת שולחנות וכיסאות נוספים לעשרה בתי קפה בעיר", מציין שאמה הכהן, "כבר עשינו את זה ברחוב ביאליק וגם ברחוב נגבה ובעוד מקומות. מדובר במקומות חנייה ספורים שהופקעו למען המטרה החשובה של מתן סיוע במציאות החדשה".
צפוי שינוי בגובה הארנונה לתושבים מינואר 2021?
"החלטנו לבטל את העדכון האוטומטי של העלאה בשיעור של 1.1% בארנונה למגורים, שנקבע על ידי המדינה ותהיה גם הורדה סמלית של 0.1%".
בכמה מוערכת העלות הכספית של ביטול עדכון הארנונה?
"כארבעה מיליון שקל. אי אפשר היה לבוא ולהתמקד רק בעסקים. ביטול ההעלאה יבוא על חשבון קיצוץ רוחבי בפעילויות המחלקות בעירייה ובהקצבות העירוניות. בכל מקרה, יהיו דברים שלא ייפגעו, כמו תנועות הנוער".
מדוע היו קשיים בפתיחת הספארי לילדים עם מוגבלויות?
"אחרי שקיבלנו בחודש אפריל אישור לפתיחת הספארי לאנשים עם מוגבלויות, הודיעו לנו אחרי יום שצריך לסגור שוב את המקום. כבר הכנו עתירה לבג"ץ ובסופו של דבר קיבלנו אישור לפתוח את הספארי בעיצומו של משבר הקורונה לאנשים עם מוגבלויות שיכלו סוף-סוף לצאת מהבית וליהנות לכמה שעות".
מה אתה לוקח איתך ממשבר הקורונה?
"שכל תרחיש דמיוני יכול לקרות מחר. בתדרוכים לפני שנה ויותר של פיקוד העורף דיברו על מגפה וזה נשמע לי כמו סרט בדיוני. שנעשה ליל סדר לבד? מי היה מאמין! באופן אישי אני שמח שהצלחנו להוביל סדר יום אקטיבי ולהיות בקשר הדוק עם שכבות רחבות של תושבים מכל הגילאים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

לפני הסגר: טקס הרמת כוסית במועדוני הגמלאים...

שנה טובה ובריאה: מועדוני הגמלאים העירוניים בגבעתיים, המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים, קיימו לקראת ראש השנה הרמת כוסית חגיגית....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

דליקה פרצה בחנות ברחוב נגבה ברמת גן...

כוחות גדולים של כבאות והצלה הוזנקו ביום שני בערב לטיפול בשריפה שפרצה בחנות לחומרי בניין ברחוב נגבה 19 ברמת גן....

חדשות רמת גן-גבעתיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה