חדשות רמת גן-גבעתיים

"יחסית לערים אחרות, המצב טוב בגבעתיים"

חדשות רמת גן-גבעתיים14 ביוני 2020    8 דקות
0

אחרי שלושה חודשים סוערים ולא מעט ביקורת על החלטות הממשלה, ראש עיריית גבעתיים רן קוניק מרגיש שהעיר עברה את המשבר בהצלחה • על אף הביקורת הוא משבח את הלמידה מרחוק, אבל מטיל ספק באפשרות שהתלמידים ישמרו על הנחיות משרד הבריאות

"יחסית לערים אחרות, המצב טוב בגבעתיים"
קוניק. קשר הדוק בין התושבים לעירייה ׀ צילומים: דוברות העירייה

"היינו מנותקים מקבלת ההחלטות וכמו כולם צפינו בטלוויזיה ושמענו מראש הממשלה על ההנחיות", אומר ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, המותח ביקורת על חלק מההחלטות שהתקבלו במהלך משבר הקורונה. "היו החלטות מנותקות מהשטח".
בגבעתיים שיעורי התחלואה בקורונה היו מהנמוכים ביותר באזור המרכז. מפרוץ המשבר, בחודש מרץ, היו בעיר 48 חולי קורונה ושניים מתוכם נפטרו. השבוע היו בגבעתיים רק שמונה חולי קורונה. שניים מהם, שהתגלו כנשאים של הנגיף בשבוע שעבר, היו תלמיד בכיתה י"א בתיכון שמעון בן צבי ועובדת בחנות מקס סטור בעיר.
לאחר שלושה חודשים סוערים של משבר בריאותי וכלכלי, כמותו גם ותיקי גבעתיים אינם זוכרים, נפגשתי עם קוניק בלשכתו בבניין העירייה. הוא דיבר בפתיחות רבה על האירועים הדרמטיים ועל הצפוי לנו בעקבות המשבר.
איך גבעתיים עברה את המשבר הקשה?
"עברנו אותו בצורה טובה מאוד. התושבים גילו אחריות אישית גבוהה, משמעת גבוהה וביצעו את ההנחיות. הרוב עדיין שומרים על ההנחיות, למרות שגם רואים התרופפות במשמעת".
כ-70% מעובדי העירייה הוצאו באמצע מרץ לחופשה שנמשכה כחודשיים והפעילות בעירייה התמקדה בשני אגפים: שפ"ע והרווחה. "קיימנו ישיבות זום יומיות בהובלת מנכ"ל העירייה יורם פומרנץ וסגנית ראש העירייה אור-לי ניב, עם פרוטוקולים וקבלת החלטות ברורה וגייסנו הרבה מתנדבים", מציין קוניק.
איך התנהלו פעולות הניקיון בעיר?
"הניקיון המשיך כרגיל. כמות האשפה גדלה פי-2 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אנשים היו בבית ורבים עשו ניקיונות לקראת פסח והוציאו גרוטאות מהבתים. באגף שפ"ע עבדו מאוד קשה כדי לשמור על ניקיון העיר".


עבודה מסביב לשעון

כ-15 אלף מתושבי גבעתיים הם אזרחים ותיקים ורבים מהם היו נתונים בבדידות במשך שבועות ארוכים. "היה זינוק של 40% במספר חבילות המזון שחילקנו לגמלאים וגם לאוכלוסיות נזקקות נוספות", מספר קוניק. "עובדי עירייה ומתנדבים גם סייעו בהבאת משלוחים שהוזמנו על ידי תושבים ותיקים לבתיהם. הם לא יכלו לצאת החוצה ולקראת פסח ההמתנה למשלוחים מהמרכולים נמשכה לעיתים עשרה ימים. קיבלנו פניות רבות לסיוע בהבאת המשלוחים".
איך התנהל אגף הרווחה?
"עבדו באגף סביב השעון, ביחד עם ארגוני מתנדבים ועובדי עירייה שביקשו להתנדב לעבודה באגף. היה צורך לטפל לא רק בפניות בשל מצוקות כלכליות, אלא גם בבדידות. התקשרנו לכל האזרחים הוותיקים ושורדי השואה בעיר והיינו איתם בקשר. היה להם מאוד קשה, הם היו מנותקים בגלל היותם אוכלוסייה בסיכון שלא יכלה להיפגש גם עם בני משפחה ולצאת מהבתים. 800 בני נוער הביאו לקראת יום השואה מתנות ל-800 שורדי השואה וגם יזמנו מבצע מיוחד של הבאת עציצים ל-300 משפחות שכולות".
מתי הפעילות במועדוני הגמלאים תשוב לסדרה?
"הפעילות כבר חודשה בכל המועדונים. החזרנו את הפעילות. כשהמועדונים היו סגורים ניתנו הרצאות בזום והופתענו מהמספר הגבוה של 700 גמלאים שהשתתפו בהרצאות".
מה קורה עם תנועות הנוער?
"גם הן חוזרות לפעילות. עדיין לא ברור מה יקרה עם מחנות הקיץ. זו לא החלטה שלנו".
מה היו ההשפעות הכלכליות על העירייה בעקבות משבר הקורונה?
"מצד אחד חסכנו בהוצאות בשל ביטול אירועי פורים, יום העצמאות והקיץ, אבל גם היה לנו אובדן הכנסות של כ-5.5 מיליון שקל, בגלל שבמשך כחודשיים וחצי לא ביצענו אכיפה וגם לא גבינו תשלום עבור חנייה בעיר. הצלחנו לשמור על יציבות כלכלית".
אתם רואים מצוקה כלכלית של תושבים?
"קיבלנו מאות בקשות חדשות של תושבים להנחה בארנונה. היו כאלה שפוטרו ממקומות העבודה, בעלי עסקים שנקלעו לקשיים ותושבים עם היעדר הכנסה. אבל יחסית לערים אחרות, המצב טוב בגבעתיים".
המשבר גרם לתופעות של חזרת שוכרי דירות צעירים להורים?
"אני מכיר כמה אנשים שחזרו להורים, בגלל שהיה להם קשה לעמוד בתשלום שכר הדירה, אבל לא היה זעזוע בשוק הדיור בעיר. הביקושים לדירות בגבעתיים עדיין גבוהים".
הלמידה מרחוק גרמה לזעזוע במערכת החינוך.
"למרות החסרונות, הלמידה מרחוק הייתה דווקא רווח מהקורונה. שברנו תקרת זכוכית וראינו שאפשר ללמוד גם מרחוק. התגברנו על המשבר הפסיכולוגי ונוצרה הזדמנות לשפר עת מערך הלמידה, שיהיה גם מרחוק. נוצר כאן חלון הזדמנויות ללמידה יותר מודרנית. השיטה הישנה של מורה עם הגיר בכיתה צפופה עם 40 תלמידים פשטה את הרגל. הקדמה הטכנולוגית יצרה דברים טובים".
אבל היו גם טענות על התנהלות מערכת החינוך.
"נוצר לעיתים בלבול והמדינה הוציאה הוראות סותרות, כמו על הקפסולות שיצרו אי סדר".
איך אתה רואה את התנהלות המדינה בשיאו של משבר הקורונה?
"ראשי הערים מתרגלים במשך שנים הפעלת משק לשעת חירום לאירועים כמו רעידת אדמה, או טילים. הפעם מצב החירום היה בשטח שלנו ולא בגבול לבנון והיינו מנותקים מקבלת ההחלטות. צפינו כמו כולם בשעה 21.00 בטלוויזיה ושמענו מראש הממשלה על ההנחיות, שלא תמיד היו ישימות. אם היו מתייעצים איתנו היו יכולים אולי לקבל החלטות יותר מושכלות. לעיתים ראינו החלטות מנותקות מהשטח. עם כל הכבוד למנכ"ל משרד הבריאות, הוא לא מכיר את השלטון המקומי".
לא קיבלתם מידע גם על מה שקורה בעיר?
"כמעט שלא. מדוע ראשי הערים לא קיבלו מידע על התושבים החולים בקורונה? מבין 48 החולים מגבעתיים, אני יודע אולי על חמישה. מהמשטרה אנחנו מקבלים מידע שלעיתים הוא רגיש ביותר, אז לא הייתה סיבה שלא נקבל מידע גם על פירוט הנדבקים בקורונה".
איך תפקדתם לנוכח הנתק עם השלטון המרכזי?
"השלטון המקומי תפקד היטב בתנאים הקשים. חיכינו להנחיות בטלוויזיה ופעלנו בהתאם. לעיתים, ההנחיות לא היו ברורות, או שהשתנו מיום ליום. היינו בחוסר ודאות".
איך הייתה החזרה לבתי הספר?
"כ-65% מהתלמידים חזרו ללמוד כבר ביום הראשון, אבל היה ברור שההנחיות לא יישמרו. קשה לדרוש מילד לשבת כל היום עם מסכה על הפנים".
מדוע החלטתם להשבית את תיכון שב"צ אחרי שתלמיד בכיתה י"א נדבק בקורונה?
"אלה ההנחיות של משרד החינוך. סגרו את בית הספר עד לסיום ביצוע הבדיקות".
כיצד אתם נערכים ללימודים ולקייטנות ביולי-אוגוסט?
"הנחיות משתנות כל הזמן ואנחנו עדיין לא יודעים לקראת מה להיערך. כבר הייתה היערכות למסיבות סיום השנה ופתאום הודיעו שאפשר לקיים רק מסיבות כיתתיות. אנחנו גם לא יודעים עד מתי יתקיימו הלימודים ומה תהיה מתכונת הקייטנות. כבר ברור שלא נוכל לבצע את שיפוצי הקיץ במוסדות החינוך.

"ללמוד לחיות עם הקורונה"

בעקבות ההידבקות של עובדת במקס סטוק בקורונה, מתח קוניק ביקורת נוקבת על ההתנהלות של המדינה: "אמרו שהיא עבדה במחסן ורק מי שהיה לידה במשך רבע שעה צריך להיכנס לבידוד. אני לא מבין, מי שהיה לידה שבע דקות לא היה בסכנת הידבקות? צריכים ללמוד לחיות עם המגפה שתהיה איתנו עוד חודשים ארוכים ושההנחיות יהיו ברורות וישימות".
אתה חושש מקריסת עסקים בגבעתיים בעקבות משבר הקורונה?
"כל העסקים קיבלו פטור אוטומטי מארנונה לשלושה חודשים. היו עסקים שנפגעו קשה, אבל גם היו עסקים שההכנסות שלהם זינקו גם פי-8-7 מהשוטף. בעיקר מדובר בעסקים בתחומי המזון, כמו בשר וירקות, הסופרים והמכולות. משבר הקורונה הפך לפריחת המכולות השכונתיות".
איך בתי הקפה, הברים והפאבים שרדו את המשבר?
"כבר ביום הראשון שהברים נפתחו הם היו מלאים. הצעירים חוזרים לבלות. אנחנו מכינים תכנית לעזור להם. נבטל את אגרת השולחנות והכיסאות, לא נחייב את סגירת החורף ונקל עליהם גם בשילוט. בסופי שבוע גם נאריך עוד קצת את זמני הפעילות".
אתה מרגיש התרופפות במשמעת?
"אני רואה לאחרונה התרופפות במשמעת. צריכים לזכור שמדובר במאבק מתיש וצריכים לשמור על ההנחיות. הקורונה לא נעלמה ביום אחד".
המדינה הודיעה שהרשויות צריכות לבצע את האכיפה.
"שמשטרת ישראל תאכוף יותר. עם 12 פקחים שמועסקים כיום בעיריית גבעתיים בעבודה שוטפת של אכיפת החנייה והניקיון, אי אפשר לבצע אכיפה יעילה ליישום הנחיות הקורונה. המדינה צריכה להקים מערך אכיפה זמני רק לקורונה ולגייס פקחים. בכוח האדם הקיים, אן לנו יכולת לאכוף את זה".
נראה שהקורונה גרמה לרעידת אדמה בגבעתיים.
"כל הדברים היפים באו לידי ביטוי בגבעתיים – הקהילתיות, הערבות ההדדית, הסיוע לאוכלוסייה המבוגרת. כולם ראו שגבעתיים היא עיר קיבוצית וקיים קשר הדוק בין התושבים לעירייה. אנשים הרגישו גאוות יחידה וביטחון".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

האור בקצה המנהרה

הסינים מגיעים, ועבודות הקמת הקו האדום של הרכבת הקלה צוברות תאוצה. "רואים את האור בקצה המנהרה", אומר מנכ"ל נת"ע, חיים...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    9 דקות
0

סכסוך שכנים

רמת גן נקבעה כ"עיר צהובה" וגבעתיים כ"עיר ירוקה", על פי מתווה הרמזור של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. עימות פרץ...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה