חדשות רמת גן-גבעתיים

סערת הכשרות: חוות נעמי ופלאפל התאומים נגד הרבנות

חדשות רמת גן-גבעתיים14 ביוני 2020    4 דקות
0

מודעות שנתלו על ידי המועצה הדתית בגבעתיים, המבשרות על הסרת תעודת הכשרות משניים מעסקי המזון הוותיקים בעיר, לא עברו בשקט והלקוחות הקבועים מיהרו להגיע לסניפים ולהביע תמיכה ברשת • "קיבלנו תגובות אוהדות, רבים מגיעים ומזדהים איתנו"

סערת הכשרות: חוות נעמי ופלאפל התאומים נגד הרבנות
התור בפלאפל התאומים. "כולם מזדהים איתנו" ׀ צילומים: משה כהן

מודעות סגולות שנתלו על ידי המועצה הדתית בגבעתיים, המבשרות על הסרת תעודת הכשרות משניים מעסקי המזון הוותיקים והמוכרים בעיר – חוות נעמי ופלאפל התאומים, עוררו סערה ציבורית.
תחת הכותרת "הודעה לציבור" על רקע לוגו של הרבנות הראשית גבעתיים, הודפסו שתי מודעות בהן נכתב בנפרד על כל אחד מהעסקים: "לידיעת הציבור, הרינו להודיע שהוסרה ההשגחה על הכשרות (בחוות נעמי ובפלאפל התאומים מ.כ) עקב הפרת נהלי הכשרות ומעתה אין אנו אחראים על הנעשה במקום".
בחוות נעמי, הפועלת בגבעתיים מזה כ-15 שנים ומפעילה סניפים בכורזין ובמרכז בורוכוב, הגיבו בחריפות.
"יום לפני ערב שבועות, כשהיו לקוחות רבים שהמתינו בגלל תקנות משרד הבריאות בתור מחוץ לעסק, הגיעו פקחים של הרבנות מירושלים ומגבעתיים. הם רצו לעשות ביקורת, אבל הסברנו להם שזה לא מתאים כשיש הרבה לקוחות וביקשנו שיבואו ביום אחר", אמר דני חנוכה, הבעלים של "חוות נעמי" והוסיף: "זה לא היה זמן הגיוני לביקורת. היו צריכים לתאם ולבוא במועד מתאים כשאין לחץ של לקוחות. איך לקוח ירגיש כשעושים לידו ביקורת? זה גם פוגע בחוויית הקנייה. מה הייתה הבעיה לתאם מועד אחר?"
ב"חוות נעמי" טענו עוד כי הייתה מחלוקת על הכשרות של גבינות במעדניות. "יש לנו אישורי כשרות על גבינות מהארץ וגם על הגבינות מחו"ל. הכל אצלנו כשר ואנחנו שומרים על כשרות. אבל זה לא מספק את הרבנות", הוסיף חנוכה. "קיבלנו תגובות אוהדות ולקוחות רבים מגיעים ומזדהים איתנו", סיפרו עוד ב"חוות נעמי".
לדברי חנוכה, גם נשקלת פנייה לארגון רבני צהר, על מנת שיבצע את ההשגחה על הכשרות.
בפלאפל התאומים שבדרך בן גוריון בגבעתיים, הרקע להפסקת השגחת הכשרות על ידי הרבנות היה שונה.
בעקבות הודעת הרבנות בגבעתיים, פרסמו בפלאפל התאומים מודעה בה הם מודעה נגדית: "לידיעת הציבור, הרינו להודיע שהוסר ההשגחה על הכשרות אצלנו בפלאפל התאומים, מכיוון שאין באפשרותנו לשלם כספים מיותרים כבעבר. עם הסרת ההשגחה אנו ממשיכים להתנהל בדיוק כמו בהשגחה, כך שאתם יכולים להסיר דאגה מלבכם".
כאשר הגעתי ביום שני בצהריים לפלאפל התאומים השתרך תור ארוך של לקוחות ואחד מהבעלים אמר: "כולם מזדהים איתנו".

ברבנות דוחים את הטענות

יו"ר המועצה הדתית בגבעתיים, יעקב כרמי, דחה את הטענות. "המשגיח של הרבנות הראשית הגיע ביחד עם מנהל מחלקת הכשרות אצלנו לחוות נעמי, בעקבות פנייה של תושב מרחוב הרצוג, שטען שלא ראה חותמת של כשרות על גבינה מחו"ל שקנה. החותמת של K על האריזה אינה מספיקה וחייב להיות גם אישור של הרבנות הראשית בישראל. אלה התקנות", הוא הסביר.
על הטענות של פלאפל התאומים, אמר כרמי: "במשך חודשיים לא גבינו מהם תשלום, למרות שמהעסק היו משלוחים במהלך משבר הקורונה ומשגיח שלנו היה במקום. אחרי שהכל נפתח, הסכמתי ללכת לקראתם, כמו שהלכנו לקראת עסקים נוספים בעקבות משבר הקורונה. הצעתי לפלאפל התאומים שבמקום 800 שקל לחודש, הם ישלמו רק 500 שקל וגם מהאגרה השנתית שעומדת על 528 שקל, הייתי מוכן להוריד חלק יחסי. אבל הם לא הסכימו ורצו לשלם רק 200 שקל. על מה מדובר? על מנה פלאפל ביום? בשביל זה לעשות את כל הסיפור? כמו שמשלמים עבור שירותים אחרים, צריכים לשלם תשלום שהוא לא יקר יחסית, גם עבור כשרות".
כרמי הבהיר, כי פרסום המודעות בחוצות גבעתיים נועד לעדכן את הציבור המסורתי והדתי, שחשוב לו לקנות במקומות עם תעודת כשרות של הרבנות הראשית. "עלינו ליידע את הציבור ואלה התקנות של הרבנות הראשית. כל מי שמכיר אותנו בגבעתיים יודע שאנחנו תמיד מנסים ללכת לקראת כולם".
סגן ראש עיריית גבעתיים, מושיק גולדשטיין, הגיב בחריפות בעקבות הסערה הציבורית שפרצה: "בואו נעצור לרגע את מסע ההסתה. די לצביעות ולשקרים. אין שום חובה של אף עסק המוכר מזון להשתמש בשירותי הרבנות. תעודת הכשרות היא מוצר וולונטרי שעסקים בוחרי לבקש בכדי שלקוחות השומרים כשרות יידעו שהמקום כשר. מתן תעודה או שלילתה לא כופה ולא קשורה בכלל לציבור החילוני".
משה כהן

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה