חדשות רמת גן-גבעתיים

בהלת הקורונה: נערכים לגרוע מכל

חדשות רמת גן-גבעתיים11 במרץ 2020    8 דקות
0

מרבית האירועים לאוכלוסיית הגמלאים בוטלו, מחשש להידבקות בנגיף, ורבים נותרים בודדים בביתם • את שמחת החג החליפה ההמולה במרכולים וברשתות השיווק • ובעוד כולם עוסקים במיגון, יש מי שמתריע על מצב הכלבים שבעליהם נדרשים להישאר בבידוד

בהלת הקורונה: נערכים לגרוע מכל
צילום: רויטרס

 

בהלת הקורונה הותירה תושבים ותיקים רבים ברמת גן ובגבעתיים בבתיהם וגרמה לביטולי אירועים גדולים, ולא רק של חגיגות פורים המוניות.
במכללת הגמלאים של ההסתדרות בבית ווהלין בגבעתיים, שבה רשומים כ-400 תושבים ותיקים, הייתה נוכחות דלילה בהרצאה השבועית ביום ראשון. "קרוב ל-60% מהרשומים לא הגיעו להרצאה", סיפר מנהל המכללה אלי הולצמן, מחזיק תיק הגמלאים בעיריית גבעתיים.
הולצמן שיגר הודעה לכל אחד מהגמלאים הרשומים במכללה, שלפיה ניתנה להם האפשרות שלא להגיע להרצאה ולקבל את התשלום עבורה בחזרה. "בבדיקה שקיימתי עם מוקד משרד הבריאות נאמר כי אפשר לקיים את פעילות המכללה. עם זאת, מי שחושש יוכל להיעדר מההרצאות ולקבל את כספו בחזרה", כתב הולצמן לגמלאים. "בנוסף, אם אדם חזר מחו"ל, הוא מתבקש להישאר שבועיים בבידוד ולא להגיע להרצאות. כמו כן, כל מי שאינו חש בטוב או חולה, מתבקש להישאר בביתו".
הולצמן סיפר שקיבל פניות רבות מגמלאים, שביקשו לבטל את הגעתם. "היו כאלה שחששו בגלל הפרסומים, שמבוגרים מצויים בסיכון גבוה יותר. הרוב ביקשו לא להגיע להרצאה שהתקיימה ביום ראשון, אבל היו גם כאלה שביקשו להפסיק את הגעתם להרצאות עד סוף השנה. כל מי שירצה לא להגיע – יקבל את כספו בחזרה", הוא הבהיר. לדבריו, המכללה תמשיך בינתיים לפעול כמתוכנן. "אנחנו עוקבים אחר ההנחיות ונפעל על פיהן", ציין.
במקביל, נרשמו השבוע גם ביטולים למופעים המיועדים לציבור הגמלאים. "אנחנו מבינים את כל מי שמבקש לבטל ומכבדים את בקשתו", הוסיף הולצמן וסיפר על גמלאים שביקשו לבטל הזמנות למופע "ערב שירים עם רחל שפירא" ולמועדון הסרט הטוב, שהמחלקה לגמלאים יוזמת. לעומת זאת, במועדוני הגמלאים בעיר נמשכה הפעילות כסדרה.
ביטולים גם ברמת גן
גם במועדוני הגמלאים הפזורים ברמת גן הסתמנה השבוע ירידה ממוצעת של כ-30% במספר התושבים הוותיקים המגיעים לפעילויות. זאת, בנוסף לביטול מגוון אירועים בעיר. כך לדוגמה, בוטל השבוע אירוע גדול שהזמין גוף עסקי בתיאטרון היהלום.
יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי, גם סיפר על ביטולי טיולים לארץ ולחו"ל ועל תושבים ותיקים שהחליטו לוותר לגמרי על אירועים בתקופה הקרובה. "ביטולי האירועים מותירים גמלאים רבים יותר זמן בבתיהם, ותחושת הבדידות שלהם גוברת, אבל לפני הכל מסתכלים על הבריאות", אומר מזרחי.
ההחלטה של גמלאים רבים להישאר בבתיהם, לנוכח החשש מהידבקות בנגיף הקורונה, עלולה לעתים להגביר את בדידותם. "טוב שיש כיום הרבה מה לראות בטלוויזיה. העיקר הבריאות", ציינה תושבת ותיקה, "עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים".
לעומת התושבים הוותיקים בעיר, צעירי רמת גן מילאו השבוע את מקומות הבילוי בעיר, שהמשיכו להיות שוקקים. "אני לא מרגיש ירידה בינתיים, אבל הבום הגדול עלול להגיע", שיתף בעל בית קפה במרכז העיר את חששותיו מהלא נודע.
מרוקנים את המדפים
ההמולה הגדולה ביותר התרחשה השבוע במרכולים הגדולים. בסניף רמי לוי מול קניון איילון השתרכו ביום שישי לפני הצהריים תורים ארוכים. "אנשים מילאו את העגלות והמתינו הרבה זמן בתורים. הקופאיות עבדו ללא הפסקה, ובקצב מהיר, אבל העומס היה כבד", סיפר תושב רמת גן, שהגיע כהרגלו מדי שבוע למרכול ונתקל בתורים החריגים. "זה הזכיר לי את הימים שלפני מלחמת המפרץ", הוא הוסיף.
צעירה שהמתינה זמן ממושך בתור הסבירה: "פתאום אני עלולה להיכנס לבידוד. אז שיהיה לי הכל בבית". ההתנפלות הגדולה הייתה בעיקר על קופסאות השימורים ומוצרי ההגיינה. "היו כמה מדפים שהתרוקנו תוך זמן קצר", סיפרה עובדת במרכול בדרום רמת גן. "אנשים קנו וקנו, והיו תורים ארוכים מאוד. נערכנו עם צוות מתוגבר, אבל היה קשה לעמוד בעומס".
גם בקניונים ובמרכזי הקניות נרשמה תנועת קונים ערה. "נכנסתי לקנות כמה ספרים, למקרה שאכנס לבידוד. אי אפשר כל הזמן לראות טלוויזיה ולשחק במחשב. צריך גם לקרוא", הסבירה צעירה שרכשה שלושה ספרים. תנועה שוקקת נרשמה גם בפארקים ובגנים הציבוריים. "אנשים ממשיכים לצאת ולבלות, אבל הכל יכול להשתנות פתאום. נכנסו לחוסר ודאות", הסביר מבלה בפארק הלאומי.
שומרים על הגיינה
על פי נתוני שירותי בריאות כללית, בשתי הערים אמורים לשהות השבוע בבידוד כ-200 איש, רובם תושבי רמת גן. במוסדות החינוך ברמת גן ובגבעתיים הוחלט על הכנסת מתקני חיטוי. עיריית גבעתיים הודיעה על מבצע להצבת מתקנים כאלה בשערי בתי הספר והגברת הפעולות לשמירת ההגיינה. בבית הספר כצנלסון הוצבו כבר לקראת סוף השבוע שעבר עשרות מתקני חיטוי ידיים במסדרונות, ונערכו פעולות הסברה לשמירת ההגיינה.
בנוסף, הוחלט בעיריית גבעתיים לחטא פעמיים ביום את מעקות המדרגות וכל ידיות הכיתות, ובתום כל שיעור את מקלדות חדר המחשבים והעכברים. בעירייה הבהירו כי מתקני החיטוי יוכנסו גם לכל גני הילדים בעיר. "מגיפת הקורונה מתפרצת ביותר ויותר מדינות בעולם, והיא מחייבת אותנו לצעדים אחראיים, שיסייעו לנו לשמור על בריאות הילדים במערכת החינוך", ציין ראש עיריית גבעתיים רן קוניק. "יצאנו למבצע הסברה נרחב בנוגע לשמירה על הגיינה".
לרגל החג, יצאה הסיירת העירונית ברמת גן למבצע חלוקת משלוחי מנות למבודדי הקורונה בעיר. בתוך כך, הודיע ראש העירייה כרמל שאמה הכהן על מבצע לאיתור תושבים השוהים בבידוד. "אם אתם בבידוד, אתם לא באמת לבד, כי משפחת העיר רמת גן לצדכם בכל מה שצריך. מבודדי הקורונה בעיר, אם רק נדע עליכם, נעזור לכם בכל מה שאפשר וקשור לשירותי העירייה", ציין שאמה הכהן.
במקביל, הוחלט על פעולות הסברה לתלמידים, להורים ולקהילה בנוגע לנגיף הקורונה והנחיות ההתגוננות. צוותים חינוכיים תורגלו ללמידה מרחוק, ובשתי העיריות נערכים לכל תרחיש. לדברי מנהלת מחוז דן-פתח תקוה בשירותי בריאות כללית, ד"ר יעל רייכנברג, "המחוז נערך ומתרגל זה זמן רב מגוון תרחישים אפשריים. כל מהלך שמבוצע, נשקל בצורה עניינית ובמלוא כובד הראש, ואנו מצויים בקשר רציף עם משרד הבריאות".
לדברי ד"ר רייכנברג, במסגרת ההיערכות המיוחדת, הורחב מעגל שירותי האונליין הדיגיטליים, ולטובת מטופלי הקורונה עובה גם מעגל הרופאים המחוברים לרפואה מקוונת מהבית.
מרפאות לחולי קורונה
מרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית ברמת גן, גבעתיים ובני ברק יוסבו למרפאות ייעודיות לחולי קורונה ולשוהים בבידוד. כך עולה מהתכנית שהוכנה לתרחיש של החמרה אפשרית בהיקפי התחלואה בנגיף. הלקוחות של המרפאות שיוסבו לטיפול בקורונה – יופנו למרפאות אחרות של שירותי בריאות כללית באזור.
בשירותי בריאות כללית הבהירו, שכחלק מההיערכות נבחנת גם האפשרות לטפל בחולי קורונה במצב קל במסגרת מרפאות ייחודיות בתוך הקהילה או בבידוד ביתי, כמו שמטופלים מבודדי בית החשודים כנשאי הנגיף, אך לא פיתחו סימפטומים. במידת הצורך, ובהנחיית משרד הבריאות, תופסק הפעילות השוטפת בחלק מהמרפאות באזור, והן יוקצו לטובת טיפול בחולי קורונה בלבד.
עוד נודע כי כבר נבדקות כמה אפשרויות להסבת המרפאות, ואחד מהקריטריונים יהיה ריחוקן היחסי מבניני מגורים. לדברי המנהל הרפואי של המחוז, ד"ר אייל יעקבסון, הרעיון הוא להפחית את העומס שעשוי להיווצר על בתי החולים, ולפנות להם מקום למקרים מורכבים, ככל שיהיו. "רפואת הקהילה מתרגלת תרחישי התמודדות עם מקרי תחלואה קלה ובינונית במסגרת המרפאות, כשבידוד בית מהווה חלופת אשפוז".
כלבים בבידוד
"בעלי כלבים המצויים בבידוד מתקשים לעתים למצוא מי שיוציא את הכלב מהבית", מתריע מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן, ד"ר משה רפלוביץ.
"בעל כלב שהתקשר אליי, לאחר שנכנס לבידוד, שאל אותי מה הפתרון. בעלי כלבים רבים מצויים להערכתי בחוסר אונים ומחפשים חלופה להוצאת כלביהם", סיפר ד"ר רפלוביץ. "כלב חייב לצאת לטיול מחוץ לבית לפחות שלוש פעמים ביום, על מנת לעשות את צרכיו, לחלץ עצמות ולמנוע תופעות קשות העלולות להתפתח אם לא ייצא מהבית. כלב עלול לפתח אגרסיות ותסכול בשהייה ממושכת בבית", הזהיר.
"אי מציאת חלופה להוצאת הכלב, עלולה לגרום לתופעה הפוכה – בעלי כלבים הנאלצים לשהות בבידוד, יפרו את הוראה וייצאו עם כלביהם לטיול ברחוב ובגן הציבורי, או שבעלים יאפשרו לכלביהם לצאת לבדם ולהיות חשופים לסכנות – דריסה, אכילת רעל או ריב כלבים", מציין ד"ר רפלוביץ. לדבריו, למדינה אין אפשרות לספק פתרונות בתחום זה. "אין מספיק תאי כלבייה, ובעלי הכלבים צריכים לאמץ פתרונות חלופיים".
יש פתרונות?
"רצוי ליצור קשר עם דוג-ווקר, שיוציא את הכלב שלוש פעמים ביום. יש אנשים רבים שעושים את זה במהלך השבוע. אפשר לפנות גם לקרובי משפחה וחברים, שיוציאו את הכלב. אפשרות נוספת היא לקחת את הכלב לפנסיון או לבני משפחה או חברים למשך שבועיים".
ד"ר רפלוביץ סבור שלנוכח הצפי לגידול משמעותי במספר הנדרשים לשהות בבידוד ביתי, רבים מהם יהיו גם בעלי כלבים. "אני ממליץ להיערך לחלופה אפשרית. נספק מידע והמלצות לכל מי שיפנה אלינו".
הנגיף עלול לתקוף גם כלבים?
"ככל שידוע כרגע, הווירוס שאנחנו יודעים עליו לא תוקף בעלי חיים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

מאירים את רמת גן

בניין העירייה הואר בצבע ירוק כאמירת תודה והערכה לתושבים וכוחות הביטחון, הרופאים וההצלה, שסייעו להפיכתה של העיר רמת-גן לעיר ירוקה....

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

תחת מגבלות התו הסגול: מועדוני הגמלאים חזרו...

מועדוני האזרחים הוותיקים המופעלים על ידי המחלקה לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים חזרו לפעילות כל זאת בהתאם להנחיות התו הסגול,...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באוקטובר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה