חדשות רמת גן-גבעתיים

בבועה המקומית: ניצחון גורף לגוש המרכז-שמאל

חדשות רמת גן-גבעתיים5 במרץ 2020    7 דקות
0

גם בסיבוב הבחירות השלישי, היו המספרים של כחול לבן והעבודה-גשר-מרצ גבוהים מהתוצאה שהשיגו המפלגות ברמה הארצית • כחול לבן קיבלה ברמת גן 46.93% (לעומת 28.37% לליכוד), ובגבעתיים 55.5% (לעומת כ-20% לליכוד) • את האכזבה הגדולה רשמו פעילי העבודה-גשר-מרצ

בבועה המקומית: ניצחון גורף לגוש המרכז-שמאל
יום הבוחר. "כולם עשו עבודה טובה" ׀ צילום: אבשלום ששוני, משה כהן

תוצאות הבחירות לכנסת ברמת גן ובגבעתיים היו מנוגדות לתוצאות הארציות. גוש המרכז-שמאל גרף בשתי הערים רוב מוחלט. עם זאת, שיעור ההצבעה ברמת גן עמד על 66.03% – נמוך מהממוצע הארצי (כ-70%).
כחול לבן קיבלה ברמת גן 46.93% – עלייה של קרוב ל-5% לעומת הבחירות בספטמבר, אבל נראה שהגידול היה על חשבון גוש השמאל. העבודה-גשר-מרצ קיבלה 9.95% בלבד, ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות, כששתי המפלגות התמודדו בנפרד. "ההתמודדות המשותפת עם מרצ רק פגעה בנו. קולות רבים הלכו לאיבוד. התרעתי עוד לפני הבחירות שהחיבור הזה לא טוב לאף אחד", אמר באכזבה ראש המטה האזורי של העבודה, משה גבאי.
מפלגת הליכוד קיבלה ברמת גן 28.37%, לעומת כ-22% בבחירות בספטמבר. "עשינו ברמת גן הישג אדיר", אמר בהתלהבות יו"ר מטה הליכוד והמשנה לראש העירייה משה רווח. "התמקדנו באזורים שיש לנו בהם פוטנציאל תמיכה גבוה. עשינו המרצות טלפוניות, ומתנדבים דפקו בדלתות וביקשו לצאת ולהצביע, וזה עבד".
רווח סיפר שמפלגת הליכוד התמקדה בשלוש שכונות ברמת גן: רמת השקמה, רמת עמידר ונווה יהושע. "הלכנו על השכונות החזקות שלנו. יצרנו אווירה בשטח והמרצנו טלפונית תומכים גם באזורים אחרים. כולם עשו עבודה טובה – שמואל לרמן, איזו חיימוביץ' ומאות הפעילים".
הרשימה הרביעית במספר הקולות ברמת גן הייתה ישראל ביתנו, עם 4.49%. ימינה קיבלה 4.10%, ש"ס 3.72%, יהדות התורה 1.1% והרשימה המשותפת 0.66%. "הצבנו יעד של גידול בלפחות 4% ועמדנו בו", ציין ראש מטה כחול לבן ברמת גן ומ"מ ראש העירייה ליעד אילני. עם זאת, גם בכחול לבן התאכזבו מכך שהקולות נלקחו בעיקר מהעבודה-גשר-מרצ ולא מגוש הימין.
במהלך יום הבחירות התמקד המאמץ בהבאת תומכים פוטנציאליים וביצירת אווירה בסמוך לאתרי ההצבעה. בתיכון בליך הייתה אווירה פסטורלית בשעות הבוקר. פעילי הליכוד והעבודה-גשר-מרצ ניצבו מאחורי דוכנים משני עברי שער הכניסה למתחם. "אנחנו, בשמאל, תמיד שומרים על אופטימיות", סיפרו אנה ועומרי ליפשיץ, שחילקו באדיבות רבה חומרי הסברה של העבודה-גשר-מרצ. "תמיד יש תקווה. יש לנו גרעין קשה", הם הוסיפו.
מולם ישב מאחורי דוכן הליכוד יצחק מרדכי, המתגורר ברמת חן. "אני מאוד אופטימי ממה שהולך לקרות היום. אנחנו לא בונים על רמת חן. רוב המצביעים כאן הם מהשמאל, אבל אנחנו חייבים להיות בכל מקום. הליכוד היא מפלגה גדולה, והיא תהיה בערב גדולה עוד יותר".
גם במתחם תיכון מקיף רמת גן האווירה הייתה רגועה. חבר המועצה הוותיק, אלי מוסרי, עמד בכניסה לאשכול הקלפיות, בניסיון של הרגע האחרון לשכנע מצביעים פוטנציאליים להצביע לכחול לבן. "אני חייל בכחול לבן. התארים לא מעניינים אותי. אני מכיר רבים מהמצביעים, ומשכנע אותם ברגע האחרון להצביע לכחול לבן. אני מרגיש כמו צייד קולות", סיפר מוסרי.
מחוץ לאשכול, שכלל שבע קלפיות, הוצבו דוכנים של הרשימות השונות, והאווירה הייתה נינוחה. "היה כאן חזון אחרית הימים, כשפעילים של ש"ס עזרו לפעילים של העבודה לתלות שלט", סיפר ערן, שעשה נפשות לליכוד. "בחלק מהקלפיות המצביעים מגיעים בעיקר מרמת עמידר, ושם מפלגת הליכוד חזקה מאוד. אני מרגיש את זה בשטח".
גם בבית קריניצי הוצבו קלפיות. "חשוב ליצור אווירה. גם זה משפיע על אלה שעדיין מתלבטים", סיפר צביקה, שעמד מאחורי מבצע הקישוט של דוכן הליכוד הססגוני.
במכללת שנקר היו בחלק מהקלפיות תורים ארוכים כבר משעות הבוקר, שנוצרו בקלפיות הנגישות, שבהן יכלו להצביע גם סטודנטים שאינם מתגוררים באזור. "אצלנו אין תורים, אבל רואים עלייה באחוזי ההצבעה. אני לא יודעת מה תהיה התוצאה בערב, אבל אם יש כזו עלייה – תהיה הפעם הכרעה בבחירות", העירה אירית, שצברה ניסיון ממערכות בחירות קודמות. לעומתה, סטודנט שישב בקלפי שבה היו תורים ללא הפסקה, נראה מאוכזב. הוא ציפה ללמוד לקראת הבחינה באוניברסיטה בהפוגות, אלא שלא הייתה לו אפילו הפוגה של רגע.
בבית הספר אושה שבשכונת הגפן הייתה אחווה מלאה בין הפעילים וחברי ועדות הקלפי. "אפילו יכולתי לצאת לשעתיים לנוח", סיפרה מזכירה באחת הקלפיות. "ההתארגנות כאן הייתה טובה".
אבל לא בכל מקום היה רגוע. במטה כחול לבן שיגרו בבוקר הודעה בהולה לחברי ועדות קלפי של הרשימה ברמת השקמה, נטעים, גפן ואורט אבין: "כנסו לקלפיות ותראו שאין בעיות עם הפתקים. אם יש בעיות, נא לדווח. נאמר לנו ששפכו שם דבק על הפתקים שלנו", נכתב בהודעה. "אחרי שראיתי את ההודעה, כל כמה דקות הלכתי לבדוק את הפתקים, אבל הכל היה בסדר", סיפרה חברת ועדת קלפי באזור.
בשעות הערב, שיעורי ההצבעה גדלו והחל מרוץ נגד הזמן לקרב המאסף להבאת מצביעים. "גם רבע שעה לפני סגירת הקלפיות הספקנו להביא עוד שישה תומכים להצביע", סיפר בסיפוק רווח. "ההגעה של ראש הממשלה במוצאי שבת לאולם ראסל יצרה התלהבות בקרב הפעילים".
ובינתיים בגבעתיים
שיעורי ההצבעה בגבעתיים הסתכמו בכ-70%, בדומה לממוצע הארצי. כאן הניצחון של גוש המרכז-שמאל היה סוחף יותר. כחול לבן והעבודה-גשר-מרצ קיבלו כ-70.5% מהקולות. עבור כחול לבן הצביעו 55.5%, עלייה של כ-6.5% לעומת הבחירות בספטמבר, והעבודה-גשר-מרצ קיבלה בעיר, שפעם כונתה "אדומה", רק 15%.
בבחירות שהתקיימו בספטמבר, כשהעבודה ומרצ רצו בנפרד, הן קיבלו ביחד כ-21%. מפלגת הליכוד, שמטה הבחירות שלה בעיר נוהל על ידי המשנה לראש העירייה טלי ארגמן, קיבלה בגבעתיים כ-20%, גידול של כ-2% לעומת הבחירות בספטמבר. ימינה, שאת מטה הבחירות שלה בעיר ניהל המשנה לראש העירייה מושיק גלדשטיין, קיבלה כ-3.14% מהקולות, והצליחה לשמור על כוחה. עבור ש"ס הצביעו 1.4%, ולישראל ביתנו – 2.76%.
"האכזבה מאוד קשה", סיפר מנהל מטה הבחירות של העבודה בגבעתיים, אלי הולצמן. "כנראה הריצה המשותפת פגעה בעבודה". במהלך יום הבחירות עבדו במטה הבחירות של העבודה-גשר-מרצ בשקדנות רבה על הבאת תומכים לקלפיות. "אני מכיר כאן הרבה מהתושבים הוותיקים, והמטרה היא לשכנע אותם להגיע ולהצביע", סיפר משה גולני, מוותיקי סניף העבודה בעיר.
מנהל מטה יום הבחירות, אורי שלוסברג, סיפר על היערכות מוקדמת להכנת רשימות תומכים. "יש לנו מתנדבים רבים, ותיקים וגם צעירים. נוער העבודה עושה עבודה נהדרת", הוא הוסיף.
באשכול הקלפיות במתחם הגנים ברחוב ריינס נראו בעיקר פעילי העבודה-מרצ-גשר וכחול לבן. האווירה הייתה ססגונית, וכבר משעות הבוקר הגיעו רבים להצביע. ד"ר אסתר רגב, שעמדה מאחורי העמדה של כחול לבן בפינת הרחוב, יחד עם הנכד שלה, נראתה אופטימית. "יש כאן רוב לכחול לבן", היא העריכה. הנכד, שהגיע לרגל הבחירות מהדרום, סיפר: "באתי לעזור לסבתא וגם לכחול לבן".
לא הרחק מהם ניצב בודד פעיל של הליכוד מאחורי דוכן שנראה שומם: "אני מרגיש כאן עוינות של עוברים ושבים, שנועצים בי מבטים, כאילו שעשיתי משהו לא טוב. אבל זו עבודה עבורי, ואני עושה את מה שצריך", הוא סיפר על תחושותיו על רקע הפסטיבל סביבו. אך למרות המתח שריחף באוויר, היחסים בין הפעילים היו יחסי כבוד הדדי, ולא אירעו אירועים חריגים.
סיבוב שלישי – קפה
מי שהיו מאושרים ביום הבחירות היו בעלי בתי הקפה והמסעדות. "נערכנו מהבוקר לתגבור הבר ולהוספה של מלצרים", סיפר אשר רביבו, מבעלי קפה "אקלייר" ברחוב נגבה ברמת גן. "בשעה 10:00 כבר לא ניתן היה למצוא אפילו שולחן פנוי, והיו עוברים ושבים ששתו קפה בעמידה. אנשים מגיעים לכאן לפני וגם אחרי ההצבעה. זו הזדמנות נהדרת ליום כיף", ציין רביבו.
גם ב"קפה של דבורה" בשכונת רמת חן הייתה היערכות מיוחדת לקראת היום הגדול. "חוץ מהלקוחות הקבועים, יש רבים שעוברים באזור ועוצרים לשתות קפה", סיפרה עובדת במקום. מבחינתה, הלוואי שיהיו בחירות חמש פעמים בשנה.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה