חדשות רמת גן-גבעתיים

בהלת הקורונה: אלפי שיחות למוקד החירום

חדשות רמת גן-גבעתיים28 בפברואר 2020    4 דקות
0

בערים הסמוכות לבית החולים שיבא, שאליו הגיעו נוסעי "ספינת הקורונה", שעגנה מול חופי יפן, עלה השבוע מפלס החרדה • לצד המבקרים את הבאתם לישראל, יש גם המצדדים בהחלטה • "זו תחושה לא נעימה, שלא רחוק מכאן יש חולים בנגיף", אמר אחד המבקרים בבית החולים

בהלת הקורונה: אלפי שיחות למוקד החירום
המתחם המבודד בשיבא. כמו ב"האח הגדול" ׀ צילום: אבשלום ששוני

 

"זו תחושה לא נעימה, שלא רחוק מכאן יש חולים עם נגיף קורונה", סיפר ביום שישי מבקר בבית החולים שיבא במזרח רמת גן. ביום שישי, שעות ספורות לאחר החזרת 11 הישראלים שהיו על "אוניית הקורונה" מול חופי יפן, התגלה שאחת מהן נשאית של הנגיף, וביום ראשון התגלה בבדיקה שאדם נוסף נדבק בקורונה.
המתחם – שבו שוהים בבידוד 11 הישראלים, שהיו על הספינה "דיימונד פרינסס" ושהוחזרו בשישי לפנות בוקר בטיסה מיוחדת מיפן, עם נחיתת ביניים לתדלוק בגיאורגיה – הוקם מחוץ למתחם בית החולים, במרחק מאות מטרים מקריית קריניצי. מנכ"ל בית החולים שיבא, פרופ' יצחק קרייס, שהגיע למקום, אמר: "כאן נולד התו"ל (תורת לחימה) למצבי חירום. הקמנו תוך ימים ספורים את הכל, ונערכנו לכל תרחיש".
מאבטחים שעמדו בכניסה לבניין מנעו כניסה מסקרנים וממי שאינו רשאי להיות במתחם. בסמיכות לחדרים המבודדים, שבהם ישהו הישראלים לפחות למשך 14 יום, הוקם חדר למשפחות ולעובדים. "זה כמו כלא ברמה של חמישה כוכבים", אמר עובד במתחם. "הם לא יכולים לצאת ולתקשר פנים אל פנים. החיים שלהם מזכירים את 'האח הגדול'".
עובד אחר בבית החולים, המפקח על טכנולוגיית התקשורת, סיפר: "אנחנו עובדים במשמרות סביב השעון, והדריכות רבה". עוד עובד, שהגיע למסור ציוד רפואי, עצר לפני מחסומי הברזל. "אני לא מתקרב למקום. זה פחד. מגיעים לכאן, לוקחים את הציוד שהבאנו והולכים", סיפר.
אתה חושש?
"בהתחלה רצו להקים את המתחם לא רחוק ממכון הלב, אבל המקום שנבחר רחוק יותר ומבודד יותר מבית החולים. אומנם דאגו לבידוד מלא, אבל תמיד צריך להיזהר". דני פרידמן, קבלן העובד לא הרחק משם, אמר: "אין לי סיבה לחשוש. יש בידוד מלא. אני והעובדים ממשיכים לעבוד כרגיל".
תושבת רמת גן, שהגיעה לבית החולים לבקר קרוב משפחה, סיפרה: "לאחר שהגיעה ההודעה הרשמית על גילוי נגיף הקורונה אצל אחת מנוסעות הספינה, התחושה הייתה של אי-נוחות. מאוד נלחצתי כששמעתי על זה". מבקר נוסף אמר: "היו צריכים להשאיר אותם עוד 14 יום בבידוד ביפן, עם תנאים של מלון חמישה כוכבים. הרי גם כאן הם לא באים במגע עם המשפחות. אני לא מבין מדוע מיהרו להביא אותם ולגרום לסיכון". לעומתו, אמרה מבקרת אחרת במגדל האשפוז: "אסור להשאיר אף אחד מאחור. הם מבודדים, ואני רגועה".
בתוך כך, עשרות פרמדיקים עברו הכשרה מיוחדת לביצוע בדיקות להימצאות נגיף הקורונה, בבית הספר לפרמדיקים של מד"א ברחוב הגלגל ברמת גן. במקביל, החובשים והפרמדיקים במוקד 101 של מד"א הוכשרו לתשאול ולניהול המקרים. לצורך כך, פיתחו במד"א מערכת מיוחדת, שבמסגרתה ניתן, בין היתר, לנהל שיחת וידיאו עם המטופל.
דובר מד"א, זכי הלר, ציין שלא היה אפילו מקרה סירוב אחד של עובד לבוא במגע עם אדם הנחשד כנשא של הנגיף: "יש כאן עובדים עם תחושת שליחות. הם מגיעים לבדיקות ממוגנים ומוכנים", הוא הסביר. "עשרות הפרמדיקים המנוסים והמקצועיים נרתמו למשימה, כיוון שהם מכירים בחשיבות ביצוע הבדיקות הרפואיות בבתי המטופלים, כדי למנוע את התפשטות הווירוס בישראל", ציין מנכ"ל מד"א אלי בין.
"אנשים לחוצים וחרדים", מוסיף מיכאל דור, חובש במד"א, שיחד עם עשרות מוקדנים נוספים ניסה השבוע לעמוד בעומס הגובר של שיחות למוקד החירום המשותף של משרד הבריאות, קופות החולים ומד"א, הנותן מענה לפניות הקשורות לנגיף הקורונה. דור, שבשגרה עובד במוקד הארצי של מד"א, התבקש לתגבר את המוקד המיוחד שהוקם במוצאי שבת. לדברי דובר מד"א, "למוקדי מד"א הגיעו אלפי שיחות".
מוקד החירום שבקריית אונו מאויש על ידי חובשים ואחיות, המעניקים מענה טלפוני ראשוני. מאות מהפונים התבקשו להיכנס לבידוד למשך 14 יום. הקריטריונים ברורים – מי ששהה 15 דקות ובמרחק של שני מטרים ומטה עם אדם שנדבק בנגיף הקורונה, או שחזר מאחת הארצות שבהן התגלה הנגיף, צריך לשהות בבידוד. לדברי אנשי מד"א, "רוב השיחות שהתקבלו היו של אנשים שבאו במגע עם קבוצת התיירים מקוריאה הדרומית וכאלה ששבו לארץ מארצות דרום מזרח אסיה, וקרובים וחברים שלהם", סיפר המשנה למנכ"ל מד"א, עו"ד אורן בלושטיין.
באחת מהשיחות, התקשרה אישה שסיפרה כי טיילה בעין כרם בירושלים לאחר שקבוצת התיירים מקוריאה עזבה את המקום. "היא לא ראתה אותם, אבל חששה שאולי הנגיף היה באוויר וסיפרה: 'נשמתי את אותו אוויר'. הבהרנו לה שאינה צריכה להיכנס לבידוד".
במד"א הבהירו כי על פי התסמינים, מתקבלת החלטה אם לשלוח פרמדיק שיבצע למטופל בדיקה בביתו, מבלי לפנות אותו בשלב הזה. "היו פניות רבות של אנשים, שאף שלא באו במגע עם נשאי הקורונה ביקשו לעבור בדיקה, כדי להיות שקטים. אבל ההנחיות הן שהבדיקות יתבצעו רק לאלה שבקבוצת הסיכון", ציינו במד"א.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה