חדשות רמת גן-גבעתיים

סוד הגן המחולק

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במרץ 2020    3 דקות
0

דיירים המתגוררים סמוך ל"גן הקופים" ברמת גן מוחים על הגדר שהוצבה במקום ומחלקת את הגן לשניים • בדיקת "המקומון" מעלה, כי הסיבה היא בטיחותית, בגלל קו המים העובר במקום • ובינתיים, 12 מיליון השקלים שהוקצו לשיקום הגן מחכים לפתרון הבעיה

סוד הגן המחולק
רחוב עוזיאל. "נדבך קטן מתכנית כוללת" ׀ צילום: משה כהן

לקראת ביקורו של הנסיך צ'ארלס בבית שגריר בריטניה ברחוב מעלה הצופים ברמת גן, הציבה העירייה גדרות ברזל, שיצרו הפרדה בין שני חלקי גן הקופים. אלא שמאז הביקור המלכותי חלף כחודש – והגדרות נותרו במקומן, והגן המיתולוגי נותר מחולק בפועל.
"בהתחלה חשבנו שגדר ההפרדה הוצבה מטעמי בטיחות, לקראת ביקורו של הנסיך, אבל הימים חלפו והגדר הארוכה נותרה כעובדה בשטח, המונעת גישה לחלק הצפון-מערבי של הגן", טוען תושב ותיק, המתגורר בסמוך. לדבריו, הגדר מונעת גישה לחלק הרומנטי של הגן, המשקיף על גגות רמת גן. "בחלק שנחסם יש צמחייה שלא מטפלים בה, פינת האכלה לקיפודים ולחתולים, שהפכו עם השנים לחלק מהמקום", סיפר.
לדבריו, "מספר ימים לאחר ביקורו של הנסיך, הצמידו לגדר את השילוט "סכנה, כאן בונים". מדובר בגן. אי אפשר לבנות כאן. אולי הסיבה היא בטיחותית, כי קו מים עובר מתחת לקרקע, ולכן החליטו לחסום את הגישה לחלק מהגן". ואכן, מבדיקת "המקומון" עולה כי הסיבה להצבת הגדר היא אכן בטיחותית וכלל לא קשורה לביקורו של הנסיך צ'ארלס. "מומחי בטיחות התריעו על סכנת קריסה של קו הובלת המים, שיתוקן כחלק מהתכנית לשדרוג גן הקופים", הסביר בכיר בעירייה.
גן הקופים, הממוקם על אחת מארבע הגבעות החולשות על רמת גן (שלוש הגבעות הנוספות הן גן אברהם, הר הבנים וגבעת הארנבות), זכור לוותיקי העיר מהימים בהם היו בו כלובי קופים, פינת חי, שכללה טווסים, עופות ובריכת דגי נוי. הגן, שהוקם ב-1937, נקרא בתחילה "גן הנשיאים", על שמם של נשיאי ההסתדרות הציונית, אבל כעבור כשש שנים הוסב שמו ל"גן שאול", על שם שאול טשרניחובסקי.
הקופים ופינת החי הפכו את הגן המיתולוגי למוקד עלייה לרגל גם לתושבי הערים הסמוכות, ומאז הוא כונה "גן הקופים". בשנת 74', לאחר הקמת הספארי, הועברו הקופים לשם, ושרידי רצפת הבטון של הכלובים נותרו בגן הפסטורלי, העשיר בצמחייה.
"כבר יותר מעשר שנים מבטיחים לשקם את הגן, אבל התכניות לא יוצאות אל הפועל", סיפר תושב האזור. במסגרת התכנית, אמורות להתבצע נטיעות בחורשה שבחלקו התחתון של הגן, עבודות שיקום של השבילים והתקנת מתקני משחקים חדשים. אחד מהרעיונות שנבחנו היה ליצור בין חלקי הגן התלולים גשר חבלים, אבל הדיירים התנגדו להצעה, מחשש שהגן יהפוך למגרש משחקים להמונים, שיגיעו גם ממרחקים לחוות את האטרקציה.
רעיון נוסף שנגנז היה להקים על מגדל המים מסעדה שתשקיף על רמת גן. "אנחנו מקווים שסוף-סוף יבוצעו עבודות שיקום בגן, שהוא אחד מסמלי העיר", אומר הדייר הוותיק בהתרגשות, במהלך סיור משותף שערכנו בגן השבוע. העירייה הקציבה לשיקום הגן כ-12 מיליון שקל, והביצוע מתעכב בגלל הסיבה הבטיחותית. אבל בעירייה מבהירים: "גן הקופים ישוב להיות אחד מחלונות הראווה של רמת גן".
מהעירייה נמסר: "במהלך תכנון גן הקופים, נמצא כי תקרת גג מאגר המים הנמצא מתחתיו אינה עומדת בעומסים הקיימים על פי דרישות התקן העכשוויות. בהתאם להמלצת הגורמים המקצועיים, מטעמי בטיחות הציבור, הוחלט לגדר את השטח שמעל המאגר. אין קשר בין ביצוע העבודות לגידור השטח בגן הקופים, לבין ביקורו של הנסיך הבריטי. בימים אלה נבדקות תכניות לשיקום ושדרוג הגן, כולל שטח המתחם המגודר".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה