חדשות רמת גן-גבעתיים

שומרי מסך

חדשות רמת גן-גבעתיים23 בפברואר 2020    4 דקות
0

סמים, חרמות, שיימינג, סחיטה, איומים ופדופיליה - אלה רק חלק מהתופעות שעמן מתמודדים בני הנוער ברשת • במסגרת שבוע האינטרנט הבטוח, דיברנו עם קצין הנוער של תחנת רמת גן-בני ברק במשטרת מרחב דן

שומרי מסך
שוטרים קהילתיים בבתי הספר. על המותר והאסור ׀ צילום: דוברות המשטרה

 

"בתקופה האחרונה אנו רואים תופעה של בני נוער שמשוטטים באינטרנט ומבצעים לכאורה עבירות פליליות, כמו הפצת סרטונים בעלי אופי מיני ואיומים", מתריע קצין הנוער של תחנת רמת גן-בני ברק במשטרת מרחב דן, מפקח עידו אבניאלי.
במסגרת שבוע האינטרנט הבטוח, הגיעו שוטרים קהילתיים לבתי ספר ברמת גן וגבעתיים כדי להרצות לתלמידי כיתות ז'-י"ב על גלישה בטוחה ברשת. במסגרת הפעילות, קיימו השוטרים שיחות עם תלמידים, שרבים מהם הביעו עניין רב בנושא ושאלו על המותר והאסור, וכיצד כדאי לשמור על הפרטיות ולהתגונן בפני הסכנות שברשת.
במשטרה ציינו שניתן דגש על גלישה בטוחה באינטרנט, בריונות וזהירות מסכנות האורבות ברשתות החברתיות ובאפליקציות השונות. "לקטינים יש יד קלה על המקלדת וחוסר מודעות לסכנות", אומר אבניאלי. "במרבית המקרים, מדובר בקטינים בני 18-12, שיש להם אחריות פלילית. היו גם מקרים חריגים של קטינים מתחת לגיל 12".
כיצד אתם מטפלים בבני 12 ומטה?
"אנחנו עורכים שיחות הבהרה, משתפים פעולה עם בתי הספר, ובמידת הצורך מתריעים גם בפני ההורים".
אילו תופעות נפוצות בקרב בני נוער ברשת?
"היו מקרים של הפצת סרטונים בעלי אופי מיני, בנות שצילמו את עצמן ללא בגדים או בלבוש מינימלי. היה מקרה של נערה, שצילמה את עצמה בבגדים מינימליים והעלתה את הצילום בטעות בסטורי. הקטינים שעקבו אחריה עשו מיד צילום מסך, והתמונה רצה לעשרות ומאות נערים".
מה עושים במקרים כאלה?
"הפצת סרטונים כאלה זו עבירה פלילית. לפני הכל, אנחנו מבררים עם אותה קטינה מה מצבה הנפשי והאם היא יכולה לעמוד בזה ולהגיש תלונה". אבניאלי מתריע על תופעה נוספת, שאומנם אינה מוגדרת כעבירה פלילית אך עלולה להסב נזקים כבדים לבני נוער. "ראינו מספר לא מבוטל של חרמות בקבוצות וואטסאפ ובטלגרם. במקרים כאלה, אנחנו מערבים אז את בית הספר. לחרמות עלולות להיות השלכות קשות.
"אנחנו רואים גם מקרים של מכירת סמים דרך הרשתות החברתיות ומשלוח עד הבית. במקרים רבים, אספקת הסם מהירה יותר משליחות של פיצה. מגיע שליח לבית המזמין ומקבל את הכסף עבור הסם במזומן".
באילו סמים מדובר?
"בעיקר בקנאביס – חשיש ומריחואנה".
אבניאלי ממליץ בפני ההורים לגלות יותר מעורבות. "אנחנו ממליצים להורים לצפות בתכנים בטלפון הסלולרי, ולא להתבייש לשאול שאלות. ההורים צריכים לגלות יותר מעורבות. מרבית ההורים שולטים בילדיהם, אבל לא עוקבים אחר הנעשה בחייהם. צריך לנהל שיחות עם הילדים, ובמידת הצורך לערב גורמים נוספים, כמו בית הספר והמשטרה". לדבריו, ככל שלצעירים יש יותר תעסוקה, הם יעשו פחות שטויות.
איך אתם עולים על עבירות ברשת?
"עומדים לרשותנו לא מעט אמצעים טכנולוגיים ואנושיים, ואנחנו פועלים בנחישות למיגור עבירות ברשת". אבניאלי מזהיר מפני סכנות נוספות האורבות ברשת, כמו פדופילים. "יש לגלות ערנות. כשאדם לא מוכר יוצר עם נערה קשר ברשת, או אם נערה מקבלת הודעה מטלפון שאינה מכירה, עליה לעצור את השיחה ולעדכן את ההורים, ובמידת הצורך לדווח".
תופעה נוספת שמחלק הנוער נתקל בה לאחרונה היא משחק הפורטנייט הפופולרי ברשת. "בני נוער מקדמים את הדמות שהם משחקים בה, וזה קורה אונליין, עם אנשים ברחבי הרשת. היו מקרים של מכירת השדרוג תמורת משהו, כמו 'תתפשט ואני אתן לך שדרוג'. ההמשך עלול להיות סחיטה – אם לא תשלם – תמונות העירום יופצו", מתריע אבניאלי.
יש מאפיין לבני הנוער המעורבים בעבירות ברשת?
"זה חוצה את כל האוכלוסייה, ממשפחות אמידות עד למשפחות דלות אמצעים. אנחנו זקוקים לשיתוף פעולה עם ההורים והצוותים החינוכיים. נמשיך לקיים פעולות הסברה, מפגשים והרצאות בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים. אני ממליץ לבני הנוער לא להיות עם יד קלה מדי על המקלדת".
צעצועים מסוכנים
לקראת פורים, מתריעים במשטרה מפני רכישות של צעצועים מסוכנים ונפצים ברשת. זאת, לאחר שרק לאחרונה נפצע קטין מתל אביב כתוצאה ממשחק בנפצים. "דרך הטלגרם אפשר לקנות הכל, גם נפצים, וזו עלולה להיות סכנת נפשות. לקראת פורים, נבצע פעילות מניעתית ונגביר את הנוכחות ברחובות. מדי שנה אנו נתקלים בפגיעות של בני נוער כתוצאה משימוש בנפצים, חזיזים וזיקוקים. למרות זאת, יש גורמים שמתעלמים מהסכנות וממשיכים להפיצם".
ביום שלישי השבוע תפסה המשטרה מאות נפצים וצעצועים מסוכנים בביתו של קטין. במהלך פעילות יזומה לאיתור צעצועים מסוכנים, בוצע חיפוש בביתו של קטין בן 14 ברמת גן, כשהשוטרים מצוידים בצו חיפוש שהוצא על ידי בית המשפט. במהלך החיפוש נתפסו עשרות נפצים, חזיזים וזיקוקים מסוכנים ואסורים לשימוש, שהוסתרו בחדרו של הקטין.
הקטין נחקר בתחנת המשטרה. בתום החקירה שוחרר בתנאים מגבילים. מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל תמשיך להגביר את פעילות ההסברה והאכיפה, על מנת למנוע הפצה ומכירה של אותם צעצועים מסוכנים. המשטרה פונה לבני הנוער ולהורים להימנע ולמנוע את השימוש באותם 'צעצועים', שאסורים על פי חוק".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה