חדשות רמת גן-גבעתיים

גבעתיים 2040: 90 אלף תושבים

חדשות רמת גן-גבעתיים18 בפברואר 2020    4 דקות
0

ב-20 השנים הבאות יגדל מספר התושבים בעיר בכ-50% • כדי לעמוד באתגר, פרסמה השבוע עיריית גבעתיים תכנית מתאר חדשה לעיר השנייה בצפיפותה בישראל • על פי התכנית, במרכז העיר תהיה בנייה נמוכה, ובשוליה מגדלים • קוניק: "עירוב שימושים הוא שם המשחק"

גבעתיים 2040: 90 אלף תושבים
גבעתיים ׀ צילום: משה כהן

 

מספר תושבי גבעתיים יגדל עד לשנת 2040 בכ-50%, ויגיע לכ-90 אלף. כך מעריך המשנה לראש העירייה ומ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מושיק גולדשטיין, בתום חמש שנות דיונים על תכנית המתאר החדשה של העיר. התכנית, שתופקד בחודש הבא להתנגדויות בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אמורה ליצור ודאות תכנונית. לצורך כך, תשיק העירייה אתר אינטרנט ייעודי, שבו ניתן יהיה לדעת, על פי כתובת המגורים, את זכויות הבנייה המוקנות והתכניות העתידיות.

גולדשייין מעריך שתכנית המתאר תביא לקיצור משמעותי בהליכי התכנון, בתכניות מורכבות במסגרת תמ"א 38 ופינוי בינוי. "התכנית מקנה לוועדה המקומית עצמאות תכנונית, והיא תחסוך במקרים רבים את הריצה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שם ההמתנה וההליכים עלולים להימשך שנים", הסביר. גולדשטיין מעריך שהבנייה לגובה של מגדלי מגורים תהיה בשולי העיר – בדרך בן גוריון, בדרך השלום, בעליית הנוער ובשכונת קריית יוסף. גם במתחם ציפורן (מול שכונת נחלת יצחק בתל אביב) ניתן יהיה ככל הנראה לבנות מגדלים.

על פי ההערכות, ניתן יהיה לבנות בשולי העיר פרויקטים של פינוי בינוי, הכוללים איחוד חלקות, והקמת מתחמים ובהם בניינים בגובה של כ-30-20 קומות ושטחי ציבור. באזורים הפנימיים בעיר, פרויקטים של התחדשות עירונית ייעשו בעיקר באמצעות תמ"א 38. "בתוך העיר הבנייה תהיה להערכתי בגובה שבין שש לשמונה קומות. תלוי בחלל הרחוב", מעריך גולדשטיין. "יותר מ-50% מהבניינים בעיר הם ותיקים וזקוקים להתחדשות".
גולדשטיין מציין שחלק מהאזורים בעיר כבר עברו תכנון מפורט. בגבעת רמב"ם תהיה התחדשות בעיקר במסגרת תמ"א 38, וגובה הבניינים יהיה ככל הנראה 8-5 קומות. לעומת זאת, במתחם ההסתדרות אושרה תכנית פינוי בינוי גדולה, הכוללת כ-3,500 יחידות דיור ב-15 מגדלים בגובה של עד 25 קומות. במתחם כורזין, הנושק לדרך השלום, ייבנו 11-9 מגדלים בגובה של עד 40 קומות. השימושים העיקריים יהיו למשרדים ומסחר, וככל הנראה חמש הקומות העליונות יהיו למגורים. לדברי גולדשטיין, יש מחשבה לשמר את המרכז המסחרי התוסס במתחם ולשפץ אותו.

אזור שתכנית המתאר לא נותנת לו מענה הוא ציר כצנלסון, שם יוקם בטווח הקרוב נת"צ, ובטווח הארוך יותר – קו מטרו תת-קרקעי, שיעבור לאורך הרחוב התוסס. "יש בתכנית המתאר בשורה אמיתית שהוביל ראש העירייה רן קוניק", מציין גולדשטיין. ואכן, קוניק רואה בתכנית מודל עתידי לתכנון ערים בישראל. "כל הערים במדינה מצטופפות, וחשוב לתכנן אותן כבר עתה בראייה של עיר צפופה. כבר היום גבעתיים היא העיר השנייה בצפיפותה בישראל, עיר ללא עתודות קרקע או שטחים פתוחים".

קוניק: "אני מבין שהתחדשות עירונית מחייבת מצב שבו העיר תמשיך להצטופף גם בעתיד, עקב גידול טבעי והגירה חיובית וצעירה לעיר. בתכנית המתאר שלנו, הקדישו המתכננים מחשבה מיוחדת לאתגר הכי משמעותי שלנו – איך להוסיף יחידות דיור מבלי לפגוע במרחבי המחיה של כל תושב, ובמקביל – לייצר כמות נוספת של שטחי ציבור". לדבריו, התכנית נותנת לכך מענה.
בנוסף, קוניק הבהיר כי הבנייה לגובה תתאפשר רק בצירים העוקפים את העיר ובנקודות שלא יפגעו בנוף ובטופוגרפיה הייחודית של גבעתיים, הבנויה על גבעות. הוא הדגיש שתכנית המתאר מעניקה עדיפות להולכי הרגל, באמצעות הפיכת חניונים לתת-קרקעיים, הרחבת מדרכות והוספת שבילי אופניים על חשבון נתיבי חניה. התכנית מציעה להעצים את הרחובות באמצעות הוספת חזיתות מסחריות ותוספת אפשרית של בעלי מקצועות חופשיים בכל קומת קרקע בעיר. בנוסף, מרכיב ההפרשה לצורכי ציבור בפרויקטים יגיע ל-50%.

"אנחנו מבינים שאם מה שקורה כיום יימשך ומשפחות יחזיקו בממוצע שלושה רכבים, מספר כלי הרכב יגדל באופן שלא יאפשר תנועה במרכז העיר. כולם יעמדו בפקק אחד גדול. לכן, בתכנית המתאר שלנו אנו מקדמים שימוש בתחבורה ציבורית ותחבורה אלטרנטיבית וירוקה בתוך העיר, במקביל לתוספת קווי אוטובוס, מוניות שירות ותחבורה בסופי שבוע.
"עיר צפופה מחייבת חשיבה עמוקה סביב השאלה איך והיכן ניתן לקיים חיי קהילה תוססים. מצאנו לזה פתרונות, בדמות מבני ציבור ומרכזים קהילתיים, שמרוכזים בשכונות. עירוב שימושים הוא שם המשחק, ולא הפרדה בין מגורים, בילוי ותעסוקה".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

קול ששון וקול שמחה: מתחתנים בצל הקורונה

עונת האירועים העירונית בזמן משבר הקורונה נמשכת. בתמיכה עירונית מקיפה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נערכה היום חתונתם של גרשון ונטע...

חדשות רמת גן-גבעתיים12 בינואר 2021    דקה אחת
0

רמת גן מובילה במדדי חופש המידע

דוח הרשויות המקומיות של היחידה הממשלתית לחופש המידע ומשרד הפנים קובע: רמת-גן מובילה במדדים של חופש המידע עם כ-90% בקשות...

חדשות רמת גן-גבעתיים11 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה