חדשות רמת גן-גבעתיים

בגלל החורף: עשרות תנים ושועלים משוטטים בעיר

חדשות רמת גן-גבעתיים13 בפברואר 2020    4 דקות
0

לדברי מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן, "בחורף הגשום והקר, אין פיקניקים ומנגלים בפארק הירקון, ולחיות הבר קשה להשיג אוכל, אז הם יוצאים לחפש אותו בשכונות הסמוכות" • תושבים בשיכון ותיקים: "היות שמדובר בחיה מוגנת, אנחנו לא יכולים להסתובב חופשי בשכונה שלנו"

בגלל החורף: עשרות תנים ושועלים משוטטים בעיר
תן | צילום אילוסטרציה, אינגאימג'

 

"מאות תנים ועשרות שועלים מצויים ברמת גן, בעיקר באזורים הסמוכים לירקון ובגבעת קוזלובסקי ואזור רחוב פועלי הרכבת בגבעתיים", מעריך מנהל השירותים הווטרינריים גוש דן, ד"ר משה רפלוביץ'.
בשבועות האחרונים דיווחו תושבים רבים על הימצאות תנים ושועלים בשיכון ותיקים ברמת גן, הנושק לגדה הדרומית של נחל הירקון, בעיקר בשעות הלילה. "אנחנו רואים בחורף התגברות של תופעת התנים המשוטטים ברחובות ובחצרות באזורים הסמוכים לירקון", סיפרה תושבת בשכונה בשיחה עם "המקומון". "לאחרונה, ראינו גם שני שועלים וזו הייתה הפעם הראשונה שנתקלנו בהם", היא סיפרה. לדבריה, לעתים התנים שוהים ממש בסמיכות לבתים. "באחד הלילות שמענו את יללות התנים, שהיו כנראה בחצר הבית שלנו".

התופעה המתגברת של תנים ושועלים יצרה עניין רב בקבוצות הוואטסאפ של תושבי האזור. "הבת שלי עברה בשדרות הנרקיסים, ליד המרכז לקשיש, ואוימה על ידי תן, שגרגר באופן מאיים וחשף שיניים ממרחק של כשני מטרים", סיפרה אחת מהתושבות בוואטסאפ. תושבת נוספת כתבה בתגובה: "התרענו מספר פעמים על תקיפות התנים, אבל לצערי מדובר בחיה מוגנת, ואנחנו לא יכולים להסתובב חופשי בשכונה שלנו".
לעומתן, אחת התושבות יצאה להגנת התנים: "אנחנו צריכים לזכור, שאנו חיים ביחד בסביבה עירונית, שכוללת גם חיות בר מוגנות כמו התנים, שהם חלק בלתי נפרד מהסביבה. זה גם הבית שלהם. לראות בהם מטרד זה לא הפתרון. עלינו לכבד אותם. הם ביישנים ולרוב חוששים. בפועל, מצמצמים להם את שטחי המחיה באופן שיטתי. הרשויות צריכות לחשוב על פתרון ולשמור עליהם".
לדברי ד"ר רפלוביץ', התגברות המקרים של תנים ושועלים המשוטטים בשכונות היא תוצאה של מזג האוויר. "בחודשי הקיץ, פארק הירקון מתמלא במבקרים, שרבים מהם עושים פיקניקים ופותחים מנגלים, ומשאירים בשטח שאריות אוכל, שהתנים אוכלים. אבל בחורף הגשום והקר, אין כמעט פיקניקים ומנגלים בפארק, ובקושי מגיעים מבקרים. התנים והשועלים הרעבים יוצאים לחפש אוכל ומגיעים לאזורים המיושבים הסמוכים", הוא אומר.

מדוע התנים מתקבצים דווקא באזור הירקון?
"הירקון הוא מסדרון המחבר את השטחים הפתוחים מהשפלה עד הים. הבנייה המואצת וצירי תנועה סואנים, כמו כביש 6, דוחקים אותם והם מגיעים לאזור". לדבריו, יש כאלה המאכילים תנים מהיד, והדבר עלול ליצור בעיה. "תן שמתרגל לאכול מיד של בן אדם, עלול להיות מסוכן ולדרוש מהאדם הלא נכון, שבמקרה עבר בסמוך אליו, אוכל". יש גם מקרים רבים של מאכילי חתולים, המשאירים את האוכל בצלחות או על המדרכה, ובכך הם יוצרים קרקע פורייה להתגברות תופעת התנים המגיעים לשטחים הבנויים כדי לאכול.
לדברי ד"ר רפלוביץ', "צלחת עם אוכל לחתולים, שחשופה ברחוב, היא מסעדה עבור התנים. התן חזק יותר מחתול הרחוב, והוא יילחם על האוכל. היו מקרים של תנים שתקפו חתולים, דחקו אותם ואף הרגו אותם בקרב על המזון. חשוב להקפיד לסגור את פחי האשפה. כשהפח פתוח, התן יכול להיכנס לתוכו ולאכול".

התן הוא בעל חיים מסוכן?
"התן באזור המרכז הוא בעל חיים מוגן, שאינו מסוכן לבני אדם. לתן יש תפקיד חשוב וחיוני בשטחים הפתוחים, כי הוא אוכל מכרסמים. כשהתן, שהוא חיית בר, רואה מישהו גדול, הוא בורח. עד היום היו אירועים חריגים בודדים".

אתם מחסנים תנים ושועלים נגד כלבת?
"בוודאי, מפזרים פיתיונות חיסוניים ויראליים. בעבר, הייתה בעיית כלבת באזור הצפון, שם ישנם תנים וחזירי בר. באזור המרכז לא הייתה עד היום בעיה, אבל אנחנו מפזרים חיסונים רבים בשטח".
ד"ר רפלוביץ' מספר שלאחרונה התקבלו יותר דיווחים על הימצאותם של שועלים. "לעתים לעובר האורח קשה להבדיל בין תן לשועל, אבל מבדיקות שנערכו, התברר שחיים באזור עשרות שועלים, לצד מאות תנים".

מה קצב הריבוי שלהם?
"התנים והשועלים מתרבים בקצב מואץ. בממוצע, תנה ושועלה ממליטות לפחות עשרה גורים בשנה. הם גם חיים באזורים בטוחים מבחינתם, ללא חיות בר שיאיימו עליהם ועם נגישות למזון".
ד"ר רפלוביץ' מספר על בדיקות שנערכות במשותף על ידי כמה גופים גדולים, בהם השירותים הווטרינריים, עיריית תל אביב ורשות הטבע והגנים, למציאת דרך שתביא להפחתת הריבוי של התנים והשועלים, מבלי לפגוע בהם. "נבדקת אפשרות לבצע סירוס. אנחנו רוצים לשמור על התנים והשועלים, אבל לנוכח הריבוי המואץ, אנחנו בודקים דרכים להביא לצמצום הריבוי הטבעי שלהם".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עושים שבת בגבעתיים

רגע לפני היציאה לחופשת הקיץ, אירח “בית ראשונים” בגבעתיים את אירוע “שבתרבות”, שהיה שונה מאירועי “שבתרבות” שהתקיימו במקום בשנים האחרונות....

חדשות רמת גן-גבעתיים29 ביוני 2022    2 דקות
0

מקום בלב

התרגשות רבה שררה ביום שישי בבוקר באולם הכנסים בכפר המכביה, בטקס הענקת תעודות הצטיינות ל-40 עובדות ועובדים במפעלי בית עמנואל....

חדשות רמת גן-גבעתיים29 ביוני 2022    דקה אחת

כתיבת תגובה