חדשות רמת גן-גבעתיים

עץ כבקשתך

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בפברואר 2020    6 דקות
0

יוזמה חדשה ומקורית של עיריית רמת גן מאפשרת לשתול בעיר עצים בהתאם לבקשת התושבים, אם המיקום והתנאים מאפשרים זאת • לכבוד ט"ו בשבט, פגשנו את אנשי מחלקת גנים ונוף בעירייה, שאומרים בהתלהבות: "רמת גן הופכת לעיר גנים בגדול" • כך הולכים השותלים

עץ כבקשתך
צוות מחלקת גנים ונוף. "לכל עץ תהיה תעודת זהות" ׀ צילום: משה כהן

 

במחלקת גנים ונוף בעיריית רמת גן יזמו מבצע של שתילת עצים בודדים במדרכות ובשטחים ציבוריים, על פי בקשות אישיות של תושבים. "אם דייר מבקש שנשתול עץ בודד, נבצע את זה, אם המיקום והתנאים מאפשרים זאת", מסביר אלי בן דוד, מנהל מחלקת גנים ונוף בעירייה, בראיון מיוחד ל"המקומון" לרגל ט"ו בשבט. "כיום יש אפשרות לשתילת עצים גם ללא מערכת השקיה, אלא עם שק ירוק המותקן על גזע העץ, שמטפטף את המים ומוחלף בהתאם לצורך" .

לדברי בן דוד, כל העת מבוצעים פרויקטים של שתילה מרוכזת במדרכות בעיר ולאורך הרחובות, כחלק מעבודות התשתית. "היעד הוא ליצור הצללה בכמה שיותר מדרכות בעיר", הוא מציין. "בינתיים, אנחנו נותנים מענה גם בשתילות של עצים בודדים לבקשת התושבים".
נפגשנו במתחם הפסטורלי של מחלקת גנים ונוף ברחוב רוקח ברמת גן, מרחק כמה מטרים מנחל הירקון. "במחלקה מועסקים 32 עובדים, שכל אחד מתמחה בתחום הגינון", מבהיר בן דוד, שביקש לצרף לפגישה את הצוות הניהולי של המחלקה.

לפגישה הגיעו סגן מנהל מחלקת גנים ונוף – גיל כץ; פקיד היערות העירוני, אבישי ישכרי, הנושא באחד התפקידים החשובים והרגישים בעיר; והאחראי על רכש העצים – תומר פלאט-צ'אנס. "בניגוד לרשויות אחרות, אנחנו מבצעים את רכש העצים ישירות מחמש משתלות גדולות. זה מאפשר לנו לקבל עצים גדולים ואיכותיים יותר", מסביר בן דוד.
כ-940 דונם של שטחים מגוננים קיימים ברמת גן, והם כוללים כ-130 גנים ציבוריים, שדרות ואיי תנועה. בעיר נטועים כ-30 אלף עצים במרחב הציבורי, מהם כ-22 אלף בשטחים ציבוריים פתוחים, כמו גנים, כ-6,000 במדרכות וכ-2,000 סמוך למבני ציבור. על פי הערכות, עוד כ-60 אלף עצים נטועים בשטחים פרטיים. "אנחנו בעיצומו של סקר עצים ראשון בעיר. לכל עץ יהיה תיעוד ותעודת זהות", מספר ישכרי.
כמה עצים ניטעו בעיר בשנה האחרונה?
"ב-2019-2018 נטענו כ-4,000 עצים, בעיקר במבצעי נטיעות מרוכזים – 150 ברחבי העיר, כ-100 בפארק ואדי כופר, 250 בפארק קונביץ בקריניצי החדשה, 150 בהר הבנים, 200 בשביל יהונתן, לאורך גדת הירקון, וכ-300 בפארק הלאומי".

כמה עצים יינטעו במהלך השנה הקרובה?
"למעלה מאלף עצים. אנחנו עובדים לפי תכנית עבודה, והמטרה היא לשתול כמה שיותר עצים".
בן דוד מציין, שבמהלך 2019 בוצעו עבודות פיתוח ושיפוצים ב-12 גינות ציבוריות בעיר, ביניהן נווה יהושע, יקיר, צדוק, יהודה, הגלגל, באר אורה, החיל, המעגל ולזרוס. "ביצענו גם פרויקט של פיתוח וגינון במתחם תיכון בליך", הוא מוסיף. "לרגל ט"ו בשבט נחנוך את גן תל אביב המשודרג, שבו השקענו משאבים רבים".
היכן יתמקדו השיפוצים השנה?
"אנחנו עובדים לפי המדיניות של מחלקת גנים ונוף בניהולו של גלעד שריר ובגיבוי מלא של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, שמעניקים לפיתוח הגנים הציבוריים בעיר סדר קדימויות גבוה. במסגרת התכנית, יהיו השנה שיפוצים בגני בר יוחאי, קורין, חיה ציפמן בפודים, הלוחמים בתל גנים, צלינה בשיכון ותיקים, ראול ולנברג בשדרות ירושלים, גן האם בנווה יהושע, גינת ויצו, גני חצור וילין, וגני אמנון ותמר והמלך דוד. בגן יעקובסון, על שם מורה הספורט הראשון ברמת גן, יהיה גם מתחם כושר גופני מתקדם".
הפרויקט המורכב יהיה בגן המלך דוד שבמרכז העיר, שבו תשולב מזרקה חדשה ויוצבו מתקני משחק וכושר. במקביל, יתוכנן השנה גם שיקום החלק הצפוני של גן אברהם המיתולוגי.
יש טענות על מחסור בפינות כלבים.
"יש כיום בעיר 27 פינות כלבים, ונפתח השנה עוד פינת כלבים באזור שיכון צנחנים".
במקביל לפיתוח גינות הכלבים, נמשך פרויקט הצבת ספריות ציבוריות בגנים. "אנחנו מביאים ספרים יד שנייה, וזה צובר תאוצה", מציין בן דוד.
מהי מדיניות העירייה בנוגע לכריתות עצים בשטחים פרטיים?
"היד של פקיד היערות מאוד קשה על ההדק. בכל תכנית בנייה, הדרישה היא למינימום של שלושה עצים במתחם. על כל עץ שנכרת או מועתק, נשתלים במקומו שני עצים ומתקבל כופר כספי שמושקע בפיתוח שטחים ירוקים בעיר".
לדברי ישכרי, הכופר נע בין אלפיים לכמיליון שקל. "במתחם המשטרה נעקרו עצי אקליפטוס ותיקים, והעירייה קיבלה 947 אלף שקל תמורתם. לכל עץ יש ערך כספי", הוא מספר. "לעתים, אנחנו דורשים לשנות תכניות, שיביאו לצמצום שטחי בנייה במטרה להציל עצים. לא מזמן הצלנו עץ אורן גדול. ברגע שהקבלן והמתכנן יודעים שהכריתה תעלה להם ביוקר, הם עושים מאמץ גדול כדי להשאיר את העצים, שהם נכס חשוב לעיר".
עם זאת, ישכרי מתריע שבשל עבודות הקו האדום והקו הסגול של הרכבת הקלה, והפרויקט של משרד התחבורה "מהיר לעיר", מאות עצים נכרתו וייכרתו. "מדובר בתכניות ארציות, ואנחנו פועלים למזער את הנזקים עד כמה שאפשר, אבל זה לא בידינו", הוא מבהיר.
במקביל להאצת שתילת עצים במדרכות, מתקיים מבצע להצבת ספסלים בחוצות העיר. "ב-2019 הותקנו 500 ספסלים בעיר, והשנה נתקין כאלף ספסלים נוספים", מציין בן דוד.
אילו סוגי עצים נשתלים בעיר?
"חשוב ליצור עצים אחידים בכל צד של המדרכה. ברחוב אבא הלל יש בצד אחד צאלונים ובצד שני סיגלונים, ונוצרת פריחה מרהיבה של אדום וסגול. אנחנו מתאימים לכל רחוב סוג עץ אחר ואחיד. בחלק מהגנים נשתלו בוסתנים עם עצי פרי, ובעיר מופעלות גם גינות קהילתיות".
בן דוד מדגיש את הערך המוסף של העץ. "ברחובות הרצל וביאליק, הולכים בצל בזכות עצי הפיקוס הוותיקים, שניטעו לפני כ-90-80 שנה. חשוב לייצר הצללה בכמה שיותר מקומות. העץ מוריד את הטמפרטורה ב-4-2 מעלות, מאפשר חיסכון בחשמל בדירות הסמוכות אליו, ויוצר מראה נופי שמעלה את ערך הנדל"ן. יש לעץ ערך מוסף חשוב", הוא מציין בהתלהבות.
כמה שתילים נשתלים מדי שנה בעיר?
"כ-700 אלף, מהם כחצי מיליון עונתיים. השתילות מבוצעות שלוש פעמים בשנה כדי ליצור רצף של פריחה".
איפה יתמקדו השתילות לרגל ט"ו בשבט?
"יישתלו כ-4,350 צמחים בכ-20 מקומות. תלמידים ישתתפו בטקסים ובנטיעות. ויהיו גם שתילות מרוכזות של כ-60 עצים בפארק הלאומי ובגן תל אביב, שבו יתקיים הטקס המרכזי של ט"ו בשבט. רמת גן הופכת לעיר גנים בגדול".

לדברי מחזיק תיק גנים ונוף בעירייה, עו"ד גלעד שריר, "היעד הוא נטיעת אלפי עצים חדשים ברחבי העיר לקראת שנת ה-100. בימים אלה, אנו שוקלים לנטוע עץ על שם כל יילוד חדש בעיר. בנוסף, אנו מעודדים את הציבור לפנות אלינו בבקשות לשתילה במרחב הציבורי. יש לא מעט ועדי שכונות שעובדים עם המפקחים, במטרה לחדש ולהפוך את המקום לירוק יותר ורווי צמחייה. כעיר שזכתה לכינוי 'עיר גנים', בכוונתנו להמשיך ולקדם את הנושא".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

האור בקצה המנהרה

הסינים מגיעים, ועבודות הקמת הקו האדום של הרכבת הקלה צוברות תאוצה. "רואים את האור בקצה המנהרה", אומר מנכ"ל נת"ע, חיים...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    9 דקות
0

סכסוך שכנים

רמת גן נקבעה כ"עיר צהובה" וגבעתיים כ"עיר ירוקה", על פי מתווה הרמזור של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו. עימות פרץ...

חדשות רמת גן-גבעתיים9 בספטמבר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה