חדשות רמת גן-גבעתיים

אם לא יימצא תקציב, גבעתיים תיפרד מתלמה ילין

חדשות רמת גן-גבעתיים27 בינואר 2020    3 דקות
0

במכתב ששלח למנכ"ל משרד החינוך, מצביע ראש העירייה על העלויות הכספיות הגבוהות שהעירייה נאלצת לספוג בשל הפחתת שכר הלימוד, על פי דרישת משרד החינוך • "בנסיבות שנוצרו, העירייה לא תוכל להמשיך להפעיל את בית הספר במתכונתו הנוכחית", הזהיר קוניק

אם לא יימצא תקציב, גבעתיים תיפרד מתלמה ילין
תלמה ילין. "ירייה ברגל" ׀ צילום: יוסי אלוני

משה כהן, עמית המאירי

בית הספר לאמנויות תלמה ילין בגבעתיים לא ימשיך ככל הנראה לפעול במתכונתו הקיימת. אם לא יימצא פתרון תקציבי, יהפוך תלמה ילין לתיכון רגיל, או שייאלץ לצאת מהעיר.
בתיכון שבשכונת בורוכוב לומדים כ-600 תלמידים, רובם מחוץ לגבעתיים. קרבתו היחסית לתחנת רכבת סבידור ולקווי התחבורה הציבורית, מקלה על תלמידים המבקשים ללמוד את מקצועות האמנות ונאלצים להגיע ממקומות מרוחקים. בית הספר מופעל באמצעות עמותה השייכת לעיריית גבעתיים, שדורשת בימים אלה לשנות את תנאי הפעלתו, לנוכח העלויות הכספיות הגבוהות שהיא נאלצת לספוג בשל הפחתת שכר הלימוד, על פי דרישת משרד החינוך.
"עיריית גבעתיים, באמצעות עמותה עירונית, מפעילה ומנהלת זה עשר שנים את בית הספר הארצי לאמנויות ע"ש תלמה ילין, שהוא התיכון המוביל בישראל בתחומו. הביקוש אליו גבוה מאוד, ורבים מבוגריו הם תושבי העיר", ציין ראש העירייה רן קוניק, במכתבו למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. לדבריו, "בתלמה ילין לומדים תלמידים מוכשרים מרחבי הארץ, כשרק 13% מתלמידיו הם תושבי העיר. בית הספר מעמיד את האמנות במרכז העשייה החינוכית שלו ומעניק לתלמידים שעות לימוד בהיקפים חסרי תקדים לבתי ספר תיכוניים, וזאת, לצד לימודי ליבה באיכות הגבוהה ביותר".
קוניק מתריע כי ההוצאות הכרוכות בהפעלת מגמות האמנות הן גבוהות בהרבה מבית ספר תיכון רגיל, ומסיבה זו, מאז ומתמיד גובה בית הספר תשלום שכר לימוד מההורים, בהתאם להנחיות משרד החינוך. "ללא תשלומי ההורים, לא ניתן לקיים הוראה משמעותית ואיכותית בתחומי האמנויות, מעבר לתכנית הלימודים הרגילה. לא ניתן לקיים מופעים, פסטיבל אמנויות שנתי, קונצרטים, תערוכות והצטיידות בציוד מקצועי יקר, שנדרש לילדים בפעילותם, כפי שנעשה כיום בבית הספר", מציין קוניק.
לדבריו, לאורך השנים עמד שכר הלימוד ששילמו ההורים על כ-11 אלף שקל בשנה. אבל לפני כשנתיים, החל משרד החינוך במתווה של הפחתת שכר הלימוד. "לנוכח זאת, שכר הלימוד החל לרדת, והשנה הוא עמד על 9,500 שקל, ובשנות הלימודים הבאות הוא יעמוד על 6,800 שקל בלבד. לצד קיטון בהכנות בית הספר, יש גידול בעלויות הכרוכות בהפעלתו, הנובעות מהתייקרות בעלות התפעול והאחזקה ומעלייה בשכר המורים, כתוצאה מתכנית 'עוז בתמורה'", מוסיף קוניק. "לפיכך, קיים קושי להמשיך להעניק לתלמידים לימודי אמנות בהיקף שהוענק עד היום, ולא יהיה ניתן להמשיך ולהפעיל את בית הספר במתכונתו הנוכחית כבר בשנת הלימודים הקרובה".
קוניק מציין עוד שחרף הסיוע העירוני המשמעותי, הכולל את העמדת מבני בית הספר ללא תשלום, סיוע במאות אלפי שקלים בתקצוב שנתי, השאלת עובדים וביצוע שיפוצים במבנה ובחצרות – המשאבים של העירייה מוגבלים, והיא אינה יכולה לשאת במימון התלמידים בבית הספר, כשרק 13% מהם תושבי גבעתיים. "בנסיבות שנוצרו, העירייה לא תוכל להמשיך להפעיל את בית הספר במתכונתו הנוכחית", הזהיר.
קוניק הודיע, שכחלק מהצעדים הנדרשים להפיכת תלמה ילין לתיכון עירוני החל מספטמבר, 50% מתלמידי שכבת כיתה ט' יהיו תושבי גבעתיים. הוא הבהיר שאינו פוסל את העברת פעילות בית הספר לערים אחרות, או לגופים פרטיים, על מנת להבטיח את המשך קיומו כתיכון לאמנויות.
לדברי הילה תומר, בת 23 מתל אביב, בוגרת מגמת התיאטרון של תלמה ילין, הלומדת היום בימוי והוראת תיאטרון בסמינר הקיבוצים, "תלמה ילין הוא אחד המקומות הבולטים בגבעתיים. לקחת ממקום כה ייחודי את הייחודיות שלו זו ירייה ברגל בעיניי". לדבריה, בתלמה ילין עודדו אותה להאמין בעצמה וביכולותיה. "בתיכון רגיל לא הייתי מוצאת את עצמי", היא אומרת. "אני אדם אמנותי, ובתלמה ניתנה לי האפשרות לבטא את זה".
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מייחס חשיבות רבה להמשך טיפוחו של בית הספר תלמה ילין, כמוביל בתחום האמנות והתרבות. זה זמן מתקיימים דיונים בין הגורמים המקצועיים להסדרת תשלומי ההורים על פי הנהלים. משרד החינוך יפעל להמשך פעילותו של בית הספר בדרך יעילה ומיטבית".

 

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

עושים שבת בגבעתיים

רגע לפני היציאה לחופשת הקיץ, אירח “בית ראשונים” בגבעתיים את אירוע “שבתרבות”, שהיה שונה מאירועי “שבתרבות” שהתקיימו במקום בשנים האחרונות....

חדשות רמת גן-גבעתיים29 ביוני 2022    2 דקות
0

מקום בלב

התרגשות רבה שררה ביום שישי בבוקר באולם הכנסים בכפר המכביה, בטקס הענקת תעודות הצטיינות ל-40 עובדות ועובדים במפעלי בית עמנואל....

חדשות רמת גן-גבעתיים29 ביוני 2022    דקה אחת

כתיבת תגובה