חדשות רמת גן-גבעתיים

יקירים, פחות או יותר

חדשות רמת גן-גבעתיים21 בדצמבר 2019    6 דקות
2

תהליך בחירת יקירי העיר רמת גן לווה בטונים צורמים, כשעלו שמותיהם של ראשי העירייה לשעבר צבי בר וישראל זינגר, שנשארו מחוץ לרשימה • זינגר: "אנשים קטנים ונקמנים" • בר: "אני יקיר התושבים" • לרשימה הסופית הגיעו 23 נבחרים • שאמה הכהן: “הם מסמלים את כל מה שטוב, יפה ומיוחד בעירנו”

יקירים, פחות או יותר
בר. “טביעת האצבעות שלי נמצאת בכל מקום בעיר” ׀ צילום: אבשלום ששוני

בחירת יקירי העיר של רמת גן לוותה בדרמה מאחורי הקלעים ובסערה במערכת הפוליטית העירונית. ההצעות שהועלו להעניק את התואר לשני ראשי העירייה לשעבר, צבי בר וישראל זינגר, נדחו לפחות עד השנה הבאה.
חברת מועצת העירייה, עו”ד אביבית מאור-נמרודי (מסיעתו של זינגר), הציעה להעניק לו את תואר יקיר העיר, לנוכח פועלו כראש עירייה במשך קדנציה אחת וכחבר מועצה במשך שנים ארוכות. לעומתה, ממלא מקום ראש העירייה ליעד אילני (הדור הבא) הציע להעניק את התואר היוקרתי לבר, שלדבריו: “עשה מעשים פסולים ולא ראויים, שילם מחיר כבד על המעשים שעשה, וטוב שכך".
“עם זאת”, אמר אילני, “היות שיש לו קלון, אי אפשר לקרוא על שמו שום דבר, אפילו לא כיכר. לכן, במסגרת דיון שהתקיים במועמדים אפשריים לקבלת אות יקיר העיר, אמרתי כי ניתן לשקול את שמו של בר כביטוי של חמלה, הכרת תודה והערכה למי שהיה לוחם ומפקד מוערך בצה”ל ובמשמר הגבול ועמד בראשות העירייה במשך 25 שנה, ולזכור לו גם את הדברים הטובים שעשה למען רמת גנים רבים”.
ראש העירייה כרמל שאמה הכהן הבהיר כי יש לבדוק משפטית אם ניתן להעניק את תואר יקיר העיר לבר, לנוכח הרשעתו בעבירה שיש עמה קלון. בתגובה, אמר בר, בן ה-84: “שיחליטו מה שרוצים. אני לא מתערב ולא אומר מילה. הם אנשים בוגרים. עשיתי דברים, וטביעת האצבעות שלי נמצאת בכל מקום בעיר. כשאני פוגש רמת גנים שמברכים אותי, זה עושה לי טוב. אני יקיר של התושבים”.
מי שהתנגד להענקת אות יקיר העיר לשניהם היה איצ’ה שחם (הגמלאים), שטען כי התואר אינו אמור להינתן לראש עירייה לשעבר שכיהן בשכר. שחם הוסיף כי ניתן להוקיר ראשי עירייה לשעבר בקריאת רחוב, בית ספר או כיכר על שמם, ואין לדעתו סיבה להעניק להם גם את אות יקיר העיר, תואר המוענק למי שפעל בהתנדבות למען העיר.
בתום דיון טעון, הוחלט שהשנה לא יינתן לשניהם התואר, ולקראת השנה הבאה הסוגיה תיבחן שוב, וביסודיות. מהעירייה נמסר: “הנהלת העיר נחשפת יום-יום לנזקים הכספיים, התכנוניים והערכיים שגרם ישראל זינגר בעת כהונתו לעיר ולקופתה. הענקת אות יקיר העיר לאדם שהדבר הכי בולט שעשה היה להינצל בעור שיניו מכתב אישום על שוחד, הינה זילות של התואר ופגיעה בכל האנשים הבאמת יקרים שקיבלו ויקבלו אותו”.
בתגובה אמר זינגר: "במשך שנים רבות אני פועל בעיר ואוהב אותה, אם בתפקידי כמנהל בליך ואם בתפקידי כראש העירייה. שנים של עשייה חברתית וציבורית, והכל מתוך רצון אמיתי. אז, כמו היום, מעולם לא רדפתי אחר כבוד, והכל נעשה מתוך אהבה אמיתית לעיר ולתושביה. הנהלת העיר החדשה גוזרת סרטים רבים על נושאים שאנו תכננו והתחלנו לבצע, וזה בסדר גמור, כי זו דרכו של עולם. אומנם לא היה מזיק להזכיר מי הגו, תכננו ואף התחילו לבצע, אך נראה שלגבי אנשים קטנים ונקמנים זה יותר מדי. גם בנושא יקיר העיר לא חשבתי ולא ביקשתי. אביבית מסיעתי אמרה לי שהציעה זאת, אבל כבר מהרגע הראשון הבינה שזה לא בא להם טוב. אני מאחל הצלחה ויישר כוח לכל אלה שנבחרו לקבל את האות”.
הנבחרים
הוועדה בחרה 23 אישים מתחומים שונים לקבלת אות יקיר העיר, בהם סגן ראש העירייה לשעבר רמזי גבאי, שהטביע את חותמו על העיר במשך שנים ארוכות ושמשמש היום כיו”ר חברת היכלי הספורט בתל אביב, ומנכ”ל העירייה לשעבר משה בודאגה, שכיהן במשך שנים ארוכות כמנהל אגף החינוך.
ברשימת הזוכים הנוספים ניתן למצוא את עזרא שמיר, שיזם והקים את מועדון ליונס, הפועל בעיר בשיתוף האגף לשירותים חברתיים. זוכה נוסף הוא אריה אייזנהמר, שהקים את המרכז לצעירים, לטובת חיילים וחיילות משוחררים, המרכז כיום את הפעילות במועדון האזרחים הוותיקים ברחוב לאן. בתואר זכתה גם תושבת העיר רחל כץ, שהתנדבה במשך יותר מ-20 שנה בעמותת יש, המטפלת בילדים וניצולי שואה. זוכה נוסף הוא ירוחם צ’יוקליה, ניצול שואה שהתנדב שנים רבות בעמותת יש ושמסייע במיצוי זכויותיהם של ניצולי שואה.
ברשימה נכלל גם צבי ארזי, שזכה בזכות תרומתו בסיוע למאות חיילים תושבי העיר וקידום וטיפוח זכויותיהן של אוכלוסיות מיוחדות בעיר. משה צפלאוי, גמלאי של העירייה, זכה לאחר שלקח חלק חשוב בשירותי החירום ובטיפול בקליטת תושבי הצפון בעיר בעת אירועי מלחמת המפרץ ומלחמת לבנון. חבר מועצת העירייה לשעבר, חיים גלרמן, זכה בתואר בזכות פעילותו הציבורית כגבאי בית הכנסת דובב עוז ופעילותו הענפה בתחום התרבות התורנית ומורשת ישראל.
חיים פרל נבחר בזכות פעילותו למען שימור הזיכרון הקולקטיבי של השואה וייסוד בית הכנסת שער האריות בשכונת הלל, שם גם שימש כגבאי בהתנדבות ובמסירות יותר מ-50 שנה. רחל אילן נבחרה בזכות חלקה בהכנסת מערכת המחשוב המשוכללת למחלקת המים בעירייה ועבודתה ההתנדבותית עבור חיילי צה”ל, במסגרת פעילות בוועדת אימוץ הצנחנים ובמסגרות נוספות. שולמית וטורי נבחרה בשל עבודתה עם ילדי העיר וטיפוח דורות של תלמידים. היא קידמה פרויקטים כמו “צומחים באהבה” – הכשרת גינות קהילתיות. בשנת 1994 קיבלה אות עובדת מצטיינת של העירייה.
סמי שמואל-קידר נבחר בזכות תרומתו לקידום רווחת האזרחים הוותיקים בעיר ובמדינה. בנוסף, שימש כיו”ר וחבר הנהלה בשורת גופים מרכזיים בעיר, כמו בית צבי ואיגוד העמותות לזקן בישראל. בניקו גיחון, ניצול שואה, זכה בתואר בזכות חלקו בשימור הזיכרון הקולקטיבי של השואה בקרב חיילים ובני נוער. פרופ’ יהודה שיינפלד נבחר בזכות פריצות הדרך שהביא בתחום הרפואה, שזיכו אותו באות מפעל חיים לקידום הרפואה הפנימית בישראל. הוא שימש גם כעורך ראשי של עיתון ההסתדרות הרפואית.
ממלא מקום הרב הראשי לרמת גן אהרן כ"ץ זכה בתואר יקיר העיר בזכות פעילותו הציבורית למען שימור המורשת היהודית. יוסף דניאל נבחר בשל תרומתו הפדגוגית לתלמידי העיר במקצוע הערבית. הוא לימד ערבית בהתנדבות בבתי הספר בעיר החל משנת 2001 במסגרת עמותת ידיד לחינוך. פרופ’ אריק שכנר נבחר בזכות תרומתו בתחום הרפואה. הוא זכה בעבר בעיטור מפעל חיים ברפואה מטעם איגוד הקרדיולוגים ואות עמית כבוד של אוניברסיטת תל אביב. בין השאר, הקים אגודה שמרכזת אלפי מתנדבים וסטודנטים, אנשי מקצוע מובילים בתחומם, העורכים אירועי התרמה בעולם.
זוכה נוספת היא רותי שרוני, אלמנת צה”ל, שניהלה את המחלקה לחינוך יסודי באגף החינוך עד יציאתה לגמלאות. בת עמי גורקביץ נבחרה בשל פעילותה ההתנדבותית כרכזת שניהלה תחתיה כ-110 מתנדבים בעמותת ידיד לחינוך בעיר. כלת פרס ישראל בתחום החינוך בשנת תשע”ז, פרופ’ מלכה מרגלית, תקבל כעת גם את תואר יקירת העיר בשל תרומתה בתחום החינוך.
“23 יקירי העיר הנבחרים לשנה זו מצטרפים לשושלת המפוארת והמכובדת המסמלת את כל מה שטוב, יפה ומיוחד בעירנו”, ציין שאמה הכהן. “הם מהווים סמל, דוגמה ומופת לנוער הרמת גני, ששואב מהם ערכים של רעות, אהבת חינם ותרומה לזולת”.

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צבי בר יקבל את התואר יקיר מעשיהו. בל נשכח שהאיש לא סיים לרצות את עונשו.
  מדובר בעבריין מושחת שראה את טובתו האישית לפני טובת העיר. תודבים רבים זוכרים כיצד התעמר ופגע בסובבים אותו.
  אין להוקיר נבל!!!

 • אחד שנמאס לו מהמושחתים
  יקירים כאלה - לכלא !

  צבי בר ?? לא מפתיע ששמו עלה דווקא על ידי חברת מרכז הליכוד, כאשר כל המדינה הפכה מושחתת והשחיתות כבר לגיטימית.
  וזינגר ?? הוא צריך לקבל את אות יקיר הקבלנים והעבריינים, שניהלו את העירייה במקומו.
  אולי גם אות יקיר משפחתו, שהעניק להם מגוון דירות, כפרויקט העיקרי של חייו, מיב עם כניסתו לתפקיד.
  אולי התואר "טפלון" הולם אותו טוב יותר.