חדשות רמת גן-גבעתיים

"יותר ויותר עסקים קטנים נסגרים ברמת גן"

חדשות רמת גן-גבעתיים15 בדצמבר 2019    דקה אחת
2

יו"ר ההסתדרות במרחב טוען כי הקניות באינטרנט הרחיקו את התושבים מהחנויות ורבות מהן קורסות • לדבריו, רק כשליש מהעובדים בעיר מתגוררים בה: "העיר יקרה למגורים, ומרבית המועסקים מתגוררים בערים אחרות. יש מקורות פרנסה בעיר, אבל תמהיל התעסוקה משתנה"

"יותר ויותר עסקים קטנים נסגרים ברמת גן"
גלילי. "רק הגדולים והחזקים שורדים" | צילום: משה כהן

"יותר ויותר עסקים קטנים נסגרים ברמת גן", אומר יו"ר ההסתדרות במרחב אבי גלילי. "המעבר לקניות באינטרנט גורם לכך שאנשים קונים פחות מחנויות", מתריע גלילי, אשר הגיע לפגישה בנושא כשהוא מצויד בנתונים, הממחישים לדבריו את השינוי הדרמטי שחווה שוק העבודה בעשורים האחרונים. לדבריו, "שוק התעסוקה משנה את פניו. יש כ-30 אלף מועסקים ברמת גן, מתוכם כ-6,000 בבית החולים שיבא, והשאר בתחומי המסחר, השירותים, הביטוח, הבנקים, הפיננסים וההייטק.

"פעם, רמת גן הייתה מאופיינת כתעשייתית. בעיר פעלו מפעלים גדולים, כמו עלית, עסיס, סולתם וקריסטל". לדברי גלילי, "גם אזור הבורסה שינה את פניו. בשנות ה-60 וה-70 היו מועסקים כ-12 אלף עובדים במלטשות היהלומים במתחם הבורסה. כיום מועסקים בענף כ-300 עובדים בלבד, רובם במסחר. התעשייה המסורתית היצרנית נעלמת.
"הייתי בסיור במנהרת הרכבת הקלה, וכל העובדים היו סינים. גם בענפי הסיעוד והבניין רוב העובדים זרים. במשרד הכלכלה מדברים על עבודה עברית, אבל המציאות שונה. רק כשליש מהמועסקים בעיר מתגוררים בה. העיר יקרה למגורים, ומרבית העובדים מתגוררים בערים אחרות. יש מקורות פרנסה ברמת גן, אבל תמהיל התעסוקה משתנה".

בעירייה מנסים לעודד את הבילוי במרכז העיר בסופי שבוע, בעיקר ברחוב ביאליק עם פתיחת בתי הקפה בשבתות והקלה ברישוי עסקים.
אתה מאמין שזה יקרה?
"אני דווקא רואה שחנויות באזור ביאליק מוצעות להשכרה, ושיותר דתיים מתגוררים במרכז העיר, והם לא רואים בעין יפה פתיחת עסקים בשבת. בגלל המעבר לקניות באינטרנט, אנשים קונים פחות בחנויות, וזה גורם ליותר ויותר עסקים קטנים להיסגר. רק הגדולים והחזקים שורדים".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

זוכרים את קובא

תיכון אורט, שבו לומדים כ-650 תלמידים, ישנה את שמו משנת הלימודים הבאה לאורט קרייזמן, על שמו של יעקב (קובא) קרייזמן,...

חדשות רמת גן-גבעתיים4 באוגוסט 2021    דקה אחת
0

החדר האינטימי שלהם

חדר סנוזלן ייחודי, ע"ש עידו גופר ז"ל, נחנך במרכז לגיל הרך שבשכונת רמת שקמה ברמת גן. החדר הוקם בתרומתם של...

חדשות רמת גן-גבעתיים4 באוגוסט 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה

 • פלוני
  איזו כתבה מגוחכת

  ברמת גן לא חסרה פרנסה ומי שרוצה לעבוד, יעבוד.

  ההחלטה של כל מיני דתיים (רובם אגב חוזרים בתשובה) להתגורר במרכז העיר ובקרבת ביאליק היא שלהם. ההחלטה לפתוח עסק בשבת היא החלטה פרטית וזה לא אמור לעניין אף אחד מה חובש כיפה כלשהו חושב על פתיחת עסק בשבת. הוא מוזמן לא לגשת ולקנות שם. יש מספיק עסקים כשרים ברמת גן, בטח בקרבת המאפיה של הרבנות שתקועה כמו עצם בגרון בכיכר רמב"ם ("אורדע").

  התלונה גם על העובדים ברכבת הקלה…פעם אחרונה שבדקתי, זאת היתה יוזמה מדינית, לא פרטית של עיריית רמת גן – אז מה הוא מקשקש בקומקום לגבי כך שאין עבודה עברית או עבודה רמת גנית במנהרה…?

  לסגור את ההסתדרות לאלתר, ככה אולי לא יהיו יותר מקרים של נמלי ים שמפסיקים על דעת עצמם לעבוד ושביתות כל שני וחמישי.

 • א ס
  הצעה להפחת חיים ברחוב ביאליק ברמת-גן

  חבל על הכותרת הלא מעודדת, מקווה שזה לא מגמתי. היוזמה לעודד עסקים ברח' ביאליק היפהפה מבורכת. יש משהו מאוד מיוחד ברחוב הזה במיוחד באזור כיכר אורדע עם השעון, הפסל של ביאליק והציפורים, יש שם אוירה אירופאית ויש הרבה פוטנציאל לרחוב.
  אמנם נכון שהאינטרנט גוזל נפח עסקים מהחניות ועל כן כדי למשוך קהל רצוי ליצור "אטרקציה". אפשרות אחת לתגבור האופי המיוחד של הרחוב היא ע"י שיפוץ מבנים מיוחדים ולפתוח בהם חנויות ובתי קפה. באופן כזה יהיה מעניין לטייל ברחוב גם בלי קשר לקניות, כך מתגברים תנועת אנשים וכפועל יוצא גם יפיחו חיים ברחוב.
  דוגמה אחת לבניין כזה היא ביאליק 9 ברמת-גן שהוא מבנה מיוחד שאפשר לפתוח בו בית קפה גם בקומה השנייה עם מרפסת שצופה לרחוב. אבל להרוס אותו לבנות שם פרויקט מגורים של כשבע קומות יהרוג את ההזדמנות ויקלקל את אופי הרחוב ולא ניתן יהיה ליצור מרחוב ביאליק את הקסם הדרוש ליצירת אטרקציה עירונית.
  בתל-אביב למשל, הקסם והאווירה נוצרים בעיקר ברחובות עם אופי של פעם. גם בערים אירופאיות נעים להסתובב בחלקים העתיקים שלהם.
  אני מקווה שזו נקדה למחשבה.
  אגב אני מהשליש שגר ברמת-גן וגם עובד בה.