חדשות רמת גן-גבעתיים

פינוי פיצול

חדשות רמת גן-גבעתיים8 בדצמבר 2019    3 דקות
2

סגן ראש עיריית רמת גן רועי ברזילי, האחראי על מחלקת הפיקוח על הבנייה, רוצה לעשות סדר • על הכוונת - חריגות בנייה וכ-5,000 דירות מפוצלות בעיר • "אני מציע לבעלי דירות להחזיר את המצב לקדמותו ולסיים את החוזים עם השוכרים לפני שייתפסו", הוא מזהיר

פינוי פיצול
ברזילי. "מה שהיה כבר לא יהיה" ׀ צילום: משה כהן

"נבצע אכיפה אקטיבית נגד דירות מפוצלות ברמת גן", מזהיר סגן ראש העירייה וממלא מקום ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, עו"ד רועי ברזילי, שהתמנה לאחראי על מחלקת הפיקוח על הבנייה באגף ההנדסה.
"אני מעריך שכל דירה שישית בעיר מפוצלת. מדובר בכ-5,000 דירות מפוצלות בעיר", אומר ברזילי ומזהיר: "האכיפה תהיה ללא פשרות. רמת גן הייתה גן עדן לפיצולים, ומה שהיה – כבר לא יהיה. נילחם בתופעת הדירות המפוצלות בעיר, שמהוות נזק לאיכות החיים בבניינים, יוצרות עומסים על תשתיות עירוניות כמו החניה, התנועה ופינוי האשפה, ופוגעות פגיעה חמורה בלכידות של הקהילה".

איזו חלופה תציעו לאלפי השוכרים?
"במסגרת פרויקטים שאנחנו מאשרים, ייבנו גם דירות קטנות, ובמרבית הבניינים הישנים ניתן יהיה לפצל דירות בהיתר. ישנם בניינים של שישה דיירים, שניתן להוסיף להם שלוש דירות".
אבל מדובר בהליכים ממושכים. מה יעשו השוכרים בינתיים?
"חיי שותפות בדירה אחת גדולה הוכיחו את עצמם בתל אביב. יש בעיר מלאי מספיק של דירות, וגם קצב הבנייה של דירות קטנות יגדל".

כיצד תתבצע בפועל האכיפה נגד דירות מפוצלות?
"בעלי הנכסים יקבלו כתבי אישום, שיביאו לקנסות בין עשרות למאות אלפי שקלים, במקביל לצווים המורים להחזיר את המצב לקדמותו. נדרוש פיצוי על שווי השימוש בדירות המפוצלות ללא היתר. יהיה צורך לבצע חישוב בכל נכס. אני מעריך שהרווח הממוצע על פיצול עומד על כ-150%. אם דירת 120 מ"ר מושכרת בכ-5,000-4,000 שקל, לאחר הפיצול היא מושכרת בכ-6,500 שקל".
לדברי ברזילי, כחלק מהמאבק בדירות המפוצלות, תיבדק גם אפשרות לפעול בשיתוף פעולה עם רשות המסים נגד בעלי דירות מפוצלות שלא שילמו את המסים על פי החוק, בהתאם להכנסות מהשכירות. "רשות המסים תהיה ערה לכתבי האישום", הוא מבהיר.

מה אתה מציע לבעלי דירות מפוצלות?
"מי שפיצל דירה ללא היתר, שם את כספו על קרן הצבי. נגרום לכך שהעבירה תעלה לו ביוקר. אני מציע לבעלי דירות להחזיר את המצב לקדמותו ולסיים את החוזים עם השוכרים לפני שייתפסו".

אתה מדבר על אכיפה מוגברת, אבל יש לכם מספיק פקחים לשם כך?
"כיום אין מספיק פקחי בנייה, אבל יצאנו למכרז לגיוס עוד שישה פקחים. נמשיך לגייס ונגיע בתוך כמה חודשים ל-17 פקחים. שמונה מהם יוסמכו להגיש כתבי אישום".

המדיניות החדשה היא על דעת ראש העירייה?
"יש גיבוי מלא מראש העירייה".

"חגיגת חריגות"
ברזילי טוען עוד כי קיימת "חגיגת חריגות בנייה" ברחבי העיר. "ברמת גן יש לפחות 300 אלף מ"ר של בנייה לא חוקית", הוא מעריך. "החריגות הן גם בדירות וגם במשרדים. דגמנו 750 מבנים בשכונת רמת עמידר. רק 165 בעלי נכסים פתחו בפנינו את הדלתות. כנראה שלאחרים היה מה להסתיר. ב-40 מתוך 165 הדירות שנמדדו, נמצאו חריגות בנייה של למעלה מ-12 מ"ר.
"מדובר בשיעור גבוה של 23%. יש להערכתנו דירות רשומות בשטח של 24 מ"ר, אבל בפועל הן בשטח של 200 מ"ר ומפוצלות לכמה יחידות. אם משקללים את סירוב בעלי הדירות לאפשר לקיים את המדידה, שיעור הבנייה הבלתי חוקית מגיע, לכ-50%. אומנם המדידות שנעשו היו לצורך עדכון תשלומי הארנונה, אבל זה לא משנה את העובדה שנעשו חריגות בנייה", מציין ברזילי. "סדר העדיפויות משתנה. תהיה אכיפה נגד כל הבנייה הבלתי חוקית, ובכלל זה נתמקד גם בדירות המפוצלות".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

תוכנית לעידוד גיוס על שם רס"ל עמית...

רמת גן השיקה תוכנית ייחודית לעידוד והכנה לקראת הגיוס לצה"ל, על שמו של לוחם גדוד הסיור של גולני, רס"ל עמית...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת
0

מבצע חיסונים לילדי גבעתיים

כ-900 ילדים צפויים להתחסן במבצע החיסונים המיוחד של משרד הבריאות ועיריית גבעתיים, שהחל בשבוע שעבר, לילדי העיר העולים לכיתות א'...

חדשות רמת גן-גבעתיים8 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    סגן ראש העיריה קטנוני וחסר התחשבות בתושבים. אין קשר אינטלקוטאלי בין דבריו לבין אמירות ריקות מתוכן. הרי כל הדירות ברמת גן ניבנו למשפחות של 4 נפשות ויותר. השוכרים בם בדירות מחולקות גרים פחות נץדיירים כך שלא נוצר שום עומס על קופת העיריה להיפך יש יותר בוחרים. ואם הם יהיו חכמים הם לא יצביעו בעד סגני ראש עיר שאינם חושבים שגם כאלהשאין להם דירה משלהם בגלל מחסור כיס תהיה להם אפשרות לחיי רווחה בחצי דירה. העיריה ממילא גובה את דמי הארנונה לפי גודל הדירה בממ"ר…די לרדיפה אחרי צעירים וצעירות שחולקים ביניהם דירה. העירייה בוודאי לא היתה פונה למשפחה שילדיה בגרו והם עובדים למחייתם. ודורשת מהם ארנונה יותר גבוההבגלל שהחליטו לגור עם ההורים. וכך צריך לנהוג כלפי שותפים בדירה שקיר חוצץ ביהיהם לטובת הפרטיות האישית…יש ברמת גן העיר הרבה נושאים שצריך לטפל בהם ילך הסגן אל כרמל שמעה הכהן וילמד ממנו מה חשוב לעשות ומה זה התעמרות. בתושבים. .גילוי נאות אין לי דירה ברמת גן ואו בארץ בכלל שהיא מחולקת…

  • חיים לוי
    מלחמה בדירות מפוצלות

    אני מניח שאם יש "מלחמה" – מדובר באלפי דירות כאלו ? כלומר – אלפי דיירים שיזרקו לרחוב כי אין להם יכולת כספית לשכור דירה רגילה?