חדשות רמת גן-גבעתיים

המהפכה הירוקה של גבעתיים

חדשות רמת גן-גבעתיים6 בדצמבר 2019    6 דקות
0

רענן שמעיה, מנהל מחלקת גנים ונוף בעירייה, רוצה להפוך את גבעתיים לעיר הראשונה בארץ שבה כל המדרכות ברחובות יהיו מוצלות על ידי עצים במגוון צבעי פריחה • "קל להתאהב בעיר שיש בה מודעות רבה לאיכות הסביבה", הוא אמר

המהפכה הירוקה של גבעתיים
גבעתיים פורחת. "הרחובות ייצבעו בשלל צבעים" ׀ צילום: משה כהן

גבעתיים תהפוך לעיר הראשונה בארץ שבה כל המדרכות מוצלות על ידי עצים. "בכל רחוב יהיו עצים מסוגים שונים, שיביאו ליצירת מגוון של צבעים וצורות", אמר בראיון ל"המקומון" מנהל מחלקת גנים ונוף בעירייה, המשמש גם כפקיד היערות העירוני, רענן שמעיה.
נפגשנו במשתלה הקטנה והפסטורלית הצמודה לגן ויקטור בשכונת בורוכוב, שכוללת גם פינת חי קטנה עם שישה ארנבים, שננטשו ונאספו מגנים בעיר ומטופלים על ידי עובדי המחלקה. "אנחנו מקדמים מהפך נופי בגבעתיים", אומר שמעיה בהתלהבות.
שמעיה (38), המתגורר ברמת גן, הוא חקלאי מלידה. "נולדתי וגדלתי במושב שדה עוזיה, ואני מתעסק בתחום מינקות", הוא מספר. "עשיתי מגוון תפקידים, עד שהתמניתי לתפקיד לפני כשלוש שנים. בין השאר, עבדתי בחברת גינון, למדתי אדריכלות נוף, ובתחום הגינון המוניציפאלי אני עובד משנת 2003. עבדתי כמנהל פרויקטים בתשע רשויות מקומיות מטעם החברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי, מה שאפשר לי להכיר לעומק את המערכות".
איך מנהלים מחלקת גנים ונוף בעיר צפופה כמו גבעתיים?
"בגלל הצפיפות, העבודה מאתגרת והתמורה גדולה. בעיר יש מודעות רבה לאיכות הסביבה. כששותלים צבעונים בערוגה, כל העיר רואה את זה. קל להתאהב בגבעתיים, יש בה משהו מיוחד. אני משתדל לא להוציא עבודות לתכנון חיצוני, לא רק בגלל החיסכון בכסף. אני מכיר את הצרכים של העיר, ויכול לרדת לרזולוציות הקטנות ביותר, שמתכנן חיצוני לא יהיה מודע להן".
110 אלף שתילים
בגבעתיים 35 גנים ציבוריים בשטח של כ-330 דונם, כולל פארק גבעתיים. על פי התכנית הרב-שנתית, מדי שנה מתבצעות עבודות שיפוץ ומתיחת פנים בגנים ותיקים, כשהיעד הוא לשדרג את כל הגנים הציבוריים בעיר. "השנה", אמר שמעיה, "שיפצנו את המזרקות בפארק גבעתיים, שדרגנו את רחבת הקניון ושתלנו צמחים מטפסים, שייצרו חופה בהיקף של כ-60 מ"ר על כל הפרגולה שהוקמה. במקביל, הקמנו גינה לזכר שחר סטרוג ז"ל בגן ילדי הגנים, שדרגנו את הגן הציבורי בפועלי הרכבת 8, הקמנו גינה חדשה במתחם הסיטי וחידשנו את הגינה בבית שניידרמן".
מה קורה עם גינות הכלבים?
"בעיר חיים על פי ההערכות כ-20 אלף כלבים וקיימות 15 גינות כלבים. אנחנו מתכננים להכניס מתקני משחק לכלבים. הכניסה לגינות הכלבים מוגבלת עד שעה מסוימת בערב, תלוי באזור ובמידת הסמיכות לבניינים. יש מקרים שאנחנו מחפשים פתרונות יצירתיים. בגן ויקטור העתקנו את הספסלים שבהם יושבים בעלי הכלבים, שהיו סמוכים לדירות מגורים, והצמדנו אותם למשתלה".
מהן התכניות ל-2020?
"אנחנו בשלבי תכנון לשדרוג גן קורצ'ק ברחוב שדה בוקר, גן כורזין, גן חיל האוויר, ושדרוג נקודתי בגנים נוספים. עבודות השדרוג כוללות צמחיה חדשה ועצי פרי מזנים שונים, שיאפשרו למבקרים לקטוף וליהנות מהפירות, כחלק מהחוויה בגן. במקביל, אנחנו מחליפים מתקני משחק, משקמים שבילים ומערכת תאורה, ומציבים ספסלים. בחלק מהמקומות, היכן שניתן, אנחנו משתמשים בחומרים ממוחזרים.
"בנוסף, נשדרג גם את הכניסה לגבעתיים מרחוב סירקין, עם מאות עצים וכ-110 אלף שתילים עונתיים, פעמיים בשנה. אנחנו שותלים עשרה סוגים של שתילים כדי ליצור מגוון של צבעים ונופים משתנים באיי התנועה. בחלק מהמקומות אנחנו שותלים שתילים רב-שנתיים, במטרה לגרום לעיר לפרוח כל השנה".
מתחת לחופה
שמעיה מציג בגאווה את מהפכת העצים בגבעתיים. לדבריו, בעיר נטועים כיום כ-20 אלף עצים בשטחים ציבוריים ופרטיים, רבים מהם ותיקים. עצי הפיקוס המיתולוגיים ברחובות טייבר, קק"ל והצנחנים, שהפכו לחלונות הראווה של גבעתיים, גוררים מדי שנה עשרות תלונות של דיירים על המטרד שיוצרים פירות הפיקוס ושורשיהם.
שמעיה לא מתרגש. "הפיקוס הוא העץ הכי טוב שיכול להיות, והוא עומד ביעדים שלו. היתרונות שלו עולים על החסרונות. הוא מספק מקסימום צל, מוריד את הטמפרטורה ברחוב בשש-שבע מעלות, מפחית את הזיהום ומגביר את החמצן. משרד החקלאות משקיע 4 מיליון שקל בפיתוח פתרון מדעי, שיביא למציאת פתרון לפירות מבלי לפגוע בעץ. בינתיים, אנחנו מבצעים כל הזמן ניקיונות באזורי נשירת הפירות. את התפשטות השורשים ניתן למנוע באמצעות טיפול נכון. ככל שמשקים יותר, השורשים מתפשטים פחות. אם קיימת תקלה הקשורה לעץ – אנחנו מטפלים".
שמעיה מציג תכנית ראשונה מסוגה בארץ, שאמורה להפוך את רחובות גבעתיים לשדרות של עצים. "כל העיר תהיה מוצלת, והרחובות ייצבעו בשלל צבעים. בדרך רבין נשתלו עצים עם פריחה אדומה, ברחוב ויצמן העצים הם עם פריחה ורודה, בבן צבי פריחת העצים צהובה. נשתול עצים גם עם פריחה בצבעי כחול-סגול. כך התושבים יוכלו לזהות את הרחובות לפי צבע הפריחה או צורת העץ. נשחק גם עם צבעי השלכת. ברחוב המרי, העצים יהיו ללא צבעי פריחה, אבל עם גזע קישוטי. לכל רחוב יהיה את הנוף הייחודי שלו.
"היעד הוא ליצור חופת צל מקסימלית ברחובות העיר, עם התמקדות בעצי רוחב, שלא יצמחו לגבהים שלא ניתן יהיה לשלוט בהם. הגובה המקסימלי של עץ שנשתול יהיה עשרה מטרים, וחופת הצל שלו תגיע לשישה-שבעה מטרים, שתיצור הצללה מרהיבה".
כמה עצים נטעתם בשנה האחרונה?
"בעיר נעקרו כ-250 עצים, בשל מחלות, סכנה בטיחותית ועבודות בנייה, שלא אפשרו להשאיר את העצים. במקביל, נטענו פי שניים – כ-500 עצים. בשנת העבודה הבאה, התכנית היא לנטוע לפחות 300 עצים. בכל מקום שאנו נוטעים, מבוצעות גם עבודות של פיתוח תשתיות להשקיה ממוחשבות. ברחוב המעיין בוצעו עבודות תשתית על ידי תאגיד מי גבעתיים, וניצלנו את זה לשתילת עשרות עצים. נמשיך בעבודה היסודית הזו בשנים הקרובות, עד שניצור הצללה בכל הרחובות בגבעתיים".
כפקיד היערות, מהי מדיניות אישור כריתת עצים?
"היד שלי מאוד קשה בעניין זה. רק אחרי שבבדיקות התברר שאין ברירה, אני מאשר כריתה. אנחנו גובים עד 50 אלף שקל עבור כריתת עץ באתר בנייה, ואת הכסף הזה משקיעים בנטיעות חדשות. חשוב ליצור הרתעה, כדי שיזמים ייקחו בחשבון גם את המשמעות הכלכלית כשהם מתכננים פרויקט בנייה הכולל כריתת עצים".
ומהי המדיניות בנוגע לגיזום עצים?
"אנחנו מאפשרים לגזום פעמיים בשבוע. חשוב לטפל בעץ כל הזמן. הגיזום בשטחים הציבוריים מתבצע בתדירות גבוהה על ידי קבלנים ובפיקוח הדוק שלנו. גיזום טוב שומר על העץ".
נראה שעבורך כל עץ הוא עולם ומלואו.
"לעץ יש ערך עצום. הוא מוריד טמפרטורות, מסנן אוויר, סופג כ-20 ק"ג אבק בשנה, מצמצם זיהום אוויר, מספק חמצן, מפחית רעשים ושומר על איזון אקולוגי. העצים גם מביאים אוכלוסייה עשירה של בעלי כנף, משמשים בית גידול לעטלפים ומקור לצמצום מטרדי יתושים. עץ מטופל ברחוב מעלה את ערך הנכס".

כתבות נוספות בחדשות רמת גן-גבעתיים

0

חוזרים לעירייה

  עובדי עיריית גבעתיים שבים לעבודה מלאה החל מיום ג' וזאת בהתאם להסכם השכר הקיבוצי והחלת כללי "התו הסגול" בעירייה...

חדשות רמת גן-גבעתיים3 במאי 2020    דקה אחת
0

שי לשורד

  למרות שזה נשמע קצת ציני, חלוקת מתנות לניצולי שואה ששרדו בערב יום השואה, הכוונה היא כמובן להוקיר ולזכור. לכן...

חדשות רמת גן-גבעתיים20 באפריל 2020    2 דקות

כתיבת תגובה